Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
soosikauppa.fi
Onko hyväksi todettu bbq kuivamauste mikä aina jää käteen, kun olet kaupassa? Itse olen kokeillut vain poppamiehen Burger & Ribs kuivamaustetta ja nyt kaipaisin jotain muuta. Tuo Burger & RIbs toimii omaan makuun älyttömän hyvin possun kylkiviipaleiden kanssa, mutta ei välttämättä muun lihan kanssa.
Nyt siis vinkkejä hyvään mausteeseen, niin ei tarvitse kaupan kaikkia mausteta kokeilla (vaikkakin makuasiat ovat ihmisillä erilaisia).
Rubit kannattaa tehdä itse kun löytää toimivan reseptin. Kaupan rubeissa on ihan älyttömän paljon suolaa, josta ei kannata maksaa rubin hintaa. Lisäksi kaupan rubeilla ei voi pelata mausteiden ja suolan välisellä tasapainolla.Onko hyväksi todettu bbq kuivamauste mikä aina jää käteen, kun olet kaupassa? Itse olen kokeillut vain poppamiehen Burger & Ribs kuivamaustetta ja nyt kaipaisin jotain muuta. Tuo Burger & RIbs toimii omaan makuun älyttömän hyvin possun kylkiviipaleiden kanssa, mutta ei välttämättä muun lihan kanssa.
Nyt siis vinkkejä hyvään mausteeseen, niin ei tarvitse kaupan kaikkia mausteta kokeilla (vaikkakin makuasiat ovat ihmisillä erilaisia).
Anton oliverin räpellys oli samantyylinen enkä olisi siitä edes 50€ maksanut uutena. Ei todellakaan tee mitään. Lämmönsäätö = ei ole. Ei ole valitettavasti antaa mitään hyvää vaihtoehtoa, mutta tuon tapainen grilli on erittäin todennäköisesti susi.Pahoittelut jos tämä on toiston toistoa ja samasta grillistä on kysytty kokemuksia.
Mökille hakusessa grilli, niin onko täsät grillistä mitään kokemuksia? Weber tietenkin on aina Weber, mutta haen vaihtoehtoa useamman satalappusen maksavalle grillille, jos käyttö on vain muutaman kerran vuodessa (ainakin näillä näkymin) Weber tietysty kestää isältä pojalle ja se luultavasti onkin se ykkösvaihtoehto, mutta kokeillaan kepillä jäätä.
![]()
Roastmaster C-series hiiligrilli | Motonet Oy
Roastmasterin C-sarjan grillit ovat laadukkaimpia grillejä hintaluokassaan. Roastmaster-hiiligrillillä grillaat helposti isommallekin seurueelle. Säädettävän...www.motonet.fi
Jep, mulla oli vastaava Anton Oliver jonka sai Verkkiksestä erikoistajouksesta 99e. Ja olihan se hirvitys. Osat oli rakennettu sinnepäin ja kun oli kasannut niin joko tuhkapeltiä ei saanut kiinni tai koko komeus kiikku koska jalaksissa oli sentin ero. Pistin vähän palautetta laadusta niin sain 50e takaisin. 3 kesää sillä grillasin ja jokusen sata kertaa. Kolmantena kesänä osat oli jo ruosteessa, hiilihylly ihan killillään ja osittain ruostunu puhki. Mitään muuta kuin perusgrillausta (makkarat, pihvit, kasvikset) noilla ei käytännössä pysty tekemään Slow and lowsta saat vaan haaveilla ja savusotuskin on niin ja näin kun vuotaa kuin seula etkä saa lämpöjä kunnolla säädettyä: tarkoittaa sitä että kun heität brikettien sekaan savustuspalikan niin se ei suikaan ala savuamaan vaan syttyy PALAMAAN. Siinähän sitten yritä savustaa.Anton oliverin räpellys oli samantyylinen enkä olisi siitä edes 50€ maksanut uutena. Ei todellakaan tee mitään. Lämmönsäätö = ei ole. Ei ole valitettavasti antaa mitään hyvää vaihtoehtoa, mutta tuon tapainen grilli on erittäin todennäköisesti susi.
Sama kävi itsellenikin. Ovat kyllä niin kevyttä tavaraa, että ei ihmekään. Ero Sunset Charcoalin Quebracho kalikoihin aikamoinen. Rainbowin silppukin paloi melkein kauemmin kuin nuo Marieburgit. Quebrachot voi sammuttaa ja käyttää taas seuraavalla kerralla. Samalla sai myös Weberin tuhkaavat briketit jäädä.Kokeilin tässä ekaa kertaa Marieburgin hiiliä ja jumatsukka että palaa nopeaan!? Pikku piipullinen, joka on ollut lidlin roskahiilellä riittävä määrä, lopahti jo puolivälissä sessiota.
Mitä ajatuksia tämä grilli herättää foorumin kamadon käyttäjissä? Näettekö tässä jotain järkeä verrattuna vaikkapa Bonoon? Selkeä upgrade mielestäni esim Weberin Master Touchiin mutta hinta asettuu aika korkealle, n.600e. Mitä jos vertaa esim. Kamanderiin?
Ootteko netraudasta tilannut char broil kamanderin vai mistä? Itse tilasin sieltä 8.6 ja oli vielä silloin varastossa niitä mutta ei ole tilaukselle tapahtunut vielä mitään ja mitä kokemuksia nyt netraudasta lukenut niin näinköjähän tulen kamanderia saamaankaan sieltä. Asiakaspalvelukaan ei ole saanut selvitettyä tilauksen tilannetta. Huono kun siihen alle 500€ hintaan sitä ei oikein ole muuallakaan myynnissä. Että minkähän sitä sit ostais jos tosta ei ala kuulumaan kun ei viitsisi koko kesää odotella. Bonon olisin ostanut mutta ei ole sitäkään missään.
Mites tuo iGrill 2? Siinähän on molemmat vaihtoehdot eli oma näyttö, mutta voi käyttää myös bluetoothilla sitten kun huomaat miten mukavaa se on seurailla pitkässä kypsennyksessä lämpötilaa sisältä.Nyt kun on laadukas grilli hankittu, niin mieli tekisi hyvää lämpömittaria. Haluaisin langattoman mittarin, jossa olisi kaksi anturia. Toinen grillin lämpötilalle ja toinen sitten lihaan tökättävä. Mieluiten sellainen, jossa olisi oma näyttö, eli kännykkään kytkettävät Bluetoothit ei niin nappaisi.
Mitä ehdotatte?
Inkbird IBT-4XS
Voucherilla ja primellä tuli hinnaks 43.39€
Eiköhän tolla pärjää char-broil kamanderin kanssa.
Meillä on pihalla kolmatta vuotta tällainen samantyylinen halpis-grilli, joka on ostettu esittelykappaleena Tokmannilta. Toimii juuri siihen perus grillaukseen oikein hyvin. Savustuskaapit meillä on erikseen kylmä-/lämminsavustukseen. Samaa vikaa on meilläkin tuon hieman vääntyneen hiilihyllyn kanssa, mutta olenkin polttanut siinä myös pikkuklapia jonkun kerran. Muuten ei mitään vikaa. Ei ole grilli ruosteessa, koska se on putsattu aina grillausten jälkeen ja grilli on säilytetty myöskin suojahupun alla aina. Tuo hiilihylly on ainut mistä oikeastaan edes näkee, että grillillä on ikää.Jep, mulla oli vastaava Anton Oliver jonka sai Verkkiksestä erikoistajouksesta 99e. Ja olihan se hirvitys. Osat oli rakennettu sinnepäin ja kun oli kasannut niin joko tuhkapeltiä ei saanut kiinni tai koko komeus kiikku koska jalaksissa oli sentin ero. Pistin vähän palautetta laadusta niin sain 50e takaisin. 3 kesää sillä grillasin ja jokusen sata kertaa. Kolmantena kesänä osat oli jo ruosteessa, hiilihylly ihan killillään ja osittain ruostunu puhki. Mitään muuta kuin perusgrillausta (makkarat, pihvit, kasvikset) noilla ei käytännössä pysty tekemään Slow and lowsta saat vaan haaveilla ja savusotuskin on niin ja näin kun vuotaa kuin seula etkä saa lämpöjä kunnolla säädettyä: tarkoittaa sitä että kun heität brikettien sekaan savustuspalikan niin se ei suikaan ala savuamaan vaan syttyy PALAMAAN. Siinähän sitten yritä savustaa.
Ja tosiaan mitään lämmösäätöähän tossa ei ole: vuotaa kun seula ja hiilet/briketit käy aina ihan täysillä joten niitäkin menee säkillinen kerrallaan kun ei saa sammutettua. Hiilihissi sinällään oli ihan hyvä keksintö, mutta ei sillä hirveästi lämpöä säädelty, kivan paistopinnan sai lopuks.
Sitä suuremmalla syyllä se Weber kannattaa olla jos sitä käyttää muutaman kerran vuodessa että se kestää. Tommonen halpospeltipaska nimittäin on entinen parissa vuodessa. Vaikka olisit sitä käyttänyt vain pari kertaa.
Mikä vittu nyt taas kun ei Meater yhdistä?
En oo käyttäny useaan kuukauteen ja ollu telakassa. Ja nyt kun kerrankin tarviis sitä ni ei yhdisty. Ei löydy laitetta.
Mitähän tässä taas pitäis tehdä?
Vihreä on.No tarkista nyt ainakin, että telakassa palaa valo kun painat sitä testinappia. Voi olla vain patteri loppu?
.Samapa se sitten on melkein paistaa paistinpannulla kuin tuollaisella parilasähkögrillillä.Ostin tuossa Weber Q1400 sähkögrillin ja olen ollut kyllä tyytyväinen. Saanut kaiken rillattua eikä ole tarvinnut kaasun kanssa säätää kerrostalossa. Ajattelin vain kirjoitella tänne, jos joku joskus miettii tämmöisen ja pienemmän kaasugrillin välillä.
Ei yhtään.Samapa se sitten on melkein paistaa paistinpannulla kuin tuollaisella parilasähkögrillillä.
Juu ei ole. Onko sulla kaikki hyvin vai muuten vain hiekkaa jäänyt muuallekin kuin grillin saranoiden väliin?Samapa se sitten on melkein paistaa paistinpannulla kuin tuollaisella parilasähkögrillillä.
Katos perkele, seison korjattuna.Vastukset tuossakin on ritilän alla…
Älä unohda valuraudan nimeen vannoviaKetäs se paistinpannumiehet saa haukkua ?
Jätetään nyt niilekin jotain...
Ai niin, ne haukkuu sitten toistensa pannuja (hiiliteräs/rosteri/teflon taistelu )
Onhan valurauta ihan omaa luokkaansa joissain paistohommissa. Grillatessa oikeastaan ihan sama onko sen valuraudan alla sähkövastus, kaasupoltin, vai hiilet, jos sitä pelkkää valurautaa käyttää.Älä unohda valuraudan nimeen vannovia
On on. Tuo heitto olikin vain jatkumoa @Vepasto n kommentille siitä, että ketä paistinpannumiehet saa haukkua. Josko tämä nyt tästä offtopicista.Onhan valurauta ihan omaa luokkaansa joissain paistohommissa. Grillatessa oikeastaan ihan sama onko sen valuraudan alla sähkövastus, kaasupoltin, vai hiilet, jos sitä pelkkää valurautaa käyttää.
Kunhan muistaa HK:n opit grillaukseen, eli sen verran pitää savuttaa että silmät vuotaa. "Itkettävän hyvää grilliin"Onhan valurauta ihan omaa luokkaansa joissain paistohommissa. Grillatessa oikeastaan ihan sama onko sen valuraudan alla sähkövastus, kaasupoltin, vai hiilet, jos sitä pelkkää valurautaa käyttää.

Piippusytytin on paras keksintö hiiligrillaukseen. Ei tarvi pelleillä, tai säätää syttymisen kanssa, eikä lotrata sytytysnesteiden kanssa. Sytytys ja noin 10min päästä grillaamaan... tai isommalla grillaustarpeella kaato grilliin, vähän lisää hiiliä päälle ja pieni lisäodotus.Miten duunaat nyt hiilloksen jos se tuntuu kestävän? Piippusytkällä se on melko vakioitu 10 min.
Piippusytytin on paras keksintö hiiligrillaukseen. Ei tarvi pelleillä, tai säätää syttymisen kanssa, eikä lotrata sytytysnesteiden kanssa. Sytytys ja noin 10min päästä grillaamaan... tai isommalla grillaustarpeella kaato grilliin, vähän lisää hiiliä päälle ja pieni lisäodotus.
Miksei muka saa suljettua tuota suljinta kiertämällä?Perkele kun nyt vasta kokoamisen jälkeen rupesin tota Weber Smokey Joe:ta tutkimaan niin siinä kun on sivuilla ilma-aukot niin niitähän ei saa suljettua millään, niin ei taida hiilet sammua pelkästään kun kannesta sulkee aukot kun noi jää auki?
Hitto kun juuri oli ideana että tota käyttäisi pienemmissä grillauksissa niin ei tarttis master touchiin aina niin hitosti tunkea hiiltä jotain muutamaa makkaraa varten, mutta ei tolla sit mitään säästä jos hiilet väkisin palaa vaan loppuun...![]()
LOLMiksei muka saa suljettua tuota suljinta kiertämällä?
![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.