Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24. helmikuuta 2022

Ei tietenkään, vaan neuvottelut käydään jossain kontekstissa ja tätähän on yritetty jo Trumpin johdolla, eli eikö Ukraina jo tullut tuossa viestineeksi että haluaa lopettaa sodan?
Puhut ikäänkuin Ukrainalla olisi halua jatkaa nykyistä tilannetta. Oletatko että siellä sopimuspöydässä ryssät vaativat jotain muuta kuin ihan kaiken? Se on tasan tarkkaan ryssät jotka haluavat sodan jatkuvan ja Ukraina olisi varmasti jo monesti lopettanut jos olisivat saaneet jonkinlaiset takuut että sen hetkiset rajat tullaan jäädyttämään.

Se ei oikein Ukrainaa auta että sotiminen lopetetaan vuodeksi koska sen nyt näkee sokeakin että ryssät puskevat sieltä uudelleen kunhan saavat vedettyä henkeä.

Ryssillä ei ole mitään järkevää syytä sotaan ja Ukrainalle sota on elinehto.

Sama kuin kysyisi jänikseltä että koska se aikoo lopettaa koiralta karkuun juoksemisen. Kauheata energian haaskaamista se juokseminen.
 
Ukrainan kansa päättää haluaako edelleen olla Ukrainan kansaa, ja jos haluavat niin taistelu jatkuu. Ei ne taistele vain taistelun vuoksi.

Ja mä oon tosi onnellinen ja tavallaan ylpeäkin siitä että taistelua jatkavat. Lähinnä sen takia että voimapolitiikkaa pitäisi aina vastustaa ja toisaalta siksi että se palvelee mun omia etuja vähentämällä Venäjän kyvykkyyksiä.

En missään tapauksessa halua olla tilanteessa jossa mun pitäisi ottaa kantaa siihen että mitä Ukrainalaisien kannattaisi tehdä, koska mulla ei ole riittävää omakohtaista altistusta heidän tilanteelleen.

Mutta rauhanneuvottelut ovat tavallaan voimapolitiikan jatke. Siellä sovitaan että kuinka paljon eri intressiryhmille annetaan, jotta sodankäynti saadaan loppumaan. Ja kuten alunperin sanoin niin arvostan sitä että Trump on saanut paljon rauhaan johtavia sopimuksia aikaan mutta en arvosta niihin liittyvää korruptiota.
 
Ei Venäjällä riitä edes miehitysjoukkoja valvomaan koko Ukrainaa vaikka jotenkin saisivat vallattua maan.
Tässä on aika moneen otteeseen uutisoitu että venäjä käskee sotilaitaan teloittamaan miespuoliset henkilöt aina uusia asutuskeskuksia saadessaan. Ei niitä tarvitse kovin kattavasti hallita, jos siellä ei ole kuin naisia, ja miehet on joko teloitettu tai viety vankileireille/lapsikaappauskeskuksiin eri puolille venäjää.

Syy siihen miksi Ukraina nykyään monesti pakkoevakuoi hyökkäyksen alla olevia asutuskeskuksia. Plus että naisia ja lapsia käytetään ihmiskilpinä sotilaille jos niitä jää sinne. Tästäkin on uutisoitu monesti.
 
Nyt kun vielä saataisiin G7 tai Nato maat asettamaan samat sota tullit Intialle ja Kiinalle kuin USA on asettanut niin saataisiin tämä sota "rauhanomaisesti" loppumaan. Itse näen että Putinilla ei ole enää muita vaihtoehtoja kuin sotia ja siihen ei vaikuta kuinka paljon Ukrainalle annetaan kyvykkyyttä vaan se kuinka paljon Venäjältä voidaan viedä kykyä. USA ei yksin pysty saamaan Intiaa ja Kiinaa ruotuun koska ne hyötyvät nyt enemmän Venäjästä kuin häviävät USA kanssa. Nato tai G7 maiden sotatullit muuttaisivat tämän asian niin että Venäjä jäisi yksin.
 
Seuraava venäjän öljyjalostamo, Bashneft-Ufa, saanut terveisiä 1400km etäisyydeltä Ukrainasta. Näköjään öljyn hinta maailmalla tuntuu tippuvan suunnilleen samaa tahtia venäläisten jalostamojen kanssa. :coffee:

"Long-range drones from the SBU’s Alpha unit struck the Bashneft-Ufa refinery (Bashnafta-UNPZ) in Ufa, Bashkortostan, 1,400 km from Ukraine’s border. The strike reportedly hit the ELOU-AVT-6 crude processing unit. Black smoke rose over the site, with firefighting crews dispatched."

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://bsky.app/profile/noelreports.com/post/3m2vyjnm7fs2p
 
Onko kenellakaan hyvia arvauksia etta miksi Venajalla loppui bensa niin herkasti mutta dieseli ei? Ainakin kaikki kuvat mita naen niin kertovat etta bensa loppu mutta dieselia saatavilla.
 
Onko kenellakaan hyvia arvauksia etta miksi Venajalla loppui bensa niin herkasti mutta dieseli ei? Ainakin kaikki kuvat mita naen niin kertovat etta bensa loppu mutta dieselia saatavilla.
Dieselistä on mennyt suurempi osuus aiemmin vientiin, ja nyt vientiä rajoittamalla on saatu vielä riittämään?
 
Onko kenellakaan hyvia arvauksia etta miksi Venajalla loppui bensa niin herkasti mutta dieseli ei? Ainakin kaikki kuvat mita naen niin kertovat etta bensa loppu mutta dieselia saatavilla.
Dieseliä on tehty varmuusvarastoihin hurjat määrät sotakoneiden tarpeita varten?
 
Ei diesel säily käyttökelpoisena kuin vuoden, ehkä max 2-3 vuotta.
Kyllähän diesel itsessään säilyy varmaankin lähemmäs äärettömyyteen johonkin luolaan varastoituna. Dieselin pilaa kasvustot niin ihmeelliseltä kuin kuulostaakin. Mutta sopivilla myrkyillä tuokin voidaan estää. Ja myrkkyjähän Ryskylässä riittää.
 
  • Tykkää
Reactions: drc
Onko kenellakaan hyvia arvauksia etta miksi Venajalla loppui bensa niin herkasti mutta dieseli ei? Ainakin kaikki kuvat mita naen niin kertovat etta bensa loppu mutta dieselia saatavilla.
Osa voi johtua myös bensiinikäyttöisten ajoneuvojen paljon suuremmasta osuudesta. Perinteisesti venäläiset kuorma-autotkin ovat olleet bensiinikäyttöisiä.
 
Venäjän iskut Ukrainaan 3.10 tuhosivat mahdollisesti 60% Ukrainan kaasun tuotannosta. Ottakaa suolan kanssa, koska Bloombergin anonyymit lähteet. Valitettavasti Bloombergin artikkeli on paywalin takana.

 
Ei diesel säily käyttökelpoisena kuin vuoden, ehkä max 2-3 vuotta.
Tästä olen kyllä eri mieltä. Varsinkin konepuolella on välillä näitä 10-15v seisseitä laitteita jotka käy sillä tankissa muhineella dieselillä vallan mainiosti. Omassa traktorissakin on varmaan 5v vanhat dieselit ja iloisesti rokkaa.
 
Ei lyijyllinen bensa ole yhteensopiva nykyaikaisten autojen kanssa... Vaikka se "nykyaikaisuus" olisikin Venäjällä osittain suhteellinen käsite.

Hajottaa katalysaattorin.
Niin no itsellä on kymmenisen kotteroa. vanhimmat on tehtaaltä tulleet 1965..katittomia vähän uudempiakin on tallissa...veikkaan että ryssissä on liikenteessä vielä monta ladaa jne joihin lyijybensa menee mainiosti, viimeeksi kun jotain uutista tuolta katsoin niin 92 oktaaninen lyijy oli yleisessä myynnissä.
 
Ja kuinka monessa nykyautossa siellä ylipäätään on edes katalysaattoria, kun siitä saa ihan hyvän rahan myymällä johonkin metallinkeräykseen. Ei liene ryslandissa ihan niin turhan tarkkaa katsastuksissakaan.
 
Tästä olen kyllä eri mieltä. Varsinkin konepuolella on välillä näitä 10-15v seisseitä laitteita jotka käy sillä tankissa muhineella dieselillä vallan mainiosti. Omassa traktorissakin on varmaan 5v vanhat dieselit ja iloisesti rokkaa.
Joo sama itsellä. Ei tunnu missään 10v seisonta käyntiin lähtee eka sekunnilla jos on uusi akku. Sama etanoli bensa toimii monta vuotta pidempään kuin laki sallii, auto seisoi 3 vuotta ja lähti heti käyntiin kuin avainta käänsi.Vanhalla lyijybensalla oikeasti 1970 luvulla talliin jäänyt auto lähti käyntiin vanhalla bensalla 30v seisonnan jälkeen kun laittoi vaan akun ja kokeili että kone pyörii käsin.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
289 623
Viestejä
4 962 482
Jäsenet
79 663
Uusin jäsen
Dragoon

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom