- Liittynyt
- 20.07.2019
- Viestejä
- 2 979
Minua ihmetyttää tässä tilanteessa se, että Suomen raja Venäjälle on edelleen auki.Tämä on sikäli mielenkiintoista tietoa suomalaisen reserviläisenkin kannalta, että jos suomeen tunkeudutaan silmat kannattaa pitää auki kaiken epäilyttävän varalta jo ennen kuin on hyökätty virallisesti. Periaatteessa tälläset sabotoorit voi asettaa kranaatinheittimiä syvällekin suomen alueelle ja iskeä missä vain. Tuolta toisesta videossa kerrottiin, että Venäjän sabotoorit kävi jo ennen virallista hyökkäystä kiinnittämässä erilaisia paikannuslaitteita strategisiin kohteisiin ja ukrainalaisten asemiin joiden avulla sinne voidaan ohjata ohjuksia tai ilmaiskuja tms.
Riski joutua sotilaalliseen konfliktiin Neuvostoliiton/Venäjän kanssa ei ole ymmärtääkseni ollut koskaan näin korkea sitten toisen maailmansodan. Jos Nato-liittymisprosessi pyörii salaa taustalla, mitä tosin epäilen, saa Venäjä siitä tiedon jossakin vaiheessa. Tämä motivoisi Venäjää aiheuttamaan selkkauksen Suomessa, mikä sitten estää liittymisprosessin etenemisen.
Venäjällähän ei ole enää oikeastaan mitään menetetävää pakotteiden näkökulmasta. Venäjän päätös kansallistaa leasing-lentokoneet aiheuttaa sen, että investointikohteena Venäjän kiinnostavuus tippuu lähelle Pohjois-Koreaa: maariski on huipussaan.