- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 4 433
Todella typerä mielipide, joka on todella pahasti ristiriidassa sen kanssa, miten kaikki asiat maailmassa toimii.
Oikeistolaisuuden tärkein pointti on ymmärrys siitä, että syyn ja seurauksen lakia vastaan ei voi taistella.
Harva asia murtaa asioita pahemmin sisältä kuin se, että yritetään taistella syyn ja seurauksen lakia vastaan.
Eh. Omaperäinen määritelmä oikeistolaisuuden ytimestä. No, voimme päätellä, että ilmeisesti useimmilla oikeistolaisilla ei ole ymmärrystä tästä tautologiasta.
Miten ajattelit selvittää, että rikos on tapahtunut? Ja montako niitä on tapahtunut?Esim. sitä, että rankaistaan siitä, kun on tehty virheellisiä "trans-diagnooseja" ideologisista syistä teineille ja sitten tuhottu näiden teinien normaali biologinen kehittyminen hormoniblokkereilla.
Asiaan liittyvä oikeistolainen misinformaatio on aika paksua, kuten voidaan tutkimuksista ja uutisista lukea, vaikka katolisesta uutislähteestä (ja koskee otsikosta poiketen muutakin kuin leikkauksia)
Catholic hospitals criticize report alleging they provide surgeries for trans youth
A report by Do No Harm, a group that opposes gender-affirming care, has caught the attention of U.S. bishops. The Catholic Health Association says that the report is flawed and contains false assumptions.

Eli, jos 6% katuu (mikähän on vaikka lonkkaleikkausten prosentti) , niin syytetäänkö automaattisesti, koska kyseessähän täytyy olla virheellinen trans-diagnoosi ideologisista syistä?

Beyond Case Reports: The Data-Driven Truth About Gender-Affirming Care for Transgender Youth
When it comes to gender-affirming care for transgender youth, the conversation is often dominated by emotional stories and anecdotal evidence, leaving little room for objective data. Media coverage tends to focus on case reports designed to pull at the heartstrings on either side of the debate...
Only 3% of the youth expressed dissatisfaction with puberty blockers, and 6% regretted using them. For hormone therapy, 3% were dissatisfied, and 4% expressed regret.
Syyn ja seurauksen lakia vastaan muuten kannattaa taistella. Nythän pääsee vaikka presidentiksi, vaikka epäkorrektisti valehtelisi lemmikkejä syötävän, jne. Entisaikoina paskanpuhumisella (syy) on ollut seurauksia.
Sekä tapaukset, joissa ihmisten elämä on tuhottu "canceloinnilla" kun ihminen on mennyt sanomaan jotain "poliittisesti epäkorrektia" (ihmiselle masinoitu potkut jne).
Jos vaikka ihan paikallisesti vilkaistaan moderointiketjua (alla), niin voidaan teorisoida, että tämä ei liene ainakaan erityisesti woke-ongelma, vaan useimmiten liittynee syihin ja seurauksiin maailmassa, jossa ei ehkä voi seurauksitta puhua läpiä päähänsä. (Ja tietysti on poikkeuksia.) Lisäksi: ketä aiot tässä rankaista, työnantajaa, mahdollista ilmiantajaa, vai ketä... Ja vielä, tämä tuleva presidenttihän kovasti toivoo medioiden cancelointia. Erityismainintana vanhemmasta tuotannosta lienee "Lock her up".
Varsinkin kun kaikki tiedämme, että pääasiassa tätä koko raportointia ja kanssakeskustelijoiden hiljentämistä käyttää vain toinen laita. Ja harvoinpa kukaan yksinään "keskustelua" paskoo.
Juu aikamoinen tulva on raportteja on tullut viime aikoina oikealta laidalta.