Mielestäni (sekä parin tuttavan) auto ei ole kovinkaan houkuttelevasti edes tällä hetkellä hinnoiteltu (selvästi yksi kalleimmista yksilöistä ellei jopa kallein, eikä varustelutaso oikeuta mielestämme tuohon pyyntitasoon).5% on aika normaali käteisalennus, tehdastilauksista tai tulossa olevista autoista voi saada 7-10% ja pitkään seisseistä tai esittelyautoista voi sitten irrota jopa 10-20%.
Tosin jos kyseessä on muutenkin houkuttelevasti hinnoiteltu tuote, voi olla ettei siinä ole tinkivaraa 5% enempää.
Tai kuten aiemmin mainittiin, jos kyseessä on haluttu malli menee se kaupaksi myös pyyntihinnalla, eikä alennuksille ole tarvetta.
Mikä on pitkä aika (arvio) seisottaa uutta varastoautoa liikkeessä? En tällä hetkellä tiedä tarkkaan tämän yksilön seisonta-aikaa, muuta kuin että kuvien mukaan talvella/keväällä otetut kuvat.
Jos myyjä tulisi vastaan siihen 5-6% alennukseen 3% sijasta niin kaupat olisi jo lähellä sinetöityä.

Jostain syystä nämä nollakorkotarjoukset rajoittuvat aina kehitysmaamerkkeihin..