- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 4 699
Ensin Saksa oli vuosikymmeniä johtava ydinvoiman vastustajamaa Euroopassa, sitten hommattiin kaasuputket, sitten ryöstettiin Suomi Uniperin kautta ja nyt vaaditaan rauhanneuvotteluja Hitler 2.0:n kanssa. Se että saksalainen veronmaksaja joka ei ole elänyt natsien aikana tai koskaan tukenut natseja pumppaa rahaa etnonationalistiseen Israeliin ihmisille jotka eivät ole eläneet natsien aikana tai kärsineet natsien teoista samalla kun oikeille moderneille kauhutapahtumille annetaan olan kohautus kertoo kaiken sen mikä modernissa maailmassa on vialla. Jos Israelilta tai Saksalta kysytään niin 1940-luvun juutalaisille annetaan korvauksia ja nyyhkytystä vielä vuonna 3000 samalla kun kaikki muu unohdetaan.”En ole enää Ukrainan tukemisen suuri fani. He kieltäytyvät neuvottelemasta Venäjän kanssa”, Zierenberg sanoo.
Hän ei mielipiteineen ole marginaalissa.
Saksan television ykköskanavan perjantaina julkistaman mielipidekyselyn mukaan 60 prosenttia saksalaisista kannattaa rauhanneuvotteluja Venäjän kanssa, vaikka se vaatisi Ukrainalta kompromisseja.
Saksan hallituksen linja on kuitenkin se, että neuvotteluratkaisu olisi mahdollinen vain, jos Venäjä tunnustaisi Ukrainan koskemattomuuden ja vetäisi joukkonsa Ukrainasta.
![]()
Energiakriisi | Saksassa moni kannattaa Venäjä-neuvotteluja: ”En ole enää Ukrainan tukemisen suuri fani”
Energiakriisi tuo säröä myös Berliinin kaupunkikulttuuriin. ”Elämäniloa ei ole enää niin paljon”, sanoo ravintoloitsija, joka näkee jo konkursseja ympärillään.www.hs.fi
Vähän heikolta näyttää Saksan osalta kun Schultz on muutenkin heikko ja jos kansa alkaa kääntyä enemmän sotaa vastaan niin Saksan vähäinen tuki lienee kohta mennyttä. No, putkista taitaa jo 3/4-olla vainaa. Muutenkin veikkaan että rintama ei ole enää Euroopassa kovin yhteneväinen kun talvi puskee päälle.
Kannattaa huomata laajemmin että kaikki nämä menneisyydestä pöyristyjät ovat täysin tekopyhiä roistoja tai sitten totaalisia idiootteja. Israel muistuttaa natseista (siis oikeista natseista ei vihervassarien tai Putinin natseista) jatkuvalla syötöllä ja painottaa sitä kuinka ei saa koskaan unohtaa, mutta kun täysin sama tapahtuu ilman että kohteena on juutalaiset niin ei paljoa kiinnosta.
Saksassa pelit sensuroidaan (mm. veri on vihreää) ja sieg hailaamisesta/hakaristilipusta joutuu käräjille, mutta sitten taas kun sama tulee hiukan eri muodossa niin vaaditaan rauhanneuvotteluja Putlerin kanssa samalla kun Ukrainassa on etninen hävitys menossa ja kaduilla on pahimmillaan satojatuhansia tapettuja ja raiskattuja siviilejä.
Ainoastaan diktaattorin nimeä tai etnistä ryhmää vaihtamalla saa täyden vapauden raiskata, joukkoteurastaa ja tuhota yms.
Niin hassua kuin se tosiaan onkin niin tässä tapauksessa näyttää siltä että tyhmästä kansasta riippumatta Saksan hallituksessa on sentään jonkin verran aivosoluja jäljellä. Hesarista:
"Saksan hallituksen linja on kuitenkin se, että neuvotteluratkaisu olisi mahdollinen vain, jos Venäjä tunnustaisi Ukrainan koskemattomuuden ja vetäisi joukkonsa Ukrainasta."
Viimeksi muokattu: