Yleistä keskustelua sähköautoista

Audilla paranee parilla vuodella takuut, koskee koko mallistoa.

”Tästä hetkestä lähtien tehtäviin kaikkiin uusiin Audi asiakastilauksiin sovelletaan uutta 5 vuoden / 100 000 km tehdastakuuta Suomessa. Takuun kaksi ensimmäistä vuotta ovat kilometrirajattomia. Muutos koskee koko Audi mallistoa.”
 
48V olis ollut jo aikaa parempi vaihtoehto, mutta kustannukset.
Teslahan tätä on kehittänyt tuotantoon viimeksi ja kosiskelee muita mukaan teknologiahyppyyn.
En tiedä onko tuo 48V niin tarpeen, jos ei ole tehosyöppöjä vehkeitä kiinni matalajännitteessä, kuten Cybertruckin tapauksessa pyöriä kääntävät sähkömoottorit.

Tärkeämpää on käyttää oikeaa akkutyyppiä ja ylläpitää sen latausta fiksusti. Teslahan tämän ongelman on ratkaissut, eikä heillä ole käytännössä koskaan 12V järjestelmässä ongelmia uudemmissa autoissa, kun käyttävät litiumakkuja jotka kestävät käytännössä auton eliniän. Toki silti pitää osata ladata ja ylläpitää oikein, ja tässä moni kompastelee varmaankin siksi että ei ole vielä niin paljoa kokemusta sähköautoista ja modernin softan vaatimuksista, ja kehitysprosessit ovat jäykät.
 
Tarkkaan ottaen tarvitaan myös ihan samaan kuin polttomoottoriautossa, eli auton "käynnistämiseen". 12V järjestelmä ohjaa kontaktoreita, jotka kytkevät korkeajänniteakun päälle ja pois. Ja se taas on aika oleellinen turvatekijä, että korkeajännitejärkestelmä ei ole aina "päällä"

Se on sitten toinen asia, että käsittämättömän moni sähköauto hoitaa elintärkeän 12V akun latauksen luokattoman huonosti. Kukaan ei ole kai kertonut valmistajille, että ihmiset haluavat sähköautoilla myös pohjoismaissa. Tässä asiassa Volvon juurista voi olla jopa vähän apua. Paljon valittamisen aiheita löytyy Volvoistakin, mutta 12V akun ongelmista en juuri muista valituksia kuulleeni.
Ja miksi käytetään jotain onnettomia 12V lyijyakkuja? Kestävät pari hassua vuotta ja niiden latauskin toteutettu todella huonosti. Teslassa sentään pikkuakkukin lithium akku.
 
Mistä vuosimallista lähtien litiumioniakku on Tesloissa ollut? Palladium S ainakin Björnillä hyytyi pihaan (joo, ei ihan bränikässä kunnossa se ollut enää) mutts tuossa oli varmaan vielä perinteinen 12V lyiijyakku?
 
Mistä vuosimallista lähtien litiumioniakku on Tesloissa ollut? Palladium S ainakin Björnillä hyytyi pihaan (joo, ei ihan bränikässä kunnossa se ollut enää) mutts tuossa oli varmaan vielä perinteinen 12V lyiijyakku?
Joskus 2021 lopussa vaihtui tähän 16v malliin mutta nyt ilmeisesti ollaan yhä litiumissa mutta 12v akulla.
 
Joskus 2021 lopussa vaihtui tähän 16v malliin mutta nyt ilmeisesti ollaan yhä litiumissa mutta 12v akulla.
2021 tuli NMC ja nykyään uusissa LFP akku tosiaan.

Varmasti tuonkin tyhjäksi saa esim. kolariautosta tai ajamalla ajoakun tyhjäksi, mutta en ole kuullut että normaalissa käytössä olisi kenelläkään ongelmia ollut näiden kanssa.
 
Kettu. Oikeastaan ensimmäistä kertaa ikinä 3 vuoden aikana tuli sähköautoilu-harmitus. 0% patteria ja reippaana paikallisen prisman kempowerille. Viimeinen vapaa tuutti, eikä pahus laturi toimi.
Noh, sitten cittarille. Joo, toimii mutta max 49 kW, kiitos K-lataus. Voihan turjake. Myykää ne patteriautonne afrikkaan, että ihmiset pääsevät lataamaaan omiaan pakkasellakin.
 
2021 tuli NMC ja nykyään uusissa LFP akku tosiaan.

Varmasti tuonkin tyhjäksi saa esim. kolariautosta tai ajamalla ajoakun tyhjäksi, mutta en ole kuullut että normaalissa käytössä olisi kenelläkään ongelmia ollut näiden kanssa.
12v kanssa oli alkuun ongelmia mutta sitten lisättiin parempaa latausoftaa. Toki vähän takapakkia otetiin, että eka oli 16v ja nyt palattu takaisin 12v systemiin.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
298 519
Viestejä
5 086 461
Jäsenet
81 502
Uusin jäsen
Aparaatti

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom