Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Käsittääkseni lyhennys tulee olla minimissään korkojen määrä eli fifty fifty.
Kiinteä tasaerälaina
Kiinteä tasaerälaina on hyvä vaihtoehto, jos haluat tietää tarkalleen maksuerän suuruuden myös tulevaisuudessa, etkä välitä siitä, ettet tiedä tarkkaa laina-aikaa.
Tasaerälainan kaikki takaisinmaksuerät ovat yhtä suuria.
Jos viitekorko nousee, laina-aika pitenee; jos viitekorko laskee, laina-aika lyhenee. Takaisinmaksuerä on kuitenkin aina vähintään koron suuruinen.
Jos lainan korko on kovin alhaalla lainaa nostettaessa, korkojen nousu laina-aikana voi pidentää laina-ajan tarpeettoman pitkäksi eikä laina lyhene. Ota silloin yhteys pankkiin ja sovi uudesta lyhennyssuunnitelmasta.
Nykyään ollaan vielä sikälikin huonommassa tilanteessa kuin ennen, koska korkoja ei enää saa vähennettyä verotuksessa. Vielä 10v sitten vähennys on ollut varsin merkittävä.
Niin siis tämähän johtuu ihan siitä, että nyky "suomalainen" käy pudottamassa äänestylapun uurnaan, jossa on bile Sannan tai sen kaverin numero. Eli nyky hallitus lyö niin kovaa kun pystyy jokaista joka yrittää tienata, rikastua tai edes elää tavallista elämää.Nykyään ollaan vielä sikälikin huonommassa tilanteessa kuin ennen, koska korkoja ei enää saa vähennettyä verotuksessa. Vielä 10v sitten vähennys on ollut varsin merkittävä.
2012 oli vielä 100% ja siitä alkoi asteittainen pudotus vuosittain. En ihan tarkalleen muista, mutta olikohan niin että aikoinaan yli puolivuosisataa sitten tai paljon kauempaakin oltiin huolissaan omistusasujien vähenemisestä? Tuosta ja jostain muista syistä johtuen omistusasumista haluttiin helpottaa korkosubventiolla.Nopeasti kun katsoi tuosta 2014 verotuspäätöstä niin ensiasunnon koroista sai silloin vähentää 75% verotuksessa...
Subvention vaiheittainen poistaminen oli mielestäni hyvä ratkaisu, ja päätöshän tehtiin tilanteessa, jossa näköpiirissä oli vakaa tilanne ja alhainen korkotaso. Enkä epäile hetkeäkään, etteikö ko. tuki aina menisi jollain aikavälillä asuntojen hintoihin.2012 oli vielä 100% ja siitä alkoi asteittainen pudotus vuosittain. En ihan tarkalleen muista, mutta olikohan niin että aikoinaan yli puolivuosisataa sitten tai paljon kauempaakin oltiin huolissaan omistusasujien vähenemisestä? Tuosta ja jostain muista syistä johtuen omistusasumista haluttiin helpottaa korkosubventiolla.
Tuolloin helibor heilui 6 ja 10 prosenttiyksikön väleillä ja selkeästi oli este useimmille asunnon hankinnassa. 90-luvun yli mentäessä 2000 luvulle korot oli olleet pitkään kohtuullisen alhaiset ja väestö alkanut vaurastumaan, niin oli eduskunnalla mahdollisuus laittaa korkovähennys leikkauslistalle.Subvention vaiheittainen poistaminen oli mielestäni hyvä ratkaisu, ja päätöshän tehtiin tilanteessa, jossa näköpiirissä oli vakaa tilanne ja alhainen korkotaso. Enkä epäile hetkeäkään, etteikö ko. tuki aina menisi jollain aikavälillä asuntojen hintoihin.
Se voi seuraavissa vaaleissa olla ihan pätevä syy äänestää kuka lupaa palauttaa korkovähennysoikeuden entiselle tasolleen.
Ja siinä sivussa koplataan EUlta kaikki mahdollinen ja mahdoton tuki ja tukiaiset.Myöskin saa varmasti miettimään onko järkeä hamstara 20-vuotiaana puoli miljoona velkaa ja olettaa että korot ovat ikuisesti nollatasolla =/ miinusmerkkiset.
Suomessahan on aika omituinen omistamisen halu. Italiassa eletään vielä mamman helmoissa 40-vuotiaana.
Miettikääpä veljet sitä. Mamma tekee ruokaa ja pesee pyykit ja itse saa keskittyä aateekoo. Ihan kuten 13-vuotiaana.
Se voi seuraavissa vaaleissa olla ihan pätevä syy äänestää kuka lupaa palauttaa korkovähennysoikeuden entiselle tasolleen.
Täällä on puhuttu 12kk Euriborista. Jos katsotaan laittamaasi kaaviota hieman tarkemmin, havaitaan, että Euribor ei ole koskaan ollut 16%. Se ei myöskään ole ollut mitään vuonna -90, koska sitä ei edes ollut olemassa silloin, vaan silloin oli Helibor. Kuten linkkaamastasi kuvasta selviää.olihan toi 12kk -90 16%
katso liitettä 959472
Sijoittamisessa yleensä sijoitustoiminnan kulut voi vähentää ennen verotusta, jotta veroja ei joutuisi maksamaan toiminnan "liikevaihdon" perusteella.Jotta kommentillasi olisi mitään arvoa se olisi hyvä perustella. Itse näen melko suuren epäsuhdan siinä, että sijoitusasunnoista korkovähennys on edelleen olemassa ja tuotot maksatetaan sitten kela-korvauksilla. Yhteiskunta on siis nähnyt, että sijoittamisen tukeminen on tärkeämpää kuin asuntojen hankkiminen omaan käyttöön.
Kokoomus ei ole kannattanut ainakaan varaPJ:n mukaan edun poistamista Kokoomus: Asuntolainan korkovähennyksellä keinotellaan
Itse näen melko suuren epäsuhdan siinä, että sijoitusasunnoista korkovähennys on edelleen olemassa ja tuotot maksatetaan sitten kela-korvauksilla. Yhteiskunta on siis nähnyt, että sijoittamisen tukeminen on tärkeämpää kuin asuntojen hankkiminen omaan käyttöön.
Kokoomus ei ole kannattanut ainakaan varaPJ:n mukaan edun poistamista Kokoomus: Asuntolainan korkovähennyksellä keinotellaan
Sijoittamisessa yleensä sijoitustoiminnan kulut voi vähentää ennen verotusta, jotta veroja ei joutuisi maksamaan toiminnan "liikevaihdon" perusteella.
Oman asunnon kohdalla tulo on jo lähtökohtaisesti verotonta, jolloin ei ole mitään sellaista veronalaista tuloa mistä omaisuuden hankkimisesta syntyvät kulut ja korot voisi vähentää.
Toki jos ottaisimme käyttöön asuntotuloveron (mitä varsinkin vasemmalta laidalta aina silloin tällöin huudellaan), tuolloin asuntolainojen korkovähennys asuntotulosta olisi perusteltu.
Asuntotulovero on vero mikä maksetaan laskennallisesta tulosta, jonka omistusasunnossa asuja saa koska välttyy mm. vuokran maksamiselta, ja se on jossakin muodossa ollut Suomessa käytössä joskus ennen 90-luvun lamaa.
Mutta miten tulevaisuudessa? Jos(kun) vaikka pitää tehdä 20k kattoremontti ja kuvitellaan että se maksettaisiin puoliksi, pitäisikö tässä vähintään moraalisella/periaatteellisella tasolla sitten tehdä jotain ositusta omistuksiin/ voiko sellaista erotilanteessa vaatia vai onko henkilökohtainen voivoi jos maksaa avopuolison remontteja ja tuleekin ero jolloin on mahdollista remppalainaa maksettavan kiinteistöön jota ei omista?
Otaksutaan siis että otat ensin tuon 25v lainan ja maksat sen 100% itse. Eli omistat talon ja olet sen 100% maksanut.
Luultavasti ET vaadi vuokraa avopuolisoltasi, et pyydä häntä maksamaan sähköstä, vedestä, lämmityksestä jne jne?
Mikäli myöhemmin teille tulee tilanne että hän saa töitä / ansaitsee enemmän / voittaa rahaa tms. on otaksuttavaa että hän osallistuu hieman enemmän asumisen kuluihin.
Tietysti joku kalliimpi maalämpö, katto tms. remontti ei välttämättä mene puoliksi, varsinkaan siten että siihen otetaan uusi 25 vuoden laina minkä aikana esim. lusikat menevät jakoon ja hän jatkaisi lainan maksua kanssasi asuessaan jossain muualla...
Mutta teoreettisesti jos hän saa nyt asua ilman "vuokraa ja asuinkuluja", toki auttaa kykyjensä mukaan, on täysin mahdollista että myöhemmin jos esim. sinä joudut hetkeksi työttömäksi ja hän on töissä / tulee jotain yllättävää menoa sinä vaikka lainaat häneltä rahaa tai hän maksaa osan elämistä.
Niin se yleensä yhdessä eläessä menee, jos toinen ei voi maksaa 50% ruuasta, sähköstä, vuokrasta, bensoista jne jne. toinen maksaa ne eikä niistä yleensä "pidetä kirjaa". Toki sitten kun tilanne muuttuu toinen pääsee osallistumaan enemmän.
Mikäli halutaan erikseen miettiä asiaa tuota voi miettiä vaikka siten että kun olette ensin sen 25 vuotta asuneet ja olet sen asunnonkin maksanut ja hän sitten sinun kanssasi yhdessä maksaa sen 20k kattoremontin puoliksi siitä tulisi "vuokra ja asumiskuluja" 10 000€ 25 vuoden sisällä mikä tekisi vain 400€/vuodessa eli rapiat 33€/kk mikä on todella halpa asumiskulu...
Lähinnä tuollaiset isot hankinnat kuten remontit nyt mietityttää, muuten ei jaksa eikä kiinnosta laskea jokaista penniä tasan puoliksi.
Suosittelen että puhutte ihan keskenänne tuon selväksi. Toki jos siitä oikeasti uusi laina otetaan olisi varmaan mielekästä että niin pitkään (ja mieluusti tietysti pidempäänkin) kuin lainaa on sitä maksavat asuvat saman katon alla.
Esimerkin vuoksi:
Yleensä jos asuntolaina on yhdessä otettu ja toinen muuttaa pois toinen joutuu ottamaan loputkin lainasta itselleen (eli ottamaan uuden lainan käytännössä) ja maksamaan toisen vielä ulos siitä osuudesta minkä toinen on jo ehtinyt maksaa.
Itselle tulee kyllä mieleen että jos jo vuoden tai parin päästä tehdään 20k remonttia mistä juuri valmistunut (ja vasta työelämää aloittava) avopuolisosi ottaa sinun kanssasi lainan tai esim. lainaa vanhemmiltaan tms. 10k rahaa että voi osallistua remonttiin olisi kohtuu ilkeä temppu vielä remontin ollessa kesken tai "kohta tämän jälkeen" (määrittele itse) todeta että ei tästä tule oikein mitään, erotaan. Eli siinä tapauksessa varmaan pyrkisin ainakin itse maksamaan vähintäänkin osan tuosta 10 000€ takaisin enkä alkaisi laskemaan "jos tämän kokoisessa kämpässä asuisit vuokralla oikeastaan jäät minulle hieman jopa velkaa" tyyppisiä juttuja.
Sellainen korjaus, että asuntotuloveroa kyllä huudellaan sieltä oikealta laidalta. Toki harvemmin poliitikkojen suusta, vaan pikemminkin erilaisten instanssien toimesta tähän tapaan: Tässäkö on asuntoverotuksen suurin tabu? Tuonut uhkauksia
Huomaa, että on lähdetty piilottelemaan sähkön kulutusta jos myynti-ilmoituksista puuttuu kWh lukemat. Tähän päivään asti se on kuitenkin ollut de facto standard, mikä lähes jokaisessa ilmoituksessa on. En nyt muista kovin usein nähneeni, että se puuttuisi. Eikä tuosta eurolukemastakaan oikein pääse eteenpäin kun ei voi tietää onko myyjällä 5, 15 vai 35 c/kWh sopimus.Tässä on nyt tullut seurattua omakotitalo-markkinoita ja aika paljon on tullut myyntiin syksyn mittaan sähkölämmitteisiä taloja jossa sähkönkulutus on jotenkin mystisesti koitettu verhoilla piiloon.
"Sähkö kulutuksen mukaan"
"Sähkönkulutus n. 250€/kk"
Jälkinmäisestä pystyy jo vähän ynnäilemään, mutta yllättävän monesta puuttuu suoraan se vuositason kwh-määrä. Lisäksi olen yllättynyt mitenkä monta taloa on tullut, jossa rakennusvuosi on 2010-luku, mutta talosta löytyy silti sähköinen lattialämmitys. Luullut että 10-luvulla kaikki olisi jo vesikiertoisella, mutta näköjään ei.
Ei oikein toimi enää tällä inflaatiotahdillaItse yritän kohta 3vuotiasta opettaa, että jos et tänään ota yhtä karkkia saat huomenna kaksi tai kolme. Toimii ainakin meidän tydyyn
Tässä on nyt tullut seurattua omakotitalo-markkinoita ja aika paljon on tullut myyntiin syksyn mittaan sähkölämmitteisiä taloja jossa sähkönkulutus on jotenkin mystisesti koitettu verhoilla piiloon.
"Sähkö kulutuksen mukaan"
"Sähkönkulutus n. 250€/kk"
Jälkinmäisestä pystyy jo vähän ynnäilemään, mutta yllättävän monesta puuttuu suoraan se vuositason kwh-määrä. Lisäksi olen yllättynyt mitenkä monta taloa on tullut, jossa rakennusvuosi on 2010-luku, mutta talosta löytyy silti sähköinen lattialämmitys. Luullut että 10-luvulla kaikki olisi jo vesikiertoisella, mutta näköjään ei.
Tuo lienee nimen omaan se isoin syy, eli helppo kohde säästää tonneja. Kaukaa viisas tekee lämmönjaon, tai ilmalämmityksen tapauksessa patterille siirron vesikiertoisena, mutta alkukustannus on selvästi korkeampi.Entinen työkaveri rakensi joskus 2015 talon böndelle niin kyllä se lattialämmitys sähköllä oli helpoin ja halvinvaihtoehto. Sattu vielä sähkäri olemaankin.
Tuo lienee nimen omaan se isoin syy, eli helppo kohde säästää tonneja. Kaukaa viisas tekee lämmönjaon, tai ilmalämmityksen tapauksessa patterille siirron vesikiertoisena, mutta alkukustannus on selvästi korkeampi.
Eli summasummarum sopiahan voi kaikenlaista mutta eri asia miten se sitten toimii erotilanteessa, siksi hain ehkä enemmän jotain yleisesti hyväksyttyjä käytäntöjä em. Tilanteeseen.
Asioistahan voi keskenään sopia miten kukin pariskunta haluaa, mutta valitettavasti erotilanteessa ei aina näitä suullisesti sovittuja juttuja sitten enää noudateta vaan mennään sillä mitä papereissa lukee tai laki sanoo. Itse jos mietin tilannetta, että toinen omistaa kämpän kokonaan (100%) niin miksi sen toisen pitäisi osallistua niihin asunnon isoihin korjauskuluihin yhtään mitenkään kun hän ei asunnosta muutenkaan omista mitään? Jotkut pienet rahaliset korjaukset on sitten eri asia tai huonekalusteiden ostot, jotka voi aika helposti jakaa mahdollisessa erotilanteessa.Tulipa tässä nyt mieleen kun talokauppa on etenemässä että mitenhän olisi fiksuinta hoitaa tilanne tulevaisuuden kannalta kun olen yksin ottamassa lainaa mutta muuttamassa kumppanin (ei olla naimisissa) kanssa. Siinä mielessä selkeä homma että minä omistan kiinteistöstä 100% ja maksan lainasta 100%. Kumppani sitten osallistuu muihin kuluihin omalla painollaan (opiskelija).
Mutta miten tulevaisuudessa? Jos(kun) vaikka pitää tehdä 20k kattoremontti ja kuvitellaan että se maksettaisiin puoliksi, pitäisikö tässä vähintään moraalisella/periaatteellisella tasolla sitten tehdä jotain ositusta omistuksiin/ voiko sellaista erotilanteessa vaatia vai onko henkilökohtainen voivoi jos maksaa avopuolison remontteja ja tuleekin ero jolloin on mahdollista remppalainaa maksettavan kiinteistöön jota ei omista? Avioliitto toki muuttaisi (?) asiaa mutta toistaiseksi pysytään avoliitossa. Tietty jossain vaiheessa olisi varmaan mahdollista myydä puolet/osa talosta kumppanille mutta tässä ei liene rahallisesti mitään järkeä kun kulujahan tuostakin tulee. Tai entä erotilanteessa jos omistukset on vaikka suhteessa 80/20, onko sanavalta sillä joka omistaa suuremman siivun?
Materiaalinäytteen mikrobianalyysin nalyysi raportin lopussa liitteenä) mukaan materiaalinäytteessä 1 on ” Heikko viite vauriosta”. Havainnot edellyttävät tutkijan kokonaisvaltaista tarkastelua löydösten ja olosuhteiden suhteen. Kokonaisvaltaisessa tarkastelussa huomioidaan tutkitun rakenteen olosuhteet ja löydökset sekä aistinvaraiset havainnot; kokonaisuutena toimenpideraja ylittyy. Tutkitussa rakenteessa on mikrobivaurio
Toimenpidesuositukset: Puurakenteinen seinä tulee mikrobivaurio korjata
Tiili-villa-tiili rakenteen sisällä olevia vaurioita ei tyypillisesti edellytetä korjattavaksi vaurioitunutta materiaalia vaihtaen, vaan korjaustoimenpiteenä sallitaan ja riittää rakenteen tiivistäminen suhteessa sisäilmaan. Edellisen vuoksi tiili-villa-tiili rakenteen erillinen tutkiminen ei ole tarpeen, sillä soveltuva korjaustapa on toteutettava joka tapauksessa. Vauriokorjaamisesta ja olosuhteiden parantamisesta voi konsultoida korjaussuunnittelijaa.
Eikö se kuulu ensisijaisesti tuon tutkimusraportin laatijalle? Ei sillä, voi täälläkin joku noista jotain ymmärtää.
Myynti ilmoitus on kuitenkin sellainen lappu mihin voidaan palata myöhemmin niin jos mä saan 11Mwh palamaan vuodessa ja tilalle muuttaa kiljusen herrasväki joka rallattelee nupit kaakossa @ 25MWh niin sitten palataan nollat taulussa nimismiehen haaste kädessä, että heitä on kusetettu.
Nähdään pojat ensi keväänä varmaa ihan hyvin potentiaalisia asuntoja myynnissä.
Hypo odottaa asuntojen hinnoissa loppuvuonna isointa romahdusta sitten 1990-luvun laman.
Vanhojen osakeasuntojen hinnat nousivat elokuussa koko maassa 0,4 prosenttia vuoden takaisesta, ilmenee Tilastokeskuksen ennakkotiedoista.
Heinäkuuhun verrattuna hinnat ovat kuitenkin laskeneet ympäri Suomea, sillä ne putosivat koko maassa 1,4 prosenttia.
Nähdään pojat ensi keväänä varmaa ihan hyvin potentiaalisia asuntoja myynnissä.
Tuon arvion toteutumiseen riittää jo se, että inflaatio jyllää ja asuntojen nimellishinnat polkevat paikallaan tai laskevat lievästi.
Tässä on nyt tullut seurattua omakotitalo-markkinoita ja aika paljon on tullut myyntiin syksyn mittaan sähkölämmitteisiä taloja jossa sähkönkulutus on jotenkin mystisesti koitettu verhoilla piiloon.
"Sähkö kulutuksen mukaan"
"Sähkönkulutus n. 250€/kk"
Jälkinmäisestä pystyy jo vähän ynnäilemään, mutta yllättävän monesta puuttuu suoraan se vuositason kwh-määrä. Lisäksi olen yllättynyt mitenkä monta taloa on tullut, jossa rakennusvuosi on 2010-luku, mutta talosta löytyy silti sähköinen lattialämmitys. Luullut että 10-luvulla kaikki olisi jo vesikiertoisella, mutta näköjään ei.
Ne ovat kyllä lähinnä "äärioikean" laidan ekonomit jotka tuota asuntotuloveroa ja kiinteistöverojen korotuksia huutelevat...Toki jos ottaisimme käyttöön asuntotuloveron (mitä varsinkin vasemmalta laidalta aina silloin tällöin huudellaan), tuolloin asuntolainojen korkovähennys asuntotulosta olisi perusteltu.
Hypo odottaa reaalihintojen pudotusta. Siihen riittää se, että hinnat nousevat hitaammin kuin inflaatio laukkaa ja palkankorotukset juoksevat...Hypo odottaa asuntojen hinnoissa loppuvuonna isointa romahdusta sitten 1990-luvun laman.
![]()
Tuli nyt talon rakenneavauksessa otetun näytteen tulokset. Osaako joku suomentaa nämä selkokielelle. Ilmeisesti arvot koholla ja bakteerit aika reippaastikkin? Nämä otettu talon ainoastapuurakenteisesta seinästä. Tälläinen saateteksti mukana:
Tarkoitus oli avata tuota tiiliseinääkin ja katsoa mikä tilanne siellä mutta taitaa jäädä pelkästään tuon perusteella tekemättä. Tai lähinnä mietityttää miksi tämä on "heikko viite vauriosta" kun nuo arvot kuitenkin moninkertaiset? Viittaako nuo bakteerit nyt siis homeeseen vai onko merkkaako nuo sieni-itiöt homeen määrää ja bakteerit jotain muuta kasvustoa? Taitaa olla aika perua tarjous kuitenkin
Itse pitäisin sitä reiluna pelinä, että ilmoitukseen ilmoitetaan toteutunut kulutus edellisenä vuotena. Luulisin kaikille olevan selvää (viimeistään oikeudessa), että sähkön kulutus vaihtelee kulutuksen mukaan. Paras olisi toki, jos on sopivat mittarit, että ilmoitukseen laitetaan lämmityksen osuus kulutuksesta erikseen.
Asioistahan voi keskenään sopia miten kukin pariskunta haluaa, mutta valitettavasti erotilanteessa ei aina näitä suullisesti sovittuja juttuja sitten enää noudateta vaan mennään sillä mitä papereissa lukee tai laki sanoo. Itse jos mietin tilannetta, että toinen omistaa kämpän kokonaan (100%) niin miksi sen toisen pitäisi osallistua niihin asunnon isoihin korjauskuluihin yhtään mitenkään kun hän ei asunnosta muutenkaan omista mitään? Jotkut pienet rahaliset korjaukset on sitten eri asia tai huonekalusteiden ostot, jotka voi aika helposti jakaa mahdollisessa erotilanteessa.
Itse tekisin niin, että se kuka omistaa asunnon kokonaan niin myös maksaa itse kaikki siihen liityvät suurimmat perusparannukset kokonaan. Vastikkeet, vedet, sähköt jne. muut juoksevat kulut, jotka menevät normaaliin arkipäiväiseen asumiseen, mutta eivät muuta asunnon arvoa, voidaan sitten jakaa vaikka puoliksi puolisoiden kesken. Silloin erotilanteessa on helppo sanoa, että toinen omistaa asunnon itse kokonaan eikä toisella ole siihen mitään osuutta ja toinen on asunut vähän kuin vuokralla osallistuen juoksevien kulujen maksamiseen.
Palkkainflaatio on sellainen asia johon Suomessa ei ole yksinkertaisesti varaa. Toivottavasti emme siihe joudu.Hypo odottaa reaalihintojen pudotusta. Siihen riittää se, että hinnat nousevat hitaammin kuin inflaatio laukkaa ja palkankorotukset juoksevat...
Korot nousevat jatkuvasti ja asuntokauppa alkaa hiipumaan, jotenka asuntojen hinnat alkavat laskemaan ainakin lievästi. Selkeästi kalliit omakotitaloissa yli 700ke esim. Turun seudulla tullaa näkemään isompia laskuja, jos talous ei kestäkkään korkotasoa ja asunto joudutaan pistää myyntiin.
Luen työkseni noita jonkin verran ja nuo bakteerit mitä on huomattavasti on yleensä sellanen vähän meh....
Ja noissa muissa märät on niukka tai kohtalainen niin sen takia maininta hiekko viite vauriosta. Kuitenkin sieltä on onnistuttu löytämään nuo indikaattori mikrobit eli ei se rakenne täysin terve ole. Jos tällee lonkalta pitäisi jotain vetää niin varsinkin kun tuo näyte oli otettu materiaalista eikä esim. sisäilmasta niin aika lievä, mutta ei täysin terve. Nuo indikaattori mikrobit ei itsestään oikein tule vaan vaatii kosteutta...
Herkästi ehkä siirtyisi seuraavaan, mutta jos kaikki kohteessa muuten natsaa täydellisesti ja korjaukselle saadaan joku hinta niin olishan siinä joku vipuvarsi veivata hintaa alas.
Otitteko itse nämä näytteet ja lähetitte labraan vai miksei tässä ole näytteenottajan tulkintaa? Tuo sun lainaama kuva on labran tulos ja labra ei ota kantaa asiaan sen tarkemmin. Jos olette jonkun tutkimuksen tilanneet niin näytteenottajalla pitäisi olla ammattitaitoa myös tehdä tulosten ja muiden havaintojen perusteella tulkinta tilanteesta ja kääntää se maalikolle.
Imho tuo on aina kokonaisvaltainen asia ja jos ei ole kolutusta ja kokemusta asiasta niin maallikon summittainen näytteidenotto ei oikein palvele ketään.
Ilman muuta näin. Ei tulisi mieleenikään maksattaa peruskorjauksia puolisolla jos ei omista talosta prosenttiakaan. Jos maksattaisin niin silloinhan hänen kuuluisi saada siivu talosta.
). Kuten sanottu ei varmaan silloin kun on 25 vuotta asuttu yhdessä niin tästä tulisi juurikaana ongelmaa mutta voihan se vituttaa jos parinvuoden jälkeen homma kariutuu ja maksat remppalainaa talosta mitä et omista eli jonkinlainen sopimus että kuittaan ne lainat/maksan takaisin tms. Noh, eipä tuo vielä ole ajankohtainen varsinaisesti eli pitää miettiä tarkemmin kun on.Joo näin minäkin tän itse ajattelin mutta kumppania jollain tasolla ilmeisesti vaivaa että asuisi ilmaiseksi mun omistamassa talossa niin toi itse ilmi tuon että voisi osallistua remonttikustannuksiin tarvittaessa. Toki kai tuosta voisi jonkun paperin kirjoittaa/kirjoitututtaa missä sopia toimintatavoista eron tullen (tosin ehdotappa tätä naishenkilölle). Kuten sanottu ei varmaan silloin kun on 25 vuotta asuttu yhdessä niin tästä tulisi juurikaana ongelmaa mutta voihan se vituttaa jos parinvuoden jälkeen homma kariutuu ja maksat remppalainaa talosta mitä et omista eli jonkinlainen sopimus että kuittaan ne lainat/maksan takaisin tms. Noh, eipä tuo vielä ole ajankohtainen varsinaisesti eli pitää miettiä tarkemmin kun on.
Kuntotarkastasja tuon näytteen otti ja oikeastaan ainoa tulkinta oli tuo teksti mikä tuossa mun aiemmassa viestissäkin oli. Tuon lisäksi oli piikkimittarilla otettu kosteus tuolta seinätolpan alaosasta. Lukema oli jotain ~10 kun raja-arvo sen 18 mikä tuohon oli ainakin merkitty. Toki tuo on voinut kastua aiemminkin mutta ainakin eriste näytti suht terveeltä, ei tummentumia tms. mutta tiedä sitten.
Myyjä oli jo tarjoutunut tiputtamaan hintaa 17k eli hieman alle 10%. Oli jostain katsonut että tuo tiivistys maksaa 100-150e per seinämetri ja seinää tuossa on sen ~90 metriä. Tosin ilmeisesti unohtui laskuissa se että noilla ulkoseinillä on 3kpl kylpyhuoneita ja keittiö jotka pitänee enemmän ja vähemmän purkaa tiivistyksen/kapseloinnin edestä pois (toki pitäisi muutenkin jossain vaiheessa uusia mutta tuntuu hieman enemmän lompakossa pistää heti kerralla kaikki uusiksi) . Lisäksi tuo yksi puurakenteinen seinä pitäisi tuon suosituksen mukaan ainakin korjata perusteellisemmin eli siinä mielessä aika huono vastaantuleminen kun ottaa huomioon että mulla on oikeus vetäytyä tarjouksesta ja varmaan seuraavalle kierrokselle pitää pyyntiäkin tiputtaa huomattavasti tämän perusteella.
Kyllä mä taidan tän jättää nyt väliin kuitenkin, pitäis saada melkein puoleen hintaan että viitsisi ottaa riskin tästä tän perusteella etenkin kun tuo löydös varmaan hävittää myyjän vastuun suht tehokkaasti muiden mahdollisten ongelmien varalta. Huvitti kyllä hieman kun välittäjän mukaan myyjä oli todennut että eivät itse korjaisi ollenkaan jos jäisivät asumaan. Toki voi tuntua turhalta kun on jo asunut tuossa sen parikymmentä vuotta ilman (ainakaan myönnettyjä) ongelmia ja laina lienee jo maksettu.
Edit: oli tuossa joku tuon kuntotarkastus firman korjaussuunnittelijan yhteystiedot laitettu jolta varmaan saisi lisätietoa mutta en tiedä onko kovin tarpeellista enää
Justhan laiton omat kulutukset esimerkkinä. Viime vuosi 61MWh ja sitä edellinen 11MWh. Kumpikaan ei ole lähellä mitään keskiarvoa. Niinden lukemien informaatio arvo on puhdas nolla. 61 pelottaisi kaikki pois ja 11 antaa aivan liian optimistisen kuvan. En laittaisi ilmoitukseen mustana valkoiselle kuin, että kulutuksen mukaan. Potentiaalisen ostajan kanssa voisi sitten aiheesta keskustella ja kertoa mikä oma kulutus on ollut ja miksi, mutta kukaan ala tohon ilmotukseen sanelemaan kuinka monta kuutiota polttelee puita tai mikä ollut sisäilman lämpötila tai onko asunut vaan 8kk tjms.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.