- Liittynyt
- 18.08.2021
- Viestejä
- 3 191
Hieno Mazda on. Tuo farkkuna, isommalla akulla ja nelivetona niin johon maistuisi. Sitä ennen: noh, onhan tuo nätti.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sitä suuremmalla syyllä Tesla pitäisi pakottaa ennakoivaan huoltoon ja valmistajan pitäisi korjata se, kerta siinä on selviä suunnittelu virheitä.En ymmärrä mitenkä suunnittelu virhe ja huoltoon pakottaminen liittyvät toisiinsa. Takuu jälkeen voi vaihtaa Mahlen nivelet joihinka Mahle lupaa 3 vuoden takuun.
Saa nähdä millaisessa kyykyssä tuolla sisällä istutaan ?Hyvin on akku piilotettu. Ei ainakaan tuosta kulmasta näytä sellaiselta ylikorkealta paahtoleivän päälle tehdyltä.
Pysyn alkuperäisessä väitteessäni. Jos valmistaja ohjeistaa lataamaan akun täpötäyteen kerran kuukaudessa, vihjaa se vähemmän kehittyneestä akunhallinnasta kuin sellaisella valmistajalla, jolla ei tuollaista ylimääräistä käyttäjän toimintaa vaadita. Olisihan se mahdollista valmistajan hankkia vaikka mitä hienoa BMS:ää, mutta ehkäpä niissä tapauksissa on jäänyt hankkimatta, joissa vaaditaan käyttäjältä jumppaa.Ei niin, kun oli puhetta mm. nopeiden latauksien vaatimista muka "kireistä virityksistä", sitähän 800V akuston lataus ei tee, mutta lataus nopeutuu (800V DC latausasemalla, huomioiden tietyt edellytykset).
Tarkoitat varmaankin aktiivista balanssointia vrt. passiiviseen balansointiin. Aktiivinen balansointi on rautana huomattavasti monimutkaisempi ja kalliimpi. Myös ohjausalgoritmit ovat passiivista balansointia monimutkaisempia. BMS- laitteita valmistaa monet valmistajat, kuka tahansa auton valmistaja voi hankkia halaumansa tyyppisen laitteen.
Itse toit esille että, mm. nopeiden latauksien vaatimista muka "kireistä virityksistä", sitähän 800VDC akuston lataus ei tee, mutta lataus nopeutuu. En on väittänyt sen olevan vähemmän rasittavaa kuin 400VDC lataus.
Akuston optimi lämpötila on olennainen seikka (+jännite). Toyota nyt ihan noviisi sähköautoissa.
Tiedän tämän, arvasinkin että tähän joku puuttuu.
800V olikin kyse nopeuttaa pikalatausta, ilman akuston mainittua "kireä virittämistä".
Miksi ihmeessä on pitänyt antaa tuollainen miljoonan kilometrin lupaus, kerran se rajoittaa akun tehokasta hyödyntämistä? Käytännössä kaikille mahdollisille asiakkaille se on täysin tyhjä lupaus, koska miljoonaa kilometriä ei kukaan ruuvaa mittariin. Esimerkiksi 300 tai 400 tkm olisi aivan riittävä.Kyllä, Toyota on ihan noviisi täyssähköautoissa, mutta edes konkarit eivät uskaltaisi tarjota nykyisiä latausnopeuksiaan suhteessa akun lämpötilaan ja jännitteeseen, jos olisivat luvanneet akulle miljoona kilometriä. Siinä tapauksessa latauskäyriä olisi ruuvattu alaspäin.
Miksi ihmeessä on pitänyt antaa tuollainen miljoonan kilometrin lupaus, kerran se rajoittaa akun tehokasta hyödyntämistä? Käytännössä kaikille mahdollisille asiakkaille se on täysin tyhjä lupaus, koska miljoonaa kilometriä ei kukaan ruuvaa mittariin. Esimerkiksi 300 tai 400 tkm olisi aivan riittävä.
Toyotan menestys sähköautomarkkinoilla tuolla mallillaan kertonee siitä, että paljonko kuluttajat oikeasti arvostavat tuota lähestymistapaa.Miljoonan kilsan takuu antaa kuvaa että asiaa on oikeasti mietitty ja jonkunlaisen laatu-takuun. Ja samalla varmistetaan että asiakkaat tekee kaikki huolto-ohjelman mukaisesti pitkään.
Millähän valmistajalla tämä ohje nyt on ja minkä akkukemian kanssa?Jos valmistaja ohjeistaa lataamaan akun täpötäyteen kerran kuukaudessa, vihjaa se vähemmän kehittyneestä akunhallinnasta kuin sellaisella valmistajalla, jolla ei tuollaista ylimääräistä käyttäjän toimintaa vaadita. Olisihan se mahdollista valmistajan hankkia vaikka mitä hienoa BMS:ää, mutta ehkäpä niissä tapauksissa on jäänyt hankkimatta, joissa vaaditaan käyttäjältä jumppaa.
Toyotan menestys sähköautomarkkinoilla tuolla mallillaan kertonee siitä, että paljonko kuluttajat oikeasti arvostavat tuota lähestymistapaa.
Luulisi ettö akkutakuun kiinnostavuus laskee sitä mukaa kun ghettokorjauskyvyt kokkolan autohuolloilla ja muilla vastaavilla pajoilla nousevat.Toyotan eka BEV, näistä varmasti opitaan ja korjataan puutteet tulevissa malleissa.
Sanotaan näin että jos vaikka viiden vuoden päästä olen markkinoilla käytetyn BEVin osalta niin pitkä akkutakuu on varmasti ihan ykköskriteereitä hankinnassa, jos siellä on tarjolla vaikkapa "sähkö-RAV4" jossa tollanen akkutakuu voimassa niin se ajaa aika monen puutteen ylitse.
Luulisi ettö akkutakuun kiinnostavuus laskee sitä mukaa kun ghettokorjauskyvyt kokkolan autohuolloilla ja muilla vastaavilla pajoilla nousevat.
Tästä sinänsä eri mieltä, koska tuo 1 000 000 kilometriä ei ole millään tavalla relevantti lukema. Jos se on ollut vielä mitoitustekijä latauksia ja sen tehoa koskien, niin entistä reikäpäisempi ratkaisu. Esimerkiksi 400 000 km olisi riittänyt ihan hyvin ja silläkin olisi tullut varmistettua huollot ja jälleenmyyntiarvo ylivoimaisesti suurimmalle osalle autoja.Miljoonan kilsan takuu antaa kuvaa että asiaa on oikeasti mietitty ja jonkunlaisen laatu-takuun. Ja samalla varmistetaan että asiakkaat tekee kaikki huolto-ohjelman mukaisesti pitkään.
On myös hyvin helppoa pistää sinne infotainmenttiin ”battery save mode” ja todeta, että jos tämä on käytössä yli 90% ajasta takuu on 750tkm ja jos ei ole, niin sitten se on 250tkm.Tästä sinänsä eri mieltä, koska tuo 1 000 000 kilometriä ei ole millään tavalla relevantti lukema. Jos se on ollut vielä mitoitustekijä latauksia ja sen tehoa koskien, niin entistä reikäpäisempi ratkaisu. Esimerkiksi 400 000 km olisi riittänyt ihan hyvin ja silläkin olisi tullut varmistettua huollot ja jälleenmyyntiarvo ylivoimaisesti suurimmalle osalle autoja.
Missä autossa noin ohjeistetaan?Pysyn alkuperäisessä väitteessäni. Jos valmistaja ohjeistaa lataamaan akun täpötäyteen kerran kuukaudessa, vihjaa se vähemmän kehittyneestä akunhallinnasta kuin sellaisella valmistajalla, jolla ei tuollaista ylimääräistä käyttäjän toimintaa vaadita.
Ulkomuistista ainakin Vagin tripletille.Missä autossa noin ohjeistetaan?
Riippuu akkukemiasta. Joku akku voi tuon vaatia, että "muisti" poistuu ja saa taas maksimit käyttöön.Missä autossa noin ohjeistetaan?
Ei Teslassa kyllä latausnopeus ole koskaan huono ollut tai erityisesti muita jäljessä ihan muutamaa lukuunottamatta, etenkin jos lataa vain sen 5-15 minuuttia. Yläpäässä käyrä on hitaampi. Hyvä esilämmitys ja energiatehokkuus takaa silti sen, että esim. FLTP etenemiskisoissa pärjätään varsin hyvin.WLTP parani muutaman prosentin. Latausnopeus edelleen jäljessä muita sähköautoja. Tuskin mitään dramaattista tehty siis voimalinjalle. Eipä ole kummoinen päivitys Model Y facelift.
Miin käyttöohjeessa lukee, että pitää 4 kk:n välein ladata vaikkei käyttäisikään autoa. Millä sivulla lukee, että pitäisi ladata täpötäyteen kuukauden välein? On mennyt minulta ohi silmien, jos sellainen jossain lukee.Ulkomuistista ainakin Vagin tripletille.
e: Näin auton uutena ostavalle ja muutavan vuoden käyttävälle kaikki paitsi 100% on ylimääräistä työtä…
Ioniq 5 käyttöohjeesta:Miin käyttöohjeessa lukee, että pitää 4 kk:n välein ladata vaikkei käyttäisikään autoa. Millä sivulla lukee, että pitäisi ladata täpötäyteen kuukauden välein? On mennyt minulta ohi silmien, jos sellainen jossain lukee.
@zepi ja @Pakana ei hajuakaan, mikä valmistaja vaatii 1 kk välein täpötäyteen. Ei väite minulta ollut peräisin. Kunhan kommentoin, että sellainen vihjaa kehittymättömään akunhallintaan. @HEDT antoi meille vihjeeksi vain:
"Esim. suuri korealainen sähköautojen valmistaja, mainitsee vain välttämään tarpeetonta pikalatausta (DC), jos haluaa optimoida ajoakun kestoa. Samainen valmistaja myös huomauttaa lataamaan akun ainakin edes kerran kuussa täyteen (100%).".
Kia ja Hyundai ovat tuolta suunnalta, mutta en ole koskaan lukenut niiden käyttöohjeita. Onko omistajia paikalla?
Molemmissa on takana sähkömoottori, joka on meille tulevassa versiossa 190 kilowatin tehoinen, ja suurin vääntömomentti on 320 newtonmetriä. Ajoakun energiasisältö on 68,8 kilowattituntia, jolla toimintamatka (wltp) on 479 kilometriä. Pikalataus onnistuu 200 kilowatin teholla, jolla energiatason nosto välillä 10–80 prosenttia vie aikaa 22 minuuttia. Muualla Euroopassa myytävässä Long Range -versiossa toimintamatka on 73 km pidempi, mutta pikalatausteho on vain 95 kW.
Eihän tuota kannata murehtia, kun ei edes Suomeen tuota tietojen mukaan tuota isompaa akkuaMuuten tuo Mazda 6e on todella kiinnostava, mutta:
Mikäköhän antiikkiakku sinne on kaivettu jostain. Latauskäyrä voi tietysti pelastaa jotain jos tuo 95kW olisi viivasuora, mutta tuskin on.
Onkohan tossa säästynyt montakin satasta kun ei ole käytetty ammattitaitoista kääntäjää käyttöohjeen kääntämiseen... Ja markkinointiin kuitenkin upotetaan satoja tuhansia. Onkohan noiden autoissa paljon muutakin laatuvajausta, joka ilmenee vasta kun on liian myöhäistä katua.Ioniq 5 käyttöohjeesta:
Eihän tuota kannata murehtia, kun ei edes Suomeen tuota tietojen mukaan tuota isompaa akkua![]()
No tuollaisia idioottimaisuuksia on lähes kaikki manuaalit täynnä.Onkohan tossa säästynyt montakin satasta kun ei ole käytetty ammattitaitoista kääntäjää käyttöohjeen kääntämiseen... Ja markkinointiin kuitenkin upotetaan satoja tuhansia. Onkohan noiden autoissa paljon muutakin laatuvajausta, joka ilmenee vasta kun on liian myöhäistä katua.
Taitaa suurempi ongelma olla tavaratilan koko tuon kokoluokan autossa. Tekevät Priusit ja ihmettelevät kun kauppa ei käy.Mikähän ajatus ettei meille pitkän matkan mallia, juuri tänne sellaista kaivataan.
Pienempi on LFP ja isompi NMC. Ehkä isompi hankittu jostain halvalla ja ko. autoa myydään vain maissa jossa maksimaalinen akkukapasiteetti on myyntivaltti.
Skodan manuaalissa tai olikohan jopa infotainmentissa puhuttiin ilmastointikaapelin kytkemisestä. Olisi kiva tietää miten näitä vehkeitä tai manuaaleja testataan. Varmaan joku tehtaan pääsuunnittelija lukee huussissa manuaalia ja toteaa että riittävän liki. Sitten halvimman tarjouksen tehnyt kääntäjä kääntää ja suoraan tuotantoon.Onkohan tossa säästynyt montakin satasta kun ei ole käytetty ammattitaitoista kääntäjää käyttöohjeen kääntämiseen... Ja markkinointiin kuitenkin upotetaan satoja tuhansia. Onkohan noiden autoissa paljon muutakin laatuvajausta, joka ilmenee vasta kun on liian myöhäistä katua.
Tässä ChatGPT:n yhteenveto kun en itse jaksanut miettiä:![]()
Taksit | Kukaan ei vielä tiedä, miten sähkötaksien käy, mutta huolestuttavat merkit ovat ilmassa
Suomen sähkötaksit paljastavat ensimmäisten joukossa, mitä jatkuva ajo ja loputon pikalataus tekee uudenlaisille autoille. Jälleenmyyntiarvo on täysi arvoitus.www.hs.fi
Menkää ostamaan/lukemaan hesari ja referaatti tänne?
Artikkeli käsittelee sähköautojen käyttöä taksialalla Suomessa ja siihen liittyviä haasteita ja mahdollisuuksia. Tässä tiivistelmä:
Yhteenvetona: Sähkötaksit ovat osa taksialan tulevaisuutta, mutta niiden laajamittainen käyttöönotto tuo mukanaan taloudellisia ja teknologisia haasteita, jotka vaativat edelleen kokemuksia ja ratkaisuja.
- Sähköautot yleistyvät takseina: Suomessa on yhä enemmän sähkö- ja hybriditakseja, ja niiden käyttöä edistävät ympäristövaatimukset ja julkisen sektorin päästövähennystavoitteet.
- Haasteet ja epävarmuudet:
- Sähköautojen jälleenmyyntiarvo ja kestävyys ovat vielä epäselviä, erityisesti suurilla ajokilometreillä ja jatkuvassa pikalatauksessa.
- Sähköautot ovat alttiimpia onnettomuuksille, ja niiden korjauskustannukset ovat usein korkeampia kuin polttomoottoriautoilla.
- Akkuteknologia ja pikalatauksen vaikutukset herättävät kysymyksiä, mutta alalla ei ole vielä selkeitä ohjeistuksia.
- Taloudelliset paineet:
- Sähköautot ovat halvempia käyttää energian osalta, mutta vakuutus- ja korjauskustannukset sekä rahoitusehtojen kiristyminen tekevät yhtälöstä vaikean yrittäjille.
- Kilpailu hinnoista, esimerkiksi Uberin kanssa, lisää painetta.
- Käytännön sopeutuminen:
- Sähkötaksit soveltuvat hyvin kaupunkiajoon, mutta maaseudulla ja pitkien matkojen reiteillä niiden käyttö vaatii tarkkaa suunnittelua.
- Kokeneet kuljettajat osaavat optimoida lataukset ja ajoreitit.
- Sähköautojen tilaratkaisut, kuten tasainen lattia, tarjoavat matkustajille mukavuutta.
Ioniq 5 manuaali on kyllä kamalinta google translate dadaa jotan olen nähnyt. Maahantuojan vikahan tuo lienee
VAG pääsee myös surkeudessa viivalle nykyään. Ainakin omassa ID.4:ssä se ohjekirja on ainoastaan auton tökkivässä infotainmentissa. Ainoa tapa selata manuaalia on siis istua huonossa asennossa auton penkillä tökkien hidasta kosketusnäyttöä - josta ei edes löydy juuri sen enempää tietoa kuin minkä jo intuitiivisesti saa selville autoa käyttämällä.Taitaa olla koko Huyndai/kia konsernin ongelma nuo manuaalit. Eikä pelkästään suomennokset vaan myös se, että ne on jotain suttuisia PDF tiedostoja joissa sitten mitä sattuu tietoja.
Kia e-Niron manuaali on aivan kauhea, sen tiedot ei ensinnäkään pidä paikkaansa enkä tiedä kuinka paljon siitä johtuu jälkikäteen tulleista päivityksistä (käyttöohjeen kuvissa käyttöliittymä on ihan eri kuin autossa) ja kuinka paljon siitä, että isoja osia käyttöohjeesta on säästösyistä tehty yhteisiksi riippumatta siitä onko kyseessä sähköinen, bensa vai hybridi voimalinja. Mutta siis surkein ohjekirja Kialla mitä olen törmännyt.
VAG pääsee myös surkeudessa viivalle nykyään. Ainakin omassa ID.4:ssä se ohjekirja on ainoastaan auton tökkivässä infotainmentissa. Ainoa tapa selata manuaalia on siis istua huonossa asennossa auton penkillä tökkien hidasta kosketusnäyttöä - josta ei edes löydy juuri sen enempää tietoa kuin minkä jo intuitiivisesti saa selville autoa käyttämällä.
Tuo uusi sähköinen manuaali on jo sellaista asiakkaalle vittuilua, johon edes Volkswagenin en luullut kykenevän.
Ev6 ohjekirjaa olen lukenut siitä puhelin apista. Siinä en mitään erikoisen huonoa ole huomannut. Tietysti tuosta ei ole polttis versiota.Taitaa olla koko Huyndai/kia konsernin ongelma nuo manuaalit. Eikä pelkästään suomennokset vaan myös se, että ne on jotain suttuisia PDF tiedostoja joissa sitten mitä sattuu tietoja.
Kia e-Niron manuaali on aivan kauhea, sen tiedot ei ensinnäkään pidä paikkaansa enkä tiedä kuinka paljon siitä johtuu jälkikäteen tulleista päivityksistä (käyttöohjeen kuvissa käyttöliittymä on ihan eri kuin autossa) ja kuinka paljon siitä, että isoja osia käyttöohjeesta on säästösyistä tehty yhteisiksi riippumatta siitä onko kyseessä sähköinen, bensa vai hybridi voimalinja. Mutta siis surkein ohjekirja Kialla mitä olen törmännyt.
Ei tuo ehkä täysin aukoton selitys ole tuolle täyteen lataamiselle. Eli jos ajaa alle 20% varaukselle on suositeltavaa ladata täyteen ainakin kerran kuussa. Jos ei aja noin pienelle soc niin ilmeisesti ei ole tarvetta ladata täyteen?
Sahkoautot - nyt tai jostain vastaavasta facebook ryhmasta olen lukenut etta korealaisissa on ollut sellaista bugia etta varaustaso on voinut tippua yhtakkia 25% -> 5% ja sen kanssa on meinannut joutua pulaan. Yhtena selityksena voisi olla etta autoa ei ole ollut pitkaan aikaan ladattu 100%.Ei tuo ehkä täysin aukoton selitys ole tuolle täyteen lataamiselle. Eli jos ajaa alle 20% varaukselle on suositeltavaa ladata täyteen ainakin kerran kuussa. Jos ei aja noin pienelle soc niin ilmeisesti ei ole tarvetta ladata täyteen?