- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 149
Eilen tuli paketti perille ja lähti 5800X tulille. Luin kyllä, että kuumana käyvät, mutta tämähän on kuin thunderbird aikanaan.
Kertokaas saman CPU:n omistavat onko nämä lämmöt normaalit vai onko jäähy huonosti kiinni. Idlessä ~36 astetta. CPU-Z:n 16 säikeen rasitustestillä nousi 10 minuutissa 89 asteeseen ja olisi varmaan mennyt sen yli 90 ajan kanssa.Kahdeksalla säikeellä pysähtyi johonkin 80 tienoille. Jäähynä Scythen Fuma 2. Kotelossa liikkuu ilma, lämmöt samat myös koppa auki.
Tietysti vähän epärealistinen skenaario, mutta mietin vaan, että tuohon 16T rasituksen päälle kun antaa näyttikselle kunnolla löylyä, niin sulaa koko paketti.![]()
Tarkista tuulettimen kiinnitys ja että muutenkin kotelotuuletus pelaa. Ellei ole joku erityinen tarve tai halu käyttää ilmajäähdytystä niin suosittelen tätä: NZXT Kraken X73, 360 mm AIO. Oma 5800X jäähtyy tuolla ja sallii suorittimen virityksen aika hyviin lukemiin. Idlessä kotelossa 32C ja toi CPU-Z pyörinyt samoilla asetuksilla varmaan puolituntia max 80C.
Tuolla hyvä opas millä pääsee alkuun ja saloihin kiinni.