Jos optima akku on laitettu ennen auton päätymistä teille, niin edellinen omistaja on voinut tyhjennellä tuonkin jo piloille, etenkin kun autossa on webasto. Nuo tavan 12v akut ei kauhean montaa totaalityhjennystä yleensä ruukaa kestää, että menevät sitten sellaisiksi että purkautuvat itsekseen tai eivät enää lataudu täyteen.Avokilla on Toyota C-HR -20. Pellin alta löytyy keltainen Optima -akku joka tuskin on alkuperäinen eli olisi jo kertaalleen vaihdettu.
Viime talvena se oli jatkuvasti hyvin alle 12V vaikka kuinka ajeli pitempääkin siivua. Webasto ei kauaa pysynyt päällä kun katkaisi sen aina jännitteen notkahtamiseen.
Toukokuussa käytiin pari viikkoa reissussa ja auto makasi parkkiksella sen aikaa, lomalta palatessa jännite nippanappa 10V. Kelit oli ~20'C.
Auto lähti vaivoin hereille, piti sammuttaa kaikki radiot ja ilmastoinnit että heräsi virtoihin. Onneksi sillä pikkuakulla ei starttia pyöritetä.
Eli se kysymys, onkohan tuo vaihdettu Optimakin jo ihan paskana vai onko Toyotassa jotain pahasti pielessä?
Toyota-huollossa olivat sanoneet että täysin normaalia kun kahdessa viikossa tyhjenee mitä en kyllä niele.
Oma Lexus IS -19 pitää parin kuukauden seisomisella hyvin sähköt.
Ei pitäisi kyllä parissa viikossa tyhjentyä 12v akun missään autossa.
Toki näissä nykyautoissa on tuota "älyelektroniikkaa" niin paljon että joku palikka voi jäädä syömään virtaa vaikka auto on sammutettuna. Etenkin jos autossa on etähallintaa tms. niin sen etähallinnan palikoiden jatkuva herättely syö virtaa.
Myös jos autossa pitää jatkuvasti jotain latauslaitetta, kylmälaukkua, obd-lukijaa, tms. kytkettynä niin nekin saattaa viedä virtaa vaikka auto on sammutettuna.
Iso osa hybrideistä ja täyssähköautoista ei osaa myöskään ladata 12v akkua jos auto on sammutettuna, vaikka korkeajänniteakussa olisi virtaa vaikka kuinka.