Venäjä hyökkäsi Ukrainaan 24. helmikuuta 2022

Eiköhän tuo Moskovan poistatus ollut ihan Putinin käsialaa oikeuttaakseen isomman liikekannallepanon + saadakseen nostetta naurettavien vaalien jälkeen.

Haisee vaan samantyyppinen kaali kuin 25v sitten kun kerrostaloja räjähteli samoilla hoodeilla ja joilla oikeutettiin Tsetsenian sota + pikku-Putte sai nostetta?
 
Eiköhän tuo Moskovan poistatus ollut ihan Putinin käsialaa oikeuttaakseen isomman liikekannallepanon + saadakseen nostetta naurettavien vaalien jälkeen.

Haisee vaan samantyyppinen kaali kuin 25v sitten kun kerrostaloja räjähteli samoilla hoodeilla ja joilla oikeutettiin Tsetsenian sota + pikku-Putte sai nostetta?
Toisaalta eikö olisi kannattanut tehdä tämä jo ennen vaaleja?
 
Jotenkin on aistittavissa että ryssälässä tapahtuu vielä maan sisällä jotain muutakin. Mutta hei, Kremlissä ei varmaan olla huolissaan, kaikki menee suunnitelman mukaan.
Olen ehkä jonkun mielestä "hörhö" kun sanon tämän, mutta olen aina ajatellut ettei Kremli voi ikuisesti pitää väkivaltaa ja murhaamistaan maansa ulkopuolelta. Ehkä sanalaskut on köykäisiä mutta olen aina uskonut että jossain vaiheessa metsä vastaan kuten sinne huudetaan. Ehkei se vastaus tullut Ukrainan kädestä, mutta Venäjää vihaavat ryhmittyvät varmasti osaavat etsiä tilanteessa omia tilaisuuksiaan, ja Venäjän terrori muita kohtaan on kuin bensan heittämistä liekkeihin, heidän suuntaan iskujen motivaatioksi.

Venäläinen kansa saa hieman tunnetta siitä, mitä Putinin jatkuvat pommittamiset ukrainan siviiliväestölle tekevät. Siviilien kuolema ei ole hyväksyttävää missään, mutta venäläisten olisi joskus syytä alkaa pohtimaan millainen terroristi heidän omaa maatansa johtaa. Iskut "sopivasti" tapahtuu vielä siellä nyt, jonka ihmisiä Putin tarkoituksellisesti ei lähetä kuolemaan, siellä missä eliitti asuu. Väitän että ei todellakaan ole sattumaa että isku tehdään tuolla Putinin "suojelemalla" alueella, eikä syrjäkylissä, minkä asukkaita Putin lähettää kuolemaan Ukrainaan. Ei pelkästään uutishuomion vuoksi, vaan herättämään eliittiä yleisesti.

Hieman sellainen nollapostaus kai tämä, mutta ajattelin kirjoitella kuitenkin tuntemuksia. Aika toki näyttää kuka tai mitkä oli motiivit, nämä nyt ensi fiiliksiä vaan.
 
Toisaalta eikö olisi kannattanut tehdä tämä jo ennen vaaleja?
Olisi. Nyt kun uskon false flagiin, niin tähän joutuu kehittämään selityksen kyllä. Tyyliin joutuivat viivästämään parilla viikolla, koska USA ilmoitti ensimmäisen ajankohdan 48 tunnin tarkkuudella etukäteen.

Sitten taas jos oli ISIS, niin amerikkalaiset ovat todennäköisesti jakaneet tietoja Venäjälle. Islamistit ovat oppineet välttelemään seurantaa. Mutta noin selkeän uhan jälkeen, miksi konserttitalon pääovella ei näyttänyt olevan poliiseja passissa?
 
Putin keksi keinon irtautua Ukrainasta "säilyttäen kasvonsa"? ISIS muka hyökkäsi Moskovaan ja pitää lopettaa Ukrainan operaatio että saadaan joukot sen sijaan kurmottamaan aavikkokansoja.
Unissasi...

Tässä voi silti käytännössä käydä niin, että Putin joutuu jonkin verran irrottamaan joukkoja kotimaan tarpeisiin. Mutta sitä parempi tekosyy tehdä iso mobilisointi...
 
Unissasi...

Tässä voi silti käytännössä käydä niin, että Putin joutuu jonkin verran irrottamaan joukkoja kotimaan tarpeisiin. Mutta sitä parempi tekosyy tehdä iso mobilisointi...

Syy tehdä joku isompi liikku? Onko Isis Suwalkilta, Virosta vai Suomesta? Vai kenties Georgiasta?
 
Melkoista maalitolppien siirtelyä. Epäilit ranskalaisten osaamista/sotimiskykyä., ja puhuit sotimisesta, et sotien aloittamisesta.
Jos haluaa tahallaan ymmärtää väärin, niin sitten sitten ymmärtää.

Macronin puheiden perusteella Ranska voisi harkita joukkojensa lähettämistä Ukrainaan (vaikka muut eivät niin tekisi). Olisi siis kyse Ranskasta yksin tai ainakin Ranska-vetoisesta operaatiosta, tietenkin yhteistoiminnassa Ukrainan kanssa. Tällaisia ei ole viime aikoina juuri nähty paitsi Afrikassa ja edelliset isommat oli kai Indokiinan sota ja Algerian sota, joissa Ranska sai nenilleen.

Ranska on ollut mukana erinäisissä operaatioissa mutta onko sillä ollut koalition vetäjän roolia operaatioissa, joiden mittakaava ja voimasuhteet olisivat relevantteja Ukrainan kannalta?
Sinä väitit, että ranska ei ole sotinut, joten ranskan sotimiskykyyn ei voi luottaa. Toin faktat pöytään, että Ranska on sotinut ja pärjännyt niissä hyvin.
Ranskan suorituskyky on varmasti Euroopan kärkeä, jos ei paras, mutta onko se sellaista mitä Ukrainassa tarvittaisiin, ja onko sitä tarpeeksi, jotta sillä olisi olennaista merkitystä?

Ranskan "oma puolustus" ketä vastaan? Kuka sinne Ranskaan maata pitkin hyökkäisi?
Ranska ei varmasti heikennä omaa puolustustaan niin, että siitä tulisi kypsä marja Saksalle tai Briteille.

Tiedätkö edes mitä sana "strateginen" tarkoittaa?

Ne strategiset (ydin)ohjukset on nimenomaan ne, mitä on jäljellä, minkä heti sanoin viestissäni.
Strategista hilloamista voi olla muutakin kuin (ydin)ohjukset. Esim. Venäjän täytyy jollain tasolla olla valmis siihen, että Kiina saisi kuningasajatuksia.

Venäjä on joutunut ostamaan lyhyen matkan ballistisia ohjuksia Iranista ja Pohjois-Koreasta, koska ne omat perinteisen taistelukärjen sisältävät ohjukset ovat loppuneet.
Joko ne ovat loppuneet, tai sitten varasto on saavuttanut jonkin strategisen minimitason, jonka alle Venäjä ei mene. Niitä ei käytetä taktisiin operaatioihin Ukrainassa vaan taktiset operaatiot odottavat vapaata kapasiteettia. Vrt. ei Venäjä lopettanut A-50-lentoja siihen, että koneet loppuivat vaan siihen, että niitä oli menetetty liikaa.
 
Hyvin kyllä yrittää useat Kiinan ja venäjän trollibotit linkittää tätä myös länteen. Kokeillaan näköjään kepillä jäätä, tarttuuko väkeen twitterissä. Mitähän venäläiset meinaa tehdä, jos päättävät, että länsi osallinen? Ampua ohjuksia nato maahan, joo ei.
 
Hyvin kyllä yrittää useat Kiinan ja venäjän trollibotit linkittää tätä myös länteen. Kokeillaan näköjään kepillä jäätä, tarttuuko väkeen twitterissä. Mitähän venäläiset meinaa tehdä, jos päättävät, että länsi osallinen? Ampua ohjuksia nato maahan, joo ei.

Minusta näyttäisi siltä, että Kremlissä ei ole vielä päätetty mitä sanotaan. Mutta niiden kannattaa ehkä keskittyä myös siihen, että Moskovassa juoksee pari aseistettua terroristia, joilla on varmaan myös pommiliivit päällä.

Ja joilla hengissä pysyminen ei ole ihan niin justiinsa.
 
Tuli mieleen, että mitä jos Putin matkii George W. Bushia ja hyökkää ihan toiseen paikkaan kuin mistä terrorihyökkäys on peräisin.. Koska syyt. Ja koska whatabouthism. Ainahan selitykset löytyy.
 
Entä jos onkin Ranskan passit ja muutenkin melkolailla selvät yhteydet legioonaan? :think:
Ehkä tyypeiltä, vaikka näyttäisivätkin isiksiltä, löytyy silti Sims-pelejä ja huonon huumorin kaupan paitoja. Joku niistä saatetaan löytää peräti itsemurhan tehneenä, siis hirttäytyneenä ammuttuaan kolme laukausta omaan selkäänsä ja rautakanki perseessä.

Mutta jos näin käy, niin mikä painoarvo ryssän uhkauksille pitää tällä kertaa antaa? Ehdottaisin samaa kuin joka kerta, eli antaa tynnyrien kolista ja koirien haukkua.
 
...mikä painoarvo ryssän uhkauksille pitää tällä kertaa antaa?
Kyllä me Suomessa tiedetään, mikä painoarvo noin yleensä kannattaa antaa ryssän verbaalisille ilmaisuille.

Ilmaukset on toki hyvä kirjata ylös mutta keskittää huomio siiten mitä venäläiset konkreettisesti tekevät.
 
”YK:n pääsihteeri Antonio Guterres tuomitsi iskun mahdollisimman jyrkästi, Guardian raportoi.”

Muistaakohan Antonio tuomita päivittäin venäjän tekemät lukuisat sotarikokset Ukrainaa kohtaan? Ja niissä on kuitenkin kyse ihan valtiollisesta toiminnasta jonkun hihhuliryhmän sijaan.
 
Sain vihdoinkin katsottua "MODERN WARFARE 2 REMASTERED "NO RUSSIAN"" peli videon loppuun saakka.
 
  • Tykkää
Reactions: a-p
Kaalisoppaa vai perus ryssän ryssismistä? Niin sekava tapahtuma, että vaikea vedellä vielä johtopäätöksiä, on asioita mitkä puoltaa kumpaakin näkemystä.

Yksi varteenotettava syy olisi laajempi liikekannallepano, mutta minun tietääkseni Venäjä ei ole edes missään vaiheessa lopettanut "liikekannallepanoa", sähköisiä komennuksia lähetetään jatkuvasti ja ihmisiä raahataan vaikka kaduilta sotaan.
Toisaalta, miten sattuikaan terrori-isku juuri silloin, kun Venäjä juuri ilmoitti uusista joukko-osastoista.
Syy sodan julistukseen ja yhteiskunnan siirtäminen kaikilla aspekteilla "valmiustilaan".

Sitten herää myös kysymyksiä, mikäli kyse on lavastetusta tapahtumasta, niin miksi:

Venäjän antiterroristijoukoilla kesti 30 minuuttia saapua paikalle ja lähes 1½h aloittaa "suunnitelman" toteutus. Kun muistelee parikymmentä vuotta vanhoja terrori-iskuja Venäjällä, niin nämä ns. antiterroristijoukot juoksi aina pää kolmantena jalkana sisälle, ampumalla kaikkea mikä liikkuu, vaikka vastassa olisi kymmeniä terroristeja.
Iskun toteuttanut joukko ilmeisesti katosi paikalta ehjin nahoin, eikä löytynyt passeja, "sims-kortteja" ja ruosteisia puukkoja? Kyllä Kremlin propagandakoneisto olisi jo antanut valmiit käsikirjoitukset näille Z-journalisteille ja Z-telegram joukoille.
Missä kauppakeskuksen turvamiehet? Ei edes löydy kuvia kuolleena.
Miksi eri viranomaisilla kesti näin kauan saapua paikalle ja reagoida tapahtumaan? Paloautot odottaa pihalla paikalle saapuvia poliiseja, että voi aloittaa paskan sammuttamisen.
 
Ajoitus on kaikki kaikessa. Samaan aikaan ajoitus falseflagille sopii, vaikka toisaalta tällaisina aikoina aika moni hetki sopii. Toisaalta matkustusvaroitusten ajoitus sopii vaikka mihin. Ryssän on helppo uhota vaikka joka päivä, kun oikeiden valtioiden pitää vähän säästellä viestinnässään jottei sutta huudella.

Millaista tiedustelutietoa ja mistä oli tämän lähiaikojen varoittelun takana? Oliko ryssän falseflag sellaisenaan vai antoivatko vaan tapahtua? Vai eikö kumpikaan ja ihan vaan ryssivät? Veikkaan toki ykköstä.
 
Mitä Putin yritti tavoitella jos oli oma temppu?
Omaan korvaan kuulostaa jotenkin epätodennäköiseltä.
Siis, että Putin olisi jotenkin tiennyt tästä etukäteen.
Vaikka vierittäisi Ukrainan syyksi, niin mikä vaikutus sotaan?


pääkaupungit saa Alert tilaan, mutta eihän se konkretisoidu mihinkään Ukrainaan rintamalle lähtöön?
 
”YK:n pääsihteeri Antonio Guterres tuomitsi iskun mahdollisimman jyrkästi, Guardian raportoi.”

Muistaakohan Antonio tuomita päivittäin venäjän tekemät lukuisat sotarikokset Ukrainaa kohtaan? Ja niissä on kuitenkin kyse ihan valtiollisesta toiminnasta jonkun hihhuliryhmän sijaan.

Mahtaa tuntua ukrainalaisista mukavalta kun Venäjän toimesta siellä kuolee siviileitä terroritekojen seurauksena päivittäin, kuten Dniprolla juuri. Ei tule osanottoja, ei mitään. Sen sijaan tämä "herrakansa" kun kokee tällaista, vaikka tsempaloivat itse Ukrainassa, niin.... ei kyllä ihan tasan mene nämä kortit.
Venäjällähän se monikulttuurisuus nyt on muutenkin rikkautta, tännekin vittuilemalla puskevat osansa kun yritetään auttaa Ukrainan tovereita hädässä. Ovatkohan kerrankin saaneet osansa moisesta? Henkilökohtaisesti en usko: pitäkää mielessä että kyseessä on kansakunta, jossa kansanmurhaaja Stalin on nykyään juhlittu sankari :poop:
 
Tilattu tai lavastettu isku ja tulevaisuus sen näyttää mihin tätä tarvittiin. Arvaus: putlerilla on vielä likaisemmat jutut mielessä mitä tähän asti nähty ja näin se muokkaa kansalaisten mielipiteitä heitä vastaan. Vasta se kremiln ukkokin sanoi, että venäjä on sodassa. Näin se menee ihan käsikirjoituksen mukaan ja vain täysi idiootti uskoo venäjän selityksiä. Mielestäni lännen pitäisi irroittaa kaikki piuhat siitä valtiosta mitä on irroitettavissa ja antaa sen kiehua ihan omissa valheissa.
 
Tilattu tai lavastettu isku ja tulevaisuus sen näyttää mihin tätä tarvittiin. Arvaus: putlerilla on vielä likaisemmat jutut mielessä mitä tähän asti nähty ja näin se muokkaa kansalaisten mielipiteitä heitä vastaan. Vasta se kremiln ukkokin sanoi, että venäjä on sodassa. Näin se menee ihan käsikirjoituksen mukaan ja vain täysi idiootti uskoo venäjän selityksiä. Mielestäni lännen pitäisi irroittaa kaikki piuhat siitä valtiosta mitä on irroitettavissa ja antaa sen kiehua ihan omissa valheissa.

ISIS ei yleensä ota muiden iskuja kontolleen, eli vaikuttaa kyllä vahvasti heidän iskulle. Ehkä keskustelu tästä kannattaa siirtää parempaan ketjuun?

Toki Venäjällä käytetään kaikki mahdollinen propagandaan ja pyritään kytkemään negatiiviset tapahtumat länteen ja Ukrainaan. Saa nähdä mikä on Putinin ulostulo asiasta, kunhan ovat ensin tarkkaan miettineet, mitä valheita iskusta saavat revittyä.
 
Saa nähdä mikä on Putinin ulostulo asiasta, kunhan ovat ensin tarkkaan miettineet, mitä valheita iskusta saavat revittyä.
Siellä Medvedev ja kumppanit tinttaa jo tenua ja tekee uutta skriptaa. Elämme jännittäviä aikoja.

edit. mitenkä tuo katto on saatu roihuamaan noin valtavasti ja mikä sen varsinainen tarkoitus on, muuta kuin olla mahdollisimman näytösluonteinen teko?
 
Viimeksi muokattu:
Ukraina on jatkanut jalostamoiskuja.





Kehotus välttää iskuja näyttäisi olevan uutisankka tai ryssien propagandaa.

 
Viimeksi muokattu:
Ärsyttää ihan suunnattomasti Twittwerissä pyörivä video jossa terroristit ryntäävät halliin sisään, sillä isossa mainostaulussa pyörii samaan aikaan Tikkurilan mainos :poop:

Sieppaa.PNG


Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Tuo 'USAn kehoitus rajoittaa iskuja venäjälle' taidettiin kyllä jo kumota Ukrainan suunnalta presidentin avustajan toimesta muistaakseni.
Tämän väitetyn USAn pyynnön rajoittaa iskuja jalostamoihin voi tosiaan unohtaa ainakin toistaiseksi. Viime yönä Samaran alueella syttynyt tuleen lentopolttoaineita valmistava jalostamo ilmeisesti Ukrainan dronejen toimesta. :coffee:


"Overnight, Ukraine attacked the oil refinery in Novokuybyshevsk, Samara region in Russia. The refinery is specialized in the production of jet fuel. The fire lasted until the morning. On march 16, this refinery, 900km from Ukraine’s border, was already attacked."
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Kuibyshevin öljylaitos syttyi tuleen Venäjän Samarassa. Alueen kuvernöörin mukaan kyseessä on drooni-isku. Asiasta uutisoi The Moscow Times.

– Viime yönä tehtiin useita drooni-iskuja alueellisiin öljynjalostamoihin, kuvernööri Dmitri Azarov sanoi Telegram-viestissä.

Venäjän puolustusministeriö väitti tiedotteessa tuhonneensa viime yönä yhteensä 12 ukrainalaista droonia. Droonit liikkuivat tiedotteen mukaan Brjanskin, Belgorodin ja Voronežin alueiden yllä lähellä Ukrainan rajaa.


Taas pölissyt, siitä huolimatta että kehoteltiin lopettamaan :)

*edit. Ohos, johan tämä olikin ehditty mainita useampaankin kertaan*
 
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Saa nähdä alkaako pohjois-Kaukasiassa rytisemään lisää, joku reilu viikko sitten siellä oli jo jotain "kovapanos-ammuntoja"
 
Eli siviilien teurastaminen on ok, kunhan ne on venäläisiä?
Jos siviilejä kuolee, niin hyvä että ovat kansanmurhaa toivovia siviilejä.
Varmaan trolli, eikä pitäisi edes vastata. Mutta vastaan kuitenkin. Eikös ne venäläiset ole alistettu diktaattori Putinin vallan alle, esim. nyt juuri oli ne järjestetyt vaalit. Todellisuudessa venäläiset ovat Putlerin diktatuuria vastaan, mutta eivät voi sitä tuoda julki tai äänestää vastaan.
Todellisuudessa eivät ole diktatuuria vastaan. Valtaosa kannattaa sekä sotaa että putinia.

Alota vaikka 1420 haastatteluista niin pääset kiinni venäläisten sielunmaisemaan.
 
Jos siviilejä kuolee, niin hyvä että ovat kansanmurhaa toivovia siviilejä.

Todellisuudessa eivät ole diktatuuria vastaan. Valtaosa kannattaa sekä sotaa että putinia.

Alota vaikka 1420 haastatteluista niin pääset kiinni venäläisten sielunmaisemaan.

Olisi mielenkiintoista tietää, miten Suomessa vastattaisiin kysymyksiin, jos oltaisiin samanlaisen väkivaltakoneiston ja propagandan puristuksessa. Veikkaan että täältäkään ei löytyisi sen enempää sankaruutta, jos esim. sodan vastustaminen voi pahemmassa tapauksessa merkitä vankilatuomiota ja oman elämänsä totaallista muuttamista mielipiteensä takia.

Venäjällä tehtyjä galluppeja on tulkittava hyvin eritavalla, kuin suomalaisia vastaavia.
 
Olisi mielenkiintoista tietää, miten Suomessa vastattaisiin kysymyksiin, jos oltaisiin samanlaisen väkivaltakoneiston ja propagandan puristuksessa. Veikkaan että täältäkään ei löytyisi sen enempää sankaruutta, jos esim. sodan vastustaminen voi pahemmassa tapauksessa merkitä vankilatuomiota ja oman elämänsä totaallista muuttamista mielipiteensä takia.

Venäjällä tehtyjä galluppeja on tulkittava hyvin eritavalla, kuin suomalaisia vastaavia.
Demokratia jossa kansalaisilla on aseet, ei kovin helposti alistu diktatuurille.
 
Venäjä on, kuin se legendaarinen sammakko, joka pistetään veteen kattilaan ja kattilaa aletaan pikkuhiljaa lämmittää.. Kaikki vaikuttaa sisältäpäin katsoessa olevan hyvin.. Kuitenkin kokajan lähestytään "oho" pistettä.

Jalostamoiskut jos ovat aiheuttaneet jo tuontitarvetta, nopeuttavat osaltaan ryssän sotakassan tyhjenemistä..
Tuo kyllä sammakon rienaamista! Ei sammakkokaan ole noin tyhmä(eli on urbaani legenda) Kyllä sammakko poistuu ennen kuin tulee liian kuuma. Venäjä voi ollakkin. :P
 
Kappas, Ukrainan kalifaatti siis iskun takana.

FSB: Neljä epäiltyä oli matkalla kohti Ukrainan ja Venäjän rajaa
Venäjän turvallisuuspalvelu FSB sanoo, että neljä perjantain terrori-iskusta epäiltyä otettiin kiinni, kun he olivat matkalla kohti Venäjän ja Ukrainan välistä rajaa. FSB:n mukaan epäillyillä on yhteyksiä Ukrainaan.

Ukrainan ja länsitiedustelun mukaan Ukrainalla ei ole mitään tekemistä Moskovan terrori-iskun kanssa.

FSB:n lausunnosta kertoo uutistoimisto Reuters.
 
Kappas, Ukrainan kalifaatti siis iskun takana.

FSB: Neljä epäiltyä oli matkalla kohti Ukrainan ja Venäjän rajaa
Venäjän turvallisuuspalvelu FSB sanoo, että neljä perjantain terrori-iskusta epäiltyä otettiin kiinni, kun he olivat matkalla kohti Venäjän ja Ukrainan välistä rajaa. FSB:n mukaan epäillyillä on yhteyksiä Ukrainaan.

Ukrainan ja länsitiedustelun mukaan Ukrainalla ei ole mitään tekemistä Moskovan terrori-iskun kanssa.

FSB:n lausunnosta kertoo uutistoimisto Reuters.
Olisihan se pitänyt arvata, ukronatsikalifaatti tietty asialla, kuinkas muutenkaan.
 
Oiskohan yksi jääny nyt kiinni ja halvalla lähti hommiin mukaan
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Oiskohan yksi jääny nyt kiinni ja halvalla lähti hommiin mukaan
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.


Vähän kun kuulustellaan lisää niin se myöntää myös JFK, Palmen ja Navalnyn murhat.
 
Vähän kun kuulustellaan lisää niin se myöntää myös JFK, Palmen ja Navalnyn murhat.
Joo ja sanoo saaneensa rahat Ukrainasta/NATOlta/mikä tahansa, joka sopii agendaan.

hauskoja kyl nää ISIS on lännen luoma, spinnaukset. Hyvin koitetaan saada länttä tähän syylliseksi. Sit niiden pitäis vaa tietää mitä ne meinaa tehdä, jos saavat junailtua lännen syylliseksi. Sotilaallinen vastine ei tule kysymykseen.


Tai sitten jenkkienkin on hyvä ymmärtää, että sananvaltaa ei ole, jos ei ole asetoimituksia. Varsinkin kun ukrainalaiset käyttävät oman tuotannon droneja.
Eikä pidäkään olla, mutta en sulkisi pois FT:n virhettä.
 
Tai sitten jenkkienkin on hyvä ymmärtää, että sananvaltaa ei ole, jos ei ole asetoimituksia. Varsinkin kun ukrainalaiset käyttävät oman tuotannon droneja.

Sanottakoon se, että on hyvin kyseenalaista, etteikö yhdysvallat olisi Ukrainan suurin tukija vieläkin, siis vaikka nyt aseapu on tauolla, niin silti, vieläkin...
Kun miettii, että jos Taiwanin uhka realisoituu, niin puhutaan ihan eri rahasummista kuin Ukrainan tuki. Siihen pitäisi vielä osallistaa omat sotilaat.. Ja Venäjä on iso kysymys.
Tai minkä takia Taiwan ei oo nostanut kyseenalaiseksi yhdysvaltain sitoutumista Taiwanin puolustamiseen, jos nyt yleinen olettama on, että USA jättänyt Ukrainan oman onnensa nojaan.. Huolehtimalla siitä, että Ukraina pysyy pystyssä, vakuuttaa se myös nykyiset puolustusitoomukset mitä jenkeillä on.. Taiwan ja muut kumppanit ollut tyytyväisinä hiljaa.

Onhan yhdysvaltain asetuki ollut surkeaa nyt, Ukrainalaisa menetetty, mut voiko silti olla, että ajanpeluu ja maltillinen aseistaminen on parempi, kuin massiivinen asetuki Ukrainalle?

No ei USA voi kaikkea hoitaa, et muidenkin maiden pitää aktivoitua.
 
Nyt kun tulee noita vapaustaistelijoiden kidutusvideoita niin hyvä röllitaktiikka on ottaa niihin Gaza taktiikka. Eli he ovat nurkkaan ajettuja kansanmurhan uhreja joilla on oikeus vastustaa imperialistista valtiota. Moskovan natseja kun ei saa osoitella sormella missään, joten kokeillaan käänteistä.
 
No ei riitä Venäjälläkään Shahedeja päivittäiseen käyttöön.

Aikamoisia määriä noita saadaan alasammuttuina ja riittäisi noita päivittäiseen käyttöönkin mutta venäläisetkin turvautuvat "enemmän kerralla" taktiikkaan.
Tuohon päälle tietysti läpi pääseet... (ja muut ohjukset)

23.3 -> 31 kpl
22.3 -> 55 kpl
18.3 -> 17 kpl
17.3 -> 14 kpl
16.3 -> 2 kpl
15.3 -> 27 kpl
10.3 -> 35 kpl
9.3 -> 12 kpl
8.3 -> 33 kpl
6.3 -> 38 kpl
5.3 -> 18kpl

Eikä tuo ole mikään 3D tulostimella tehty pikkudrone, Iranin tuotantomäärät on todennäköisesti kaksinumeroisia päivässä ja sen verran saadaan venäjällekkin uitettua.

1711202536492.png
 
Aikamoisia määriä noita saadaan alasammuttuina ja riittäisi noita päivittäiseen käyttöönkin mutta venäläisetkin turvautuvat "enemmän kerralla" taktiikkaan.
Tuohon päälle tietysti läpi pääseet... (ja muut ohjukset)

23.3 -> 31 kpl
22.3 -> 55 kpl
18.3 -> 17 kpl
17.3 -> 14 kpl
16.3 -> 2 kpl
15.3 -> 27 kpl
10.3 -> 35 kpl
9.3 -> 12 kpl
8.3 -> 33 kpl
6.3 -> 38 kpl
5.3 -> 18kpl

Eikä tuo ole mikään 3D tulostimella tehty pikkudrone, Iranin tuotantomäärät on todennäköisesti kaksinumeroisia päivässä ja sen verran saadaan venäjällekkin uitettua.

1711202536492.png
Vieläköhän Iran kiistää, että edes vie noita Venäjälle? :)

Israel voisi tehdä jonkun taktisen iskun Iraniin, ei haittaisi kyllä yhtään...
 

Statistiikka

Viestiketjuista
303 641
Viestejä
5 143 691
Jäsenet
82 396
Uusin jäsen
TeslaCoil

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom