Kesärenkaat - yleisketju

Heittäkää pari hyvää 235/45R18 vinkkiä, jos vaatimukset on:

1. Hiljaisuus
2. Pieni vierintävastus
3. Hinta
No tämä on paperilla 1 ja 3:
Itsellä ei ole vielä alla, raportoin sitten tarkemmin onko ihan bullshittia.

edit: tuossa teknokooman linkissä näkyikin että rengas kuluu nopeasti kuten veikkasinkin, eli se on pehmeetä kumia jolla saadaan hyvät testitulokset..no ainahan nämä ovat vähän kompromisseja.
 
Viimeksi muokattu:
Kuinka paljon vaikuttaa rengaspaineet uraherkkyyteen. Onko tästä mitään tietoa? Vähemmän paineita, niin parempi ajaa vai toisinpäin?
 
Linglong Sport Master ei ole mikään huippu/premium rengas, mutta mielestäni silti pärjäsi tuossa testissä oikein hyvin.
Nimenomaan ja erityisesti märällä. Kuivan pidon rajat tulevat vastaan vasta isoilla tehoilla ja todella rankassa ajossa. Kuivan kelin jarrutuspidoissa ei ole merkittäviä eroja.
 
No jos tämä taulukko on yhtään oikeassa niin ehkä kuiten itse katselisin jotain muuta kuin linglongia

IMG_3532.jpeg
 
Kyllä ne nopeammin kuluvat mitä parhaimmin kulumista kestävät, mutta eivät ne silmissä sula. Tuo kulutuskestävyysvertailu on laskennallinen, todellisia kulutustestejä on tehty todella vähän.
Kestoon vaikuttaa myös kumin haurastuminen, ainakin nokialaiset ja michelinit harrastavat sitä.
 
Aika heikko kulutuskestävyys tosiaan Linglongissa. Eli jos ajaa vain vähän tai auto menee pian myyntiin, niin ei ole suuremmin väliä?

Autosta riippuen voi olla väliä, jos on laittamassa myyntiin? Juu, uusia saa lasipalatsista, mutta hieman arvokkaammassa käytetyssä autossa PingPongit lienee turnoff aika monelle ostajalle.
 
Eihän tuossa kuluttajalehden testissä Linhlongia ollut mukana laisinkaan, testin viimeinen oli Douplecoin.
Itseäni rengastestejä tutkaillessa lähinnä kiinnostaa vesiliirto-ominaisuudet kun niillä jotain käytännön vastaavuuttakin näillä suomen uraisiila teillä vesisateessa. Kumho näytti vesiliirron ehkäisyssä toimivan parhaiten (suoralla) tuossa kuluttajan testissä.
Kyllä siinä on Linglong mukana, ja on testin viimeinen. Pisteitä 44/100, kun voittajalla 75/100. Katsot nyt jotain muuta testiä, kuin mihin viittasin. Linglong Sport Master nimenomaan tuo hännänhuippu, jota tuossa aiemmissa viesteissä kyseltiin. Varsinainen "testisensaatio", toki koko on eri.

Kaikki Kuluttajan testit on tehty yhteistyössä, eihän niillä ole rahkeita tuollaiseen. Eli ne ostetaan joltakin testaajalta muiden julkaisujen rinnalla, yleensä saksalaisia testejä kait.

Testitulokset-Kuluttaja-05-03-2025_12_21_AM.png
 
Viimeksi muokattu:
Kyllä siinä on Linglong mukana, ja on testin viimeinen. Pisteitä 44/100, kun voittajalla 75/100. Katsot nyt jotain muuta testiä, kuin mihin viittasin. Linglong Sport Master nimenomaan tuo hännänhuippu, jota tuossa aiemmissa viesteissä kyseltiin. Varsinainen "testisensaatio", toki koko on eri.

Kaikki Kuluttajan testit on tehty yhteistyössä, eihän niillä ole rahkeita tuollaiseen. Eli ne ostetaan joltakin testaajalta muiden julkaisujen rinnalla, yleensä saksalaisia testejä kait.

Testitulokset-Kuluttaja-05-03-2025_12_21_AM.png
No niinpäs on, sepäs oli viimevuotinen kuluttajan testi kyseessä kun itse tätä tuoreinta katselin
 
Jahas, GY alkanut vetään pois noita heikon testimenestyksen assy 6 renkaita, onkohan noin että päässyt huono erä maailmalle.
Kylmässähän ne oli flopannet täysin, eikös ne kämmöissä kuiten toimineet normisti. Ja eikös jossain testissä ollut joku muukin rengas joka floppas kylmissä olosuhteissa, olikos conti?
Tuulilasin testissä näytti conti olevan GYn takana ja molemmissa valitettiin kylmän pään toimimattomuutta
 
Viimeksi muokattu:
Onko voinut olla kesärenkaat malliltaan Michelin Pilot Sport EV?

Eli juuri sähköautojen ensiasennusrenkaat joidenka tärkein tehtävä on taata mahdollisimman hyvä range kaikesta muusta tinkien.
Tuulilasihan testasi tänä keväänä sähköautoon kesärenkaita, jossa mukana oli pari settiä sähköauton ensiasennusrenkaita vertailun vuoksi

Muutenhan nuo renkaat suoriutuivat huonosti vrt normaalit kesärenkaat, mutta sähköauton range ero oli jopa +50km näiden renkaiden hyväksi vrt seuraavaksi paras normirengas.

Alla vielä linkki juttuu joka on harmittavasti maksumuurin takana ja itsekkin jutuin luin ihan vaan paperista versiosta.

Vertailussa 2025 kesärenkaat 235/55 R19
E-kirjaston kautta saa luettua ilmaiseksi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
276 365
Viestejä
4 762 662
Jäsenet
77 450
Uusin jäsen
Teemujuna

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom