Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Riippuu paljon dronesta ja miten se toimii. Jos se vaatii aktiivisen yhteyden, niin helpommin, jos maalin päättämisen jälkeen toimii itsenäisesti, niin vaikeammin. Kertakaikkisia pulssejakin ym vastaan voidaan suojata paremmin tai huonommin ja myös omat laitteet kärsivät, jos rätkitään ihan lähellä..Eikö droneja pystyisi pudottamaan tai häiritsemään paikallisesti elektronisella sodankäynnillä? Toki Venäjällä varmaan sekään sodan osa-alue ei ole hyvässä iskussa.
Pystytään toki enemmän tai vähemmän. Kuitenkin...Eikö droneja pystyisi pudottamaan tai häiritsemään paikallisesti elektronisella sodankäynnillä? Toki Venäjällä varmaan sekään sodan osa-alue ei ole hyvässä iskussa.
Olen odottanut ensimmäistä videota, jossa molotov pudotetaan dronesta. Varsinkin paikallaan olevat kohteet voisi yöllä käräyttää. Mieleen tulee kaikki ajoneuvot, isommat aseet, tutkat, viestiyhteydet, palavat rakennukset, maastopalo..Voisi melkein sanoa että dronet ovat uusi Molotovin cocktail.
Vaan mitenpä sytytät sen ennen pudotusta? Ei sitä oikein voi ennen lentoakaan tuleen tuikata.Olen odottanut ensimmäistä videota, jossa molotov pudotetaan dronesta.
Vaan mitenpä sytytät sen ennen pudotusta? Ei sitä oikein voi ennen lentoakaan tuleen tuikata.
Elektroninen sytytys on ihan juttu. Itse tutkin asiaa jo vuosia sitten kun kiinnosti RC-laitteiden tuunailu.Vaan mitenpä sytytät sen ennen pudotusta? Ei sitä oikein voi ennen lentoakaan tuleen tuikata.
Varmaan riippuu siitä että mikä sota on kyseessä, missä se käydään ja millä aseilla. Nyt kun Ukrainaan virtaa loputtomasti Javelineja ja NLAW:ja ja samalla Venäjä ei osaa edes oikeaoppisesti käyttää jalkaväkeä tankkien kanssa niin nuo ovat käytännössä polttouuneja. Jos taas kaksi banaanivaltiota sotii toisiaan vastaan ilman ulkoista tukea niin niillä voi olla suurempi merkitys.Tulee mieleen, että kuinka kauan tankeilla on mitään arvoa sodassa? Tuntuvat olevan lähinnä surmanloukkuja. Venäläisillä tilannetta pahentaa katastrofaalisen huono suunnittelu, mutta luulisi dronejen olevan suuri uhka myös länsitankeille. Varsinkin kun tästä sodasta on nyt saatu hyviä kokemuksia droneista, täytyy sen näkyä niiden tuotekehityksessä.
Varsinkin kun tästä sodasta on nyt saatu hyviä kokemuksia droneista, täytyy sen näkyä niiden tuotekehityksessä.
Jos USA ei tukisi Ukrainaa lähettämällä 70% niiden moderneja tankin tuhoavista javelineista se muuttaisi tankin hyödyllisyyttä.Tulee mieleen, että kuinka kauan tankeilla on mitään arvoa sodassa? Tuntuvat olevan lähinnä surmanloukkuja. Venäläisillä tilannetta pahentaa katastrofaalisen huono suunnittelu, mutta luulisi dronejen olevan suuri uhka myös länsitankeille. Varsinkin kun tästä sodasta on nyt saatu hyviä kokemuksia droneista, täytyy sen näkyä niiden tuotekehityksessä.
Eivät kaikki venäläiset taida olla ihan läpimätiä örkkejä, ja ilmaisevat mielipiteensä mahdollisesta liikekannallepanosta polttopulloin.
Eivät kaikki venäläiset taida olla ihan läpimätiä örkkejä, ja ilmaisevat mielipiteensä mahdollisesta liikekannallepanosta polttopulloin.
![]()
3 Russian Military Recruitment Offices Attacked - The Moscow Times
Three Russian military recruitment offices were attacked over the weekend amid an uptick of violence against the facilities following Moscow’s invasion of Ukraine.www.themoscowtimes.com
Youtubessa on 1420 kanava missä kysytään tavallisen kaduntallaajan mielipidettä Putlerista, Ukrainasta, Suomen NATO liittymisestä, Neuvostoliitosta, sateenkaari porukasta jne. Kannattaa katsoa, ihan mielenkiintoisia vastauksia. Hyvin näkee että osa ei halua/uskalla vastata mitään poliittisiin kysymyksiin.
”Politiikka ei kiinnosta” ja ”en ole poliittinen henkilö” jne. on Venäjällä äärimmäisen yleinen tapa välttää kannanottoja ettei joudu vaikeuksiin. Ei siis mikään tuki hyökkäyssodalle vaan tuki omalle päälle jotta se on jatkossakin hartioiden päällä.Ja niin kauan ne sotarikokset jatkuu kun tavallinen kansa ei halua ottaa mitään kantaa eikä siten mitään kollektiivista vastuuta mistään. Tyypillinen venäläinen tapa on sanoa "minua ei kiinnosta politiikka", kuitata sodat ja kansanmurhat "politiikan jatkeeksi" tai "geopolitiikaksi" ja jatkaa elämäänsä kuten ennenkin. Lopputuloksena on kansa, jossa esim. 40% kannattaa raivoisasti Putinia, toiset 40% pistää päänsä pensaaseen ja "minua ei politiikka kiinnosta" ja siten 80% antaa tukensa hyökkäyssodalle. (prosentit tietysti keksittyjä, mutta jotain tuonsuuntaista se on).
Näinpä juuri. Jos kysytään, että kannattaako "erikoisoperaatiota", niin jos sitä ei kannata, on kolme vaihtoehtoa: kertoo mitä mieltä on ja mahdollisesti löytää itsensä vankityrmästä "harja perseessä" (hauska venäläinen kuvaannollinen ilmaus kumouksellisen henkilön kohtalosta), valehdella että kannattaa, tai sitten kasvonsa säilyttäen luistella tilanteesta "en tiedä tästä asiasta mitään, en seuraa politiikkaa yhtään" samalla välttyen harjalta perseeseen.”Politiikka ei kiinnosta” ja ”en ole poliittinen henkilö” jne. on Venäjällä äärimmäisen yleinen tapa välttää kannanottoja ettei joudu vaikeuksiin. Ei siis mikään tuki hyökkäyssodalle vaan tuki omalle päälle jotta se on jatkossakin hartioiden päällä.
Näinpä juuri. Jos kysytään, että kannattaako "erikoisoperaatiota", niin jos sitä ei kannata, on kolme vaihtoehtoa: kertoo mitä mieltä on ja mahdollisesti löytää itsensä vankityrmästä "harja perseessä" (hauska venäläinen kuvaannollinen ilmaus kumouksellisen henkilön kohtalosta), valehdella että kannattaa, tai sitten kasvonsa säilyttäen luistella tilanteesta "en tiedä tästä asiasta mitään, en seuraa politiikkaa yhtään" samalla välttyen harjalta perseeseen.
Aina silloin tällöin joku rohkea yllättää, kuten liikekannallepanosta kysyttäessä kravattikaulainen raitapaitaheppu "meidän pitäisi kukistaa kotimaiset fasistit ensin ennen kuin lähdetään viemään antifasismia muualle".
Jostain syystä Putinia ihmisenä saa helpommin kritisoida. 1420 kysyi ihmisten mielipiteitä Putinista ja aika paljon tuli semmoista aikas kielteistä kommenttia. Ilmeisesti johtajan kritisoiminen on jollain tavalla ok kunhan ei kritisoi virallista politiikkaa tai herkkiä aiheita.
Jos tarkoitat sotatapahtumien tiedotusta, niin näinhän se on, että Venäjän virallinen tiedotus on erittäin niukkaa ja MoD heittelee lukuja tuhotuista kohteista, joita ei voi juuri mitenkään varmentaa. Telegramin puolelta on tuntunut saavan jonkinlaisen kuvan asiasta, mutta kuten mainitsin, eihän niissä ketjuissa tappioista ja pieleen menneistä operaatioista mainita.@Godeyelle, että mitenkä ajattelit sitten Venäjän tiedotusta seurata kun sikäli mikäli sitä edes on se on hyvin rajoittunutta?
Jostain syystä Putinia ihmisenä saa helpommin kritisoida. 1420 kysyi ihmisten mielipiteitä Putinista ja aika paljon tuli semmoista aikas kielteistä kommenttia. Ilmeisesti johtajan kritisoiminen on jollain tavalla ok kunhan ei kritisoi virallista politiikkaa tai herkkiä aiheita.
Kalusto kulkee kumipyörillä ja dieselmoottoreilla... Jos sitä on saatu liikkeelle ja rintamaa kohti on nyt käyttökelpoinen kalusto jo kutistunut pieneksi.En tiedä hirveästi elektronisesta sodankäynnistä, ja että kuinka nuo vehkeet vaikuttaa. Mutta onhan Venäjällä paljon radiohäirintävehkeitä
![]()
Krasukha - Wikipedia
en.m.wikipedia.org
aika wanha teksti. mutta huonostipa asian"tuntijat" arvasiTyly arvio: Venäjä tuhoaisi Ukrainan armeijan idässä 30–40 minuutissa
Lähteenä asiantuntijoita ja nimettömiä sotilasviranomaisia.![]()
Arvio perustunee siihen, että siellä olis ammattitaitoista väkeä, joka tietää tapahtuu ylipäätään ja, että korruptio ei olis syöny kalustoa jokaisella tasolla. Eli siis kaluston paperiarvoja verratessa noin varmaan oliskin, se vaan, että jonkun sitä on käytettävä ja kaluston on oltava paperin mukaista.Tyly arvio: Venäjä tuhoaisi Ukrainan armeijan idässä 30–40 minuutissa
Lähteenä asiantuntijoita ja nimettömiä sotilasviranomaisia.![]()
Tyly arvio: Venäjä tuhoaisi Ukrainan armeijan idässä 30–40 minuutissa
Lähteenä asiantuntijoita ja nimettömiä sotilasviranomaisia.![]()
Ovatko näitä sitten laukoneet vain "asiantuntijat", vai ollaanko aikuisten oikeasti oltu tuossa uskossa laajemminkin. Luulisi että jotain vihjeitä paperitiikeristä ja kaluston kunnosta lännessä olleen, kun ottaa huomioon kuinka hyvää inside tietoa tuntuu olevan noin muuten olevan mitä tuolla itärajan takana tapahtuu (vai onko vain Ameriikan pojilla).
...tai sitten 10 vuoden päästä luetaan kuinka kaikki tämä venäjän asevoimien hehkutus olikin vain osa suurta läntistä disinformaatio-operaatiota.![]()
The Guardianin siteeraamat läntiset tiedustelulähteet kertovat että itse putin on sekaantunut sodan kulkuun eversti- tai prikaatinkomentajatasolla, ja tekee operatiivisia ja taktisia päätöksiä mm. Donbassin alueen toiminnassa, jossa sattumalta erään joen ylittämisen täydellinen epäonnistuminen tuli julki muutama päivä takaperin. Toivottavasti jatkaa aktiivisesti sekaantumista, jos tulokset ovat tuota tasoa.
"Vladimir Putin has become so personally involved in the Ukraine war that he is making operational and tactical decisions “at the level of a colonel or brigadier”, according to western military sources.
The Russian president is helping determine the movement of forces in the Donbas, they added, where last week the invaders suffered a bloody defeat as they tried on multiple occasions to cross a strategic river in the east of Ukraine.
“We think Putin and Gerasimov are involved in tactical decision making at a level we would normally expect to be taken by a colonel or a brigadier,” the military source said, referring to the ongoing battle in the east of Ukraine. "
![]()
Putin involved in war ‘at level of colonel or brigadier’, say western sources
President helping determine movement of Russian soldiers, say sources, as head of UK armed forces says Ukraine is winningwww.theguardian.com
...tai sitten 10 vuoden päästä luetaan kuinka kaikki tämä venäjän asevoimien hehkutus olikin vain osa suurta läntistä disinformaatio-operaatiota.![]()
Lockheed Martinin trollifarmi levittämässä disinformaatiota kyvykkäästä Venäjän armeijasta pitääkseen liittovaltion rahahanat auki. Todellisuudessa kaikki kehitys F-16:n jälkeen on ollut turhaa.
Hyvä video Tereltä jälleen kerran, mutta täytyy oikeasti ihmetellä miten helvetissä näin itsestäänselvä asia voi olla edes keskustelunaihe. Sen lisäksi että länsi tukee noita paskamaita rahallisesti niin sitten vielä kehdataan alkaa tukemaan Venäjän natsimaista toimintaa Eurooppaa ja demokratioita vastaan. Tämä kertoo hyvin sen kuinka järkevää kehitysapu loppupeleissä on.
Nimenomaan riippumatta vuosikymmeniä kestäneestä rahanpumppauksesta tälle ei annettu minkäänlaista kiitosta vaan suoraan juostiin imemään Kiinan ja Venäjän lekaa heti kun mahdollisuus saatiin. Hölmöjen länsimaiden rahat kerättiin pois ja sitten palveltiin idän natsivaltioita. Kiina ja Venäjä ovat täysin fine sen suhteen että nämä maat jatkavat korruptoituneina epädemokraattisina paskamaina ja siksi Kiinan ja Venäjän tuki on helpompi ottaa kun sille ei tule mitään ehtoja. Sama tilanne myös itse Kiinan ja Venäjän kanssa. Näiden maiden talouskasvun tukeminen ja auttaminen on täysin lauennut länsimaiden omalle naamalle. Mitään positiivista kehitystä ei ole saatu aikaan, mutta nämä ovat vain entisestään vaarallisempia vastustajia vaurastumisen jälkeen.Mitäs luulet että kenen syliin nämä "paskamaat" sitten ajautuvat? Onko järkevää antaa Kiinalle ja Venäjälle vielä enemmän toimintavaltaa afrikassa?
Hyvä video Tereltä jälleen kerran, mutta täytyy oikeasti ihmetellä miten helvetissä näin itsestäänselvä asia voi olla edes keskustelunaihe. Sen lisäksi että länsi tukee noita paskamaita rahallisesti niin sitten vielä kehdataan alkaa tukemaan Venäjän natsimaista toimintaa Eurooppaa ja demokratioita vastaan. Tämä kertoo hyvin sen kuinka järkevää kehitysapu loppupeleissä on.
Ei tuossa nyt ole mitään sen enempää avattavaa mitä ei keskustelusta ja tuosta thumbnailista ei selviäisi. Esim. YK päätöksissä Venäjän ihmisoikeuneuvoston jäsenyydestä Venäjää puolsi Etiopia, Syyria, Kirgisia, Laos, Tadžikistan, Uzbekistan ja Vietnam. Kaikkiin näihin Suomi pumppaa kehitysapua. Toki kysymys itsessään on isompi kuin koko Ukrainan sota ja tuo äänestys ja koskee myös Kiinaa yms.Voisitko avata tuon videon sisältöä oleellisilta osin? Nyt jää keskustelusta aika epäselväksi mitkä ne "paskamaat" on ja miten ne on alkanut tukea Venäjän toimintaa, ilmeisesti ihan sodan tiimoilta kun on tän ketjun asiaa?
Tähän asiantuntijaan liittyen, yhtä merkittävää kuin mitä hän sanoo, on se että mies joka on jo aiemmin ollut vastaan virallista satulinjaa, saa tulla silti uudestaan (taitaa olla vakiokasvoja itseasiassa) suoraan lähetykseen ja jatkaa samalla linjalla. Olisikohan siellä venäjällä muuttumassa suunta jo vihdoikin?Sotilasasiantuntija ja kolumnisti Mikhail Khodaryonok jatkaa omaa linjaansa...
Ohoh, johan on viralliselta taholta kannanotto! Läntisten sanktioidenhan piti olla vain vitsi ja itseasiassa vahvistaa Venäjää, koska pystyvät panostamaan sisäpolitiikkaan."The hybrid war is what is happening right now, what we have encountered," he stated. "It is not confined to the US and British advisers, who are telling the armed Ukrainian nationalists what to do and who are providing them with intelligence data and so on and so forth. No. It’s a diplomatic war and political war. There are attempts to isolate us in the world. It’s economic war."
" "It is true that we keep referring to them mildly as unfriendly states, but I should say that they are hostile states, because what they are doing is war," Peskov said."
https://tass. com/politics/1451877
Tähän asiantuntijaan liittyen, yhtä merkittävää kuin mitä hän sanoo, on se että mies joka on jo aiemmin ollut vastaan virallista satulinjaa, saa tulla silti uudestaan (taitaa olla vakiokasvoja itseasiassa) suoraan lähetykseen ja jatkaa samalla linjalla. Olisikohan siellä venäjällä muuttumassa suunta jo vihdoikin?
Kansaa valmistellaan häviöön - tai no ei ainakaan suurvoittoon.Tähän asiantuntijaan liittyen, yhtä merkittävää kuin mitä hän sanoo, on se että mies joka on jo aiemmin ollut vastaan virallista satulinjaa, saa tulla silti uudestaan (taitaa olla vakiokasvoja itseasiassa) suoraan lähetykseen ja jatkaa samalla linjalla. Olisikohan siellä venäjällä muuttumassa suunta jo vihdoikin?
Tähän asiantuntijaan liittyen, yhtä merkittävää kuin mitä hän sanoo, on se että mies joka on jo aiemmin ollut vastaan virallista satulinjaa, saa tulla silti uudestaan (taitaa olla vakiokasvoja itseasiassa) suoraan lähetykseen ja jatkaa samalla linjalla. Olisikohan siellä venäjällä muuttumassa suunta jo vihdoikin?