Kirjoitin muutamassa vuodessa, en kahdessa vuodessa. Nettikeskustelujen pohjalta monilla VW konsernin valmistamien sähköautojen kauppiailla oli tippunut SOH 91 - 92 % tiimoille jo 60 000 kilometrin ajon jälkeen. Tämä voi olla myös aika pitkälti kiinni akun valmistajista, suurin osa euroautojen akuista tulee CATL:n tehtaalta tai Koreasta, ja saman valmistajan eri vuosikertojen akuissa voi olla suurtakin vaihtelua. Anyway, kapasiteetistä voi lähteä jo 3 - 5 vuoden sisällä 10 pinnaa pois tavanomaisella ajolla, ja tämä on hyvä tiedostaa sopivan akun kapasiteettia mitoittaessa.
Suurin osa sähköautoilijoista, joilla on mahdollisuus kotilataukseen, pyrkii käyttämään pörssisähkön halpoja tunteja. Kiinteän ja pitkäaikaisen sopimuksen tekeminen ei aivan istu tähän käyttötarkoitukseen. 24kk kiinteä sähkösopimus on yleensä myös kalliimpi kuin muut kiinteähintaiset sähkösopimukset. Täydellistä mielenrauhaa sekään ei tarjoa, myyjä voi mennä nurin markkinahintojen karatessa käsistä, jolloin kuluttajalle jää musta pekka käteen. Viimeksi 2022 syksyllä meni nurin kolme sähköyhtiötä, ja muutama muu yhtiö luopui kiinteähintaisen sopimuksen asiakkaistaan, jotka eivät olleet heidän toimitusvelvollisuusvastuulla.
Eikös näiden valmiiden pistorasioiden käyttö ole paloturvallisuuden kannalta riskialtista, koska asennuksia ei ole mitoitettu tuntikausia kestävälle jatkuvalle kuormalle? Tiedän myös yhden tapauksen, jossa omistaja latasi pikkuakkuista Peugeot e-2008 autoa suoraan 80-luvun omakotitalon ulkoseinän Schuko rasiasta. Sähköasennukset olivat alkuperäiset. Vaikka latausvirta oli rajoitettu alle 10 Ampeeriin, eräänä kauniina aamuna pistorasia oli kärähtänyt kunnolla, ja muovit olivat palaneet aivan ruskeiksi, ja pistokkeesta ei saanut luonnollisesti enää virtaa. Onni onnettomuudessa, huonommassa tilanteessa koko talo olisi voinut palaa maan tasalle.
Ps. Mikä on Musse?
Jatketaan tämän asian tiimoilta käyttövoimakeskustelun puolella