Tota Japsi-vintagea on kehuttu ihan yleisestikin, että siellä on hyvälaatuisia soittimia.Ai niin onhan mulla hetken ollu vanha Toksun stratokin jostain 70 luvun lopuilta, oli hyvä keppi sekin mutta en oikein noista stratoista osaa sen enempää sanoa muuta kun että soitto kulki 7.25 radiuksesta huolimatta, vai olisiko peräti ollu 9?
Tokain stratojen radiuksesta, niin Tokain vintage-sarjan soittimet on, ainakin tänä päivänä, tolla 7,25" radiuksella ja 21 nauhalla. Modern-sarja sit 9,25" radiuksella ja 22 nauhalla (plus kaularaudan säätö ei pleksin alla). Vois luulla, että tommoiset 70-luvun tekeleet ois tolla ekalla speksillä..
--
Pitää muuten kehua tota Neuralin Cory Wongia. Tosi makeaa John Mayer / SRV / "edge of breakup" tyylistä soundia tuntui irtoavan suoraan paketista. En päässy eilen kahta ekaa presettiä pidemmälle, kun jäin soittelemaan molemmilla pidemmäksi aikaa, mitä lie tunnin kokonaisuudessaan.