io-techin lakimiehet hoi.

Mikäs olisi parempi otsikko? Muron lakimiehet hoi.?
Ihan pakko kommentoida tähän otsikkoasiaan, että tämä oli harvinaisen huono otsikointi. Luin tuossa juttua Motorolan uusista puhelinmalleista ja sivusilmällä tämän näin. Valitsemastasi otsikosta sain sellaisen vaikutuksen, että sinulle on iO-Techin suuntaan jotain hampaankolossa ja haluat herättää ketjullasi huomiota, mutta asia koski jotain aivan muuta.

Ehkäpä moderaattori voisi jopa korjata ketjun otsikointia.
 
Kannattaisiko kerätä kolehti autokunnan kanssa kerran ylinopeutta on kuitenkin ajettu? Tuohan on täysin turhaa räpiköintiä ja käräjäoikeuden työllistämistä valittaa jostain satasen ylinopeussakosta. Pitäisin oppirahoina.
Kiitos kommentista. Laitanko laskun sinulle tulemaan kun noin auliisti makselet "jotain satasen ylinopeussakkoja" joita et ole itse aiheuttanut?

Kyse on nyt syyttömyysolettamasta, ja sen eteen tulee räpiköidä, ainakin kohtuullisesti.

Yhteenvetona: Latviassa ylinopeuskameran sakko osoitetaan ajoneuvon omistajalle, mutta omistaja voi välttää sakon maksamisen, jos hän ilmoittaa ja todistaa, kuka oli kuljettaja rikkomuksen tapahtuessa.

Jep, kiitos tästä. Eli Latvian oikeus on katsonut tyydyttävästi löytäneensä ylinopeuden vastuullisen henkilön, ja Suomen päässä on laillinen tarve ainoastaan toimittaa se.

Mietin vaan että kylmettävää miten helposti joku kolmas henkilö saatetaan syylliseksi tämmöseen asiaan niitä kuulematta, ilman että niillä on edes oikeus tulla kuulluksi. Lasku vaan niskaan ja valittaminen on turhaa.

Mut hei se on vaan "jonku satasen" kai niitä nyt makselee vaikkei ole todettu syylliseksi.

Kiesus.
 
Viimeksi muokattu:
No ihan looginenhan se systeemi on. Jos lainailet autoasi jollekin, olet myös lähtökohtaisesti vastuussa siitä mitä sillä tehdään.
Jos kaveri jolle lainaat ei ole luotettava --> Älä lainaa. Ei se sen monimutkaisempaa ole. Kukaan ei varmaan ole aseella uhaten sitä autoa sinulta vienyt...? Oletettavasti olet vielä itse ollut kyydissä joten tiedät kuka on ajanut sakotushetkellä, niin miksi tällaista keskutelua tarvitsee edes käydä ja keksiä jotain skenaarioita.

Jotenkin taas menee pata jumiin tästä "Minulla on oikeus, muut maksaa" vinkumisesta.
Oon bensalenkkari ja saanut varmaan ainakin 20 sakot ja kritisoin esim suomen nopeusrajoituksia, mutta jos saan sakot, maksan ne enkä valita ääni falsetissa huuli väpisten intterneteissä kuinka oikeusmurha on tapahtunut (vaikkei todellisuudessa edes ole).
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 678
Viestejä
4 749 945
Jäsenet
77 355
Uusin jäsen
aamoz

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom