- Liittynyt
- 06.11.2016
- Viestejä
- 4 530
Tuskin Ukrainan armeija nyt ihan kauheasti kayttaa resusrsseja tuohon propagandaan. Vaittaisin etta maksaa itsensa satakertaisesti takaisin.kannattaisiko Ukrainan keskittyä olennaiseen?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuskin Ukrainan armeija nyt ihan kauheasti kayttaa resusrsseja tuohon propagandaan. Vaittaisin etta maksaa itsensa satakertaisesti takaisin.kannattaisiko Ukrainan keskittyä olennaiseen?
En nyt halua olla ilonpilaaja mutta näitä moraalisesti arvelluttavia tappo musiikkivideoita tulee koko ajan niin mieleen tulee kannattaisiko Ukrainan keskittyä olennaiseen?
Venäjä valloittaa uusia alueita jatkuvasti. Propagandalla ja sodan glorifioinnilla ei tätä sotaa voiteta. Varsinkaan kun vastapuolen sotilaat tuskin edes näkevät näitä. No onhan tämä tietenkin viihdettä sodan sponsoreille ja nojatuolikenraaleille. ”Jee”.
Päinvastoin, hyvä tapa kerätä rahaa droneja ja murkuloita varten kun näyttää kuinka taitavasti niitä osataan käyttää.Miten nää videot vie mitään pois olennaisesta?
Päinvastoin, hyvä tapa kerätä rahaa droneja ja murkuloita varten kun näyttää kuinka taitavasti niitä osataan käyttää.
Kyllä tuo ryssien hyökkäys itsenäistä valtiota vastaan voidaan kuvata kolmella pätkällä (laitoin ei gore pätkiä tällä kertaa):
Itse en saa yhtään nautintoa kun katson ihmisten kuolemia oli ne sitten sodassa tai onnettomuuksissa, oikeutettuja tai ei. Jos joku noista kiihottuu se on ok kunhan pitää rajan siinä että yksittäistä kuollutta ei tunnista videosta. Siinä tapauksessa ainakin julkaiseminen menee sivistysmaa Suomessa jo rikoksen puolelle.Vastustajan aliarviointi ja dehumanisointi antaa viihdykettä ja oikeuden tappaa, alistaa ja raiskata.
Hmm. Jos ei kunnianloukkauksesta ole kyse, niin kuolleen kuvaamisessa ja kuvan julkaisussa ei taida mitään laitonta olla. Mihin lakipykälään viittaat? e: siis ihan aidosti kysyn, ku ei tuu mieleen mitään "tuttua" lakia, johon tuollainen liittyis.Jos joku noista kiihottuu se on ok kunhan pitää rajan siinä että yksittäistä kuollutta ei tunnista videosta. Siinä tapauksessa ainakin julkaiseminen menee sivistysmaa Suomessa jo rikoksen puolelle.
Eikö kunnianloukkaus ole lähinnä virheellisen tiedon levittämistä, tuo menee enemmän yksityisyyden suojan piiriin? En tiedä virallista termiä ja en tiedä saako nykyään vielä kuvata esim. onnettomuuden uhreja ja julkaista kuvat. Siitähän oli joku lakialoite.Hmm. Jos ei kunnianloukkauksesta ole kyse, niin kuolleen kuvaamisessa ja kuvan julkaisussa ei taida mitään laitonta olla. Mihin lakipykälään viittaat? e: siis ihan aidosti kysyn, ku ei tuu mieleen mitään "tuttua" lakia, johon tuollainen liittyis.
Sanoisin että aika pientä jos miettii mitä vastapuoli tekee alkaen nyt sotarikoksilla rehentelystä ja muutenkin niiden tehtailusta ihan suunnitelmallisesti.Eikö kunnianloukkaus ole lähinnä virheellisen tiedon levittämistä, tuo menee enemmän yksityisyyden suojan piiriin? En tiedä virallista termiä ja en tiedä saako nykyään vielä kuvata esim. onnettomuuden uhreja ja julkaista kuvat. Siitähän oli joku lakialoite.
Voi olla että kuolleen venäläisen sotilaan kuvaaminen ja julkaiseminen viihdemuodossa rikkoo myös jotain kansainvälisiä sodankäynnin lakeja. Mutuilua kun en ole lakimies..
Olen samaa mieltä. Silti vähän ketuttaa tällainen ”ei viihdyttäviä tappovideoita - ei rahaa” ajattelu.Sanoisin että aika pientä jos miettii mitä vastapuoli tekee alkaen nyt sotarikoksilla rehentelystä ja muutenkin niiden tehtailusta ihan suunnitelmallisesti.
Ei vissii googlauksen perusteella kuolleilla ole yksityisyyttäkään:Eikö kunnianloukkaus ole lähinnä virheellisen tiedon levittämistä, tuo menee enemmän yksityisyyden suojan piiriin? En tiedä virallista termiä ja en tiedä saako nykyään vielä kuvata esim. onnettomuuden uhreja ja julkaista kuvat. Siitähän oli joku lakialoite.
Voi olla että kuolleen venäläisen sotilaan kuvaaminen ja julkaiseminen viihdemuodossa rikkoo myös jotain kansainvälisiä sodankäynnin lakeja. Mutuilua kun en ole lakimies..
edit: ainakin yhdessä videossa näkys pohjois-korealaisen sotilaan naama niin että siitä olisi tunnistanut…toki pointti oli varmaan todistaa että heitä on siellä.
Rikoslain 24:8 §:ssä säännellyn yksityiselämää loukkaavan tiedon levittämisen rangaistavuus on lain esitöiden mukaan tarkoitettu suojaamaan nimenomaan elossa olevien henkilöiden yksityisyyttä. Näin ollen kuolleesta voi julkaista jopa melko arkaluonteista materiaalia ilman, että kyse on rangaistavasta teosta.
Hyvät tavat ja lainmukaisuus on kaksi eri asiaa. Mutta kyllä sekin on tärkeää, että maailmaa dokumentoidaan. Myös ikäviä asioita. Ja sotiin liittyen ihan erityisesti.Ei vissii googlauksen perusteella kuolleilla ole yksityisyyttäkään:
Kuolleen henkilön kuvan julkaiseminen - Minilex
www.minilex.fi
Onhan maailma tosiaan täynnä kuolleiden kuvia ja juurikin esim. rintamalla kuolleiden kuvia maastossa. Onnettomuuskuvat tulee lähemmäs, mut periaatteessa kuitenkin samasta asiasta kyse? Itsellä ei kyl tulis mieleenkää katukuvassa kuolleita kuvata ja varsinkaan jakaa niitä eteenpäin.
e: Vähä kaukaa haettua, mut esim. Ukrainan sodassa kuolleiden kuvat saattaa jopa antaa vastauksen omaisille, mitä "kadonneelle" henkilölle on tapahtunut.
Itse näkisin noiden videoiden toimivan muistutuksena. Siellä se sota vielä on ja se on oikeasti brutaalia hommaa.Hyvät tavat ja lainmukaisuus on kaksi eri asiaa. Mutta kyllä sekin on tärkeää, että maailmaa dokumentoidaan. Myös ikäviä asioita. Ja sotaan liittyen ihan erityisesti.
Ja jos noita joku vieläpä sattuu venäjälläkin näkemään ja päättää sen takia että eipäs ainakaan lähde vapaaehtoisesti tonne niin voitto kai se olis sekin.Itse näkisin noiden videoiden toimivan muistutuksena. Siellä se sota vielä on ja se on oikeasti brutaalia hommaa.
Saman huomannut että näytän olevan ainoa ihminen meidän työpaikalla joka näitä sotavideoita Ukrainasta katsoo ja kommentoi, muut kuuntelee ja ovat hiljaa. Keskustelua ei vaan synny, syytä en tiedä. Vaikuttaa olevan lamaannuttava vaikutus - ahdistustako?Valitettavan paljon vaikka työpaikan kahvipöytäkeskusteluissa edelleen porukka ei pysty edes puhua mistään kuolleista ihmisistä Ukrainan sodassa, saatikaan mitään videoita katsoa. Eli halutaan vaan kieltää tuollaiset asiat, että sellaisia edes tapahtuu. Kai me täällä lintukodossa halutaan pysyä vaan siinä uskossa, että maailma on kiva paikka ja kaikki haluaa toisilleen vain hyvää.
Saman huomannut että näytän olevan ainoa ihminen meidän työpaikalla joka näitä sotavideoita Ukrainasta katsoo ja kommentoi, muut kuuntelee ja ovat hiljaa. Keskustelua ei vaan synny, syytä en tiedä. Vaikuttaa olevan lamaannuttava vaikutus - ahdistustako?
Minkälaista keskustelua tarkalleen ottaen odotatte? Äkkiseltään tuntuisi, että ahdistuksen ja kieltämisen sijasta kaikille on jo ennestään selvää, että sodassa tapetaan ihmisiä, eikä siihen hirveästi ole sanomista. Mahdollisesti puuttuu myös luotto siihen, että jatkuva kauhistelu vaikuttaisi niiden tapettujen määrään.Valitettavan paljon vaikka työpaikan kahvipöytäkeskusteluissa edelleen porukka ei pysty edes puhua mistään kuolleista ihmisistä Ukrainan sodassa, saatikaan mitään videoita katsoa. Eli halutaan vaan kieltää tuollaiset asiat, että sellaisia edes tapahtuu. Kai me täällä lintukodossa halutaan pysyä vaan siinä uskossa, että maailma on kiva paikka ja kaikki haluaa toisilleen vain hyvää.
No eipä noi tappo-videot kyl mullekkaa mitää kahvipöytä-juttuja ole..Saman huomannut että näytän olevan ainoa ihminen meidän työpaikalla joka näitä sotavideoita Ukrainasta katsoo ja kommentoi, muut kuuntelee ja ovat hiljaa. Keskustelua ei vaan synny, syytä en tiedä. Vaikuttaa olevan lamaannuttava vaikutus - ahdistustako?
Omalta osaltani en odota mitään tiettyä keskustelun suuntaa, varsinkaan sitä kauhistelua. Lähinnä huomioinut että ollaan vaan hiljaa ja vaihdetaan aihetta. Mahdollisesti osa ihmisistä ajatuksissaan miettii asiaa mutta ei sano mitään. Toivon kuitenkin että ajatuksia herättää asia vaikka ei mitään sanota. Ehkä sodan jälkeen puhe asiasta paremmin avautuu.Minkälaista keskustelua tarkalleen ottaen odotatte? Äkkiseltään tuntuisi, että ahdistuksen ja kieltämisen sijasta kaikille on jo ennestään selvää, että sodassa tapetaan ihmisiä, eikä siihen hirveästi ole sanomista. Mahdollisesti puuttuu myös luotto siihen, että jatkuva kauhistelu vaikuttaisi niiden tapettujen määrään.
Minusta olisi hyvä totutella jo nyt ajatukseen että sota mahdollisesti on tulossa myös tänne pohjolaan. Siksi näitä asioita on hyvä nostaa myös tässä vaiheessa kaikkien esiin.No eipä noi tappo-videot kyl mullekkaa mitää kahvipöytä-juttuja ole..
Minusta olisi hyvä totutella jo nyt ajatukseen että sota mahdollisesti on tulossa myös tänne pohjolaan. Siksi näitä asioita on hyvä nostaa myös tässä vaiheessa kaikkien esiin.
En ymmärrä mitä se sodan miettiminen tai siitä puhuminen hyödyttää, sodassa kuolee ihmisiä ja sille ei ei tavan pulliainen mahda mitään. Kaikki voivat lukea ne jutut mediasta tai katsella tappovideoita jos kiinnostaa. Toivottavasti sodan jälkeen saadaan viimein seuraava current thing josta jauhetaan pari kolme vuotta..Omalta osaltani en odota mitään tiettyä keskustelun suuntaa, varsinkaan sitä kauhistelua. Lähinnä huomioinut että ollaan vaan hiljaa ja vaihdetaan aihetta. Mahdollisesti osa ihmisistä ajatuksissaan miettii asiaa mutta ei sano mitään. Toivon kuitenkin että ajatuksia herättää asia vaikka ei mitään sanota. Ehkä sodan jälkeen puhe asiasta paremmin avautuu.
Tapaus on varmaan siksi joidenkin mielestä haasteellinen kun kyse on tavallaan oman käden oikeudesta. Tosin eiköhän tuo nyt mene normaalin sodankäynnin piikkiin kun kohde ei ollut (venäläinen) siviili. En näe tässä mitään ongelmaa. Potkulaudan voisivat korvata omistajalleen.Tästäkin varmaan joku vetää itkupotkuraivarit kun on niin kauheaa ja moraalitonta toimintaa Ukrainalta. Voi nyyh kyynel.
Kansainvälisellä oikeudella ei ole mitään kykyä saada noita oikeuden eteen. Sillä kun on kovin vähän toimivaltaa, sekä kykyä pakottaa sen päätöksiä. Venäjä on itse valinnut tehdä sotarikoksia, sekä olla olematta jäsen, niin heidän kohdalla suora tuomio ja toiminta on vain mahdollista. Ja voisivat levittää toimia siviilijohtoon.Tapaus on varmaan siksi joidenkin mielestä haasteellinen kun kyse on tavallaan oman käden oikeudesta. Tosin eiköhän tuo nyt mene normaalin sodankäynnin piikkiin kun kohde ei ollut (venäläinen) siviili. En näe tässä mitään ongelmaa. Potkulaudan voisivat korvata omistajalleen.
Eipä taida ryssilläkään olla ihan joka paikassa rintama mitenkään erityisen vahva jos Ukraina pystyy miehistöpulasta huolimatta etenemään.
Ainakaan Trump ei tekisi yhtään mitään vaan syyttäisi Ukrainaa ja Bidenia.Tuossa viimeviikkoisessa puhessaan Putin mainitsi tuosta ohjuksesta mitä painoivat sinne Dnipron alueelle, että jatkossa voisi olla Kiova kohteena. Sellaista mietin, että jos nyt oikeasti kävisi niin, että Putler painaisi tuolla Kiovassa jonkun parlamenttitalon paskaksi ja Zelensky/muita Ukrainan johtohahmoja kuolisi. Mitä Länsi/Nato tekisi siinä vaiheesse asialle?
Voimaa olisi ”kavereilla”, mutta rohkeus nousta koulukiusaajaa vastaan näkyy olevan korkealla.Mielisairaan puten uhoilussa nähdään taas ettei venäjän kanssa toimi mikään sivistynyt/sääntöperäinen kanssakäyminen. Jos vastaat hyökkääjäraiskarin toimiin käy toimet aina likaisemmiksi. Silmä silmästä vaan ja ohjusta moskovaan vaikkapa sinne kremliin. Harmittavaksi tilanteen tekee se, että pienempää kiusataan eikä kiusatulla eikä sen ”kavereilla” ole riittävästi voimaa vastata.
Voi ei. Joko Peskov tai Lavrov on jyrähtänyt että tällainen isku on eskalaatiota?Venäjän mukaan kyse oli ”massiivisesta” iskusta, joka osui keskeisellä Venäjällä sijaitsevassa kaupungissa luksusasuntojen keskittymään. Kazan on noin tuhannen kilometrin päässä rintamasta.
Olisi muuten aika hauska, jos Ukraina iskisi Moskovan hienosto-alueelle, jonne mm. Syyrian Assad juuri muutti..Voi ei. Joko Peskov tai Lavrov on jyrähtänyt että tällainen isku on eskalaatiota?
Putlerilla on niin monta vihollista länsimaissa että tuskin hengissä selviääVoisi Suomikin tarjoutua Trumpin ja Putinin tapaamisen isännäksi (pilkkeellä silmäkulmassa). Sitten kun Putin astuu jalallaan maahan, pidättää poliisi äijän ja toimittaa Haagiin. Käykööt Trump sitten tapaamassa sitä Haagin vankilassa, jos siltä tuntuu.
![]()
Kreml: Useat maat tarjoutuneet isännöimään Putinin ja Trumpin neuvotteluja
Uutiset nopeasti ja luotettavasti.yle.fi
Tuskin on mihinkään tuollaisiin tilaisuuksiin osallistunut varsinaisesti aikoihin. Ja ne, joihin muka on osallistunut, on osallistuja ollut todennäköisesti kaksoisolento.Onko putte vielä viime vuosina osallistunut ulkoilmatapahtumiin? Luulisi että moskovaan voisi piilottaa riittävästi droneja ympäriinsä, jotka heti hakeutuisivat kohteeseen jos tämmöistä vielä tulee tapahtumaan. Ukrainalle ihan oikeutettu kohde.
muoks: ja tarpeeksi monta aaltoa menisi varmaan parista kremlin seinästä läpi myös työhuoneeseen asti.
Tosi realistisia fantasioita ja super mielenkiintoista luettavaa taas.Voisi Suomikin tarjoutua Trumpin ja Putinin tapaamisen isännäksi (pilkkeellä silmäkulmassa). Sitten kun Putin astuu jalallaan maahan, pidättää poliisi äijän ja toimittaa Haagiin. Käykööt Trump sitten tapaamassa sitä Haagin vankilassa, jos siltä tuntuu.
![]()
Kreml: Useat maat tarjoutuneet isännöimään Putinin ja Trumpin neuvotteluja
Uutiset nopeasti ja luotettavasti.yle.fi
Suomi on isännöinyt Putinin ja Trumpin tapaamista ennenkin, joten miksipä ei uudestaankin, paitsi että niin pitkälle ei päästäisi koska Putin vietäisiin lentokentältä putkaan.Tosi realistisia fantasioita ja super mielenkiintoista luettavaa taas.
Vaikka itsekin vihaan ryssiä yli kaiken, niin tappamisen ihannointi voisi jäädä vähemmälle.Itse en saa yhtään nautintoa kun katson ihmisten kuolemia oli ne sitten sodassa tai onnettomuuksissa, oikeutettuja tai ei. Jos joku noista kiihottuu se on ok kunhan pitää rajan siinä että yksittäistä kuollutta ei tunnista videosta. Siinä tapauksessa ainakin julkaiseminen menee sivistysmaa Suomessa jo rikoksen puolelle.
Sodassa jos et tapa niin häviät sodan. Itse nautin dronevideoista ja räjähtävistä ryssistä.Vaikka itsekin vihaan ryssiä yli kaiken, niin tappamisen ihannointi voisi jäädä vähemmälle.
Niin no, itekin käyn kauppaketjussa ostamassa lihaa, mutten erityisesti nauti teurastusvideoiden katselemisesta. Tässä vähän samat.Mä tulossa sotaketjuun ja ahdistun tappamisesta... Joopa joo.
Ei yhtään sama ja kukaanhan ei pakota sinua videoita katselemaan.Niin no, itekin käyn kauppaketjussa ostamassa lihaa, mutten erityisesti nauti teurastusvideoiden katselemisesta. Tässä vähän samat.
Venäjän lisäksi mediat (kazakstanilaiset?) on kertoneet selviytyneiden matkustajien puhuneen lintuparvesta. Ohjus tuskin jäisi huomaamatta?Jossain vaiheessa venäjän toimesta väitettiin että koneeseen olisi osunut lintu, mutta vaurioitunutta konetta ei olisi käsketty lentää 350km päähän osuman jälkeen, vaan se olisi ohjattu lähimmälle lentokentälle.
Myös STT kirjoittaa, että joidenkin medioiden mukaan selviytyneet matkustajat olisivat kertoneet koneen lentäneen lintuparveen.