Eiköhän ne audilla ajattele jo pitemmällä tähtäimellä uransa loppupuolella oleva keskitason kuljettaja vai nuori lupaus rahan kera. Auto on kuitenkin ensi vuonna todennäköisesti viimeisenä ja -26 kaudella edelleen iso kysymysmerkki etenkin moottorin osalta.
Rivien välistä vähän vihjaat että raha ratkaisee, vaikka alku vähän toisin päin.
Pienenrahan tallit tosiaan menee rahan perässä, mutta sillä joskus hankkivat kohtuuhintaista kokemusta toiseksi kuskiksi.
Isolla rahalla liikkeellä olevat menevät tavoitteiden toteuttaminen etunenässä, missä maksukuskit ei saa pinkkaavastaavaa etua. On esimerkkejä missä sitten hankittu kokemusta, ei välttämättä tähtikuskia, vaan kokemusta mikä helpottaisi hankkeen alkua, ja sitten myöhemmin sitten istutettu se nuori ja tai kokenut tähtikuski ratin taakse. Se kokenut uran huipulla olevan kaikilla mittareilla huippukuski voi olla vaikea houkutella mysteeri talliin. Nuori lahjakkuus voi syödä kehitys resursseja.
Tosin onko mennyt tätäpäivää, onko ns tallin, auton kehittämisessä hyötyä vai haittaa kokeneesta kuskista. Ehkä sopiva persoona voi olla tuoda henkeä, mutta onko se kuski? Jos testaaminen on enemmänkin simuajoa, niin onko siinä konkarti vahvoilla, vai onko kuski simulaatiota enään auton kehittämistä, vai enemmänkin kuskin harjoittelua.
Ja mitä ne Bottaksen vahvuudet on, no tuo auton maaliin, jos vielä ajaa tasaisesti, niin siinä kai radallakkin tarjottavaa, mikä kehittyvää tallia hyödyttäisi..