Täällä olisi myös reilu 20-vuotias Vallox Digit SE, johon vaihdettiin viime vuonna peltimoottori. Asentaja sanoi puhaltimien laakereiden pitävän pahaa ääntä, että kannattaa vaihtaa ennen kuin puhallinmoottorit menevät. Kyllähän tuo nykyään enemmän puhisee kodinhoitohuoneessa mitä ennen, mutta tuon paksun kannen ja eristeen läpi ei silti vielä pahalta kuulosta. Varmasti kansi auki olisi eri lailla mekkalaa. En ole puhdistaessa huomannut, kun puhaltimet menevät nollille kannen ollessa auki (saisi tietty paneelista pakotettua pyörimään).
Tässä olisi ilmanvaihtokanavien puhdistusnuohous taas vähitellen ajankohtainen, joten meinasin samaan könttään kysellä tarjouksia laakerien vaihdosta tai peräti puhallinmoottorien + konkkien samalla vaivalla. Mutta jos tuo ei vaikea homma ole, saattaisi onnistua kyllä itsekin operointi.

Aiemmin olen vain suodattimet vaihtanut ja imuroinut näkyvän moskan koneen sisältä, enkä koskenut puhaltimiin. Ilmeisesti ne kuitenkin saa pienellä vaivalla irti ja siinä vaiheessa ei olisi enää ylivoimaista vaihtaa noita osiakaan ehkä? Meneekö puhallinmoottorien vaihto ilman kolvausta? Kondensaattorit ehkä myös ruuveilla kiinni, jos otsandeerin kuvasta oikein tulkitsin?