Sitähän se biologian näkökulmasta on.Tyhmää on myös olettaa että ihmisen elämän ainoa tavoite on tuottaa jälkeläisiä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sitähän se biologian näkökulmasta on.Tyhmää on myös olettaa että ihmisen elämän ainoa tavoite on tuottaa jälkeläisiä.
Jotenkinhan se syöpäkääryleen imeminen on itselleen perusteltava. Jos ei muuta oikeutusta oman terveytensä pilaamiseen keksi, niin vaikka sitten sillä että autoilu on tyhmää ja vaarallista.Ihme tupakoinnin puolustelua, pari faktaa:
1. Tupakoinnin aloittaminen on todella tyhmää. Joku voi perustella eriävän mielipiteen.
2. Tupakointi ylipäätän on todella tyhmää. Joku voi perustella eriävän mielipiteen.
3. Tupakoinnin lopettaminen ei välttämättä ole helppoa, mutta olis varmasti älykäs päätös. Joku voi perustella eriävän mielipiteen.
Mikähän näiden faktojen summa on? Tän langan viestien perusteella varmaan et autoilu on tyhmää?![]()
Yksi syy on se että tuhkiksia on suomessa harvassa.
Tyhmää on myös olettaa että ihmisen elämän ainoa tavoite on tuottaa jälkeläisiä.
Onko vaarallisen asian tekeminen mielestäsi tyhmää? Esim laskuvarjohyppäys yms?Ketjussa on tarkoitus vain keskustella tyhmistä ihmisistä, ei esittää sellaista.
Vertauksesi oli typerä, kun eivät nuo kaksi asiaa liity toisiinsa millään tavalla. Se oli typerä myös sen vuoksi, että autoja tarvitaan yleisesti mm. tavaroiden kuljettamiseen ja liikkumiseen paikasta toiseen. Autolla liikkuminen ei myöskään automaattisesti aiheuta minkäänlaista vaaraa. Tupakkaa ei toisaalta kukaan oikeasti tarvitse yhtään mihinkään ja jokainen kääryle lyhentää elämää hitaasti, mutta varmasti. Tupakkaa yleensä poltetaan, kun on joskus tyhmänä kokeiltu ja jääty koukkuun, eikä ole selkärankaa lopettaa. Se on sellainen tarpeeton lisäriski, jonka tyhmä ihminen on valmis hyväksymään. Joku yksittäinen rööki kerran kuussa baarissa ei ole ongelma kenellekään, vaan jatkuva tupakointi ja sellaisestahan tässä on ollut kyse koko ajan.
Kukaan ei ole väittänyt, että tupakoimattomuus kertoisi ylivertaisesta älykkyydestä. On vain todettu, että monien mielestä on tyhmää polttaa, vaikka tupakoinnin vaarat ovat tiedossa. Kukaan tuskin kuitenkaan on niin tyhmä, että ei 2000-luvulla oikeasti tietäisi tupakoinnin olevan vaarallista.
Joskus 100 vuotta sitten tupakkaa on käytetty parannuskeinona ja savun avulla on elvytetty mm. hukkuneita (joka sekin oli muuten helkutin tyhmää), mutta silloin vaaroja ei tunnettu.
Vain jos ei itse tiedosta sen olevan vaarallista.No mietipä itse onko ihan ehjästä lentokoneesta pois hyppääminen ihan täyspäisen hommaa.
Yleen otti yhteyttä vanhempi, jonka poika aloitti armeijan. Pojan kavereille, jotka juuri pääsivät armeijasta, oli lähetetty puolustusvoimien nimellä tekstiviesti, jossa kehoitetaan saapumaan palvelukseen Lähi-idän tilanteen vuoksi.
Mukana kehoitetaan ottamaan ainoastaan passi. Viestissä sanotaan vanhemman mukaan, että nuoret sijoitetaan Iraniin, joka on viestin mukaan pyytänyt tätä sotilaallista apua.
Kieltäydyn uskomasta monen nuoren olevan noin totaalisen kujalla asioista.Tämä viesti on lukijan mukaan herättänyt pelkoa ja järkytystä monissa nuorissa.
Veikkaan, että:Puolustusvoimien nimissä on lähetetty huijausviestejä: "Emme koskaan kutsuisi noin"
Kieltäydyn uskomasta monen nuoren olevan noin totaalisen kujalla asioista.
Puolustusvoimien nimissä on lähetetty huijausviestejä: "Emme koskaan kutsuisi noin"
Kieltäydyn uskomasta monen nuoren olevan noin totaalisen kujalla asioista.
Kyllähän siellä armeijassa oli varusmiehinä sellaisiakin tyyppejä joiden rinnalla Forrest Gump on suorastaan Einstein ja joiden osalta ihmetteli miten palikkatestissä onnistuneet saamaan pisteet joilla kelpuutettu varusmiespalvelukseen. Veikkaisin että tuskin kummemmin ihmettelisivät tai epäilisivät käskyä vaikka tulisi viesti että liikekannallepano on vauhdissa kuunatsien tarjuntaa vastaan tai siihen että Suomen tasavallan amatööriarmeija hyökkää Yhdysvaltoihin.
Todennäköisesti vastaavia tolloja on sattunut suunnilleen jokaiseen varuskuntaan ja komppaniaan jossa alokkaita ja miehistöä koulutetaan.
Sekoitat KummeliinVahvasti tämä, monenlaisia ihmisiä sielä kyllä oli!
En nyt tiedä onko suoranisesti tyhmyyttä vai onko tämä jokin yleisempikin ongelma ihmisillä. Mutta palveluksessa tuli vastaan tyyppi, joka oli hieman "hidas" noin yleisestikin ottaen.
Suurta hämmästystä kuitenkin aiheutti minussa se, että hän ei osannut lukea analogista kelloa, eli perus seinäkelloaIkää oli kuitenkin ~23v...
Hänellä oli yleensä digikello ranteessa, mutta joskus se unohtui kaappiin ja tämä paljastui![]()
Kai periaatteessa mahdollista, ettei koskaan ole analogikelloa käyttänyt. Nykyaikana voi olla jopa yleisempää kun analogikelloja on niin vähän enää missään.Suurta hämmästystä kuitenkin aiheutti minussa se, että hän ei osannut lukea analogista kelloa, eli perus seinäkelloaIkää oli kuitenkin ~23v...
Hänellä oli yleensä digikello ranteessa, mutta joskus se unohtui kaappiin ja tämä paljastui![]()
Kai periaatteessa mahdollista, ettei koskaan ole analogikelloa käyttänyt. Nykyaikana voi olla jopa yleisempää kun analogikelloja on niin vähän enää missään.
Omat muksut syntyneet 2000-luvulla ja samalla tavalla heillekin opetettiin analoginen kello eskarissa ja ala-asteella.
Tosta kellojutusta tulee aina mieleen se alokas (joka oli myös"melko hitaalla käyvä") joka ei osannut sitoa kengännauhoja.. kun häneltä asiasta tupakaverit kysyivät miten tuo on mahdollista vastaus oli "olen aina käyttänyt kumisaappaita tai tarralenkkareita"
Vahvasti tämä, monenlaisia ihmisiä sielä kyllä oli!
En nyt tiedä onko suoranisesti tyhmyyttä vai onko tämä jokin yleisempikin ongelma ihmisillä. Mutta palveluksessa tuli vastaan tyyppi, joka oli hieman "hidas" noin yleisestikin ottaen.
Suurta hämmästystä kuitenkin aiheutti minussa se, että hän ei osannut lukea analogista kelloa, eli perus seinäkelloa.Ikää oli kuitenkin ~23v...
Hänellä oli yleensä digikello ranteessa, mutta joskus se unohtui kaappiin ja tämä paljastui![]()
En tiedä onko nuo tornilegendoja ettei varusmiehistä kaikki osaa sitoa edes kengännauhoja. Lähisukulaiselle oli sattunut varusmiespalveluksessa alaiseksi joku varusmies joka ei osannut sitoa kengännauhoja. Oli kuulema oppinut ne sitomaan kun viikoksi oli pistänyt varusvarastolle harjoittelemaan sitä kengännauhojen sitomista ja oli kuulema sinä aikana useaman kuutiometrin läjän kenkiä ja niiden nauhoja siellä sitonut.
Armeijassa tosiaan törmää tyyppeihin joiden kaltaiset ovat kadonneet ties minne apukouluihin jo ensimmäisinä peruskouluvuosina. Osa niistä on elänyt vielä jossain pienellä paikkakunnalla ja välttämättä eivät koskaan ole poikenneet edes elämässään missään yli 10 tuhannen asukkaan kaupungissa.
Varmaan saisi melkoisen kirjan kun keräisi kirjaan eri varuskunnista kokemuksia kaikista yksinkertaisimmista ja hulluimmista varusmiehistä. Varmaan isoin ongelma olisi karsia niistä ne mielenkiintoisimmat "tapaukset" ja muokata se kirja kirjaksi luettavaan muotoon. Eli pitäisi varmaan yhdistellä ne tarinat yhdeksi fiktiiviselle hahmolle sattuneiksi tapahtumiksi ja sekoiluksi mitä kaikkea onkaan tehnyt.
En äkkiseltään muista nähneeni koskaan missään digitaalista seinäkelloa.Kai periaatteessa mahdollista, ettei koskaan ole analogikelloa käyttänyt. Nykyaikana voi olla jopa yleisempää kun analogikelloja on niin vähän enää missään.
99% noista armeijatarinoista on löyhästi todellisuuteen liittyvää, mutta vahvasti liioiteltua, tai jopa kokonaisuudessaan keksittyä paskaa. Niistä voisi kerätä korkeintaan Vaahteramäen Eemeli -tyyppisen lastenkirjan.En tiedä onko nuo tornilegendoja ettei varusmiehistä kaikki osaa sitoa edes kengännauhoja. Lähisukulaiselle oli sattunut varusmiespalveluksessa alaiseksi joku varusmies joka ei osannut sitoa kengännauhoja. Oli kuulema oppinut ne sitomaan kun viikoksi oli pistänyt varusvarastolle harjoittelemaan sitä kengännauhojen sitomista ja oli kuulema sinä aikana useaman kuutiometrin läjän kenkiä ja niiden nauhoja siellä sitonut.
Armeijassa tosiaan törmää tyyppeihin joiden kaltaiset ovat kadonneet ties minne apukouluihin jo ensimmäisinä peruskouluvuosina. Osa niistä on elänyt vielä jossain pienellä paikkakunnalla ja välttämättä eivät koskaan ole poikenneet edes elämässään missään yli 10 tuhannen asukkaan kaupungissa.
Varmaan saisi melkoisen kirjan kun keräisi kirjaan eri varuskunnista kokemuksia kaikista yksinkertaisimmista ja hulluimmista varusmiehistä. Varmaan isoin ongelma olisi karsia niistä ne mielenkiintoisimmat "tapaukset" ja muokata se kirja kirjaksi luettavaan muotoon. Eli pitäisi varmaan yhdistellä ne tarinat yhdeksi fiktiiviselle hahmolle sattuneiksi tapahtumiksi ja sekoiluksi mitä kaikkea onkaan tehnyt.
Joku hahmotusongelma on todennäköisesti takana myös siinä, jos ei osaa analogista kelloa aikuisena. Ei liity älykkyyteen suoranaisesti sekään, mutta monet kokevat itsensä paremmiksi ihmisiksi, kun pääsevät pilailemaan ja höhöttelemään toisen kustannuksella.Voipi olla, että herra kärsi esimerkiksi motorisesta dyspraksiasta [1]. Mm. Daniel Radcliffe kärsii siitä eikä osaa sitoa kengännauhojaan [2]. Onko todisteita siitä, että kyseinen taito tai sen puute kertoo jotain esimerkiksi älykkyysosamäärästä? Dyspraksia ei vaikuta älykkyysosamäärään ainakaan lapsilla: "there was no correlation between dyspraxia scores and IQ." [3]
[1] Dyspraxia: Causes, symptoms, and treatments
[2] Harry Potter: The brain disorder which means I can’t tie my shoelaces | Daily Mail Online
[3] Deuel, Ruthmary K., and Bertha P. Doar. "Developmental manual dyspraxia: A lesson in mind and brain." Journal of Child Neurology 7.1 (1992): 99-103.
Ei kaikilla välttämättä ole seinäkelloa ja olen myös nähnyt digitaalisia. Eikä se, että jossain on analogisen kellon nähnyt tarkoita olisi oppinut sitä käyttämään. Henkilökohtainen anekdoottikin tästä on, että ainakaan 10 vuoteen ei ollut tullut analogisia kelloja käytettyä ennen kuin viime vuonna ostin älykellon (jossa siis analoginen aika), niin hetki meni ennenkuin alkoi ajan taas sillein nopeasti hahmottamaan viisareista. Ei minusta siis mitenkään ihan mahdoton ajatus, että joku vaan ei ole koskaan analogista kello opetellut käyttämään.En äkkiseltään muista nähneeni koskaan missään digitaalista seinäkelloa.
Eikös tämä ole just yks tän ketjun suolista? Ihmiset tuovat eri perspektiivejä esiin ja jokainen voi kehittää itseään? Näkisin paljon tyhmemmäksi/tylsemmäksi vain tyhmille ihmisille nauramisen tai pään pudistelun.Toisaalta tämä menee taas siihen tyhmyyteen mikä toistuu tässä threadissä aika usein. Eli kun ei osata ollenkaan käsittää sitä, että jollain muulla voi olla täysin erilainen elämänkokemus kuin itsellä ja sitä kautta käsitys asioista voi olla täysin erilainen ilman että kyseinen henkilö on tyhmä.
No, se kehittäminen vaatis just sitä että osattais nähdä asiat myös muiden näkökulmista. Ne, jotka ei tähän pysty vaan tekevät tuota nauramista ja pään pudistelua.Eikös tämä ole just yks tän ketjun suolista? Ihmiset tuovat eri perspektiivejä esiin ja jokainen voi kehittää itseään? Näkisin paljon tyhmemmäksi/tylsemmäksi vain tyhmille ihmisille nauramisen tai pään pudistelun.
No mutta annetaan mahis niille jotka siihen kykenee?No, se kehittäminen vaatis just sitä että osattais nähdä asiat myös muiden näkökulmista. Ne, jotka ei tähän pysty vaan tekevät tuota nauramista ja pään pudistelua.
Annetaan annetaan.No mutta annetaan mahis niille jotka siihen kykenee?
Kyllä se jotain henkilöstä kertoo, jos ei ymmärrä analogista kelloa. Eivät ne ole edes kokonaan kadoneet, vaan niitä näkee päivittäin.Ehkä nää kaverit nyt tajuaa, että analogisen kellon ymmärtämättömyys ei välttämättä meinaa että henkilö on tyhmä.
Jos on joskus jossain julkisessa tilassa, esimerkiksi kaikille pakollisessa peruskoulussa, tai kaupassa tai jos kyseessä kerran oli tsadilainen, niin steissillä jou, käynyt, ei ole voinut välttyä analogisilta kelloilta.Ei kaikilla välttämättä ole seinäkelloa ja olen myös nähnyt digitaalisia. Eikä se, että jossain on analogisen kellon nähnyt tarkoita olisi oppinut sitä käyttämään. Henkilökohtainen anekdoottikin tästä on, että ainakaan 10 vuoteen ei ollut tullut analogisia kelloja käytettyä ennen kuin viime vuonna ostin älykellon (jossa siis analoginen aika), niin hetki meni ennenkuin alkoi ajan taas sillein nopeasti hahmottamaan viisareista. Ei minusta siis mitenkään ihan mahdoton ajatus, että joku vaan ei ole koskaan analogista kello opetellut käyttämään.
Toisaalta tämä menee taas siihen tyhmyyteen mikä toistuu tässä threadissä aika usein. Eli kun ei osata ollenkaan käsittää sitä, että jollain muulla voi olla täysin erilainen elämänkokemus kuin itsellä ja sitä kautta käsitys asioista voi olla täysin erilainen ilman että kyseinen henkilö on tyhmä.
Toki ehkä tässä tapauksessa hieman outoa silloin kun kyseessä 80/90-luvulla syntynyt. Hieman nuoremmille voisi luulla, että yleisempää. Ja tietty sillä voi olla jotain tekemistä jos tämä henkilö oli oikeasti muutenkin tyhmä.
Ei se analoginen kello loppujen lopuksi ole ihan yksinkertainen. Se vaan tuntuu siltä sitten kun asian osaa.Analogisia kelloja kyllä näkyy julkisissa paikoissa niin paljon, että ainakaan kaupungissa asuva tai ollenkaan matkaillut ei niiltä ole voinut välttyä vaikka kuinka vaan kännystä aikaa kattois...
Ja kunhan siinä kellotaulussa näkyy numerot, kyllä niitä osaa lukea kuka vaan normaaliälyinen. Vaikka ei olisi koskaan opetellut analogista kelloa käyttämään, niin kyllä sen verran informaatiota numeroista ja kellonajoista on kaikilla, että sitä informaatiota hyödyntämällä pystyy päättelemään suunilleen kellonajan siitä kellotaulusta (kunhan ne numerot siis näkyy).
Minuutit voi toki mennä väärin (koska kellotaulussa ei ole numeroita 13-60), mutta jos ei tuntia edes saa selville niin loogisen ajattelukyvyn puute on sitä luokkaa, että on kyllä erittäin matalan älykkyyden ihminen. Sillä sitähän älykkyys lopulta on, kuinka hyvin kykenee ymmärtämään ja selvittämään asioita, joista ei ole kokemusta mutta työkalut asian ymmärtämiseen on.
No tämä myös. Jopa neljävuotias lapsukaiseni osaa katsoa numerollisesta kellotaulusta tunnin, vaikkei vielä ymmärrä mitä tunti tarkoittaa.Ja kunhan siinä kellotaulussa näkyy numerot, kyllä niitä osaa lukea kuka vaan normaaliälyinen.
Jep, kotona omalla seinällä on vastapäivään kulkeva analoginen kello ja se osaa kyllä aina hämmentää niitä jotka ei siihen ole tottuneet vaikka muuten osaavatkin kelloa lukea hyvin. Noitahan on vielä enemmänkin päätä sekoittavia missä on myös numerot peilattuna.Ei se analoginen kello loppujen lopuksi ole ihan yksinkertainen. Se vaan tuntuu siltä sitten kun asian osaa.
No nyt tulee kyllä mieleen kuuluisa lausahdus "tekotaiteellista paskaa".Jep, kotona omalla seinällä on vastapäivään kulkeva analoginen kello ja se osaa kyllä aina hämmentää niitä jotka ei siihen ole tottuneet vaikka muuten osaavatkin kelloa lukea hyvin. Noitahan on vielä enemmänkin päätä sekoittavia missä on myös numerot peilattuna.
![]()
Ainakin minun rinnakkaisulottuvuudessani perinteisiä kellotauluja on joka paikka täynnä. Julkisissa tiloissa niitä riittää ja harvassa on koti, jossa ei vähintään sisustuselementtinä ole toimiva fyysinen osoitinkello.Kai periaatteessa mahdollista, ettei koskaan ole analogikelloa käyttänyt. Nykyaikana voi olla jopa yleisempää kun analogikelloja on niin vähän enää missään.
Kyllä se on ihan arjen realismia. Minäkin muistan yhden.En tiedä onko nuo tornilegendoja ettei varusmiehistä kaikki osaa sitoa edes kengännauhoja.
Toki epäilen legendaksi, mutta kaipa pelkkä tyhmyyskin sivistymättömyyteen ja tiedonhalun puutteeseen yhdistettynä on riittävä "hahmotusongelma".Joku hahmotusongelma on todennäköisesti takana myös siinä, jos ei osaa analogista kelloa aikuisena. Ei liity älykkyyteen suoranaisesti sekään, mutta monet kokevat itsensä paremmiksi ihmisiksi, kun pääsevät pilailemaan ja höhöttelemään toisen kustannuksella.
Lukiessa kävi mielessä et meidän neljä ja viisivuotiaat katsoo kyllä kellonajan analoogisesta kellosta jossa ei ole numeroitaNo tämä myös. Jopa neljävuotias lapsukaiseni osaa katsoa numerollisesta kellotaulusta tunnin, vaikkei vielä ymmärrä mitä tunti tarkoittaa.
Meidän 3 - ja 5-vuotiaat eivät vielä osaa kelloa. Ovat sitten vissiin tyhmiä (oikeasti opettava isä taitaa olla tyhmä).Lukiessa kävi mielessä et meidän neljä ja viisivuotiaat katsoo kyllä kellonajan analoogisesta kellosta jossa ei ole numeroita![]()
Siinä on huonompi luettavuus. Perinteisen kanssa tunnin saa oikein vaikka mekanismissa on vähän klappia, kellotaulu taiteellista mallia (tai tyhjä jopa ilman asteikkoa), näkee huonosti ja on vähän kännissä. Minuuttia ei yleensä ole seinäkellosta tarpeenkaan lukea varmuudella tarkasti, joten siinä jako kuuteenkymmeneen ei haittaa, vaikka tuntien jako 24:ään haittaisi.Miksei 24 h analoginen kello ole yleistynyt?
Itseä ei yllätä kun ei tällä alalla vanhemmatkaan ihmiset osaa käyttää komentoriviä. Graafiset käyttöliittymät on kuitenkin olla normia sen 30 vuotta jo, joten ei ihme että ihmiset käyttää sitä (vuosina 2006 ja 2008 oli silloinkin lähemmäs 20 vuotta). Lisäksi kokemuksella voin sanoa ettei korkeakoulussakaan kaikki ole harrastajia vaan osa on siellä vaan että saisi ammatin ja sitten töitä.Noin 2008 kuulin huhua, että uudet korkeakouluopiskelijat eivät enää osaa käyttää tietokonetta komentorivin avulla - siis teknillisilläkään aloilla. Olisin tuominnut legendaksi, ellen olisi omin silmin nähnyt 2006 ammati opi laitoksessa, kun tietotekniikan ym. opettajat raapivat päätään uusien junnujen kanssa saman ongelman kanssa.
Tyhmänä pitäisi tuossa noita opettajia, jotka eivät ole pysyneet ajan mukana vaan ilmeisesti elävät vielä jossain 80-luvun todellisuudessa.
Vähän tähän kastiin menee edellisen työpaikan suunnittelija, ikää tällä hetkellä 60-65v. Suunnittelija julkisivu rakentamisen alalla. Vielä muutamia vuosia sitten piirsi kaikki kuvat ja detskut käsin, koska teknologia on saatanan keksintö, mies joka aikoinaan uhosi mm. ettei hänelle tule kännykkää ikinä (tämä vielä silloin kun kännykät ei olleet nykyisen kaltaisia älyluureja, varmaan oli samaa mieltä tietokoneista). Mutta niin oli vaan pakko hänenkin nöyrtyä ja opetella tekemään työt tietokoneella.
Yllättäen sen jälkeen kun alkoi tehdä kuvia koneella oppimisjakson jälkeen, niin virheiden määrä eri mitoissa väheni about 100%.
Moneen kertaan sanoin työkavereille, etten saatana voi käsittää ihmistä joka on suunnittelija mutta ei halua millään kehittää omaa osaamistaan tekniikan sun muun kehittyessä, aivan totaalisen käsittämätöntä.
Tässä omassa esimerkissäni oli siis kysymys vain opiskelijoiden yllättäen heikentyneestä keskiverrosta lähtötasosta. Ei siitä, että opettajat olisivat toimineet jotenkin vanhanaikaisesti. Ei ilmiö välttämättä edes yllättänyt muuten kuin äkillisyydellään. Olihan se pelättävissä.Tyhmänä pitäisi tuossa noita opettajia, jotka eivät ole pysyneet ajan mukana vaan ilmeisesti elävät vielä jossain 80-luvun todellisuudessa. Tää menee just tähän kuinka jollain ihmisillä on hankala hahmottaa toisten todellisuutta. Varsinkin opettajille olisi tosi tärkeä juttu pystyä tuohon.
"Diginatiivi" tuon aikakauden ilmiötä kuvailevana sanana käytettynä tosiaan kertoo käsitteen merkityksen. Sehän on vain uusi nimi "uusavuttomalle".Pakko myöntää et olen ihan henkilökohtaisesti törmännyt armejassa henkilöihin, jotka eivät osanneet sitoa kengännauhoja tai osanneet lukea kellotaulua. Molemmat tapaukset ovat jostain vuodelta 2008. Tuo vain digitaalista kelloa lukeva kaveri oli omalla p-kaudella vieressä tuvassa majaillut espoolainen diginatiivi, joka ei omien sanojensa mukaan ollut ikinä tarvinnut taitoa lukea analogista kelloa.
Näitä tosiaan varsin käsittämättömästi on, melkein jokaisen omana kokemuksena. En tiedä, miksi epäillään legendaksi. En myöskään tiedä, onko näitä ollut ns. aina vai ovatko uudempi ilmiö ja mikäli ei esimerkiksi 1970-luvulla ollut, niin olisiko syynä että nämä on laitettu silloin tietyn habituksen perusteella sivuun. Joko vapautettu palveluksesta vammaisina tai työnnetty johonkin rättivarastolle tai muuten esikuntakomppaniaan, jolloin kukaan normaali joka juttuja kertoisi ei ole palvellut samassa yksikössä.Tuo kaveri joka ei osannut sitoa kenkiään oli sitten ihan oma alaiseni johtajakaudella. En nyt muista oliko siihen mitään erityistä syytä miksei osannut, mutta ihan kädestä pitäen se piti opettaa.
Reiluuden nimessä todettakoon, että normaali vaatteiden viikkaus tai vuoteen sijaaminen ei armeijassa kelpaa, ja toisaalta harva autistikaan jatkaa näitä armeijatyyliin kotiuduttuaan.Toisaalta armeija tuntuu olevan monille se ensimmäinen paikka jossa joutuu opettelemaan vaatteiden viikkausta, sängyn laittamista,
Nahkatuotteiden hoito ei ymmärrettävästi ole mikään yleinen taito nykyisessä kertakäyttökulttuurissa saati ihan uusimmassa vielä uusavuttomammassa kaikkein paskavammaisimmassa vegaanikulttuurissa. Aika monella nuorella miehellä ei ole ollut mitään nahkaisia vaatekappaleita, ellei nyt sitten vyö(joka menee aika pitkälle hoitamattakin) tai jotain kertakäyttökenkiä(jotka muutenkin hajoavat kymmenien käyttökertojen jälkeen).kenkien hoitoa,
Hyvin harva osallistuu varusmiehenä ruoanlaittoon, eivätkä kaikki missään vaiheessa edes lämmitä mitään keittimellä.ruuan laittamista (trangialla) ja vastaavia taitoja jotka on voinut aikaisemmin ulkoistaa.
Kyllä se kengännauhojen solmimisen osaamattomuus näidenkin puheiden jälkeen on täysin käsittämätöntä.Moni oli ihan yhtä pihalla näiden asioiden kanssa niin ei siinä paljon jotkut kengännauhat heilauttanut.