Ilmalämpöpumput eli ILPit

Kondenssiveden määrä kosteilla plussakeleillä kyllä hieman rassaa. Ei riitä 25 litraa vuorokaudessa, yhtenä päivänä kun unohtaa tyhjätä nii on 50 litran laatikko täynnä. Nyt kun oli muutama päivä pakkaskeliä niin astian pohjalla ei ollut jäätä nimeksikään.
 
Daikin Perfera 40N "pakoputki" sulanapitokaapelilla on toiminut yllättävän hyvin, kun ei ole ollut mitään ongelmaa. :)
 
Mulla tuossa hitachissa pohjavastus on päällä vain alle -16˚C lämpötilassa (tjsp) ja vain sen sulatuksen aikana, eli jotain 5-10min joka toinen tunti, tai mikä se pakkosulatuksen väli tossa nyt onkaan.. Ei nyt ole mikään kohtuuuton sähkön kulu, tänä talvena ei liene ollut vielä kertaakkaan päällä.

Ei tuo jäätä koneen sisään kerää, mutta koneen alle muodostuu pakkasilla jääpuikkoja. Puikot ovat kuitenkin vaan kuoria, eli hyvin pienellä koputtelulla putoilevat irti.

Itsellä on molemmissa kerroksissa omat pumput, yläkerran pumppu käy katkoa, kun lämpötila on -5:n yläpuolella. Alakerran pumppu katkoo vasta, kun ollaan useampia asteita plussalla. Siinä mielessä tuo yhdellä ulkoyksiköllä olis parempi, että silloin tuota katkokäyntiä olisi vähemmän.
En tunne tuollaista multikonetta paremmin enkä siis suosittele mitään, mutta tuli vaan tämmönen positiivinen argumentti multista mieleen.
Tuo katkokäynti on seurausta siitä että koneen invertteri ei taivu pienemmälle teholle, multisplitissä on yleensä tuplakokoinen lämpöpumppu ja se minimi tehokin on tuplasti isompi, eli katkokäynnin todennäköisyys ei ole yhtään sen pienempi...
 
Kondenssiveden määrä kosteilla plussakeleillä kyllä hieman rassaa. Ei riitä 25 litraa vuorokaudessa, yhtenä päivänä kun unohtaa tyhjätä nii on 50 litran laatikko täynnä. Nyt kun oli muutama päivä pakkaskeliä niin astian pohjalla ei ollut jäätä nimeksikään.
Miksipä sitä paljua tarvitsisi siellä plussakeleillä pitää?
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 080
Viestejä
4 620 207
Jäsenet
75 985
Uusin jäsen
aivouu

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom