Totesin tuossa, että 55 tuumaiset alkaa olla nykymaailmassa ihan postimerkin kokoisia. Pitäisi uudempaa töllötintä hommata koossa 77 tuumaa nykyisestä 55 LG C1.
Budjetti mieluiten noin 2k, mutta vaikuttaa nuo oledit tuossa koossa olevan aikalailla sen yli. Näitä kahta katsellut. Ovatko hyviä vai katsoa jotain muuta? Onko tuossa samsungissa jotain parempaa, kun alkuperäinen hinta tonnin kovempi kuin lg:ssä?
LG OLED C2 77" 4K OLED evo TV 2 222,22
Samsung S90C 77" 4K QD-OLED TV 2 499,00
Nuo ovat aikalailla ne kaksi parasta hinta/laatusuhteeltaan tällä hetkellä. Toki jos saat C3 samaan hintaan kuin C2, niin mielummin se, vaikka noiden väliset erot ovat oikeasti todella minimaalisia. Käytännössä C2 ja C3 ovat sama peli, jälkimmäisessä pikkuisen jotain uusia ominaisuuksia. Samsungissa on QD-OLED paneeli, eli se on merkittävästi noita LG:n C-sarjalaisia kirkkaampi ja kykenee parempaan väritoistoon. Kuva on myös virheettömämpi mm. noiden pink tint tai vertical banding ongelmien puolesta, mitä LG:n WOLED paneeleissa vaihtelevissa määrin on. Yleisesti ottaen voisi tiivistää, että Samsungissa on parempi paneeli ja tekniikka, LG:ssä parempi softa. Erityisesti pelaamiseen tuo Samsung on kyllä parempi valinta, elokuvakäytössä ero on hieman enemmän mielipidekysymys.
S90C:ssä on myös tuo bonus, että sen voi service menusta muuttaa S95C malliksi, sillä molemmissa on sama paneeli. Toki kukaan ei osaa sanoa varmaksi, voiko tuosta modista tulla sanomista, jos takuun kanssa joutuu tekemisiin. Todennäköisesti ei, mutta riski on aina olemassa. Silti, viimeistään tuon modin jälkeen Samsung S90C kiskoo kirkkauden osalta samassa sarjassa LG:n G3 kanssa, ja ero C-sarjalaisiin kasvaa aika merkittävän isoksi.