Kokemuksia Ubiquitin reitittimistä (ja muista verkkovermeistä).

Hidas se on vain käyttöliittymältään. Ja itseasiassa tuo uusin päivitys jopa piristi sitä, vaikkei se olekkaan virallisesti päivitettävissä.
Ja melkeinpä mikä vaan reititin suoriutuu tuosta kysyjän 100/100MBit/s yhteydestä.
Wifi laitteena tuo toimii hyvin nyt kun palomuuriiksi hankki ultra Gateway niin homma rokkaa jo hyvin mutta tuohon hintaan saa jo wifi Express 7 mallin joka on saanut paremmin päivityksiä ja isoin haaste on 1gb muisti tuossa unifi Express malissa joka ei tahdo riittää jos ottaa käyttöön Adblock ja muut ominaisuudet.
 
UX näyttää poistuvan markkinoilta, ei ole enään tarjolla firman omassa kaupassa. Ilmeisesti valmistus lopetettu. Jättäisin hyllyyn ne mitä vielä on tarjolla.
 
Mikäli ei ole auto update päällä, kannattaa tässä vaiheessa skipata kytkimien päivitys 7.2.120. Tuo firmis lamaannutti kytkimet ja veivät ne ikuiseen porttien uudelleen käynnistely loopiin. Korjaus oli downgradea firmis SSH:lla.
 
Mikäli ei ole auto update päällä, kannattaa tässä vaiheessa skipata kytkimien päivitys 7.2.120. Tuo firmis lamaannutti kytkimet ja veivät ne ikuiseen porttien uudelleen käynnistely loopiin. Korjaus oli downgradea firmis SSH:lla.
Reilut pari viikkoa ollut ko. EA softaversio käytössä, eikä ole ollut mitään ongelma.
Enterprise 8 PoE, Flex ja US 8 60W kytkimet.
 
Itselläni kanssa USW Lite 16 PoE ei mennyt heittämällä maaliin. päivitys "meni sisään" mutta purkki ei noussut koskaan linjoille. Purkin buutin jälkeen alkoi asennus itsestään uudelleen ja meni maaliin. USW Pro Max 24 PoE meni taas ongelmitta mutta toista samanlaista en uskalla päivittää, ennen kuin tulee jotain tietoa lisää.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 520
Viestejä
4 918 981
Jäsenet
79 210
Uusin jäsen
Virttis

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom