Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
KylläEikö senaatin ja kongressin äänestykset suoriteta samalla lapulla ku presidentin valinta?
Mielestäni kyllä eli lasku on samassa tahdissa. Lisäksi kunnallisen ja osavaltiotason poliitikot, sheriffit, syyttäjät jne ja kansanäänestykset kannabiksesta, minimipalkasta jneEikö senaatin ja kongressin äänestykset suoriteta samalla lapulla ku presidentin valinta?
Niin siis ihan selvennykseksi että pelkästään niiden Hunter Bidenin yksityisten pornokuvien levittely on hyvinkin mahdollisesti laitonta, ei tarvita mitään alaikäisiä kuviin. USA:ssa useimmissa osavaltioissa on kostopornolakeja. "Law & Order" -pressan kannattajien luulisi tämän tietävän.Ehkä twiitinbannaajat arveli että Hunteria käytetään siellä seksuaalisesti hyväksi.
En usko että Hunter itse on mukana niissä kuvissa. Giuliani sanoi silloin alkuun että siellä oli kuvia ala-ikäisistä tytöistä pukeutuneena vietteleviin asuihin poseeraamassa, ja yksi puhdas lapokuva.
Eikö senaatin ja kongressin äänestykset suoriteta samalla lapulla ku presidentin valinta?
Eikös demarien olisi pitänyt sit voittaa kaiken trumpin logiikan mukaan?
Kummaa touhua kun äänien määrästä mellakoidaan presidentin äänestyksen suhteen mutta ei näytä olevan mitään sanottavaa senaatin ja edustajainhuoneen suhteen
Koska selvästi näet lukea viestini niin kysyn tähän - oisko nyt seitsemäs avoin väite - liittyen että mediakoneistoko niitä ääniä laskee vai todistatko tuloksen kääntävän vilpin jossain osavaltiossa? Kapein ero lienee 11k ääntä tällä hetkellä, muistaakseni sen pitkäaikaisen tutkimuksen tulos (jotai Pence johti?) oli että vaaleissa on noin 30 (siis kolme kymmentä, ei tuhatta, ei tusinaa, ei miljoonaa..) vilpillistä ääntä per vaalit noin kymmenistä edellisistä vaaleista päätellen
Rudy ei luota magaan tarpeeksi koska ei syöksynyt miekkaansa ja julkaissut Hunterin lapoa vaikka sitten oman vapautensa ja terveytensä uhraten. Jos oli todisteet millä kääntää vaali olisi voinut tehdä sen ajoissa mutta nyt ei ottanut henkilökohtaista riskiä oikeusjutun pilaamisesta
Eikös demarien olisi pitänyt sit voittaa kaiken trumpin logiikan mukaan?
Kummaa touhua kun äänien määrästä mellakoidaan presidentin äänestyksen suhteen mutta ei näytä olevan mitään sanottavaa senaatin ja edustajainhuoneen suhteen
Olet omaksunut oikean linjan - liiallinen kritiikki vaaleista ja wrong-think aiheuttaa työpaikan menettämisen kuten kävi konkaripoliitikkoltakin Virossa.
Al Gore sai aikanaan 30 päivää tuloksista valittaa että odotetaan hetki toveri Pagi.
Et vastannut yhteenkään kysymykseeni, voit lukea ne uudelleen mutta minä vastaan näihin:Al Gore sai aikanaan 30 päivää tuloksista valittaa että odotetaan hetki toveri Pagi.
Olet omaksunut oikean linjan - liiallinen kritiikki vaaleista ja wrong-think aiheuttaa työpaikan menettämisen kuten kävi konkaripoliitikkoltakin Virossa. Virallinen linja on toki että mitään vaikutusvaltaa ei medialla ole ja ihmiset saavat mielipiteensä vapaasti esittää - kunhan se on oikea.
Väärinajattelijat joutuvat Gulagille, kuten demokraatit ovat uhkailleet Trumpin kannustajien joutuvan.
Georgiassa 132k ääntä jotka voivat joutua hylätyksi.
Tarpeeksi että Trump voittaisi tuolloin Georgian.
![]()
HUGE BREAKING NEWS IN GEORGIA - 132,000 Ballots in Fulton County, Georgia Have Been Identified Which Are Likely Ineligible | The Gateway Pundit | by Joe Hoft
Huge news tonight. There are reportedly 132,000 change of address flags in Fulton County, Georgia ballots.www.thegatewaypundit.com
Jos jait seuraavan kuvan vaaleista niin sait bannit Twitterista ja Facebookista perusteena seksuaalinen hyväksikäyttö.
![]()
Kyseessä on Benfordin laki, jolla voi tutkia onko numerojakauma vaaleissa luonnollinen vai teennäinen - eli onko vaalivilppiä tapahtunut. Aika epätoivoista sensuuria jos voitto on varma?
![]()
UPDATE: Facebook and Twitter Suspend Accounts That Posted on Benford's Law Showing Biden's Implausible Vote Totals -- LABELING IT "SEXUAL EXPLOITATION" | The Gateway Pundit | by Jim Hoft
We have heard from many readers who told us once they retweeted this tweet or tried to post it on their account was suspended!www.thegatewaypundit.com
Sääli että sisäministerit joutuvat eroamaan jos toteavat Bidenin korruption ja epämääräisyydet näissä vaaleissa.
Ja virallinen totuus pyrkii olemaan ettei ole mitään Bideneitä suojelevaa media- ja muuta koneistoa.
![]()
Sanna Marininkin haukkunut Viron sisäministeri eroaa – kyseenalaisti Joe Bidenin vaalivoiton
Mart Helme kyseenalaisti sunnuntaina USA:n presidentinvaalien tuloksen ja viittasi salaliittoteorioihin.www.iltalehti.fi
Jep ja kausien jääminen vain yhteen 12. presidenttinä yhdysvaltain historiassa johtui vaan siitä että amerikkalaiset väsyivät voittamiseen ja amerikka oli jo tarpeeksi "great" noiden neljän vuoden päätteeksi.Trump on kyllä hieno mies - nyt hänen ansiostaan vaaleissa päästään hyvin korkealle äänestysprosentille ja harvoin tavalliset kansalaiset ovat näin kiinnostuneista politiikasta ja vaaleista. Olisi ollut muuten tylsät vaalit.
Mitäs tekemistä logiikalla on tämän asian kanssa?
Paras selitys sille että jos vaalit oli fiksattu niin miksi demokraatit ei sitten ottaneet itselleen myös senaattia -> "Se olisi ollut liian selvää huijaamista"
Sama kuin Trump että puhutaan paljon todisteista mutta koskaan niitä ei näytetä ja varmaan siksi kun ei ole mitään näytettävääItsekin olisin kiinnostunut siitä "Hunterin läppäristä". Ihan vaan ettei tule sellainen vaikutelma, että kyseessä oli ns. paskapuhe jolla kuviteltiin voivan viime hetkellä mitään todistamatta vaikuttaa vaalien lopputulokseen.
Bidenin kannattajat ja kärkidemokraattipoliitikot juhlivat kadulla New Yorkissa välittämättä turvaväleistä samaan aikaan kun muutaman kilometrin päässä yrittäjät saavat sakkoja jos yrittävät pysyä pinnalla.
Nämä samat henkilöt ovat vastuussa yrittäjien rankaisemista, mutta Bidenille ja porukoille on omat säännöt.
Pitää osittain paikkansa, Senaatti hyväksyy lait, mutta Presidentti voi käyttää Presidentin asetuksia (executive orders). Ne ovat yhtä päteviä kuin lait, mutta seuraava presidentti voi kumota ne.Olen erittäin vähän perehtynyt jenkkien valtajärjestelmään, mutta mitä ja miten Biden pystyy tekemään kun rebuplikaaneilla on senaatti? Eikös presidentti ja senaatti pysty kumoamaan toistensa päätöksiä?
Mutta nämä asetukset eivät voi muuttaa tai olla ristiriidassa olemassa olevien lakien kanssa.Pitää osittain paikkansa, Senaatti hyväksyy lait, mutta Presidentti voi käyttää Presidentin asetuksia (executive orders). Ne ovat yhtä päteviä kuin lait, mutta seuraava presidentti voi kumota ne.
Mutta nämä asetukset eivät voi muuttaa tai olla ristiriidassa olemassa olevien lakien kanssa.
Ja tarpeen vaatiessa tästä tapellaan oikeudessa, ovatko nämä asetukset ristiriidassa aiempien lakien kanssa.
Hyvä lisäys.Ja tähän vielä lisäyksenä, oikeustaistelun ollessa käynnissä saattaa oikeudesta tulla keskeytys executive orderin täytäntöönpanolle. Sitten kun väännetään korkeimpaan oikeuteen asti, saattaa puolestaan kestää vuosi pari peukaloita pyöritellessä, että asiaan saadaan ratkaisu. Poliittinen vääntö on armottoman kovaa, ja liittovaltiotasolla saadaan hyvin hitaasti ja hyvin vähän aikaan.
Mitä kommentteja katsoit? Kaveri on viimeisen kymmenkunta vuotta ollut täysin kuutamolla eikä edes tajua niin yksinkertaista asiaa kuin että jos jako postiäänissä on noin suuri ja suurissa kaupungeissa lähes yhtä suuri niin jopa 700k johto voi taittua vaikka se sotiikin siihen asti laskettua trendiä vastaan. Ja muistetaan että kyseessä on sama mies joka esitti näitä läppäriväitteitä.Olipa sitten Trumpin tai Bidenin puolella, olen aika vahvasti sitä mieltä että kaikille olisi parempi jos tästä ei nyt saataisi hirveää soppaa aikaiseksi. Pahin skenaario on jos oikeasti oikeudessa saadaan jotain riittävää keissiä aikaiseksi. Katsoin hieman youtubesta jotain Rudy Giulianin kommentteja ja kyseessä on kyllä todella älykkään oloinen lakimies, joka voi hyvinkin löytää porsaanreikiä sieltä täältä. Myöskää tietynlainen häikäilemättömyys ei liene hänelle tässä pahitteeksi.
Ymmärrän, että hyvin puolueellinen media (en usko että tässä asiassa sillä on merkitytsä), mutta katsoin esimerkiksi tuon jossa Steven Crowder haastatteli häntä mahdollisesta oikeusprosessista.Mitä kommentteja katsoit?
Ymmärrän, että hyvin puolueellinen media (en usko että tässä asiassa sillä on merkitytsä), mutta katsoin esimerkiksi tuon jossa Steven Crowder haastatteli häntä mahdollisesta oikeusprosessista.
tuossa esimerkiksi 57 minuutin kohdalla.
Enemmänhän tässä tosiaan oli kyse siitä, että jo ennen vaaleja republikaanit suunnittelivat syyttävänsä demokraatteja postiäänillä huijaamisesta... Tässähän pelattiin aivan avoimin kortein siinä suhteessa ja oli päivänselvää, että republikaanit aikovat pelata korttinsa tällä tavalla. Narratiivi oli kova jo ennen vaaleja, että postiäänillä huijataan. Ja nyt sitten narratiivi voimistui vaalien jälkeen. Mitään näyttöä ei ollut ennen vaaleja eikä nytkään.- demokraatit tietoisesti suunnittelivat huijaavansa postiäänillä kun republikaanit itse vaativat että ne lasketaan Pennsylvaniassa vasta lopuksi
Tuli katsottua tämä eikä tuo Giuliani-kohtaus varsinaisesti itselle jättänyt muuta mielikuvaa, kuin että äijä olisi vain työntänyt paitaa takaisin housuihin, kun se oli aiemmin samassa kohtauksessa vedetty sieltä pois.Kai se sitten täytyy katsoa tuo uusi Borat viikonloppuna. Elämme kyllä omituisia aikoja.
![]()
Rudy Giuliani faces questions after compromising scene in new Borat film
Trump’s personal attorney has indiscreet encounter with actor playing Borat’s daughter in hotel room during pandemicwww.theguardian.com
![]()
Borat Subsequent Moviefilm review – cinema's top troll goes baiting in Trump's US
The gloves – and other items of clothing – are off as Sacha Baron Cohen unleashes a stateside stunt spree and political satire festwww.theguardian.com
Se on ihan katsojan mielikuvituksen varassa, että mitä tuossa touhuttiin, mutta hyvin kiusallinen kohtaus joka tapauksessa.Tuli katsottua tämä eikä tuo Giuliani-kohtaus varsinaisesti itselle jättänyt muuta mielikuvaa, kuin että äijä olisi vain työntänyt paitaa takaisin housuihin, kun se oli aiemmin samassa kohtauksessa vedetty sieltä pois.
Muuten paha sanoa mitä kaikkea tuossa on tapahtunut. Sopivasti kun leikkelee materiaalia, saa tuon varmasti näyttämään ihan miltä vain.
Haluan sen verran puolustaa itseäni, että (a) minulta kysyttiin mitä olen katsonut ja (b) tässä tapauksessa on tärkeää ainostaan hahmottaa mitä se mahdollisesti oikeuteen vievä osapuoli ajattelee. Tässä tapauksessa ei juurikaan ole merkitystä sillä mikä on totta tai edes yleisesti hyväksyttyä totuudeksi. Koko alkuperäinen toivomukseni oli se, että tästä _ei_ syntyisi kovinkaan isoa soppaa ja isoimmat ongelmat tulevat tällä hetkellä juurikin siitä mitä Trumpin kannattajapuoli ajattelee häviöstä.Koska täällä opitaan että puolueelliset (oli sitten young turks tai joku vastaava alt-right kokoonpano) tuubivideot on ihan saatanan turhia yhtään missään.
Ei niitä ole tarkoitettu minkään asiasisällö levittämiseen vaan omien agitointiin ja rahan keräämiseen itselle. Grifterit nyt laittaa ihan mitä tahansa tuubiin joka
takaa oma puolen katselukerrat ja massia omaan taskuun.
Tietenkin ne odotti tilanteen kehittymistä niin pitkälle kuin mahdollista. Giuliani sanoi että naisen ehdottaessa hierontaa hän tajusi että se oli ansa.Se on ihan katsojan mielikuvituksen varassa, että mitä tuossa touhuttiin, mutta hyvin kiusallinen kohtaus joka tapauksessa.
Borat pisti homman poikki vähän liian nopeasti, olisi voinut malttaa hetken aikaa odottaa että mihin toi tilanne kehittyy.Ehkä tuotantoryhmä oli huolissaan näyttelijättären turvallisuudesta, mutta eihän tuossa nyt varmaan mitään hätää olisi ollut.
Vaikka mikään oikeusjuttu ei menisikään läpi, ongelmat syntyvät jo siinä, jos Trumpin kannattajille esitetään jotakuinkin uskottava vaihtoehto miten demokraatit "laittomasti varastivat vaalituloksen". Tämä varmasti lisää levottomuuksia eikä ole ainakaan meille sivustaseuraajille millään tavalla hyväksi.
Noniin, eli ei voida odottaa Bideniltä siis mitään ihme temppuja näillä spekseillä. Kaikki muutokset pysähtyy senaattiin.Eihän tämän senaatin jäämisen republikaaneille tarvitsisi välttämättä olla ihan näin pahasti kaikkea päätöksentekoa jäädyttävää ja vaatia turvautumista noihin executive ordereihin, mutta McConnellin johdolla lähestulkoon kaikkien lainsäädäntöehdotusten käsittely senaatissa on ihan vaan blokattu ja tämä on oikein tyytyväinen lisänimestään "Grim reaper".
Samanlainen taktiikkahan on taustalla siinäkin miksi demokraatit päätyivät poistamaan 2/3 kannatusvaatimuksen alempiin tuomarinimityksiin ja sitten McConnellin johdolla republikaanit puolestaan poistivat sen korkeimman oikeudenkin osalta, jotta saivat Trumpin ehdokkaan läpi kun olivat blokanneet Obamalta suunnilleen vuoden ajan mahdollisuuden nimittää Scalialle korvaaja muka koska "vaalit oli liian lähellä".
Aika tiukkaa vihapuhetta sitoutumattomalta itsenäiseltä ajattelijalta.Mielenkiintoista on ollut seurata tätä kamppailua.
Itsellä vaalipäivästä lähtien pyörinyt CNN:n, NBC:n livestreamit, ja Trumpin twitteri. Mielenkiintoisimmat vaalit todella pitkään aikaan. Kartasta on kyllä näkynyt erinomaisesti se vastakkainasettelu jossa Landet vastaan City on pyörinyt (lähes poikkeuksetta asetuskeskukset on sinisiä ja maaseutu punaisia). Näkyy selvästi kuinka epätoivoinen kouluttautumaton kansanosa kapealla yleissivistyksellä ja heikolla kyvyllä analysoida maailmaa kokonaisvaltaisesti nosti valtaan ummet ja lammet valehtelevan vain omaa etuaan ajavan itsevaltiaan (täsmälleen samalla tavalla kun aikanaan Hitlerin), mutta nyt onneksi näköjään sivistynyt kansanosa oli suurempi. Tosin niin se oli edellisessäkin vaalissa suurempi mutta demokratiaa kunnioittamaton vaalijärjestelmä sekoitti pakan. Nyt demokratia ja järki voitti.
Nyt trumpetti on väännetty solmuun ja pörinä alkaa olla päättynyt (toivottavasti). Voi olla että Trumpetin naurettava demokratian epäkunnioitus tulee myös siirtämään vallan piirun verran vasemmalle myös senaatissa. Kyllä suurin häviäjä tässä sopassa on kuitenkin republikaaninen puolue. Ihmiset teki arvovalinnan demokratian puolesta ja hyvä niin. Toivottavasti suuntaus säilyy ja demokratia toimii niin että on toimiva valtaa pitävä/toimeksipaneva enemmistö ja riittävän kokoinen toimiva vallanpitäjiä valvova oppositio.
Mielenkiintoista on että Suomessa on ihan samanlainen vastakkainasettelu. Huonosti koulutettu ja useimmiten maalaisista koostuva yhden asian Jiihaa-poruhka vastaan kaupungeissa asuva koulutettu "sivistyneistö" (ja nyt en tarkoita mitään Keskusta vs. kokoomus sotkua). Suomessa selkeästi haetaan myös vastakkainasettelua ja "vahvaa johtajuutta" demokratian sijasta. Ja vallankäytön väline on militaristisesti johdetut organisaatiot (kuten poliisi ja asevoimat). Hitlerin Saksassa poliisivoimat oli juuri se Himmlerin nyrkki jolla oppositio tukahdutettiin ja vastustajat lopulta likvidoitiin. Se on mielenkiintoista kuinka tutkimusten mukaan Suomessa tänäpäivänä esim. merkittävä osa poliisikunnasta on perussuomalaisten kannattajia. "Ei järjellä vaan voimalla."
Demokratian ainut valuvika on pakkoliittoutuminen, eli ns. ryhmäkuri. Ja kuten vanha viisas kansa sanoo että "joukossa tyhmyys tiivistyy". Jiihaa.
Congratulation President-Elect Joseph Biden and Vice-President-Elect Kamala Harris.
To Donald Trump: The People have spoken: You are FIRED !
(Itse olen sitoutumaton itsenäinen ajattelija enkä yleensä koskaan ota politiikkaan kantaa mutta nyt oli ihan pakko avata hieman maailmankatsomusta. Demokratian puolesta.)
Aika tiukkaa vihapuhetta sitoutumattomalta itsenäiseltä ajattelijalta.
Eikös turvallisuus tule valtion piikkiin myös potkut saaneille pressoille? Ja sitä myötä voi majoittua omissa hotelleissa matkan varrella ja laskuttaa ainakin tuplat turvamiesten huoneista niinkuin tähänkin asti.Vuokrat, matkat, hotellit, turvallisuus, palkat, musalisenssit.. pitää kerätä aika paljon per tilaisuus että pääsee edes omilleen kun noita ei kohta enää voi maksattaa valtiolla
Oma mielipiteeni on se, että tarkoituksellinen bensan liekkeihin heittäminen omien tarkoitusperien ajamiseen ei ole kenenkään etu.Mitä mieltä olet sellaisesta tahosta joka heittää tarkoituksella bensaa liekkeihin vain sen vuoksi että saadaan vähän pöhinää omiin kannattajiin ja luotua omaa kuvitteellista narratiivia?
Aivan. No henkilökohtainen varmaan eli ehkä sellainen 2-4 turvamiestä. Mutta jos vuokraa stadionin ja pitää ulkoilmatilaisuuden 50k fanille niin luulen että joutuu palkkaamaan n kpl järkkäreitä ja puomivahteja jotka eivät mene entisen presidentin etuihinEikös turvallisuus tule valtion piikkiin myös potkut saaneille pressoille? Ja sitä myötä voi majoittua omissa hotelleissa matkan varrella ja laskuttaa ainakin tuplat turvamiesten huoneista niinkuin tähänkin asti.
Sitten pitänee myydä lippuja. Ennustan että puolisen vuotta kun on maata kierretty niin porukkaa ei enää enää tule ellei liput ole tosi halpoja ja homma hiljenee siihen.Aivan. No henkilökohtainen varmaan eli ehkä sellainen 2-4 turvamiestä. Mutta jos vuokraa stadionin ja pitää ulkoilmatilaisuuden 50k fanille niin luulen että joutuu palkkaamaan n kpl järkkäreitä ja puomivahteja jotka eivät mene entisen presidentin etuihin
Ei voi kyllä tajuta, miten Rudy Giuliai on vajonnut aivan tuollaiselle valtakunnannarri-tasolle, mies oli kuitenkin joskus ihan vakavasti otettava poliittinen toimija. Nyt on vaan jatkuvaa, loputonta gonzoilua.Aaah ,Rudyyyy... Menit sitten ja vedit tuomitun itsensäpaljastajan (esitteli itseään 7 ja 11 vuotiaille tytöille) Four Season Total Landscapingin takapihalle todistamaan salaliittoteoriaasi. Aivan niinkuin se paikka ja itse tilaisuus ei itsessään aiheuttanut tarpeeksi myötähäpeää.
"Brooks was incarcerated in the 1990s on charges of sexual assault, lewdness and endangering the welfare of a minor for exposing himself to two girls ages 7 and 11, according to news accounts.
Brooks has run for various offices, including U.S. Senate and the House of Representatives."
![]()
Man featured at Giuliani press conference is a convicted sex offender
Trenton political insiders watched with bemusement as Brooks took the podium.www.politico.com
Ehkä sitäkin aluksi haittas ne maitopurkkiloukkaantujat ja lähti vähän kiertoradalle siitä sitten.Ei voi kyllä tajuta, miten Rudy Giuliai on vajonnut aivan tuollaiselle valtakunnannarri-tasolle, mies oli kuitenkin joskus ihan vakavasti otettava poliittinen toimija. Nyt on vaan jatkuvaa, loputonta gonzoilua.
Trump antoi potkut Puolustusministeri Mark Esperille twitterin kautta
Onko tämä nyt sitten sitä aiemmin uutisoitua kakkoskauden larppaamista vai muuten vaan viimeiset kostoiskut. Saa nähdä miten käy Christopher Wrayn ja Anthony Faucin.