- Liittynyt
- 22.07.2018
- Viestejä
- 530
Ei ehkä oo ihan tällaisen old school meiningistä tykkäävän eläkeukon juttu vaikka hienojahan ne swirlingit kyllä on.Pistä swirling paint![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei ehkä oo ihan tällaisen old school meiningistä tykkäävän eläkeukon juttu vaikka hienojahan ne swirlingit kyllä on.Pistä swirling paint![]()
No sitten se pitää ootrataEi ehkä oo ihan tällaisen old school meiningistä tykkäävän eläkeukon juttu vaikka hienojahan ne swirlingit kyllä on.
No mielessä on sekin käynyt. Siinä ylemmässä kuvassa oikealla oleva rakennussarja Tele on kuvioitu tavallaan "ootraamalla". Oli tasaisen harmaata Borneon puuta. Tuo projektin runko on luultavasti lehmusta.No sitten se pitää ootrata![]()
Onpahan Gilbertti tehnyt vaikean biisin. Ihan luokatonta menoa vielä, mutta laitetaan nyt. Viikon verran jauhanut tuota pickausta, ja epätarkkaa + loppu meni ihan reisille. Enpä tosiaan ennemmin ole edes bisiä kokonaan koskaan kuullut, joten mennään sieltä aina missä aita matalin.
Mitäs mietteitä? Kokeeko joku tämän helpoksi? IMO ihan helvetin vaikea
Mitäs mietteitä? Kokeeko joku tämän helpoksi? IMO ihan helvetin vaikea
Kokeeko joku tämän helpoksi? IMO ihan helvetin vaikea
Onpahan Gilbertti tehnyt vaikean biisin. Ihan luokatonta menoa vielä, mutta laitetaan nyt. Viikon verran jauhanut tuota pickausta, ja epätarkkaa + loppu meni ihan reisille. Enpä tosiaan ennemmin ole edes bisiä kokonaan koskaan kuullut, joten mennään sieltä aina missä aita matalin.
Mitäs mietteitä? Kokeeko joku tämän helpoksi? IMO ihan helvetin vaikea
Bodyn maalauksista samaa arviota, jemmit on tosiaan itelle vieraita. Toi prestige-sarjan (Japan) super wizard hp -kaula on aika ylittämätön. Pitäis kokeilla jemmejä, mutta sitä ennen musari jp ja kunnon jaguar sekä 30" baritoni.Jem77FP näyttäis olevan
Toi prestige-sarjan (Japan) super wizard hp -kaula on aika ylittämätön.
Itellä on sattuneesta syystä kaksi schecterin sls kitaraa, niissä on tuo ultra thin c -profiili. Hanskan koko on 8,5 ja ohuemmat kaulat on siksi kiinnostavia. Toisaalta tuo Yamaha aes520 baritoni on kuin pesari, mutta silti maistuu tiettyyn soittotyyliin. Hyvä soittaja en ole, mutta riffejä ja melodioita tulee hatusta ihan riittävästi. Onneksi. Musiikki, kuten kaikki taide on muutakin kuin tekniikkaa.Itse pidän enemmän alkuperäisestä Wizardista, mutta hyvin mukava on tuo uusintaversiokin. Jemeissä on vielä oma kaulaprofiilinsa, joka ei ole aivan sama kuin mikään wizardi.
Mikäs skitta toi on?
Hyvä soittaja en ole, mutta riffejä ja melodioita tulee hatusta ihan riittävästi. Onneksi. Musiikki, kuten kaikki taide on muutakin kuin tekniikkaa.
Yhdyn täysin kirjoittamaasi. Tekniikasta tulee liian monelle kitaristille itsetarkoitus, ei väline. Ei siis ymmärretä että vähemmän on enemmän.Ymmärrän kyllä mitä tarkoitat tässä, mutta noin laajasti ajateltuna (soitto-)tekniikka on koko se paketti mitä tapahtuu oman pään ja äänen vapauttamisen eetteriin välillä. Näin ajateltuna mitä parempi soittotekniikka, sitä vapaampi on ilmaisemaan omia musiikillisia ideoitaan, koska sitä vähemmän on mitään rajoituksia. Siinä mielessä en ole koskaan ymmärtänyt sellaista iänikuista - monesti kitaristien - mystistä suhtautumista soittotekniikkaan.

Mulla oli Takaminen akustinen pumputin jossain vaiheessa ja kyllähän se hukku aika pahasti kun oli kaksi laulajaa ja 1-2 kitaraa kaverina, mutta saipa roikkua bändin mukanaOnkohan täällä kellään kokemuksia akustisista bassoista? Onko kaikki ihan toivottoman hiljaisia esimerkiksi ulkona BT-kaiuttimen rinnalla soittamiseen? Yhtä Tacoman akustista bassoa joskus päässyt soittamaan ja ihan hauska peli, mutta hiljainen. Kunnon "släppiääntä" ei meinannut myöskään irrota. Tuntuu, että omasta ESP:n sähköbassosta lähti kovempi ääni släppäämällä ilman vahvistinta, vaikka mitään kaikukoppaa ei ole.
Basso tuntuu olevan ainoa soitin, jossa kehittyy, kun ei soita. Muutaman päivän tauot tekevät hyvää ja aina yllättyy, miten hyvin osaakin sen jälkeen soittaa. Disko-oktaavien opettelu toi mukavasti vauhtia sormiin niihinkin biiseihin, joissa niitä ei käytetä. Släppääminenkin sujuu jo hyvin ja nyt pystyy jopa vetämään Madonnan Papa Don't Preachin 12" vinyyliversion loppuun saakka. Ottaa kyllä yllättävän rankasti käsivarsiin tuo biisi ja oli muuten pitkä projekti opetella soittamaan sujuvasti. Fyysisesti raskas soitin soittaa.
Kitaralla taas tuntuu, että joka päivä on treenattava kovaa ja nyt akustisellakin kitaralla fingerstylen kohdalla kehitys on hidastunut syksyn ja talven kovan kehityksen jälkeen. Kokeilin viikon taukoa, mutta ei auttanut yhtään. Pitää varmaan keksiä uusia biisejä taas soitettavaksi. Jolene on hauska biisi soittaa, kun osaa kunnolla ja nyt katse on kääntynyt Doc Watsonin akustisiin biiseihin. Windy And Warm ja House of The Rising Sun soivat maukkaasti akustisella.
Joskus taas kirosin, kun sähkökitaralla plektran kanssa ei tullut soitosta yhtään mitään. Senkin kohdalla pakotin itseni soittamaan alkuun ihan yksinkertaisia tekniikkabiisejä ja niitä hinkkaamalla alkoi plektra lopulta pysymään kädessä. Edelleen tympii tabulatuurien ulkoa opettelu, mutta onneksi korvakuulolta soittamisessa ja improvisoinnissa on kehittynyt aika paljon. Ei ole pelkästään tabien varassa. Eri sähkökitaroitakin tuli käytyä testailemassa soitinliikkeessä, mutta ei löytynyt oikein mitään mieleistä. Oma Epiphonen puoliakustinen sähkökitara taipuu pirun hyvin klassiseen rokkiin, on mukava soittaa ja ei tarvitse aina olla vahvistimen varassa![]()
(mikkejä käytin irti hioessa) elektroniikka ei järkevästi purkamatta lähtenyt että olisi potikoineen irti saanut niin olkoon.Tämmöinen rallatus tuli tehtyä. Parasta treeniä kun vetää omilla äärirajoilla. Vaikka paikoiteillen niin epätarkkaa että oikein hävettää. On siellä nuotitkin mukana jos joku haluaa kokeilla.
eli notaatio-ohjelmalla soitto myös?![]()
eli notaatio-ohjelmalla soitto myös?![]()
Mietin että tulisko osittain, mutta en oikeastaan ajatellut asiaa sen enempääPakko kysyä kun jäi vaivaamaan, että oikeastiko meinasit että tuossa äänet tulee notaatio-ohjelmasta?
Mikä ei kuulu joukkoon?Muusikoiden.netin torilta piti sopuhintaan napata JS-1 mukaan perheeseen
![]()
![]()
eipä hassumman kuulonen kapine ainakaan myyntiesittelyissä, lienee varsinaisesti vasta tulossa?Ei taida tosiaan Fenderin Mustang Microa(plugi"vahvistin") oikein mistään järkevästi saada? Ekat taisi mennä vilkaasti joka puolella maailmaa ja nyt kaikilla on viikkojen toimitusajat, esim Thomann.
LTD:istä tuli mieleeni että itsellä kauan ollut ST-213 "Strato" heiltä ja viime aikoina vähän kiinnostanut kehuttu "power"-Tele eli TE-200(valkoisena), kellään kokemuksia kepistä.
![]()
ESP LTD TE-200 SW
Electric Guitar Body: Mahogany, 3-Piece bolt-on neck: Maple, Fretboard: Roasted Jatoba, Neck profile: Thin U, Scale: 648 mm, Nut width: 42 mm, 24 XJ Frets, Pickups: ESP-designed LH-150N (neck) and ESP-designed LH-150B (bridge) humbuckers, 1 x...www.thomann.de
Ei taida tosiaan Fenderin Mustang Microa(plugi"vahvistin") oikein mistään järkevästi saada? Ekat taisi mennä vilkaasti joka puolella maailmaa ja nyt kaikilla on viikkojen toimitusajat, esim Thomann.
Ruokangas guitars, mutta ei maallikoille. Taitaa olla 10k paikkeilla hinnat. AJL-guitars on myös 3-5k paikkeilla.Metsästänyt tätä jo tovin. Ilmeisesti menee lähemmäksi kesän puoltaväliä saatavuus, ehkä jopa myöhemmäksi. Thomannilla nyt toimitusaika 15-19 viikkoa.
Mitä kitaroiden valmistajia Suomessa on? Törmäsin Kantare merkkisiin kitaroihin jotka on täällä valmistettu. Tuon lisäksi tiedän pari sähkökitaroita valmistavaa putiikkia Helsingissä kuten Versoul. Niissä on tosin sellainen premium hinta että oksat pois. Onko mitään valmistajia meille maallikoille?
Eihän nuo käsintehdyt jutut mitenkään maallikoille ole. Maalaus/lakkaus on se kallein ja ehkä myös vaikein osa ja hinta 600€ ylöspäin. Yksilöllisesti muotoillut puu-osat voit saada jotenkuten jollakin kriteereillä ostettavaan hintaan. Tuo jonkun käsityöläisen tekeleen ostaminen on kuin autoon ostaisi sen customoidun naisen kuvan konepellille. Kuuluu lähinnä menestyville bändeille jotka sitten bändin ilmeen mukaisesti hommaa sitten erikoisia kamoja.Mitä kitaroiden valmistajia Suomessa on? Törmäsin Kantare merkkisiin kitaroihin jotka on täällä valmistettu. Tuon lisäksi tiedän pari sähkökitaroita valmistavaa putiikkia Helsingissä kuten Versoul. Niissä on tosin sellainen premium hinta että oksat pois. Onko mitään valmistajia meille maallikoille?
Tosta voi alkaa:Metsästänyt tätä jo tovin. Ilmeisesti menee lähemmäksi kesän puoltaväliä saatavuus, ehkä jopa myöhemmäksi. Thomannilla nyt toimitusaika 15-19 viikkoa.
Mitä kitaroiden valmistajia Suomessa on? Törmäsin Kantare merkkisiin kitaroihin jotka on täällä valmistettu. Tuon lisäksi tiedän pari sähkökitaroita valmistavaa putiikkia Helsingissä kuten Versoul. Niissä on tosin sellainen premium hinta että oksat pois. Onko mitään valmistajia meille maallikoille?
gasguitarworks.fi
Siis standardi C:ssä, vai Drop C:ssä? Ja minkä pitunen skaala?Jos haluaisin soitella C vireessä, niin mikä kielisetti olisi sopiva? Tottakai jäykkyys on vähän maku asia, mutta edes tontille.
Siis standardi C:ssä, vai Drop C:ssä? Ja minkä pitunen skaala?
Itellä on LP Drop C:ssä 11-56 setillä ja ei ainakaan ohkasempia haluais laittaa, ettei mee lörpöksi. PRS CE24:ssä on standard E -vire ja 9-46 setti tällä hetkellä. Melkolailla saman tuntuset on.
Standarti. Mulla on nyt 52-jotain(en koskaan muista noita kielien paksuuksia) D - Standart vireessä. Skaala se pidempi niistä kahdesta, en muista kumpi.
Kattelin paikallisessa, niin siellä olisi 56 - 13 dunlopin setti. Oisko toi hyvä?
Kokeilemalla selviää. Kielten paksuus on niin käyttäjäkohtaista. Itse kielten paksuus kulkee yhden pykälän alaspäin virittämisen kanssa. Eli normi e 009, eb 010 jne. Toki joskus sekoittelen settejä niin että 010 settiä alapää ja yläpää 009 jne. Fiiliksen mukaan.
Itse olen näillä tykännyt soitella.Jos haluaisin soitella C vireessä, niin mikä kielisetti olisi sopiva? Tottakai jäykkyys on vähän maku asia, mutta edes tontille.

Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.