Onko livestreamia jossain?
Yksi jonka löysin, katkesi kesken.
Tuossa ainakin oli äsken kongressia suorana:
Lisää live feedejä jos etsit "news live" youtube searchissä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Onko livestreamia jossain?
Yksi jonka löysin, katkesi kesken.
Perseily on aina perseilyä siitä mihinkään pääse.Tuntuu olevan vähän erilainen ilmapiiri nyt joillakin republikaaneillakin, näyttäs puheissa olevan vähän erilainen suunta.
Saattoi olla tuolla tapahtumalla vaikutusta tuleviin tapahtumiin, ehkei Trumpin mieleen...
Nyt alkaa jengi tosiaan kypsyä, trump ulos vaikka väkisin. Calls for Trump’s removal grow after storming of Capitol.
Oma arviosi vai perustuuko tämä johonkin tuoreeseen uutislähteeseen/tietoon?Trumpin presidentti aikakausi oli tässä. Pence jatkaa viimeiset 13 päivää.
Oma arvioni. Veikkaan vielä että tänään tästä kuullaan lisää.Oma arviosi vai perustuuko tämä johonkin tuoreeseen uutislähteeseen/tietoon?
..ei kuitenkaan tuominnut tapahtumia kuten Pence.Trump kehottaa pysymään rauhallisena ja noudattamaan lakia.
![]()
![]()
..ei kuitenkaan tuominnut tapahtumia kuten Pence.
Nää ei tullu ku pari kuukautta liian myöhään. Siinä välissä sitten ehtikin tulla vähän kaikkea muuta, jonka vuoksi nyt on ainakin neljä kuollut, yks naamaan ammuttu ja yks hakattu poliisi sairaalassa ja Capitol odottamassa "pientä" remonttia. Hienoa johtajuutta.Trump kehottaa pysymään rauhallisena ja noudattamaan lakia.
![]()
![]()
![]()
Yhdysvallat | Kuinka hyökkäys kongressiin saattoi tapahtua? ”Kolossaalinen epäonnistuminen”
Poliiseja ei ollut riittävästi, sanovat asiantuntijat. Toistaiseksi ei ole selvää, mikä esti varautumasta ilmeiseen levottomuuksien uhkaan kunnolla.www.hs.fi
Kuinka hyökkäys kongressiin saattoi tapahtua? ”Kolossaalinen epäonnistuminen”
"Poliiseja ei ollut riittävästi, sanovat asiantuntijat."
#defundpolice vai mites se viime vuoden slogani menikään. Ihan vitun hyvä idea.![]()
On.Onkohan eduskunnassa minkäänlaista kulunvalvontaa?
Jep jep, kun tuhannet harhaiset kansalaiset hyökkää hallintorakennukseen estääkseen vaalien tuloksen vahvistamisen presidentin yllyttämänä niin tämä on tietysti se varsinainen ongelma johon kannattaa osoittaa..."D.C. council panel cuts $15 million from D.C. police"
#defundpolice vai mites se viime vuoden slogani menikään. Ihan vitun hyvä idea.![]()
![]()
Yhdysvallat | Kuinka hyökkäys kongressiin saattoi tapahtua? ”Kolossaalinen epäonnistuminen”
Poliiseja ei ollut riittävästi, sanovat asiantuntijat. Toistaiseksi ei ole selvää, mikä esti varautumasta ilmeiseen levottomuuksien uhkaan kunnolla.www.hs.fi
Kuinka hyökkäys kongressiin saattoi tapahtua? ”Kolossaalinen epäonnistuminen”
"Poliiseja ei ollut riittävästi, sanovat asiantuntijat."
"D.C. council panel cuts $15 million from D.C. police"
#defundpolice vai mites se viime vuoden slogani menikään. Ihan vitun hyvä idea.![]()
Mistäs Trumpin ajatuksenvirtaa nyt voi seurata kun bannattu Twitteristä? Kauanko se banni on vielä voimassa?
Tuossa video kuolleen naisen ampumisesta:
Sen perusteella mitä videolta näkee niin taitaa olla täysin aiheeton ampuminen. Etäisyyttä pari metriä ja täysin suora näköyhteys.
Tuossa video kuolleen naisen ampumisesta:
Sen perusteella mitä videolta näkee niin taitaa olla täysin aiheeton ampuminen. Etäisyyttä pari metriä ja täysin suora näköyhteys.
Tuossa video kuolleen naisen ampumisesta:
Sen perusteella mitä videolta näkee niin taitaa olla täysin aiheeton ampuminen. Etäisyyttä pari metriä ja täysin suora näköyhteys.
Ihminen kun on uskonnollisen hurmoksen täyttämä, niin ei varmaan ala miettimään ihan loppuun asti, että kannattaako alkaa barrikaadin yli kiipeämään, kun käytävällä on Glockit valmiudessa. Trumpismin uhrihan tuo nainen on loppupeleissä.
Videon perusteella täysin perusteltu ja hallittu laukaus. Ei sitä tilaa tuolla puolusteta pelkästään pyssyä heiluttamalla, jossain vaiheessa sitä on myös käytettävä.Sen perusteella mitä videolta näkee niin taitaa olla täysin aiheeton ampuminen. Etäisyyttä pari metriä ja täysin suora näköyhteys.
Hirvee pakotus nyt tässä ketjussa saada BLM asiaa pinnalle."Sitä saa mitä tilaa." paitsi jos on BLM/Antifa terroristi.
Samaa mieltä. Jos tuossa olisi jättänyt ampumatta, niin olisi tullut isompi määrä porukkaa läpi heti. En usko että poliisi yritti tappaa laukauksellaan, mutta maali oli liikkuva niin noin voi käydä.Videon perusteella täysin perusteltu ja hallittu laukaus. Ei sitä tilaa tuolla puolusteta pelkästään pyssyä heiluttamalla, jossain vaiheessa sitä on myös käytettävä.
Niin näyttikö siellä tuolta vai oliko tuo kuva Lincoln memorialilta jonkin toisen tapahtuman yhteydessä?Hirvee pakotus nyt tässä ketjussa saada BLM asiaa pinnalle.
Kaikki lienee nähneet miltä Capitolilla näytti kun siellä oli huomattavasti pienempi BLM-mielenosoitus:
Niin näyttikö siellä tuolta vai oliko tuo kuva Lincoln memorialilta jonkin toisen tapahtuman yhteydessä?
Ei ole capitolilta, mutta kansalliskaartia käytettiin suojelemaan Lincolnin muistomerkkiä BLM -mieleosoituksen yhteydesssä:Niin näyttikö siellä tuolta vai oliko tuo kuva Lincoln memorialilta jonkin toisen tapahtuman yhteydessä?
UUTISET
Halla-aho Yhdysvaltain tapahtumista: Hiukan erikoistahan tuo on
7.1.2021 11:40 Päivitetty 7.1.2021 12:44
STT
![]()
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho pitää Yhdysvaltain tapahtumia erikoisina. Kuva: Arttu Laitala
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho pitää Yhdysvaltain tapahtumia erikoisina. Joe Bidenin presidenttiyttä vastustavat presidentti Donald Trumpin kannattajat tunkeutuivat keskiviikkona väkivaltaisesti kongressirakennukseen maan pääkaupungissa Washingtonissa.
Kongressi joutui keskeyttämään istunnon Joe Bidenin vahvistamiseksi Yhdysvaltain presidentiksi, mutta pystyi kokoontumaan uudelleen muutamaa tuntia myöhemmin.
– Hiukan erikoistahan tuo on. Ikävä kyllä tällainen yhteiskunnan polarisoituminen ja väkivallan hiipiminen poliittiseen elämään on ollut jo muutaman vuoden nähtävillä ollut prosessi Yhdysvalloissa. Se on hyvin valitettavaa, Halla-aho sanoi STT:lle.
Halla-aho ei halua ottaa kantaa siihen, missä määrin kannattajiaan mielenosoitukseen kannustanutta Trumpia voidaan pitää syypäänä tapahtuneeseen. Hän uskoo, että kongressiin hyökänneet tahot joutuvat vastuuseen teoistaan.
– Yhdysvallat on maailman vanhin yhtäjaksoinen katkeamaton demokratia ja siellä on toimiva oikeuslaitos ja lainvalvontakoneisto. Tämäkin asia varmasti käsitellään asianmukaisen prosessin mukaisesti. En ole siitä lainkaan huolissani, Halla-aho sanoi.
Suomen Trump-myönteisin puolue?
Perussuomalaiset ovat erottuneet Suomen muista puolueista Trump-myönteisellä kommentoinnillaan. Puolueen europarlamentaarikko Laura Huhtasaari herätti taannoin huomiota ehdottamalla Trumpille Nobelin rauhanpalkintoa. Halla-aho itse kirjoitti vuonna 2019 Twitterissä, että Trump on ”parasta mitä Yhdysvalloille ja länsimaailmalle on tapahtunut pitkään aikaan”.
Halla-aho sanoo pitäneensä Trumpin vaalivoittoa vuonna 2016 tervetulleena ilmiönä, sillä hänen mukaansa Trump voitti vaalit vastareaktiona ”hurmokselliselle kulttuurivasemmistolaiselle hegemonialle”, joka oli ollut pitkään vallassa Yhdysvalloissa ja muuallakin länsimaissa.
– Hyvin monessa kysymyksessä hän ajoi sellaista politiikkaa, jota lämpimästi kannatan, siirtolaispolitiikassa esimerkiksi. Lisäksi hän aivan oikein nosti esille Kiinan taloudellisen maailmanvalloitusprojektin. Hän nosti siinä asiassa kissan pöydälle ja uskon, että se kissa jää pöydälle hänen perintönään riippumatta siitä, kuka Yhdysvalloissa on presidenttinä, Halla-aho sanoo.
Vahinkoa republikaanipuolueelle
Halla-ahon mielestä on kuitenkin väärin tulkita hänen vuonna 2019 kirjoittamaansa Twitter-kommenttia osoituksena siitä, että hän hyväksyisi Trumpin viimeaikaiset toimet. Halla-aho kertoo pettyneensä siihen, millä tavalla Trump on suhtautunut vaalitappioonsa.
– Kiistämällä ja kyseenalaistamalla vaalituloksen Trump on aiheuttanut vahinkoa republikaanipuolueelle ja osaltaan edistänyt republikaanien odotettua heikompaa vaalimenestystä senaatin vaaleissa. Sillä on varmasti poliittisen päätöksenteon kannalta suurempi merkitys kuin Trumpin vaalitappiolla sinänsä, Halla-aho arvioi.
Halla-aho ei usko, että Trumpin vastahakoisuudella vaalituloksen tunnustamisen suhteen on mainittavampia seurauksia.
– Yhdysvalloissa on erittäin vanhat ja hyvin toimivat instituutiot, jotka pitävät kyllä huolen siitä, että valta vaihtuu lain säätämässä järjestyksessä riippumatta siitä, miten Trump suhtautuu vaalitappioonsa.
Videon perusteella täysin perusteltu ja hallittu laukaus. Ei sitä tilaa tuolla puolusteta pelkästään pyssyä heiluttamalla, jossain vaiheessa sitä on myös käytettävä.
Mitäs vikaa tässä on ja miten ei ota kantaa? Tuodaan vähän analyyttisemmin ja maltillisemmin syitä ja seurauksia, nostetaan esiin yhteiskunnan polarisaatio ja Trumpin suhtautuminen vaalitappioonsa. Paljon järkevämpi kannanottohan tuo on kuin nuo tyhjiä twiittaavat joissa ei ole oikeastaan mitään muuta kuin itsestäänselviä latteuksia.Erikoista, valitettavaa, ei halua ottaa kantaa. Munaton Halla-aho, en voi sanoa yllättyneeni.
Näinpä. Vika on varmaankin siinä, että Halla-aho ei kuulu Vihreään puolueeseen.Mitäs vikaa tässä on ja miten ei ota kantaa? Tuodaan vähän analyyttisemmin ja maltillisemmin syitä ja seurauksia, nostetaan esiin yhteiskunnan polarisaatio ja Trumpin suhtautuminen vaalitappioonsa. Paljon järkevämpi kannanottohan tuo on kuin nuo tyhjiä twiittaavat joissa ei ole oikeastaan mitään muuta kuin itsestäänselviä latteuksia.
En nyt sanoisi tuota kovinkaan hallituksi, alle metrin päässä seisoskeli rauhallisesti parikin poliisia/sotilasta/agenttia joihin olisi huonolla tuurilla voinut osua, hieman ylimitoitettua oli kyllä tuo ampuminen.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.