Toteamukseen ei kuulu kysymysmerkkiä.
Voihan peräpukamankin takia kuolla. Onko mielekästä tai älyllisesti rehellistä vihjailla tähän vedoten, että kenties sydäninfarkti on lievempi juttu, koska siinä voi olla ihan hyvä ennuste?
Tällainen mottipäinen vertailu siitä, miten mun isällä on isompi tauti kuin sun isällä pitäisi ymmärtää pitää siellä leipäläven sisäpuolella. Se nyt on ihan oikeasti aika paha ongelma, jos influenssa laiminlyödään muotisairauden takia. Influenssaan on tarjolla ihan oikeaa yleisen normin mukaan vaihtelevasti mutta toisinaan hyvin suorittavaa rokotetta. Gorreen on tarjolla vain profylaktista terapiaa. Tämä pätee myös siinä tapauksessa, ettemme kykene vertailemaan tautien vakavuutta sellaisenaan.
Jos peräpukamia vastaan olisi rokote, niin satavarmasti kuuluisi muuten rokotusohjelmaan (sama koskee toki sydäninfarktia).


