- Liittynyt
- 03.11.2016
- Viestejä
- 708
Paras vr-peli mitä olen pelannut, on Sairento VR. Joka kerta äimistyn miten siistiä sitä on pelata![]()
Onko jotain suosituksia asetuksien suhteen? Niitä on tarjolla n. miljoona.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Paras vr-peli mitä olen pelannut, on Sairento VR. Joka kerta äimistyn miten siistiä sitä on pelata![]()
Onko jotain suosituksia asetuksien suhteen? Niitä on tarjolla n. miljoona.
Pimaxin oma majakat+ohjaimet paketti on $300, mutta ilmeisesti tulevat vasta jouluksi. Jos pimax olisi saatavissa täydellisenä pakettina niin sen suosio nousisi. Nyt se on erittäin pätevä upgrade niille joilla on vive.
Miksi WMR trakcing on miinus? Minusta on vain erinomaista saada "ilmaiset" ja välttävästi toimivat ohjaimet. Esim. Pimaxin mukana kun ei kapuloita tule... Voihan WMR:n parittaa halutessaan vaikka Viven ohjaimien kanssa:Mukava nähdä että uusia laitteita tulee markkinoille:
Acer Reveals ‘ConceptD OJO’ 4K Windows VR Headset
+ 4K resolution
+ a detachable design
+ manual IPD adjustment included.
- WMR tracking
Acer Reveals ‘ConceptD OJO’ 4K Windows VR Headset - VRScout
Missäs tämä 140° oikein on varmistettu? Kuulostaa aika paljolta, ellei paneelin resokin sitten olisi jotain omaa luokkaansa. Valven uskoisin kuitenkin haluavan myydä laitetta muullekkin kuin 0.1% käyttäjäkunnasta jolla riittäisi tuollaisen hirviön pyörittämiseen kone.Mitenkäs fov näissä uusissa, onko saatu yhtään isommaksi? Joku 140° alkuun mitä ilmeisesti valve tarjoaa olisi jo hyvä parannus, jos siedettävästi pyöris. Raudan pitää toki olla varmaan edelleen paremmasta päästä jne.
Miksi WMR trakcing on miinus? Minusta on vain erinomaista saada "ilmaiset" ja välttävästi toimivat ohjaimet. Esim. Pimaxin mukana kun ei kapuloita tule... Voihan WMR:n parittaa halutessaan vaikka Viven ohjaimien kanssa:
Tämä on kyllä hieno kuulla. Vielä kun Index potta olisi selkeä upgrade."parhaat ohjaimet mitä on markkinoilla"
Mukava nähdä että uusia laitteita tulee markkinoille:
Acer Reveals ‘ConceptD OJO’ 4K Windows VR Headset
+ 4K resolution
+ a detachable design
+ manual IPD adjustment included.
- WMR tracking
Acer Reveals ‘ConceptD OJO’ 4K Windows VR Headset - VRScout
Tämä on kyllä hieno kuulla. Vielä kun Index potta olisi selkeä upgrade.
Kunnon visuaaliset pelit jäänyt käytännössä täysin välistä koska Riftin SDE.
EDIT. Tähän vielä lisättäköön kysymys, jos joku vielä lukee tän:
Onko joku huomannut vaihtaessaan paljon tarkempaan (isompi reso, fov ja parempi sde jne.), että peliaika potan kanssa olisi lisääntynyt?
Onko käytännössä niin että Pimax5k+ on silmälasien käyttäjille mahdoton vaihtoehto jos ei pysty piilolinsseihin siirtymään?
Sitten pimax 5K+ = loistava laite kun ei enää ole olo kuin sokealla. Melko lähellä 1440p monitoria ellei samoissa(Edit , korjasin vertauskuvaa koska mittarit näkee paremmin ku fullhd monitorilla )
Voin sanoa vain dcs ja yleensäkin simukäytössä :
Itsellä oli ekaksi rift CV 1 pari vuotta, sen kans turhautui dcs sarjassa siihen että maa maaleista tai pienistä mittareista ei saa selvää ilman kikkailua.
Sitten tuli odyssey, fov ehkä karvan laajempi mutta tarkempi paneeli teki jo pelaamisesta mukavampaa mutta tarkkuutta hukattiin pentile paneeliin. Pahin onglema oli surkeat linssit ocun jälkeen. Tarkan näön alue liian pieni, päätä sai käännellä enempi.
Sitten pimax 5K+ = loistava laite kun ei enää ole olo kuin sokealla. Melko lähellä 1440p monitoria ellei samoissa(Edit , korjasin vertauskuvaa koska mittarit näkee paremmin ku fullhd monitorilla )
No nyt on aika kova väite...Taitaa todellisuudessa vielä jokainen VR potta olla aika kaukana monitorin PPI:stä. Monitori peittää ehkä muutamia kymmeniä asteita ihmisen näkökentästä, jolla alueella tuo koko 1440p resoluutio on käytettävissä. VR kypärässä vastaava reso venytetään sitten satojen asteiden leveydelle ja PPI on jotain ihan muuta.
Aijaijai, kylläpä tekee mieli pistää Pimax tilaukseen DCS varten.... Harmittaa vain kun on 3 sensoria Oculukseen ja sen käsikapulat on hyvät kaikkeen muuhun. Puuttuikos tuosta Pimax:sta myös positional tracking, eli kääntää vain päätä muttei pysty liikkumaan?
Vähän myös huolettaa DCS:n FPS, kun Rift CV1:n pienellä resoluutiollakin Vega64 kyykkää paikoin pahasti. Jos vain se Vulkan toteutus tulisi DCS:ään tänä vuonna niin lähtisi Pimax varmaan heti tilaukseen![]()
Sait ylipuhuttua. Meni Pimax 5k XR tilaukseen! Rifti voi mennä vaikka siskonpojalle![]()
Sait ylipuhuttua. Meni Pimax 5k XR tilaukseen! Rifti voi mennä vaikka siskonpojalle![]()
Jaa a, ehkä asiaan vaikuttaa se että laaj FOV simuissa 1:1 skaalan kanssa saa asiat näkymään isompana.
Monitorilla kun katseen zoomaa kauemmas että näkis ohjaamosta laajemmin ulos -> mittaristot tihruja.
Joo ja kyllä toki tosielämän näöstä ollaan kaukana.
MUTTA itselle tämä taso on DCS sarjaan sillä rajalla että reso ei enää harmita ja erottaa kaiken about yhtä hyvin ku entisillä 3x1080p tai viimeisellä 1440p monitori setupilla.
Resoa tasapainottaa syvyysnäkö ja todella hyvin säilyvä asennontaju. Kohteet löytyy helpommin![]()
XR voi sit olla vähä siinä ja siinä , se kun on oled paneelilla niin toki musta ja värit parempi MUTTA pentile paneeli. Eli SDE tarkkuus jne voi kärsiä. Ite tähän 5K + ollu tyytyväinen , beta ajurit käytössä.
Valven index on kapeampi fov (135 huhu) ja reso jotain vive pro luokkaa.
Mutta itse ohjaimet käy myös pikselimaksiin.
Itsellä joko pimaxin ohjaimet tai sitten nuo knucklet ostoslistalla. Majakat on jo , kiitos jimms. 149e about kpl sis postit.
Nimenomaan kauempana olevat asiat on vihdoin selkeitä, eroa jopa tuohon omistamaani perus odysseyhyn on. Luulen että alipikseli rakenne auttaa.Kuinka hyvin erottaa kauempana horisontissa lentävien koneiden mallin ja suunnan? Mittarit on mielestäni jo Odysseyksella luettavissa niissä peleissä mitä pelannut olen, mutta kaukana olevat kohteet on epämääräisempiä suttuja kuin vanhoina alhaisen resoluution aikoina.
Joo, sama vika on myös PC:n Youtube VR playerissä eli VR180 videot ei toistu 180 videoina vaan tavallisena 2d videona.Mitäs helkkaria? Oma PSVR lopetti viikonloppuna youtuben vr180-videoiden näyttämisen stereoskooppisena, näkyy vain flattina tavallisten tapaan. Kaikki pelit, 360-videot ja muut 3d-sovellukset toimii kuitenkin normaalisti. Asensin Youtuben uudellen, töpselit vedetty hetkeksi seinästä jne, ei vain mikään tunnu auttavan. Kellään vastaavaa vikaa ilmaantunut?
Joo, sama vika on myös PC:n Youtube VR playerissä eli VR180 videot ei toistu 180 videoina vaan tavallisena 2d videona.
Tekisi mieli ostaa Quest ja Index mutta vähän liikaa söisi lompakosta. Toisaalta jos myisi tämän Riftin niin saisi vähän kompensoitua Questin hinnasta.Huomenna klo 18 (10 am Pacific) pitäisi olla Facebook F8 tilaisuuden ensimmäisen päivän keynote, missä arvellaan tulevan uusien laitteiden julkistuksia. Kannattaa tehdä popparit valmiiksi ja olla ennakkoon kirjautuneena Oculuksen kauppaan, jos vaikka se Quest putkahtaisi tilattavaksi.
Pieni fiba kellonaikojen konversiossa, tuo onkin vasta klo 20 illalla tänään. Kerkee hakemaan juhlakaljatkin kaupastaHuomenna klo 18 (10 am Pacific) pitäisi olla Facebook F8 tilaisuuden ensimmäisen päivän keynote, missä arvellaan tulevan uusien laitteiden julkistuksia. Kannattaa tehdä popparit valmiiksi ja olla ennakkoon kirjautuneena Oculuksen kauppaan, jos vaikka se Quest putkahtaisi tilattavaksi.

Vastaan itselleni:Voiko steamvr nappia mäpätä wmr-vehkeissä johonkin muuhun kuin tatin painallukseen?
Joissakin peleissä tuo ikävästi kaksoismapattu juoksuun. Useimmassa on onneksi autosprintti, mutta sitä tattia tulee painettua muutenkin vahingossa ja se rikkoo pelifiilikset ja immersion.
Valve julkaissut ainakin tiedot nyt Indexistä (kivasti ennen F8:a):
Tämähän on lähes suora kopio Vive Pro:sta vähän alemmalla hinnalla. Ainut mitä tästä voisi saada irti on nuo ohjaimet. Onko se nyt Pimaxin tilauksen paikkaKamalat hinnat...
Koko paketti 1080€
Pelkkä headset 540€
Pelkät ohjaimet 300€
Yksi base station 160€
Valve Index
.Huomioitavaa, että koko paketissa on kuitenkin kaksi base sationia sitten mukana.Kamalat hinnat...
Koko paketti 1080€
Pelkkä headset 540€
Pelkät ohjaimet 300€
Yksi base station 160€
Valve Index
Huomioitavaa, että koko paketissa on kuitenkin kaksi base sationia sitten mukana.
Toki kallista silti.
Ohjaimet pixmaxsille kaveriksi tuosta. Oi ilon ja onnen paivaa
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.