F1 Yleiskeskustelu

Täytyy myöntää että en edes muistanut että tuollaisiakin tosiaan oli, ennen kuin luin tuon viestin. Tosiaan, nehän ovat poistuneet. Mutta en ole niitä kaivannut kun en edes ole kiinnittänyt huomiota tähän. Jos ilkeästi ihmisistä sanotaan niin ne ovat olleet vaan jotain esineitä joiden poistumista en ole huomannut ollenkaan.
Tilalle tuli pikkulapset, ei voi ymmärtää:confused:
 
Oi niitä aikoja.

f1gridgirls0604q.jpg


edit. laitetaan nyt vielä toinenkin, kun löytyi Bottas.

USATSI_10363534_1517412277286_12670895_ver1.0.jpg
 
En muistanutkaan että ne grid Girlit oli noinkin pitkään kuvioissa mukana, että ihan Bottaksen Mersun edessäkin kerkes seistä.
Jotenkin oli mielikuva niistä Räikkösen McLaren ajoista tai jotain sieltäpäin.
Miltä kaudelta tuo on? 2017?
 
Laitetaas tämä vielä vaikkei nyt F1 suoraan liitykään.

Neweyn luomus RB17 julkaistu:


Tämähän ei ole katulaillinen, yllättäen, mutta innolla odottaa kun ekaa kertaa nähdään radalla. Tämähän ilmeisesti tuottaa melkein yhtä paljon downforcea kuin F1 samassa nopeudessa.
Olis mielenkiintoisempi, jos ois LMP-auto? Onko? Jos vaa joku random katulaiton, nii meh. Onhan noita lmp-autojaki viihde-arvon vuoksi kokeiltu Nürburgringillä ilman sarjan rajoituksia.

 
Lievästi yllättynyt ettei kukaan kaipaa varikko/lähtöruudukko tyttyöjä. Vaan ollaan huolissaan että viikonloppuna voi olla joku sprinttikisa, jälkimmäisen voi jättää katsomatta, ensimmäistä ei voi edes valita enään.

Sen ymmärrän että kilvanajoa tytöt vain häiritsee mutta jos nyt olisi siitä fiiliksestä ennen kuin valot sammuu.
Misut takasin...jeejee
 
Täytyy kyl myöntää, että itse en ole katsonut yhtä ainuttakaa kisaa tällä kaudella enkä ole ole osallistunut kisaketjuihin enkä ole ottanut niitä seurantaan (toisin, ku ennen). Tää on ainut f1-ketju jota seuraan. Ekaa kertaa koskaan näin.
 
Oikeastaan ihan sama onko tyttöjä vai ei kunhan kisat olis kiinnostavia
Mitä niillä naisilla edes teki, muutakun pitivät jotain varjoa/numerokylttiä auton vieressä? Kaunista katseltavaa joo, mutta kyllä mä haen tarvittaessa runkkumatskuni muualta kun formuloiden lähtöruudukosta.
 
Vanhoina hyvinä aikoina olisi ollut kaikkien mielestä jees jos kuski olisi käynyt griditytön kanssa pikaisilla. Nykyään joku hiutale siitäkin valittaisi.
 
Mahdollisina vaihtoehtoina olisi Aston Martin ja McLaren, jotka enemmän tai vähemmän houkutelleet Newey:tä riveihinsä.
Kiinnitti ihan huomion kuinka Neweyllä oli Mäkkärin oranssin, tai mikä papayan, värinen lätsä päässään kun sitä RB17 esittelivät Goodwoodissa tänään. Sattumaako? Kenties.
 
Ralf Schumacher tullut kaapista. Tosin keskieurooppalaiset näyttävät sanovan että ollut siellä julkinen salaisuus ihan vuosikymmeniä.



 
Viimeksi muokattu:
eiköhän tässä saada taas lisää tuulta silly seasonin purjeisiin, kun tuon perusteella kai kohta Hornerkin sovitetaan ellei Red-Bullille Perezin paikalle.
niin vähintään RB puikkoihin ja Perezin paikasta päätetään sitten pitkällä tikulla tai bingossa.
 
Vuoden 12 Redbull F1 autoa, ilmeisesti edellinen kerta viimevuosisadalla. Liuta muotakin ajamassa, mutta tuossa kai oli laitettu merkille että Neweyn kanssa oli ihan lepposan näköisesti mennyt.
Eikö Horner ole Neweystä puhunut nätisti koko ajan( jos unohtaa kommentti että RB menestys oli Hornerin ansiota lähes yksinään )
 
Valtteri sitten joko Williams tai "Audi"?
Tai Alpine tai Mersu. Kohta pitäisi jo jotain julkistaa, jos Bottas aikoo pysyä toivomassa aikataulussaan, että paperit on tehty ennen kesätaukoa. Tai eihän se varmaan hänestä ole kiinni, mutta kuitenkin.
 
Tai Alpine tai Mersu. Kohta pitäisi jo jotain julkistaa, jos Bottas aikoo pysyä toivomassa aikataulussaan, että paperit on tehty ennen kesätaukoa. Tai eihän se varmaan hänestä ole kiinni, mutta kuitenkin.
On ollut tapauksia, joissa sopimukset on julkaistu kuukauisa myöhemmin kuin ne on tehty. Toivotaan, että Bottas saa jatkoa.
 
Valtterilla on siis viikset ja itseironia kunnossa ennen sunnuntain starttia, toivottavasti menee paremmin kuin muutama vuosi sitten.

1000013315.jpg
 
Senna oli myös hieman eri tason kuski, joten saa hieman sen vuoksi oikkujaan anteeksi. Samoin kuin Schumacher, Hamilton, Verstappen.. Ocon ei vastaavanlainen poikkeuslahjakkuus ole, joten vähemmän katsotaan sormien läpi tallin toiminnan vaikeuttamista.

Ymmärrän että once in a generation -tason kuskin on ymmärrettävämpää olla arrogantti itsekäs sooloilija. Vrt Ilya Kovalchuk vs kuka tahansa neloskentän rivijamppa.

Mutta onko Lando niin kova kuski että eiliset about 30 kierroksen nillitykset tallimääräystä vastaan eivät imagoa himmennä? Vai vaatiiko vähintään yhden F1-mestaruuden saadakseen immuniteetiin "huono tiimipelaaja" -syytöksiltä?
 
Pari F1 uutista jotka pisti silmään.


Red Bullin talipäällikkö vahvisti F1-medialle, että Verstappen oli vietävä kisan jälkeen rauhoittumaan suljettujen ovien taakse, jossa sananvaihto jatkui epäilemättä kiivaana.

On tuo Verstappen kyllä semmonen kuumakalle, että tavalla tai toisella tulee pelkästään tuolla temperamentillään tuottamaan ongelmia itselleen ja muille vielä roppakaupalla kun RB ei ole enää ylivoimainen. Näinköhän jo tulevana viikonloppuna saadaan lisää tätä nannaa?


- Ongelma on, että Perez maksaa tällä hetkellä todella paljon tiimille. Tämä voi maksaa heille valmistajien mestaruuden. Ja se olisi paljon enemmän kuin ne sponsorirahat, jotka hän tuo tiimiin, Villeneuve toteaa Sky Sportsille.

Pisti vain silmään tuo Villeneuven kommentti, kun täälläkin on pyöritelty sitä että voisiko Perez saada potkut. Osa on vahvasti sitä mieltä että se on miltei mahdotonta ison sponsoripotin takia. Perezin pottiahan on pyöritelty mediassa aika avoimesti, että se on sen 30 miljoonaa. Villeneuven mielestä tallimestaruus on arvoltaan paljon enemmän ja miksei toki olisi, kun markkinointitulot ja tallimestaruuden mukana tulevat sponsorisopimukset otetaan huomioon.

Villeneuvehan itsessään on kyllä melkoinen lausuntokone ja laukoo välillä ehkä "vähän" yli. :D
 
Vieläköhän on Salon kavereita. Ei ole pitkiin aikoihin enää ollut mediassa mainintaa tuosta.
 
Ymmärrän että once in a generation -tason kuskin on ymmärrettävämpää olla arrogantti itsekäs sooloilija. Vrt Ilya Kovalchuk vs kuka tahansa neloskentän rivijamppa.

Mutta onko Lando niin kova kuski että eiliset about 30 kierroksen nillitykset tallimääräystä vastaan eivät imagoa himmennä? Vai vaatiiko vähintään yhden F1-mestaruuden saadakseen immuniteetiin "huono tiimipelaaja" -syytöksiltä?

Norrishan kuitenkin lopulta toteutti tallin pyynnön ja lopputulos oli se mitä talli halusi. Tietysti voisi tehdä pyydetysti nopeammin mutta moni jättäisi tuollaisessa tilanteessa täysin tottelematta. Kyseessä olisi kuitenkin ollut vasta Norriksen toinen voitto niin ei ihme ettei sitä ihan helpolla luovuttanut. Piastri ajoi kisan ensimmäisen puolikkaan hienosti mutta Norris oli jälkimmäisen parempi ja olisi hyvin mahdollisesti voittanut tuon ihan vain ajamalla vaikka Piastri olisi tullut varikolta edelle. Eihän Piastri onnistunut lopussa edes pysymään Norrisin vauhdissa niin sinänsä ymmärtää hyvin miksi tuo oli hieman nihkeää toteuttaa. Joku Ocon esimerkiksi tuskin olisi totellut ja vaikka Oconilla sekä Norriksella on tällä hetkellä sama määrä kisavoittoja niin kyseessä on ihan eri kaliiberin kuskit. Ocon on myös valmis ajamaan romurallia jostain sijasta ynnä muut tallikaveriaankin vastaan kun taas Norris ajaa kuitenkin aika siististi ihan kärkikahinoissakin.
 
Norrishan kuitenkin lopulta toteutti tallin pyynnön ja lopputulos oli se mitä talli halusi. Tietysti voisi tehdä pyydetysti nopeammin mutta moni jättäisi tuollaisessa tilanteessa täysin tottelematta....
Ei toteuttanut.

Tallin toive ei ollut eron pitämine, saati kasvattaiminen, eikä toive ollut että aivan lopussa mielenosoituksellisesti päästää toisen ohi.

mutta moni jättäisi tuollaisessa tilanteessa täysin tottelematta....
No ei ensimmäinen kerta kuin jätetty tottelematta tähän tyyliin, mutta täysin tottelematta jättäneitäkin tapauksia on olut, mutta lähtökohta kai se että tallin ohjeita totellaan. ja aika kova nimi pitää olla että tottelemattomuudesta selviää pelkin märin jaloin.
 
Ei toteuttanut.

Tallin toive ei ollut eron pitämine, saati kasvattaiminen, eikä toive ollut että aivan lopussa mielenosoituksellisesti päästää toisen ohi.

Talli pyysi Norrista päästämään Piastrin ohi. Norris päästi lopussa Piastrin ohi. Kuten sanoin niin tuossa kesti ja olisi pitänyt tehdä heti mutta pyyntö päästää toinen ohitse lopulta kyllä toteutettiin. Ei siihen tyyliin kuin talli alunperin toivoi mutta toteutettiin kuitenkin. Norrisin olisi kannattanut päästää Piastri heti ohi jo senkin puolesta, että hänellä olisi ollut tällöin mahdollisuus mennä ajamalla ohi. McLaren antoi aiemminkin kisassa luvan ohittaa niin tuskin se tuossakaan vaiheessa olisi muuttunut.
 
Talli pyysi Norrista päästämään Piastrin ohi. Norris päästi lopussa Piastrin ohi. Kuten sanoin niin tuossa kesti ja olisi pitänyt tehdä heti mutta pyyntö päästää toinen ohitse lopulta kyllä toteutettiin. Ei siihen tyyliin kuin talli alunperin toivoi mutta toteutettiin kuitenkin. Norrisin olisi kannattanut päästää Piastri heti ohi jo senkin puolesta, että hänellä olisi ollut tällöin mahdollisuus mennä ajamalla ohi. McLaren antoi aiemminkin kisassa luvan ohittaa niin tuskin se tuossakaan vaiheessa olisi muuttunut.
Yritän toisin. Pointtini oli se että Norris ei totellut tallimääräystä, toki usean määräyksen jälkeen kisan lopussa päästi ohi.

huono vertaus: vähän sama kuin talli määräisi kuskin varikolle, mutta kuski jatkaisi useita kierroksia ja joka kierroksella saisi uuuden määräyksen, ja sitten vihdoista viimein kuin tulisi varikolle, niin hehkuttaisi hei mä tottelin tallinmääräystä. Seuraukset vahingollisia, ja vahinkoja ei pienennä se että olisi voinut vielä enemmänkin tehdä tuhoa ja pientä tuuria ettei käynnyt pahemmin.
 
Sauber:lta Seidl, Hoffmann pihalle ja Mattia Binotto elokuun alusta alkaen.

Itelle tuo Binotto oli Ferrari aikoina vähän sellainen hajuton ja mauton. Kaipa tuon tarkoituksena on tuoda tietotaitoa huipputiimin toimintavoista Audille. Mitenkähän tämä vaikuttaa Bottakseen? Käsittääkseni Audin ovi ei ole kuitenkaan vielä 100% varmuudella sulkeutunut Bottakselta. Ainakaan julkisuudessa olleiden tietojen mukaan.
 
Seidi nykyinen tallipäälikkö, tuli muistaakseni Mclarenilta samoihin aikoihin kun Audi kimppa julkaistiin, Hoffmann googlettuljen perusteellta tullut Audilta hoitamaan siirtymistä Audin hoteisiin, nyt ei kerrottu että palaisi emo konserniin, vaan maininta että siirtyy sivuun.
Audilla sitten ilmeisesti muut ukot hoitamassa, eikä tarvita ns tuttua tallille.

Tarkoitako että Seidi ja Hoffmann pakkaa kamansa heti/viikonsisään .
 
Tämän jutun mukaan Verstappenille vaihdetaan moottoria Belgiaa varten, jonka takia lähtisi sitten 10 sijaa alemmalta lähtöruudusta.


Onhan Maxilla turvallinen johto vielä, ja varmaan ihan hyvin pääsee tuolla ohi muista, mutta kaikki tällainen on silti ihan tervetullutta jännien voittotaisteluiden toivossa.
 
Saksassa juttua/Bild yms että Sainz(jompi kumpi, luulisi että faijansa kun manageroi yms) ollut takapiruna Binotto Audille-keississä. Näinkö Sainz sitten Audille menossa?
 
Alkuviikosta selvinnee Perezin kohtalo ja Lawson ilmeisesti jonossa ensimmäisenä mikäli vaihto tulee.


And Marko confirmed that he will meet Horner immediately following this weekend’s Belgian Grand Prix – the final round before the F1 2024 summer break – to discuss the Perez situation.

“On Monday after Spa, I’ll fly to England and discuss with Horner the procedure,” said Marko, as per OE24.



Tämän jutun mukaan Verstappenille vaihdetaan moottoria Belgiaa varten, jonka takia lähtisi sitten 10 sijaa alemmalta lähtöruudusta.


Onhan Maxilla turvallinen johto vielä, ja varmaan ihan hyvin pääsee tuolla ohi muista, mutta kaikki tällainen on silti ihan tervetullutta jännien voittotaisteluiden toivossa.

Tämä sopii kyllä hyvin. Ja eiköhän Max taas kunnon kilareita vedä jos ei homma menekään täysin putkeen. Jotenkin en jaksa uskoa että noin perältä ainakaan voittaa tuolla autolla.
 
Saksassa juttua/Bild yms että Sainz(jompi kumpi, luulisi että faijansa kun manageroi yms) ollut takapiruna Binotto Audille-keississä. Näinkö Sainz sitten Audille menossa?
Toivottavasti, onhan audi hieman villikortti, mutta muutaman vuoden aikavälillä luulisi olevan parempi kuin alpine tai williams.
 
Ericsson:n mukaan Sargeant ja Vowles ei olisi enää puheväleissä ja hädin tuskin tervehtivät toisiaan.

"Former F1 driver Marcus Ericsson has claimed that Sargeant and team boss James Vowles are no longer on talking terms.

Ericsson said on the Viaplay F1 podcast: “I was told by some American friends who know Sargeant. He doesn't have fun in that team.

“He thinks it's really hard and apparently he and Vowles don't even talk with each other anymore, they barely greet each other. It's completely cut off between them.”
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 287
Viestejä
4 864 157
Jäsenet
78 638
Uusin jäsen
Jokke321

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom