Ainakin se on THL:n lääkärin ja rokotetutkijan hyväksymä fakta, että heikompi rokotteen teho vaatii isomman rokotekattavuuden että epidemia alkaa pysähtyä laumaimmuniteetin vuoksi:
Euroopan lääkeviraston (EMA) tietojen perusteella ensimmäisiä myyntilupia koronarokotteelle voisi olla odotettavissa jo joulun ja uudenvuoden tienoilla. Suomeen rokotteita voisi saapua jo yhden–kahden viikon päästä myyntiluvan saamisesta.
ilkkapohjalainen.fi
"Ylilääkäri Nohynekin mukaan esimerkiksi brittiläisen Imperial Collegen mallinnuksen perusteella täysin altis väestö, jossa ei ole luonnonimmuniteettia sairastetusta koronasta, vaatisi 60–70 prosentin rokotekattavuuden, jos rokote olisi teholtaan 100 prosenttia.
– Tietysti mikään rokote ei todennäköisesti ole sataprosenttinen teholtaan. Mitä alhaisempi rokotteen teho on, rokotuskattavuuden pitää taas olla korkeampi, Nohynek sanoi."
Minä en ymmärrä miksi sitä väitettä ei saa kyseenalaistaa Suomessa, että kaikki halukkaat saataisiin rokotettua kesään (2021?) mennessä Suomessa. Rokotteita ei nimittäin ole tulossa EU:n yhteishankinnan kautta Suomeen siihen mennessä läheskään tarvittavaa määrää nykyisen tiedon perusteella vaan vasta syksyllä 2021 tai alkutalvesta sieltä on näillä näkymin tulossa niin paljon rokotteita että saadaan puolet kansasta rokotettua niillä. EU:n yhteishankintana ostettavat rokotteet jaetaan EU jäsenmaiden kesken väkilukujen suhteessa, niin Saksan sitä kautta saama osuus väestölleen rokotteita on myös samalla Suomen väestölleen saama osuus. Saksahan osti ohi sen EU-yhteishankinnan 30 miljoonaa annosta sitä parasta Pfizerin ja Biotechin kehittämää koronavirusrokotetta ja tällä määrällä saadaan rokotettua 18 prosenttia saksalaisista.