Yleistä keskustelua sähköautoista

Joo ja tuttu ajoi kahdella ~14cm maavarallisella autolla 500tkm vuoden ympäri, töihin ja mökille. Koskaan ei tullut raapaisuja. Näitä yksittäisiä tarinatodisteita on vähän niinku takapuolia, jokaiselta sellainen löytyy ja ne yleensä haisee. Eipä niistä juuri mitään muuta hyötyä ole.



kts yllä, nää lähipiirijutut on verrattavissa lähinnä alakoululaisten nokitteluun (yläkoulussa ovat jo fiksumpia). Turhaa pilkunviilausta ja yksittäisspeksionanointia on nostaa Subarun maavara jotenkin poikkeuksellisen korkeaksi mikä se alkuperäinen väite oli, jonka suhteen tässä nyt näytit itsekin muuttaneen mieltäsi - hienoa!
Väitteen aikaan mentiin ilmoitettujen maavarojen perusteella. Noista TM:n mittaamista 33 automallista 31/33, eli 94 %:ssa on ilmoitettu pienempi maavara kuin Solterralle. Vain 3 %:ssa (1/33) automalleista oli ilmoitettu korkeampi maavara ja sekin oli tavallisen sukankuluttajan ulottumattomissa olevassa ilmajousitteisessa Porschessa. Kyllä minä kutsuisin tuon aikaisella tiedolla Subarua poikkeuksellisen korkeaksi.

Vasta väitteen jälkeen listasin TM:n mittaustulokset, joiden mukaan todellisuudessa "vain" 29/33, eli 88 %:ssa oli pienempi maavara kuin Solterrassa. On se silti korkeimmasta päästä, muttei enää niin harvinaisuus.


Omat kokemukset:

Astra G farkku alkuperäistä 3,3 mm (säde) suuremmilla renkailla (185/65R15):

-nolla ongelmaa


Auris TS hybrid alkuperäisillä renkailla:

-uutena kerran Stadissa pohjakosketus risteyksen notkossa joustoliikkeen aikana ykspäällä 15 km/h, vaikka Astralla olin ajanut kuormalla ongelmitta samasta paikasta.


Mii Electric 1,75 mm madaltavilla talvirenkailla (175/65R14, koska alkuperäinen 165/70R14 on heikommin saatavilla):

-voi hemmetti mikä formula

-mökillä pihassa hipaisi alle kävelyvauhdissa kumpuun, jonka yli Auriksella ja C-mesellä voi ajaa aivan normaalisti

-kotipihalla joka toinen talvi raapaisee pikkuhiljaa paksuuntuneeseen aurausvallin jämään (ei ole aina ehditty kolata asfalttia myöten, niin paksuuntuu muutaman sentin muuta ympäristöä enemmän), kun ylityksen aikaan jalkakäytävän kallistus laskee etuakselin ja taka-akseli on vielä parkkipaikalla, joka sekin on alempana. Osaan katsoa matalimman kohdan ja ajaa vinottain hiipimällä ilman joustoliikettä, mutta silti joinakin talvina raapii akselien välistä. Kerran naapuri oli lastannut koko pesueen Qashqaihin ja hurautti tuosta vain yli. Itse ajoin perässä kaikki off-road -kikat käyttäen ja kraaps. En ole maavaraa selvittänyt, mutta saletisti alle 14 cm ainakin noilla talvirenkailla.

-Jos kadulla ei ole aurattu, niin Mii raapii ärsyttävästi keskipolanteeseen, vaikka olisi kymmeniä autoja ajanut ennen, eikä ole kapeasta raideleveydestä johtuvaa. Auriksella ei mitään ongelmaa samassa polanteessa. Rahisee ainoastaan, jos auraamattomalla parkkipaikalla vetää uria, joista on ehtinyt mennä vain korkeampia autoja).

-Astralla ja Auriksella toisten autojen pudottamat pienet roiskeläppäkokkareet eivät vaadi kiertämistä. Miillä kolahtaa kaikki lumipalloa suuremmat.


Yhteenvetona Astralla oli huoletonta ajelua kesät talvet. Auriksella pärjää, kunhan tiedostaa rajat. Miillä ajaminen talvella on yhtä naurettavaa varomista ja ropinan/kahinan kuuntelua kuin kaverin alkupään 1-sarjan Bemarilla (jonka alle normitunkki ei sopinut ilman pyöränkaarista nostamista). Järkevään talviautoiluun tarvitaan vähintään 14 cm maavaraa, jos on liikkeellä ennen katujen aurausta. Joku 17 cm toisi paljon lisää huolettomuutta. Yli 20 cm ei olisi pahitteeksi, jos tulee ajettua auraamattomia mökkiteitä.
 
kts yllä, nää lähipiirijutut on verrattavissa lähinnä alakoululaisten nokitteluun (yläkoulussa ovat jo fiksumpia). Turhaa pilkunviilausta ja yksittäisspeksionanointia on nostaa Subarun maavara jotenkin poikkeuksellisen korkeaksi mikä se alkuperäinen väite oli, jonka suhteen tässä nyt näytit itsekin muuttaneen mieltäsi - hienoa!

Olisiko se jotenkin sulta pois, että markkinoille tulisi oikeasti reippaammalla maavaralla varustettuja sähköautoja vaikka sinä, sinun Nintendolla työskentelevä enosi tai yksikään kuvitteellinen kaverisi ei sellaisille tarvetta näekään? Vai mistä kumpuaa tarve tuollaiselle kiukuttelulle ja vittuilulle?

Menin lähinnä tiedossani olleiden valmistajan ilmoittamien maavarojen perusteella ja niissä Solterra on ainakin edes jollakin tasolla järkihintaisista autoista kärkiluokkaa. TM:n mittaamista maavaroista en ollut tietoinen, mutta vähän haisevat kuormaamattomana mitatuilta, eli lopullinen käytännön maavara jäänee vieläkin hämärän peittoon. Noin muutenkin tuo Subarunkaan (tai muidenkaan puheissa olleiden sähköautojen) maavara ei ole vielä millään tavalla ihmeellinen, enkä ainakaan itse lähtisi tuollaisella maavaralla vielä millään yhtään haastavammilla teillä ajamaan, maastosta puhumattakaan. Varsinkin sähköautojen akkujen (tai ainakin katsastusmiesten) herkkyys huomioiden.

Toki tavallisessa katuajelussa selviää pienemmälläkin maavaralla, mutta kyllä siinäkin maavarasta iloa on, varsinkin jos elää alueella jossa ei talvisin turhan tiheään aurailla ja tiet pääsee tuon tuostakin todella raffiin kuntoon. Siksi minulle oli autoa vaihtaessa jo ihan arkiajonkin takia tärkeää, että autosta löytyy edes hieman korotettu maavara. Vaikka loppuviimein eroa maavarassa ei olekaan kuin "muutama sentti", niin ero nykyisen Volvo XC40:n ja edellisen Kia Optima PHEV välillä on silti huima ja siinä missä Optima talvisin raapi tuon tuostakin pohjaa ja ylityksiä polanteisiin sun muihin, Volvolla ei ole ainakaan toistaksesi ollut koskaan edes lähellä.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
275 587
Viestejä
4 747 371
Jäsenet
77 349
Uusin jäsen
SamK

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom