VR-keskustelua (Oculus Rift, HTC Vive, GearVR ja PSVR)

Onko täällä kellään kokemusta Apple Vision Pro laseista? Tuli vain tuossa mieleen nyt kun pääsin niitä demoilemaan niin resoluutio/laatu oli jotain mitä en ole koskaan kokenut. Toki täytyy sanoa että ei ole kokemusta viime vuosien PC-VR tai vastaavista laseista (edelliset omat taisi olla Oculus Quest lasit), mutta mikä olisi vastaava/lähellä tuota Applen Vision Pro:ta PC puolella?

Hämmentävää oli tuossa vision pro:ssa se resoluutio kun olen nuissa vanhemmissa VR laseissa tottunut että kaikki on semmoista sahalaitaa niin tuolla Vision Pro:lla dinosaurusdemossa melkein luuli että kaikki oli todellisuutta kun kaikki oli "IRL resoluutiota" eli oman silmän resoluutio loppui ennemmin kuin lasien paneelin resoluutio.



Tuli mieleen tuo hauska Zuckkerin Quest3 (650€) vs. Apple Vision Pro (3500€) video vuoden takaa.

Ite vetelen vielä ihan hyvillä mielin vuonna 2020 julkaisussa ostetulla Quest 2:lla, mutta Quest 3:een siirryn seuraavaksi, koska se on ylivoimainen hintalaatusuhteeltaan. Ei oikein nuo yli tonnin lasit nappaa, ku sitte pitäis olla näyttiksenki taas uusinta uutta ja silti pitää karsia grafiikka-asetuksia. Nykyään resoluutiota enemmän toivoisin lasien pienenevän rajusti, että ne ois yhtä helppo laittaa päähän ku aurinkolasit, eikä tarvis mitään remmejä.
 
Tuossa videossahan on beyond 1 eikä 2 kuten tekstissäsi puhut. 2:n on huomattavasti parempi kuin 1. Tuo video on aika turha koska siinä vertaillaan "turhia" laitteita. Jos olisi esim Quest 3 vs Beyond 2 vs Crystal niin olisi hyödyllisempää infoa.

Esim tää video alla on paljon mielenkiintoisempi, siinä verrataan parhaimpia headsettejä:


Aah sori jotenkin silmäilin että toi oli kakkonen kun oli viikon vanha video. Korjasin postauksen. Sinänsä pointti nyt oli vain demota vanhojen PCVR-lasien ja uusien lasien välistä kuvanlaatueroa, kun kysyjällä kokemuksia vanhoista Questeista oli. Siihen toi video sopii mielestäni hyvin. Enkä löytänyt äkkiseltään vastaavaa, jossa olisi Quest mukana. Sinänsähän Beyond 1:ssä ja 2:ssa on myös tismalleen sama paneeli ja resoluutio eli kuvanlaatueroa niiden osalta ei ole. Kakkosessa on sitten vaan parannettu optiikkaa, joka vaikuttaa mm. FOV:n ja glareen. Varsinaiset kokonaisvaltaiset lasien arvosteluvideot on sit erikseen, joita kannattaa katsoa kun lopullista valintaa tekee. Optimum Techillä on ihan hyviä videoita mutta ei hän kuitenkaan mikään VR-lasien arvostelija ole eikä noilla in-game nauhoitusvideoilla ole mitään tekemistä lasien kuvanlaadun kanssa. Through the lens videot on valitettavasti ainoita, jotka antaa jollain tasolla realistisen kuvan todellisesta kuvanlaadusta.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
276 012
Viestejä
4 754 794
Jäsenet
77 417
Uusin jäsen
Esapertti

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom