Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eilisen klo 20 jälkeen ei enää yhdistä B1 solu. Yhdistää kyllä maston kahteen muuhun eri suuntaan oleviin B1 soluihin surkealla signaalilla, nopeudet alle puolet aiemmasta. Tänne suuntaan oleva B1 solu on täysin kadonnut, ei yhdistä cell lockillakaan. DNA kanssa puhelimessa yli tunnin kolmeen otteeseen. Modeemin reset ei "yllättäen" auttanut. Kuulemma vika on nyt mun modeemissa ja pitäisi hakea kaupasta uusi testiinlähimmästä tukarista oli täällä B1 kokonaan pois käytöstä viime yönä/illalla jollaista en ole ennen nähnyt.
Upee SINR 5G:llä (>30dB). Harmi kun ei ole SA, olis varmaan aika tykki liittymä myös uploadin ja pingin suhteen.Kyselin ketjussa aiemmin N78 kantamaa... Meillä on kaksi mastoa "lähipiirissä", joista huonompi (N28) 1400 metrin etäisyydellä ja parempi (N78) 3400 metrin päässä. Aloin tällä viikolla testailla N78 yhteyden kuuluvuutta @Jzii :n postauksen rohkaisemana.
Ostin testejä varten Elisan prepaid kortin ja siihen Turbo 5G paketin. Puhelin taskussa kiipeilin talon katolla ja pihapiirin puissa. Keskellä katon harjaa löytyi yksi kohta, josta on suora näköyhteys mastolle. Puhelimella (Oneplus 10 Pro) latausnopeus oli luultavasti maksimit: kiihtyi ensin noin 800Mbps lukemiin, jonka jälkeen ilmeisesti leikkuri iskee ja lopputulokseksi tulee 650-700Mbps. Lähetysnopeus oli kuitenkin todella huono, se pyöri noin 5-10Mbps lukemissa.
Pihalla oli muutama potentiaalinen puu, joista myös suora näköyhteys mastolle. Latausnopeus siellä myös "maksimit" ja upload hitusen parempi. Modeemikin oli helpompi kiinnittää puuhun väliaikaisesti nippusiteillä ja väliaikaisasensin sen nyt eilen. Täytyy kaivaa maakaapeli ja miettiä tukevampi kiinnitys myöhemmin keväällä, kunhan lumet ja routa sulaa.
ZTE MC7010 on ollut nyt reilu vuorokauden 70 metrin verkkokaapelin perässä noin 15 metrin korkeuteen asennettuna. Laitoin modeemin asetuksista 5G antennit suuntaavaan tilaan, jonka myötä sekä lataus- että lähetysnopeudet ovat erinomaiset. Lataus kiihtyy alussa noin 800Mbps lukemiin, jonka jälkeen alkaa hidas hiipuminen. Samoin lähetys kipuaa alussa yli 100Mbps vauhtiin, mutta siinä myös leikkuri tarttuu peliin. Speedtest antaa keskimäärin tällaisia tuloksia:
(Matkaa mastolle 3400 metriä ja mastolta Espooseen (teitä pitkin) noin 400km.)
Modeemi valitsee ankkuriksi 2600MHz 4G:n ja latauksen aikana käyttää B7+B1+B3 ja N78 yhdistelmää. (Asetuksista piti kieltää 800MHz, koska se lisää latenssia.) Tänään on sateinen päivä, mutta N78 RSRP sama noin -90dBm kuin eilenkin. Ainakin toistaiseksi toimivuus on ollut erinomaista, mutta tulevaisuudessa toivottavasti löytyisi ulkomodeemi vielä paremmalla antenilla.
![]()
Tota uutta 5.5g tai 5g advanced varten kai tarvii sitä tukevan puhelimen? Pitäs ostaa uus luuri kohta mutta jos oottelis tota. Eniten kiinnostaa pingin eli viiveen parantuminen, kun jaan nettiä tietokoneeseen pelejä varten.
Juu, laitteen pitää tukea SA yhteyksiä. Elisan sivuilla on lista tuetuista puhelimista, tosin hyvin lyhyenlaisena ja tuki löytyy monesta muustakin puhelimesta.
![]()
Itsenäinen 5G - Elisan paras 5G-yhteys - Elisa
Elisa tuo itsenäisen 5G-verkon ensimmäisenä Suomessa asiakkaidensa saataville! 5G+- ja 5.5G-liittymämme tarjoavat entistä sujuvampia yhteyksiä.elisa.fi
Kokeilumielessä ottamani puhelinliittymä 5G Premium + myyntitilanteessa puhelimessa kertoi muka tarjoavan uuden "omakaistan" , en sen tarkemmin asiasta kysynyt, mutta eräällä testiohjelmalla näen, ettei ainakaan mitään omaa viipalointia SA-verkossa tuo liittymä saa, on ns. yleisessä slicessa. Tainnut myyntipalvelu ja aspa hieman keulia tilanteessa. VoNR kyllä toimii ja SA myös, vaikke ole edes Elisan listalla oleva laite. Voi olla, että Kotinetissä on IMEI-pohjainen suodatus käytössä, mutta puhelinliittymissä ei. Sillä saisi muut kuin Huawei-ulkomodeemit blokattua verkosta pois.
Ilmeisesti ei ole mobiililaajakaista liittymissäkään mitään IMEI estoa, päätelleen siitä että ketjussa aikanaan kirjoitettu että ns ei tuettutkin mokkalat tukenee SAta. (siis mokkula jota ei mainostettu SAta tukevaksi)
Hmm tuon Galaxy A34 vois hommaa, edelliseen A22 ollut täysin tyytyväinen.Juu, laitteen pitää tukea SA yhteyksiä. Elisan sivuilla on lista tuetuista puhelimista, tosin hyvin lyhyenlaisena ja tuki löytyy monesta muustakin puhelimesta.
![]()
Itsenäinen 5G - Elisan paras 5G-yhteys - Elisa
Elisa tuo itsenäisen 5G-verkon ensimmäisenä Suomessa asiakkaidensa saataville! 5G+- ja 5.5G-liittymämme tarjoavat entistä sujuvampia yhteyksiä.elisa.fi
Ilmeisesti ei ole mobiililaajakaista liittymissäkään mitään IMEI estoa, päätelleen siitä että ketjussa aikanaan kirjoitettu että ns ei tuettutkin mokkalat tukenee SAta. (siis mokkula jota ei mainostettu SAta tukevaksi)
Toki se mitä eilen ei tarkoita että huomenna samoin, operaattori voi tuoda palveluita joita kytkyjä, tai operaattorin puolesta rajattu tiettyihin päätelaitteisiin.
Onko tämä nyt mikä juttu, siis onko se juttu missa laitteissa mainittiin yleisesti NSA/SA tuki. Mutta ei mainita elisan SA tuellisten listalla. Jälkimmäinen virallsiesi tuetut.Tässähän se hullua on eli esim. Elisa mainostaa ZTE MC801A 5g-purkkia NSA/SA-tuella ihan alusta saakka.
Hmm tuon Galaxy A34 vois hommaa, edelliseen A22 ollut täysin tyytyväinen.
Oliko puhe liittymissä APN eri, joka ilmeisesti dataliittymissä oli. (vertaa 4G tuleminen)Mullahan on vanhempana varapuhelimena Oneplus Nord CE 5G ja pääpuhelimena nyt Oneplus Nord 3, niin kummastakin puhelimesta jos verkon valinnasta löytyy myös NR-asento. Jos tuon laittaa päälle, niin signaali löytyy, muttei rekisteröidy eli NR = 5G SA. Ja taas asennolla Lte/NR-asennolla tulee 5G NSA käyttöön.
Ja monellimmissa 5G-verkkotilassa löytyy automaattinen, NSA-tila ja NSA+SA-tila. Eli helppo testata eli tilaa sen Elisa 5G+ Rajaton 1000Mbit/s-liittymän (Elisahan mainostaa 37.99€/kk 12kk ajalle. Normaalisti 49.90€/kk)
Onko tämä nyt mikä juttu, siis onko se juttu missa laitteissa mainittiin yleisesti NSA/SA tuki. Mutta ei mainita elisan SA tuellisten listalla. Jälkimmäinen virallsiesi tuetut.
Se vähän kaksipiippunein juttu, välillä valitetaan että operaattori ei kerrolaitteen teknisiä ominaisuuksia ja välillä valitetaan että mainitsee. Elisa veto SA julkaisussa kuitenkin aika varovaisesti, kertoi tuetut laitteet, jotka tuki, mutta muutkin laitteet saattoi toimia. Eli ei luvannut enempää.Tässähän se hulluus just on, että Elisa mainostaa jos on heidän kautta hommattu 5G-reititin SA-tuella. Mutta ei tuekkaan laitetta. Ja itsellä oli reilu vuoden vehje (Elisan ohjelmisto) ja kyllä asetuksista löytyi myös SA-moodi. Mikä sitten lie se oikea totuus koko hommassa
Toimiiko VoNR, vai tiputtaako 4G:lle puhelun ajaksi?@pulatunnus ja @olkitu Tilasin sitten kokeiluun tuon Elisa 5G+ Rajaton 1000M liittymän (37.99€/kk 12kk ajalle), niin oikein hyvin menee Oneplus Nord 3:sella 5G SA-verkkoon. Vaikka ei ole Elisan "yhteensopivuuslistalla". Piti asetuksista laittaa NR-verkkomoodi päälle. Ja käynnistin puhelimen uudelleen ja resetoin verkkoasetukset, niin hyvin pysyy 5G SA-moodissa. Puhelin näköjään hyödyntää sekä 5G SA-moodissa 700MHz n28 että 3500MHz eli N78-verkkoa yhdessä. Saavutetaan omat hyvät puolet, mutta osassa paikoista 5G NSA vaan vaikuttaa nopeammalta
Toimiiko VoNR, vai tiputtaako 4G:lle puhelun ajaksi?
Ei toimi vaan tippuu 4g-verkkoon
Johtuu puhelimesta ettei VoNR toimi. VoNR kyllä toimii Elisan verkossa. Pitäisi tiputtaa SA:sta NSAlle, jos toimii muuten oikein.
Mistä tuollainen? Elisan sivu antaa hinnaksi 50e/kk@pulatunnus ja @olkitu Tilasin sitten kokeiluun tuon Elisa 5G+ Rajaton 1000M liittymän (37.99€/kk 12kk ajalle)
Mistä tuollainen? Elisan sivu antaa hinnaksi 50e/kk
Johtuu puhelimesta ettei VoNR toimi. VoNR kyllä toimii Elisan verkossa. Pitäisi tiputtaa SA:sta NSAlle, jos toimii muuten oikein.
Todennäköisesti sen saa päälle Mediatekin Engineer menusta. Se taitaa olla oppo-laitteessa roottauksen takana. Op11 ainakin toimi Elisan VoNR kun testasin. Piti vain rootatussa laitteessa käynnistää activity launcherilla modeemi debug activity, jossa VoNR päälle/pois slider.Tässähän se hulluus on, että piirissä itsessään on VoNR-ominaisuus eli herää kysymys, miksiköhän jätetty ominaisuus pois laitteesta
eli tuosta Oneplus Nord 3-puhelimesta?
https://www.mediatek.com/products/smartphones-2/mediatek-dimensity-9000
![]()
On Huawei saanut MeiG laitteella DNA mmWave saitilla ainakin yli 400Mbps uplink. Tämäkin tieto jo hieman vanha, viime kesältä. Todennäköisesti vauhdit kasvaneet edelleen.Mihin DNA rajaa upload nopeuden 5G verkossa? Mikä on siis maksimi?
On Huawei saanut MeiG laitteella DNA mmWave saitilla ainakin yli 400Mbps uplink. Tämäkin tieto jo hieman vanha, viime kesältä. Todennäköisesti vauhdit kasvaneet edelleen.
100 megaa se taitaa olla, ainakin sellaista on saanut 450M 5G liittymällä.Mihin DNA rajaa upload nopeuden 5G verkossa? Mikä on siis maksimi?
Benemen = Enreach --> DNA verkko.Benemenin yritysliittymällä tosta tolpasta saa puhelimeen tällaiset vauhdit.![]()
Jep, mietin siis, saako kuluttajat saman. Noh, 1000M liikkuva netti tilattu, testataan Kortti menee Huawein CPE MAX5 reitittimeen.Benemen = Enreach --> DNA verkko.
Elisan 5G XL (600) hyytynyt pahasti pk-seudulla. Ennen tuli poikkeuksetta 400-600mbit/s, mitta nyt hyytynyt 100mbit/s tasolle, väiillä allekin.
Lähtevä ollut koko ajan ~100mbit/s.
Elisalle soitettu eikä mastossa kuulemma mitään vikaa ole. Onko Elisalla putket jo tukossa!?
Mitäs tässä nyt tekisi - olisikohan ruoho vihreämpää toisella operaattorilla?
Eipä juurikaan, tänään jo klo 07 oli hemmetin hidasta.
Tällä hetkellä:
![]()
Soitin juuri uudestaan Elisalle ja kappas - korkein kaista oli selvästi ruuhkautunut. Eli putket Elisalla tukossa
Ja myös jotain virheitä mastossa. lupasivat selvitellä ja ilmoitella.
Eipä juurikaan, tänään jo klo 07 oli hemmetin hidasta.
Tällä hetkellä:
![]()
Soitin juuri uudestaan Elisalle ja kappas - korkein kaista oli selvästi ruuhkautunut. Eli putket Elisalla tukossa
Ja myös jotain virheitä mastossa. lupasivat selvitellä ja ilmoitella.
Elisan myymä ZTE MC7010.Vaikuttaa kyllä jonkinlaiselta vialta tukiaseman päässä. Mikä päätelaite itselläsi käytössä?
Elisan nettisivuilla kotinetin mukana vaikuttaisi tulevan edelleen vanha ZTE MC7010. Onkohan sivusto päivittämättä, vai vieläkö tuota vanhaa modeemia kaupataan?
Juuri samaa selvittelin viime viikolla. 7010 on tosiaan myytävä laite kotinettiin eikä sitä saa vaihdettua uuteen Huawein ulkomodeemiin edes puhelimitse. Tilasin sitten tuon Huawein erikseen ja siihen 600m NSA-liittymän. Pingit täältä lounaasta Speedtestiin on 11-12ms ja parhaimmillaan 9.Elisan nettisivuilla kotinetin mukana vaikuttaisi tulevan edelleen vanha ZTE MC7010. Onkohan sivusto päivittämättä, vai vieläkö tuota vanhaa modeemia kaupataan?
Meillä on tällä hetkellä tuollainen MC7010 käytössä, enkä varsinaisesti tarvitsisi uutta, mutta se taitaa olla ainoa vaihtoehto, jos haluaa 5G SA:n.
Nykyinen yhteys 600Mb 5G ja nopeus käytännössä aina leikkuria vasten. (N78 + B1 + B7)
Samoin kiinnostaisi kuinka paljon 5G SA vaikuttaa viiveisiin? Nykyisellään täältä Etelä-Pohjanmaalta Helsinkiin Speedtest.com antaa normaalisti noin 22ms ja kuormattuna reilu 40ms. lapset harrastavat nettipelailua, eikä valokuitua ole saatavilla... En ole katsellut minkälaisia viiveitä peleissä ollut.
Juuri samaa selvittelin viime viikolla. 7010 on tosiaan myytävä laite kotinettiin eikä sitä saa vaihdettua uuteen Huawein ulkomodeemiin edes puhelimitse. Tilasin sitten tuon Huawein erikseen ja siihen 600m NSA-liittymän. Pingit täältä lounaasta Speedtestiin on 11-12ms ja parhaimmillaan 9.
Jos nopeudet on aina maksimit ja kaikki toimii hyvin niin tuskin on mitään järkeä päivittää SA varsinkaan Elisan sikahintaisella 4v vanhalla MC7010:lla. Lasten pelailuun ei ole mitään väliä onko NSA vai SA.
), mutta en kyllä ala maksamaan 5g:tä josta ei ole mitään iloa. 
n78 signaalin voimakkuus on varsin heikko ja alkaa olla jo hyvin lähellä kynnystä, ettei edes kytkeydy. Kun ei tarvittavaa voimakkuutta, niin ei kannata laadustakaan puhua.Taisi tuo dna:aan 5g olla aikamoinen huti itsellä. 5g aina 5 palkkia kun käynnistää uudestaan, mutta tippuu kahteen palkkiin ja ei se ikinä toimi yhtään nopeammin kuin 4g vaikka modeemi näyttäisi että 5g yhteyden taso 100. Jos koittaa laittaa pelkän 5g:een päälle, niin ei se edes saa yhteyttä. Tiedä mikä mättää (tai no tuo SINR nyt ainakin mättää), mutta en kyllä ala maksamaan 5g:tä josta ei ole mitään iloa.
4g
RSRQ -4.5dB
RSRP -91dBm
RSSI -66dBm
SINR 16dB
MIMO rank 3
5G RSRP -111dBm
5G RSRQ -5.5dB
5G SINR 4dB
5G Rank 1
5G CQI CQI0:5
PLMN 24412
5G PCI 101
eNodeB ID 0011082
Transmission mode TM[4]
EARFCN DL:300 UL:18300
5G ARFCN DL:650000 UL:650000
Band 20MHz@300(B1) + 20MHz@1598(B3) + 10MHz@6200(B20) + 100MHz@650000(N78)
Tunnistaako 5G laitteet jotenkin mastosta? Jos kävis vähän tiirailemassa. Tuntuu että Cellmapperin tiedot eivät ole kovin ajantasaisia tällä hetkellä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.