Ilmanvaihto eli IV-keskustelu

Talossa tulo- ja poistoilmakanavat on aikoinaan lyöty puhallusvillan sekaan ilman eristeitä. Puhallusvilla on aikojen saatossa sen verran painunut, että sitä ei paljoa paikoin ole putkien päällä.

Noiden eristäminen lienee aika ikävä homma, mutta ajattelin kuitenkin kokeilla ennen pelkän puhallusvillan lisäämistä.

Ullakolla oli muutamia avaamattomia rullia verkkovillaa ilmeisesti tätä käyttöä varten, joiden asentamisen kanssa joku ei ole kuitenkaan vaivautunut.

Nykyään kai kanaviin kuitenkin laitetaan solukumia tai alupintaista villaa siltä varalta, että käytössä on jonkinlainen tuloilman tai huoneilman jäähdytys (mitä nyt ei ole). Jos haluaisi kuitenkin varautua sellaisen laittamiseen, niin onko tuolle verkkovillalle lainkaan käyttöä? Eikö sen pitäisi poistokanavassa kuitenkin toimia, ellei sisäilmaa jäähdytä älyttömästi?
 
Ohje sanoo (talotekniikka.info)
"Kylmässä ullakkotilassa ilmakanavat lämmöneristetään siten, että eristekerrosten lämmönvastus on vähintään 2,0 m2K/W, joka vastaa esimerkiksi 100 mm lämmöneristettä, jonka lämmönjohtavuus 10 °C lämpötilassa on 0,05 W/(mK)."

Eli ainankin pari kerrosta 19mm solukumia tarvitaan. Verkkovillan laittaminen on hiton paljon nopeampaa jälkikäteen kuin solukumin liimaaminen, toki tuo villoitus on ihan paskaa hommaa.
 
Juu. Lähinnä ajattelin kokeilla tuota putkien kanssa taistelua ennen kuin siinä päällä on vielä enemmän villaa. Puhallusvillaa siis on joka tapauksessa lisäiltävä.
Tuo solukumieristys on tarpeen jos aiot toteuttaa kokotalon kattavan ilmastoinnin IVn kautta. Normaalin LTO koneen läpi tuleva putki voi olla sellaisenaan villan seassa, kuten myös jäähdhyttävässäkin järjestelmässä poistoilmakanavat
 
Mitenkä ihmeessä nämä velcon ilmanvaihtoventtiilit pitäisi muka asentaa, että saa täysin kiinni seinään..?

Seinässä 100mm putket, joissa ollut mobair:it. Laitan velcot tilalle, kun säätyvät itsekseen termostaatin avulla. ( Saunaan asensin joku vuosi sitten jo yhden tälläisen, ja meni heittämällä paikoilleen. Eikä jääny mitää rakoa).

Aina jää tuollainen rako, vaikka on miten pinnan tasoittanutkin oikei tasaiseksi? Painamalla se menee kyllä kiinni kokonaan, mutta heti kun ottaa käden pois, niin jääpi tuollane..
IMG_20250816_084737_357.jpg


EDIT: Olihan näissä näyttävästi ruuveille paikat 3 kpl, kun kiersi tuon lautasen pois vua. Eli sillä sua pysymhää :tup:
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
284 301
Viestejä
4 884 216
Jäsenet
78 791
Uusin jäsen
Jiaqi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom