Ei toiminut, kun äsken kokeilin.Origin jumissa?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Ei toiminut, kun äsken kokeilin.Origin jumissa?
Mulla oli eilen koko illan tota, tapahtu pahimmillaan noin kymmenen minuutin välein. Originissa oli joku vikana. Itellä ratkes ku poistin originin ja latasin uudestaan. Tänään ei oo uudelleen lataamisen jälkeen tapahtunu enää kertaakaan.Onkos kenelläkään tapahtunut sitä, että peli hyppää taistelun tiimellyksessä windowsin työpöydälle? Kokeilin äsken muutaman pelin ja alkoi jo hieman ärsyttämään, kun yhden kentän aikana mentiin monta kertaa ihan varoittamatta työpöydälle. Peli toimi taustalla kuitenkin ihan ookoo, eli takaisin pääsi saman tien. Muuten onkin mennyt kyseisen pelin kanssa hyvin, eli kaatumiset yli vuoden pelihistorian aikana voi laskea yhden käden sormilla.
Onkos kenelläkään tapahtunut sitä, että peli hyppää taistelun tiimellyksessä windowsin työpöydälle? Kokeilin äsken muutaman pelin ja alkoi jo hieman ärsyttämään, kun yhden kentän aikana mentiin monta kertaa ihan varoittamatta työpöydälle. Peli toimi taustalla kuitenkin ihan ookoo, eli takaisin pääsi saman tien. Muuten onkin mennyt kyseisen pelin kanssa hyvin, eli kaatumiset yli vuoden pelihistorian aikana voi laskea yhden käden sormilla.
Mulla oli eilen koko illan tota, tapahtu pahimmillaan noin kymmenen minuutin välein. Originissa oli joku vikana. Itellä ratkes ku poistin originin ja latasin uudestaan. Tänään ei oo uudelleen lataamisen jälkeen tapahtunu enää kertaakaan.
Testasin eilen alku yöstä huvikseen steamin peleillä, ei tapahtunu kertaakaa tota työpöydälle pomppaamista, vika ilmeisesti originissa.
Jännä homma taas, että kolmatta kuukautta on sisällön tuottaminen peliin ollu nyt hiljaisempaa mitä ikinä koko elinkaaresa aikana. Viikko palkintoina ei ole ollut oikein mitään aseitakaan. Onkohan siellä nytten hiljattain lyöty hanskat tiskiin pelin kehittäjien osalta.Joo teki itselläkin tuota aina muutaman pelisession välein, veikkaan syylliseksi origin in-game overlayta. Ratkaisin ongelman poistamalla sekä pelin että originin koneelta.
Jäi kaiken kaikkiaan niin paha maku suuhun tästä pelistä kehittäjien ja ea:n suoranaisen valehtelun jälkeen että taidan pistää koko dicen ja niiden tulevat julkaisut boikottilistalle.
Veikkaanpa että devit on jo kovaa vauhtia leikkaamassa ja liimaamassa uutta peliä kasaan koska nykyinen lypsylehmä ei tuota riittävästi rahaa.Jännä homma taas, että kolmatta kuukautta on sisällön tuottaminen peliin ollu nyt hiljaisempaa mitä ikinä koko elinkaaresa aikana. Viikko palkintoina ei ole ollut oikein mitään aseitakaan. Onkohan siellä nytten hiljattain lyöty hanskat tiskiin pelin kehittäjien osalta.
Veikkaanpa että devit on jo kovaa vauhtia leikkaamassa ja liimaamassa uutta peliä kasaan koska nykyinen lypsylehmä ei tuota riittävästi rahaa.
Pacificin julkaisun aikaan jaksoin vielä uskoa että tämäkin peli voisi vielä tehdä "bäfä neloset" mutta pakko oli tunnustaa tosiasiat ja heittää hanskat tiskiin koska käytännössä mitään isoja pelillisiä korjauksia ei ole saatu tehtyä. Vuodenvaihteen asebalanssifarssi oli ihan käsittämätön tapaus mutta senkin jaksoin sinnitellä vähän kerrallaan pelailemalla vaikka meidänkin discord-porukasta jäi pelaamaan enää kaksi.
Ei tiimien balansointia, ei anticheattia, premium-kusetus, firestorm ja niin edelleen, en jaksa edes muistella kaikkia niitä pettymyksiä mitä tämä peli minulle tuotti ja ehkä niin on parempi.
On kiva muistella menneitä. Luetellaa asioita mitkä on jääny mieleen. No vaikka se kun kuoli, jäi ruutuun punainen siluetti ja se oli siinä keskellä ruutua aina. Mutta sen sai pois kun esciä ja kävi Squad-ruudussa ja takasin peliin. Sit ammuslaatikot ennen suoraan heitettiin, sit siihen tuli se että ne piti ottaa ensin käteen ja sitten vasta heittää. Tosin ne ammuslaatikot aina tippu siltojen läpi maan alle tai minnelie. Bipod ei koskaan asettunu, ei siis mitenkään. Spawn beaconia asetellessa aina sai turhaantua että sen sai edes jotenkin maahan asenneltua että löysi tarpeeksi tasaista.
Tuleeko sulla mieleen mitään valittamista joka turhautti muinoin?

Surullinen homma jos sisältö tyssää ens kesänä.Alkaahan tämä peli tuossa vaiheessa pikkuhiljaa lähentelemään 2 vuoden ikää mutta erikoista silti, jos tuki loppuisi jo tuolloin. Seuraavan Battlefieldin on ilmoitettu kuitenkin tulevan vasta välillä 'Q2/2021-Q1/2022' eli todennäköisesti loppuvuodesta 2021. Menisi reilusti yli vuosi siten, että ei ole mitään uutta sisältöä Battlefieldin osalta. Ainakin omalta osalta tuli muutenkin hieman sellainen, "ai nytkö se tuki jo loppuu" tunne. Pelin lisäsisällöt tuntuivat lähtevän kunnolla käyntiin vasta Pacificin myötä, mikään sitä aiempi ei ole jäänyt kunnolla mieleen. Melkoinen pettymys kyllä, jos itärintama jäisi tyystin uupumaan WW2 pelistä ja ei varmaan ole kauhean hyvää PR:ää seuraavaa bäfää ajatellenkaan.
Firestorm on (ainakin omasta mielestä) täyttä kuraa. Kehitys jätetty jotenkin puoleen väliin ja maksullisuus haukkaa pelaajamääriä siinä määrin, ettei pelaajia ole tarpeeksi pelissä. Luulisi heidän tajunneen tuon skinikaupan käyvän kuumana juuri BR-pelimuodoissa. Odotukset olivat aivan tapissa tätä odotellessa ja jäi sitten kolmeen peliin.
Pelastaisiko BFVI tämän sarjan? Toivotaan! Pelisarja ollut rakas ihan alusta asti (varsinkin BF2 ja BC1/2 ajoilta), mutta jotenkin masentaa nähdä pelisarjan ajautuneen näin syvään kuoppaan, johon moni pitkäaikainenkin fani käy sylkäisemässä.
Helikopterit ei ollu kauheen kovaa valuuttaa tuolla aikakaudella.Juu kyllähän tätä pelaileen pikku nousussaja kivointa on taistella ittiävastaan kuin känässä jaksaa pelailla. Mutta eipäs paljon muissa peleissä ole lentokoneita yms tavaraa, mutta helikopterit on unohtunu ??? Ja kyllähän noilla laivoillakin vois seilailla.
Eipä tuommoiset historialliset epäkohdat ole Diceä ennenkään haitanneet...Helikopterit ei ollu kauheen kovaa valuuttaa tuolla aikakaudella.
OT: omasta mielestä tuo mahdollisuus ostaa kaveri takaisin squadiin ja gulag ovat ihan hyviä tässä konseptissa. Tai ainakin se on hyvin toteutettu, ja tasapuolisen reilusti kaikille. Pidentää pelaamiseen käytettävää aikaa ja vähentää odottelua. Ja tavaroiden ostaminen siellä taistelukentällä on myös ihan ok, koska se on kaikille myös mahdollista.Warzone: kaverien osto takaisin peliin kuoleman jälkeen, joku fakin 1v1 kuoleman jälkeen tai jotain tämän tapaista olin lukevinani. Muutenkin koko aseiden ja muiden romppeiden osto on no fukin kiitos.
OT: omasta mielestä tuo mahdollisuus ostaa kaveri takaisin squadiin ja gulag ovat ihan hyviä tässä konseptissa. Tai ainakin se on hyvin toteutettu, ja tasapuolisen reilusti kaikille. Pidentää pelaamiseen käytettävää aikaa ja vähentää odottelua. Ja tavaroiden ostaminen siellä taistelukentällä on myös ihan ok, koska se on kaikille myös mahdollista.
Ja tuo kaverin takaisinostomahdollisuus myös parantaa hyvien pelaajien mahdollisuutta päästä loppupeleihin jos alkumatsissa käy huono loottituuri ja joutuu pistooli kourassa gangbangin kohteeksi. Eli RNG merkitys pienenee eikä välttämättä tarvitse odotella puolta tuntia että pelikaverit saavat matoiltua itsensä viimeiseen ympyrään.
Kyllä infinity ward on aika tarkkaan napsinu rusinat battle royale -pullasta.
Vielä kun grafiikat ja gunplay olis BFV tasoa...
Aikooko porukka pysyä pelin ääressä seuraavaan bäfän asti, vai onko viiminen naula lyöty arkkuun pelin osalta?![]()
Aikooko porukka pysyä pelin ääressä seuraavaan bäfän asti, vai onko viiminen naula lyöty arkkuun pelin osalta?![]()
Pysyä pelin parissa? Kyllä tämä peli on jo nähty. Ja seuraavaan tuskin tarvitsee edes pieraista jos sama porukka sen tekee.
Eikö battlefield 4 hiottu aikanaan hyvinkin toimiva/voimakas tekele. Lukenu vanhaa muron bf4 sivua niin siinä käy ilmi, että peli oli julkasussa täys fiasko. Kuitenki vissiin jenkkien EA korjasi bäfä 4 aikanaan ja peli synty/julkastiin uudestaan. Eikö viho viimisenä oljenkortena voi vielä yrittää samaa temppua mitä bäfä4 kanssa aikanaan. Esim jenkkien EA korjaamaan peli.Mahdollisuuden voi ehkä antaa mutta ei kyllä ainakaan heti julkaisussa ja ei todellakaan täyteen hintaa. Kummasti helpottaisi kanssa, jos se peli olisi heti julkaisussa valmis tekele. Mitään 'soon™' peliä ei kyllä Dicelta tule enää ostettua, kun ei tuo lafka ainakaan EA:n alaisena niitä lupauksia kuitenkaan täytä.
Mahdollisuuden voi ehkä antaa mutta ei kyllä ainakaan heti julkaisussa ja ei todellakaan täyteen hintaa. Kummasti helpottaisi kanssa, jos se peli olisi heti julkaisussa valmis tekele. Mitään 'soon™' peliä ei kyllä Dicelta tule enää ostettua, kun ei tuo lafka ainakaan EA:n alaisena niitä lupauksia kuitenkaan täytä.
Eikö battlefield 4 hiottu aikanaan hyvinkin toimiva/voimakas tekele. Lukenu vanhaa muron bf4 sivua niin siinä käy ilmi, että peli oli julkasussa täys fiasko. Kuitenki vissiin jenkkien EA korjasi bäfä 4 aikanaan ja peli synty/julkastiin uudestaan. Eikö viho viimisenä oljenkortena voi vielä yrittää samaa temppua mitä bäfä4 kanssa aikanaan. Esim jenkkien EA korjaamaan peli.
Eikö kesäkuussa ole tulossa joku paketti vielä?Se juna meni jo koska uutta sisältöäkään ei ole enää tulossa. CTE olisi pitänyt aloittaa jo vuosi sitten, nyt dice on jo ehtinyt tappaa koko yhteisön aktiivisen osan.
BFV tulee menemään elinkaarensa loppuun pienimmällä mahdollisella rahallisella panoksella julkaisijan osalta.
Eikö kesäkuussa ole tulossa joku paketti vielä?

No pitäs DICEN lafkalla olla kuitenkin selkärankaa ja aatella faneja/pelaajakuntaa, kuitenkin jos syksyllä -21 tulee vasta seuraava peli joutuu tällä bäfä sisällöllä pelaan reilu vuoden. Ite häpeäisin silmät päästäni tässä tilanteessa jos olisin pelin kehittäjä.Kyllä mutta sen jälkeen ei mitään, joten kehittäjän silmissä ihan turhaa kaataa mitään muitakaan resursseja tähän peliin.
Pöh. kuhan sieltä saadaan seuraava modernin aikakauden BF (Bad Company 3?) niin ostoonhan se menee että törähtää, vaikka olis pelkkiä naishahmoja valittavana. BF4 on ehkä mekaanisesti timmissä kunnossa, mutta kaikilta muilta osin liian vanhanaikainen kasuaaleille kuten minä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.