Kyllähän se "tapahtuma x" (Jeesuksen ylösnousemus) näkyi opetuslasten reaktioista ja kirkon syntymisestä. Paavalikin kääntyi, vaikka hänellä ei ollut muuta hyvää motiivia, vaan se johti lähinnä vaikeuksiin. Lopulta melkein kaikki joutuivat martttyyreinä tapetuiksi, joten he olivat täysin vakuuttuneita tästä tapahtumasta. Valmiita kuolemaan uskomuksensa takia. Jotain siis tapahtui, jolla oli suuria seurauksia. Ja maailmanhistoria muuttui. Kirkko on edelleen olemassa.
Esimerkiksi rukousvastaus, joka vaikuttaa todellisuuteen, tai selkeästi normaalia luonnon toimintaa vastaan menevä tapahtuma. On tälle parempia ja oppineitakin vastauksia.
Ovatko ihmeet mahdollisia -tekstissä oli paremmin avattu.
Usko on kristillisesti juuri Pyhän Hengen lahja, joka tarttuu Jeesukseen Jumalana ja hengellisenä "yliluonnollisena toimijana". Kuuntelin äsken Norvannon opetusta uskon luonteesta "
Hepr. 11:1-4, Usko kiinnittyy todellisuuteen". "Usko on sen näkemistä, mitä ei nähdä." Toisin sanoen usko on näkymättömään Jumalaan luottamista, joka on ilmoitettu Raamatussa ja rakentuu historialliselle perustalle. Ylöspäin tästä omasta "materiaalisesta kuplasta" hengelliseen näkymään, jossa Jumala voi vaikuttaa ja auttaa.
Aika korkea on tämä standardi.
Ei kai se, että ottaako mikä tahansa kirkko poliittisesti kantaa (tai ei) vaikuta siihen, tekeekö moni "rivityöntekijä" tai johtajakaan rakkaudellista työtä uskoen Jeesukseen. Poliittiset kannanotot eivät ole kirkon leipälaji, vaan sana ja sakramentit, Raamatun opetus. Kuolemanjälkeinen elämä.
Ympäri maailmaa kuitenkin tapahtuu ihmeparantumisia ja ihmeitä Jeesuksen nimessä. Miksi joskus tapahtuu ja joskus ei, sitä voi miettiä.
Lainaan tuosta em.
Ovatko ihmeet mahdollisia -tekstistä seuraavan oppineen kirjaan
Keener: Miracles: The Credibility of the New Testament Accounts perustuvan kohdan:
"Meillä on kuitenkin paljon enemmän kuin yksi ihme. Sadat miljoonat ihmiset ympäri maailmaa väittävät olleensa silminnäkijänä yliluonnollisen parantumisen tai muunlaisen yliluonnollisen asian tapahtuessa. Tutkimusten mukaan pelkästään helluntailaisissa ja karismaattisissa piireissä yli 200 000 ihmistä väittää olleensa silminnäkijänä yliluonnollisen ihmeen sattuessa. Eräiden tutkimusten mukaan noin 90 % kristinuskoon kääntyneistä kiinalaisista on antanut syyksi yliluonnollisen ihmeen kokemisen. [35] Dokumentoituja ihmeitä on saatavilla runsaasti Aasiasta [36], Afrikasta [37], Latinalaisesta Amerikasta [38] ja länsimaista [39]. Myös kuolleistaheräämisiä ja luontoihmeitä on raportoitu useita [40].
Tutkimukset osoittavat lisäksi, että suurin osa länsimaalaisista ihmisistä pitävät ihmeitä mahdollisina. Ehdottomasti suurin osa maailman ihmisistä uskoo, että yliluonnollinen todellisuus on olemassa luonnollisen todellisuuden rinnalla. [41] Vuoden 1989 tutkimuksen mukaan 89% amerikkalaisista uskoivat ihmeisiin ja vain 6% piti niitä mahdottomina. [42] Myös myöhemmät tutkimukset osoittavat yhtä korkeita lukemia. Kaiken lisäksi 34% amerikkalaisista väittää nähneensä tai kokeneensa ihmeellisen parantumisen. [43] Bultmannin väite, jonka mukaan moderni ihminen ei usko ihmeisiin, on käsittämättömän ylimielinen, eikä se ota huomioon maailmanlaajuista väitettä, jonka mukaan sadat miljoonat ihmiset ovat nähneet tai kokeneet yliluonnollisen ihmeen."
Esimerkkejä kirjasta: ruumiinosia jotka kasvavat nopeasti uusiksi julkisesti näkyvästi, sokeus parantuu, kuurous parantuu, rikkinäiset luut paranevat lähes yhtäkkiä ja se on varmistettu röntgenillä, ja kuolleiden herääminen henkiin. Kaikenlaista siis voi hengellisesti tapahtua Jeesuksen toimesta, eikä se ole täysin harvinaista. Suomessakin tapahtuu vastaavaa, kuten mainitsin.