Sana fasisti on siitä ongelmallinen, että jopa Suomessa tietyissä piireissä se tarkoittaa vain sitä, että joku ajattelee eri tavalla, kuin itse. Siihen heitetään "sinä olet fasisti". Veikkaan, että sama myös Venäjällä. Se ei enää tarkoita sitä alkuperäistä asiaa.
Totta, olis pitäny avata heti alkuunsa paremmin. Eli siis ihan objektiivisesti ja lyhyesti verrata vaikkapa Saksaa ja Venäjää. Ei mitään liian tarkkoja analyyseja valtionyhtiöistä yms vaan tavan pulliaiseen vetoavaa, itse olen pari kertaa todennu (tod. näk. trolleille, youtubessa), että ketkäs muut tervehti voittoa käsi pystyssä, noin esimerkiks?
Siihen toki päälle lyhyet selittämiset samankielisistä alueista, sensuurista, valtionyhtiöistä, henkilökultista, suuruushaaveiluista ja militarismista, mutta lyhyesti, jotta näkee, että järjestelmä on ihan 1:1. Mut toi käsi ja voiton huutelu herättää jo nekin, jotka ei sen enempää ole perehtyny noihin myöhempiin juttuihin eikä halua.. Kovin on ollu hiljaista vastauksien suhteen. Käyttäny myös käänteisesti whataboutismia viitaten juurikin Saksaan.
jotenki hassua, jos moderneissa lentokoneissa ei ole mitää vastaavaa mitä vaikkapa yritysten läppäreissä/kännyköissä => lukkoon ja verkonpainoksi koko vehje napin painalluksella (+ tietty turva-ominaisuudet, ettei nyt kesken lennon jne, luonnollisesti).
Jotenkin hassua, että tällä foorumilla kukaan uskoo sen olevan mahdollista ja ettei sitä voisi ohittaa. Tietyissä kännyköissä kotikeinoit on varmasti veemäisiä ihan jo laitteen koosta riippuen ja kun juotosasemia yms ei ole, mutta ihan oikeasti, lentokoneen koneissa laitteessa noiden ohittaminen ei tuottais ongelmaa ajan ja perehtymisen kanssa. Teslalla siihen jos jollain on varaa ja motivaatiota ja sekin korkattu aikoja sit. Ja arvokkain osuushan on ne lukuisat eri apulaitteet, koneet jne, ei niinkään mikään yksi tietokone. Kyllä ne saa keskenään keskustelemaan kotikutoisestikin. Muistetaan nyt kuitenkin, että Venäjällä kuitenkin on jossain määrin lentokonetuotantoa ja kokemusta alalta.
Onhan Venäjällä niitä omiakin koneita, eikä ne nyt ihan susipaskoja kumminkaan ole. Toki kai noita Tupoleveja maahan on tullut, mutta yllättävän hyvin ne venäläisiksi pysyi ilmassa. Tämä lienee sinänsä kuitenkin aika turhaa spekulointia, koska noiden koneiden kasaamiseen tarvitaan aika paljon tietotaitoja ja komponentteja laidasta laitaan, joita Venäjällä ei taida tässä lähitulevaisuudessa oikein olla.
No siis oli. Suhoi Superjetissä on läjäpäin länsiosia ja sehän on yhteisprojekti. MS-21 viipyy, viipyy ja viipyy ja kerjää lisää, lisää ja lisää rahoitusta. Ja nyt varmasti viivytyksiä tulee vielä lisää, vaikka sitä venäläistettiin komponenttien osalta jo paljon. Niitä neuvostoaikaisia koneita ei ole aikoihin valmistettu, liekkö miten tietotaitoa ja tekijöitä jäljellä? Sotilaskoneita toki on tehty. Kyllähän se Venäjän oma tuotanto on mahdollista, mutta se vaatii todella paljon aikaa, rahaa ja järjestelyjä. Ihan avoimessakin maailmassa, saatika nyt. Noh, ei muutakun seuraamaan MS-21 projektia. Veikkaan, että nyt sitä kautta valtion rahat imeytyy taskuihin ja vetäjät lähtee kiireen vilkkaan pois.
Ensivaikutelma ratkaisi ja sitten kriittinen havainnointi lakkasi koska ensivaikutelma sopi maailmankatsomukseesi sopivasti.
Tämä on se mediavaikuttamisen syvin olemus. Luoda illuusio joka ei nosta kritiikkiä ja poistaa parhaimmillaan sitä kritiikkiä jatkossa.
Ja pätee ihan jokaisessa mainoksessakin, joka on propagandan yleisin muoto. Aivan ja tää pätee toisinkinpäin, kuten ny se saari. Ja sit ne kaikki selitykset, että "ihan uskottavaa, yhteyttä ei saatu" - mutta tuoreita sateliittikuvia on jopa iltapäivälehdet pullollaan, sotilasjohdolla näitä ei tietenkään ole? Olettaahan ei tietenkään voinut, että joukot jäikin vangiksi? Niin, eihän ne omat ikinä virheitä tee ja taistelevat kuolemaan asti jne.
En minäkään uskonut Venäjän versiota, erityisesti kun katsoi sitä videota, jossa ukrainalaiset sotilaat marssitettiin laivasta bussiin, se ei vaan ollu uskottavan näkönen, mutta kas kummaa miten asian laita sitten olikin.
Ja menihän siinä pari kolme päivää kun asiaa hehkutettiin ja Venäjän versio teilattiin täysin suoralta kädeltä, kunnes sieltä sit tulikin Ukrainan taholta myönnytys, että joo siinähän ne meidän pojat onkin. Tätä sitten vielä täälläkin pari sivua sitten yritetään selittää toisinpäin.
Havainnointisi on täysin oikeassa - pitää vaan muistaa, että se koskee molempaa puolta. Päätelmiä kannattaa tehdä vetämättä tunteita mukaan ja olettamatta tutustumalla materiaaliin tarpeeks.
Hyvänä esimerkkinä näkisin sen oliko toisen päivän tapauksen, jossa MT-LB Strela veti siviiliauton päälle. Tapausta käytti uutisoinnissa molemmat, siinä Venäjä valehteli ja otti mukaan videota valikoivasti. Tyypeillä oli Ukrainan uniformut, mutta suoralta kädeltä sitä ei silti voinu sanoa sabotöörien toiminnaks tai etteikö ollu jopa vahinko ihan sillä perusteella, että Ukraina sano. Kunnes sit löyty video, jossa ensin Uralin kuski ammutaan ja päätyy tien reunaan, tulitaistelua ja tämän nähtyään Strelaa ajava päättää ilmeisesti kostoksi ajaa ensimmäisen vastaantulijan päälle. Siinä on jo kokonaiskuvaa, motiivia, näkyy ympäristöä yms, joka selittää tapahtuman.
Kaikissa kuvissa ja videoissa yhtä tärkeää on se, mitä on kuvan ulkopuolella kuin mitä kuvassa. Joskus jopa tärkeämpää. Pelkät äänitallenteet on mun mielestä aivan yhtä tyhjän kanssa oli ne kenen tahansa julkaisemia ja mistä aiheesta tahansa.
Eikö tuo vastapuolen sotilaana esiintyminen ole sotarikos?
Ei ole. Kunhan linjojen takana niiden turvin ei tehdä sotatoimia. Eli samalla kun otat varmistimen pois, niin hihamerkki pois ja kaikki on ok. Pariin otteeseen maininnu, että noi sodankäynnin lait ja säännöt on vähän huvittavia ja reikäisiä, mut täällä on toisaalta luultu jokaista asiaa sotarikokseksi ja kielletyksi ja ties mitä. Muistuu vielä ne termobaariset pommit kun joku oli (en muista oliko yksittäinen twittersankari vai Ukraina) väittänyt niitä kielletyksi niin yhteen ääneen julistettiin niin (ks. mitä ylempänä kirjoitin), vaikka asiasta ei ole minkäänlaista sopimusta tai kieltoa, edes sitäkään vähää kuin rypäleaseista (jotka eivät myöskään ole kiellettyjä)
en.wikipedia.org
en.wikipedia.org
en.wikipedia.org
Kyllähän tässä on alkanut miettiin, että eikö Venäjä osaa yhtää some-propagandaa vai onko niiden koulutus ja kalusto tosiaan iha paskaa. Jos jälkimmäistä, niin miten ihmeessä ne uskaltais koittaa Suomen puolustuskykyä, koskaan minun sukupolven (80-luku) elinaikana.
Veikkaan, että ei edes yritä kun jo lähtökohtaisesti kukaan ei usko mitään, edes niitä harvoja totuuksia. Saatika sitten ihan suoraa propagandaa. Kotiyleisöllehän sitä sit onkin suunnattu, joskin mun nähdäkseni se ei koske niinkään sotaa vaan sitä, että kaikki tulee menemään taloudessa ja hyvin ja älkää vaan lähtekö. Samanlaisia onelinerviestejä miten "kukaan ei odota", "russofobit hakkaa", "vessanpesijäksikään ei pääse" blaablaa tulee tulvimalla tiettyihin YT- videoihin ja juttuihin.