- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 13 542
MTV Uutiset Minneapolisissa: George Floydin oikeudenkäynnin tuomiota odotetaan hermostuneena – valamiehistön päätös näyttää Amerikan suunnan
George Floyd oli käsiraudoissa ja sanoi useita kertoja, ettei saa henkeä. Floydin lause ”I can’t breathe” onkin kaikunut protesteissa kaduilla lähes vuoden ajan. Oikeudenkäynti on yksi seuratuimmista oikeudenkäynneistä Yhdysvalloissa vuosikymmeniin ja päätöstä odotetaan lähipäivinä.
"
MTV Uutiset Minneapolisissa: George Floydin oikeudenkäynnin tuomiota odotetaan hermostuneena – valamiehistön päätös näyttää Amerikan suunnan
"
Vähän kyllä herää pelko että meneekö oikeudenkäsittely aivan neutraalisti kun tapauksesta yritetään leipoa jotain elämää suurempaa suunnanmuutosta amerikalle jossa tietenkin pitäisi olla hyvien puolella ja täytyy tuomita että mustilla menisi paremmin tai jotain. Puhumattakaan levottomuuksilla uhkailusta ja lietsomisesta.

E: Ei ole mielestäni ennenkuulumatonta kieltäytyä toistamasta itseään.