Kerchin sillan tuntumassa venäjän ilmatorjunta ampuu jotakin?
"#BREAKING: Russian air defense system activated over Kerch, Crimea, where a bridge was built that connects the Crimean peninsula with Russia"
"#BREAKING: Russian air defense system activated over Kerch, Crimea, where a bridge was built that connects the Crimean peninsula with Russia"
No, miten asian kukakin näkee. Minusta venäjä ei ole edennyt yhtään ja nyt etenee vielä vähemmän kun huolto romutettu Hersonin alueella, lentokoneet Krimiltä siirretty kauemmas venäjälle turvaan ja ammuksistakin taitaa olla pulaa joka suunnalla. Toisin sanoen, onko venäjällä nyt paremmat olosuhteet ja kyky edetä kuin kuukausi takaperin? Entä onko Ukrainalla nyt paremmat olosuhteet ja kyky edetä kuin kuukausi sitten?Alla vertailuna kaksi tilannekuvaa. Ensimmäinen heinäkuun 10 päivältä. Toinen tältä päivältä. Kuten voi huomata, ei Ukraina ole edistynyt mainittavasti
Kunhan ~viikon-pari ovat odotelleet ruokaa/polttoainetta/ammuksia jota ei ikinä saavu, saattaa tosiaan olla venäläiselle helpompi nostaa kädet pystyyn kuin yrittää päästä jonkun mahdollisesti pystyssä vielä olevan sillan kautta omien ammuttavaksi.Ei sitä vihollista tarvitse välttämättä tuhota. Parempi olisi se saada antautumaan.
Joen toisella puolella oleminen ei auta mitään koska HIMARS ja muut vastaavat pitävät huolta siitä että vihollinen ei pääse tarpeeksi lähelle. Ja pikkuhiljaa sitä vihua voidaan alkaa ajaa taaksepäin.
Tämä varasto taitaa olla kooltaan toistakymmentä hehtaaria eli huomattavan suuri.Nyt ilmeisesti Belgorodissa on tupakoitu myös tuolla varikolla. Tuolla on paljon arvokasta kalustoa, jota olisi tarvittu näiden veljeskansojen yhteisellä rauhan polulla. Tosi harmi.
Viimeksi muokattu:
