Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Kieltämättä nykyisellä tahdilla valoisa tulevaisuus vaikuttaa hyvin epävarmalta. Todennäköisesti aikuisempana tulee monenlaisia mielenterveydellisiä ongelmia.Eiköhän tuo Gretakin jostain roskiksen takaa löydy piikki hihassa, jossain vaiheessa.
Palkinnot ovat noin 47 000 euron suuruisia.
Kuka siltä on kysynyt mitään?Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat. Ehkäpä ei sopinut juuri Gretan ajatusmaailmaan![]()

Tuohon liittyen.Kieltäytyi ympäristöpalkinnosta:
Pohjoismaiden neuvosto jakoi palkintonsa – Greta Thunberg kieltäytyi ympäristöpalkinnosta, kirjallisuuspalkinto Tanskaan
Ei kelvannut "propagandarahat"![]()
Joo, totta tosiaan Kärnä näytti myös fiksuutensa aikaisemmin asian tiimoilta. Tappouhkaukset ei tietysi ole missään tapauksessa ok. Tosin ei hän ainakaan eduskunnanturvapäälikön mukaan ole ilmoittanut niistä heille ainakaan, mikä on ohjeistus. Twitterissä asioiden ilmoittamisestahan täälläkin on keskusteltu sivukaupalla, että se ei ole oikea tapa.
![]()
Sinänsä hauskaa että 38 vuotias mies haukkuu 16 vuotiasta keskenkasvuseksi kakaraksi ja lopputuloksena on se että tuo 38 vuotias näyttää paljon enemmän keskenkasvuiselta kakaralta kuin se 16 vuotias.
Eikö tuossa tilanteessa olisi jo syytä vähän kaivella tukijoukkojen taskuja ja lennähtää mantereelta toiselle kätevästi esim. Gulfstreamilla?
Mutta saastuttaako se varmasti riittävästi?Eikö tuossa tilanteessa olisi jo syytä vähän kaivella tukijoukkojen taskuja ja lennähtää mantereelta toiselle kätevästi esim. Gulfstreamilla?

Kärnä vaikuttaa olevan joku keskenkasvuinen mulkvistikakara tuon perusteella. Ilmeisesti oli kova halu päästä otsikoihin.Joo, totta tosiaan Kärnä näytti myös fiksuutensa aikaisemmin asian tiimoilta. Tappouhkaukset ei tietysi ole missään tapauksessa ok. Tosin ei hän ainakaan eduskunnanturvapäälikön mukaan ole ilmoittanut niistä heille ainakaan, mikä on ohjeistus. Twitterissä asioiden ilmoittamisestahan täälläkin on keskusteltu sivukaupalla, että se ei ole oikea tapa.
![]()
Kärnä vaikuttaa olevan joku keskenkasvuinen mulkvistikakara tuon perusteella. Ilmeisesti oli kova halu päästä otsikoihin.
Se on kakara ja se ei ole itse ottanut huolenaiheekseen yhtään mitään. Pelkkä kirjoitetun näytelmän näyttelijä, jolla ei ole ikinä ollut mitään osaa tai arpaa koko kuviossa. Sääliksi käy likkaa.Tota.. Kärnältä nyt sellainen rimanalitus että ei ole toista hetkeen nähty. Siis nelikymppinen aikamies vittuilee suoraan 16v. tytölle joka on ottanut maapallon ilmaston huolenaiheekseen.
Sillä nyt ei ole hitonkaan väliä onko GT aivan oikeassa, vaan sillä että huoli on ihan okea ja lapsi on ihan oikeasti kovallla vaivalla hankkiutunut yhdeksi sen asian puolestapuhujaksi. Ja Kärnä sitten noin valtiomiehenä kutsuu koululaista "kakaraksi"
Se on kakara ja se ei ole itse ottanut huolenaiheekseen yhtään mitään. Pelkkä kirjoitetun näytelmän näyttelijä, jolla ei ole ikinä ollut mitään osaa tai arpaa koko kuviossa. Sääliksi käy likkaa.
Mun mielestä tämä on yhdentekevää. Jos sä lähdet tonne "isojen poikien ja tyttöjen hiekkalaatikolle", niin sitten mennään sen mukaan. Koskee myös muitakin asioita.Ihan mielenkiinnosta, minkälainen "kakara" itse olit 16 vuotiaana? Kelasitko asioita, tuliko ikinä mieleen mitään, ilmeisesti ei? Tämä myös ihan yleisesti, eikä kyseistä kirjoittajaa kohtaan. Mielestäni ihmiset jotka haukkuu ihmisiä, heilläkin pitää olla joku vastaus siihen miksi toimivat niin, varsinkin kun kyse lapsista.
Mun mielestä tämä on yhdentekevää. Jos sä lähdet tonne "isojen poikien ja tyttöjen hiekkalaatikolle", niin sitten mennään sen mukaan. Koskee myös muitakin asioita.
Se hiekkalaatikko, jossa asioista päätetään. Mikäli sinne lähdet, niin sinua kohdellaan ihan samoin, kuin muitakin siellä leikkiviä. Eli kritiikki voi olla melko kovaa.Vastasit herra Mela upeasti, vastaamalla: et mitään. Mitkä muuten on noita isojen poikien ja tyttöjen hiekkalaatikoita ja pistä boonuksena ne muut asiat messiin?
Se hiekkalaatikko, jossa asioista päätetään. Mikäli sinne lähdet, niin sinua kohdellaan ihan samoin, kuin muitakin siellä leikkiviä. Eli kritiikki voi olla melko kovaa.
Muut asiat ovat vaikkapa sellaisia, että jos menet 15-vuotiaana pelaamaan FC Barcelonaan, niin hukatusta maalipaikasta tulee ihan samalla tavalla paskaa niskaan, kuin vaikkapa Suarezille. Et sinä sielläkään kritiikillä välty sillä, että olet nuori ja pelaat epäkypsästi.
Toki olisi kivaa, jos kaikki käyttäytyisi hyvin, ja kritiikki olisi aina rakentavaa, eikä ikäviä ilmaisuita käytettäisi. Reaalimaailmassa tämä on kuitenkin täyttä haihattelua.Hyvä! Eiko juuri tämmöistä epäkypsää toimintaa pitäisi välttää aikuisilta, kuten annat ilmi. Joten toimitaan tämän pohjalta, eikä ainaan lisätä sitä. Se jos joku on ainakin kunnoitettavaa toimintaa, toisin kuin se päinvastainen.
Miksi minua kiinnostaisi kenenkään 16-kesäisen ympäripyöreät tyhjänpäiväisyydet? Varsinkin juuri sen vuoksi, että olen itse sellainen ollut ja sen ajan kokenut.Ihan mielenkiinnosta, minkälainen "kakara" itse olit 16 vuotiaana? Kelasitko asioita, tuliko ikinä mieleen mitään, olitko ikinä huolissaan mistään, ilmeisesti ei ja et? Tämä myös ihan yleisesti, eikä kyseistä kirjoittajaa kohtaa. Mielestäni ihmiset jotka haukkuu ihmisiä, heilläkin pitää olla joku vastaus siihen miksi toimivat niin, varsinkin kun kyse lapsista.
Aiheesta saa kritiikkiä osakseen, tykkää siitä tai ei.Hyvä! Eiko juuri tämmöistä epäkypsää toimintaa pitäisi välttää aikuisilta, kuten annat ilmi. Joten toimitaan tämän pohjalta, eikä ainaan lisätä sitä. Se jos joku on ainakin kunnoitettavaa toimintaa, toisin kuin se päinvastainen.
Muut asiat ovat vaikkapa sellaisia, että jos menet 15-vuotiaana pelaamaan FC Barcelonaan, niin hukatusta maalipaikasta tulee ihan samalla tavalla paskaa niskaan, kuin vaikkapa Suarezille.
Miksi minua kiinnostaisi kenenkään 16-kesäisen ympäripyöreät tyhjänpäiväisyydet? Varsinkin juuri sen vuoksi, että olen itse sellainen ollut ja sen ajan kokenut.
Eikä tässä edelleenkään ole kyse tästä likasta, vaan hänen taustavaikuttajistaan. Likka itse on pelkkä marionetti, jonka naruja muut vetelevät. Ikävä kyllä, hänen kannaltaan.
Perimätiedon mukaan kun lausuu hommaforumilla tuhat kertaa sanan "Mestari" tuhatäänisessä kuorossa syntyy individualismille aivan uudenlainen madonreikä suureen totuuteen. Vai oliko se tahattomaan itseironiaan, en muista enää.Hauskintahan tässä on se, että ketkähän aikuisten oikeasti lopulta niitä marionetteja onkaan, eihän varmaan ainakaan ne denialistit, eihän?
Kerrotko mitkä olivat sen 16-kesäisen ympäripyöreät tyhjänpäiväisyydet? Ja toivottavasti myös pystyt kumoamaan esimerkiksi tämän: 11,000 scientists warn of 'untold suffering' caused by climate change. Toivottavasti myös ihan jollain oikealla asialla: sellaisella mikä kumoaa nämä "tyhjänpäiväisyydet" ihan oikeasti, eikä vaan, koska tyttö ja nuori, tai nainen, tai vihervassari, no mut kiinalaiset...ja , no jokainen varmaa tietää miten lista ja argumentit jatkuisi. Hauskintahan tässä on se, että ketkähän aikuisten oikeasti lopulta niitä marionetteja onkaan, eihän varmaan ainakaan denialistit, eihän?
Climate emergency: 11,000 scientists warn of 'untold suffering' - CNN
Tästä on ollut puhetta tuolla ilmastonmuutos -ketjussa. Tuo on vain yksi monista avoimista nimikerjäyksistä, jonka voi käydä allekirjoittamassa kuka tahansa. Mikki Hiiren lisäksi varmaan moni oikea henkilö on käynyt allekirjoittamassa, koska eihän se vie kuin pari minuuttia, mutta ei allekirjoittaneella välttämättä ole mitään käsitystä itse aiheesta. Kuhan vain tuli linkki vastaan yliopiston postituslistalla. Eli yhtä paljon painoarvoa kuin Alepan pihassa kerätyillä nimillä.
Sovitaan sitten että mitään ilmastomuutosta ei ole , eikä ihminen ole vaikuttanut mihinkään. Rupean uskomaan itseasiassa että tämä on ihan evoluution ratkaisu pikkuhiljaa, koska näin tyhmän lajin mitä me edustetaan voisi kuvitella olevan tarkoituksenkin kadota![]()
Sovitaan sitten että mitään ilmastomuutosta ei ole , eikä ihminen ole vaikuttanut mihinkään. Rupean uskomaan itseasiassa että tämä on ihan evoluution ratkaisu pikkuhiljaa, koska näin tyhmän lajin mitä me edustetaan voisi kuvitella olevan tarkoituksenkin kadota![]()
Sovitaan sitten että mitään ilmastomuutosta ei ole , eikä ihminen ole vaikuttanut mihinkään. Rupean uskomaan itseasiassa että tämä on ihan evoluution ratkaisu pikkuhiljaa, koska näin tyhmän lajin mitä me edustetaan voisi kuvitella olevan tarkoituksenkin kadota![]()
Asioita pitää pystyä tarkastelemaan ilman subjektiivista vaikutusta. Tieteellisen prosessin kulmakivi on kritiikki ja väitteiden arviointi esitettyä väitettä vastaan. Ei kritiikistä ja varsinkaan henkilöihin liittymättömästä kritiikistä pidä loukkaantua. Tai jos loukkaantuu, ei välttämättä ole sisäistänyt tieteellisen prosessin metodiikkaa. Ja mitä tuohon vaikuttavaan nimilistaan tulee, se ei juuri näytä kestävän tarkempaa tarkastelua ja siitä esitettyä kritiikkiä, mikä vähentää oleellisesti ko ”julkaisun” merkitsevyyttä.
No nimen omaan tiede sanoo aivan helvetin yksiselitteisesti, että ongelma on oikeasti vakava. Sitten jengi hermostuu kun nuoret esim ajattelee, että oikesti jotain pitää tehdä, kuten pitääkin. En tiedä ketään muuta kuka on loukkaantunut paitsi ne ihmiset jotka ei edes ymmärrä mistä nämä nuoret, tiedeyhteisö ja muutkin ihmiset jotka ovat huolissaan puhuu. Muuten tuskin haukkuisivat lapsia ja ylipäätään ketään joiden mielestä olisi ihan jes, että jälkipolvetkin voisi vielä talsia täällä maapallolla ilman järjettömiä ongelmia. En tajua edes miten jotain voi harmittaa se , että ihmiset pyrkivät tekemään hyviä asioita.
No nimen omaan tiede sanoo aivan helvetin yksiselitteisesti, että ongelma on oikeasti vakava. Sitten jengi hermostuu kun nuoret esim ajattelee, että oikesti jotain pitää tehdä, kuten pitääkin. En tiedä ketään muuta kuka on loukkaantunut paitsi ne ihmiset jotka ei edes ymmärrä mistä nämä nuoret, tiedeyhteisö ja muutkin ihmiset jotka ovat huolissaan puhuu. Muuten tuskin haukkuisivat lapsia ja ylipäätään ketään joiden mielestä olisi ihan jes, että jälkipolvetkin voisi vielä talsia täällä maapallolla ilman järjettömiä ongelmia. En tajua edes miten jotain voi harmittaa se , että ihmiset pyrkivät tekemään hyviä asioita.
Kerrotko mitkä olivat sen 16-kesäisen ympäripyöreät tyhjänpäiväisyydet? Ja toivottavasti myös pystyt kumoamaan esimerkiksi tämän: 11,000 scientists warn of 'untold suffering' caused by climate change. Toivottavasti myös ihan jollain oikealla asialla: sellaisella mikä kumoaa nämä "tyhjänpäiväisyydet" ihan oikeasti, eikä vaan, koska tyttö ja nuori, tai nainen, tai vihervassari, no mut kiinalaiset...ja , no jokainen varmaa tietää miten lista ja argumentit jatkuisi. Hauskintahan tässä on se, että ketkähän aikuisten oikeasti lopulta niitä marionetteja onkaan, eihän varmaan ainakaan denialistit, eihän?
Climate emergency: 11,000 scientists warn of 'untold suffering' - CNN
Vaikea tuota listaa on kumota. Erityisesti Mikki Hiiren näkemykset sokeiden Mikki Hiiri instituutista on varmaan kovaa tiedettä.
![]()
Niin kun joku pelleilee, niin se kumoaa kaikkien muiden kannanoton. Ei taida mennä ihan niin.
Yle tilasi allekirjoitukset, ja valtaosa todellakin on tutkijoita ja professoreita. Joukossa on pieni joukko allekirjoittajia, joiden titteliä ei kerrota tai jotka eivät ole luonnontutkijoita.
Tutkijoiden hätähuuto: Ilmaston lämpeneminen tuomassa ennenkokemattoman ahdingon
Professorihan Mikkikin tuon listan mukaan on.
Myös Professori Dumbledore löytyy listoilta ja muuta settiä. Mikki Hiiri muuten trendaa tällä hetkellä twitterissä.
YLE ei vaikuta kovin pätevältä arvioimaan listaa jos se on kokonaan mennyt ohi että se sisältää mielikuvitusolentoja. Eikä tuota näemmä edes haluta päivittää uutiseen vaikka se pitäisi olla viimeistään nyt tiedossa.
Mä veikkaan, että vaikka ne kaikki tuhannet tiedemiehet, tutkijat ja professorit tulisi sun pihaan seisomaan todistaakseen olemassa olonsa, ei se kelpaisi.![]()
Sovitaan sitten että mitään ilmastomuutosta ei ole
Jos otetaan ja kirjoitetaan juttu "tiedeyhteisön nimissä", niin kyllä silloin on vähimmäisvaatimus, että listalla on ne ja vain ne, joiden siellä kuuluukin olla. Tuonne on selkeästi voinut pistää tietoja ihan mitenvaan, joten listalla ei ole minkäänlaista uskottavuutta. Lähinnä tuo on tiedeyhteisön mustamaalausta, koko lista..
* Joo tiede on sitä mieltä, että se ilmasto muuttuu myös ilman ihmistä, mutta jumalauta kun se on joillekin niin hankala ymmärtää, että tämän hetkinen muutostahti on täysin luonnollisesta vaihtelusta poikkeava.Joo tiede on sitä mieltä että se ilmasto muuttuu, mutta jumalauta kun se on joillekkin niin hankala ymmärtää että se ilmasto muuttuu vaikka ihminen ei tekisikään mitään.
* Joo tiede on sitä mieltä, että se ilmasto muuttuu myös ilman ihmistä, mutta jumalauta kun se on joillekin niin hankala ymmärtää, että tämän hetkinen muutostahti on täysin luonnollisesta vaihtelusta poikkeava.
Eikö se ole sinun tai kaltaisesi ilmastouskovaisen asia todistaa listan henkilöiden olevan oikeita, sinähän listaan uskot.Jep jep. No hei sähän tai joku muu epäilijä voisi tehdä koko maailmalle palveluksen ja tarkistaa onko ne oikeita ihmisiä sekä heidän taustat. Tosin mitenhän pystyisitte todistaa sen itsellene, dna testillä tjms. Pienehkö paradoksi tulisi olemaan![]()
Kaikki mitä on sanonut. Ei tuo teatteri ole tuonut mitään uutta ja olennaista esiin. Pelkkää sosialistien teatteria, maksajana Soros & co.Kerrotko mitkä olivat sen 16-kesäisen ympäripyöreät tyhjänpäiväisyydet?
Miksi tuo pitäisi kumota ja miksi sillä pitäisi olla mitään merkitystä ketjun aiheen osalta? Nimilistoja voi kerätä vaikka korvavaikun kaivuusta.Ja toivottavasti myös pystyt kumoamaan esimerkiksi tämän: 11,000 scientists warn of 'untold suffering' caused by climate change.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.