- Liittynyt
- 11.12.2016
- Viestejä
- 795
" Erityisesti Gigantti on tunnettu ammattipiireissä siitä että on ollut hengenvaarallisia asennuksia kun ei tunneta vanhoja johdinvärejä. "Onko tuo nyt kuinka oleellinen asia? Eiköhän se Gigantti vastaa siitä asennuksesta, jos se sieltä ostetaan? Alihankkija sitten vastaa Gigantille.
Onhan tuo mielestäni oleellinen asia. Jokaisella kylällä on oma sähkö/huoltofirma, joka asentelee kodinkoneita Gigantille. Lainauksessa on melkoinen yleistys. Samat firmat tekee muidenkin kodinkoneketjujen asennuksia. Itse soittamalla kodinkonehuoltoa paikalla tekemään asennukset, saat todennäköisesti samat kaverit tekemään ne joka tapauksessa.
Tilasin induktiotason ja asennus tuli postin kautta, joka oli ulkoistanut asennukset toiselle firmalle. Sain kyllä ihan paperit suoritetusta asennuksesta. Lieneekö sitten hengenvaaralliset asennukset? Tiedä sitten. Aikaisemman liesitason oli asentanut paikallinen sähkömies, ja tämä postin tyyppi sanoi, että se oli väärin kytketty.