Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Itse olen kertaluontoisissa tapahtumissa valmis toisinaan maksamaan lyhyemmästä jonotusajasta. Se on ainoa ero, jota odotan saavani ja jos sen saan, olen tyytyväinen. Ihan vaan koska vihaan jonottamista. Jos se tekee kaltaisestani duunarista pyrkyrin, kai sitten sellainen olenKoska aina löytyy hölmö suomalaispyrkyri, joka on valmis maksamaan näennäisestä statuskorotuksesta enemmän kuin naapuri.
Weekend Festivalin kaltaisissa white-trash-tapahtumissa VIP lippuja myydään lähes sama määrä kuin normaaleja guest-lippuja - noin 100 euroa korkeampi hinta tarjoaa käytännössä kaulassa roikutettavan pahviläpyskän ja ns. "paremman väen" kulkuportin samaan ylibuukattuun karsinaan guestien kanssa.
Mikäli näin olet todennut, kuulostaa ikävältä. Itse en tuolla ole käynyt. Joissakin muissa tapahtumissa kyllä, ja jonot ovat olleet lyhyempiä. Havainnut tämän peruslipun, sekä kalliimman lipun omaavana....
Ja nopeampaa jonoaikaa ei kannata ainakaan Weekendistä odottaa, päinvastoin.
...
Tuossa tapauksessa käyttäjät olivat ostaneet palvelun x, jota heille ei sitten toimitettukaan (koska ehtoja muutettiin myöhemmin). Ei se tee asiakkaasta automaattisesti tyhmää, vaan siitä palveluntarjoajasta.Koska aina löytyy hölmö suomalaispyrkyri, joka on valmis maksamaan näennäisestä statuskorotuksesta enemmän kuin naapuri.
Weekend Festivalin kaltaisissa white-trash-tapahtumissa VIP lippuja myydään lähes sama määrä kuin normaaleja guest-lippuja - noin 100 euroa korkeampi hinta tarjoaa käytännössä kaulassa roikutettavan pahviläpyskän ja ns. "paremman väen" kulkuportin samaan ylibuukattuun karsinaan guestien kanssa.
Eihän noissa VIP-lipuissa kategorisesti mitään vikaa ole. Ei niiden ostaminen tee susta VIP-henkilöä, mutta ei se ole tarkoituskaan. Tarkoitus on saada lisäpalveluja tai parempaa palvelua ja jos hinta on oikea niin miksi ei siitä voisi hieman enemmän maksaa. Joskus se on peräti tyhmempää ostaa se halvin mahdollinen lippu.Näin yleisellä tasolla, niin nykyään on kaikkialla helvetisti kaikenlaisia hypersuper VIP-lippuja. Se VIP-status on kokenut aikamoisen inflaation viimeisten vuosikymmenten aikana. Ei se tyhmä ole joka pyytää.
Eihän noissa VIP-lipuissa kategorisesti mitään vikaa ole. Ei niiden ostaminen tee susta VIP-henkilöä, mutta ei se ole tarkoituskaan. Tarkoitus on saada lisäpalveluja tai parempaa palvelua ja jos hinta on oikea niin miksi ei siitä voisi hieman enemmän maksaa. Joskus se on peräti tyhmempää ostaa se halvin mahdollinen lippu.
Mun mielestäni sausagefestareiden tungokseen vapaaehtoisesti änkeminen kalliiseen hintaan on muutenkin aika tyhmää. Mikä se pointti siinä on?
Riippuu ihan tilaisuudesta ja paikasta, eli ei kannata yleistää tuota perinteisellä "ennen oli kaikki paremmin" -logiikalla.Jokainen tekee juuri niin kuin itse haluaa, mutta ennen se VIP-lippu oli oikeesti rahansa arvoinen ja harvoille valituille tarjolla. Nykyään Vippiä on se kun maksaa 10€ lisää. Noh, mikäs siinä. Porukka maksaa ja lipunmyyjät tekee massia. Niin kauan kun porukka on tyytyväisiä lippuihinsa, niin siitä vaan.
Mun mielestäni sausagefestareiden tungokseen vapaaehtoisesti änkeminen kalliiseen hintaan on muutenkin aika tyhmää. Mikä se pointti siinä on? Näkee kun läskit ihmiset joraa ja änkee mättöä naamaan, ja artistit soittaa iänikuisia lurituksiaan, joita voi kuunnella ilmaiseksi kotonakin?
Tykkään kyllä matkustella ja liikkua ulkona, mutta rahan tunkeminen johonkin nykyajan sausagefesteihin tuntuu tyhmältä.Se on sun mielipide, sehän vasta fiksua istua kotona tietokoneella ja kitata kaljaa![]()
Tykkään kyllä matkustella ja liikkua ulkona, mutta rahan tunkeminen johonkin nykyajan sausagefesteihin tuntuu tyhmältä.
Jos olisi tällainen meininki vielä, niin sitten olisi eri asia, enkä nyt tarkoita, että olisin ihan noin vanha..
Jos minua kiinnostaisi mainitut "naiset, alkoholi ja musiikki", niin Suomessa en rahojani muuhun tuhlaisi kuin lentolippuun ulkomaille."Minun tapani harrastaa ja viihtyä on paljon parempi kuin teidän".![]()
Ja se on ihan ok. Toivottavasti kuitenkin edes jossakin vaiheessa ymmärrät, että joku toinen saattaa pitää eri asioista kuin sinä, eikä siten todellakaan ole sinun tai kenenkään muunkaan tehtävä arvostella sitä.Jos minua kiinnostaisi mainitut "naiset, alkoholi ja musiikki", niin Suomessa en rahojani muuhun tuhlaisi kuin lentolippuun ulkomaille.
En arvostele, vaan annan elämänohjeita vanhempana ja viisaampana herrasmiehenä.![]()
Ja se tulee halvemmaksi kuin nämä sausagefestit?Jos minua kiinnostaisi mainitut "naiset, alkoholi ja musiikki", niin Suomessa en rahojani muuhun tuhlaisi kuin lentolippuun ulkomaille.
Ehkä se vähän riippuu, mutta pointti oli, että pitäisin rahankulutuksen minimissään Suomessa, jotta voin käyttää sen paremmilla apajilla. Ja ehkäpä tätä elämänohjetta olen hieman toteuttanutkin itsekin...Ja se tulee halvemmaksi kuin nämä sausagefestit?
Todennäköisesti sinun vanhemmat olivat aikoinaan ihan samaa mieltä omista menoistasi. Vanhan sanonnan mukaan ihminen on silloin vanha, kun nuoremmat tekevät, harrastavat ja kokevat kaiken väärin.Ehkä se vähän riippuu, mutta pointti oli, että pitäisin rahankulutuksen minimissään Suomessa, jotta voin käyttää sen paremmilla apajilla. Ja ehkäpä tätä elämänohjetta olen hieman toteuttanutkin itsekin...
Asiaan toki vaikuttaa se, että tämä Suomen meininki on henkilökohtaisesti jo niin nähty, ja joka vuosi se on aina huonommaksi mennyt. Ymmärrän toki, että jollain 18v. jannulla voi olla vähän eri näkökulmat, mutta sääliksi käy häntäkin, että on syntynyt väärään aikaan...![]()
Sukupolvi X on maailmanhistorian älykkäin sukupolvi ja näillä näkymin sellaiseksi myös jää, joten sellaista se on.Todennäköisesti sinun vanhemmat olivat aikoinaan ihan samaa mieltä omista menoistasi. Vanhan sanonnan mukaan ihminen on silloin vanha, kun nuoremmat tekevät, harrastavat ja kokevat kaiken väärin.
/Offtopic
Musiikissa ei ole mitään vikaa, mutta eihän elektroninen musiikki mitään uutta ole. Itse olen ollut reiveissä ennen kuin jotkut tämän palstan käyttäjistä tai festarikävijöistä oli syntynytkään.Mitä vikaa elektronisessa tanssimusiikissa on? Antaa muiden tykätä jos itelle ei kelpaa.
Musiikissa ei ole mitään vikaa, mutta eihän elektroninen musiikki mitään uutta ole. Itse olen ollut reiveissä ennen kuin jotkut tämän palstan käyttäjistä tai festarikävijöistä oli syntynytkään.
Pointti oli, että usein on järkevämpää säästää rahat ja panostaa ulkomaanmatkailuun, jos haluaa saada kokemuksia elämäänsä, koska Suomen meiningillä on vain yksi suunta eli alaspäin. Ja itse asiassa juuri näinhän moni tekeekin. Ei mun nuoruudessa kovin paljon ulkomailla reissattu, mutta nyt reissataan.
Weekend festival on hyvä esimerkki massatapahtumasta, joka kerää nykyajan downshiftaavat janarit yhteen.
Kertoo aika paljon ihmisestä, jos kehtaa ostaa VIP-liput Suomen pahimpaan janarikarsinaan, ja sen jälkeen menee vielä uhriutumaan Iltapaskaan.
Jutussa mainittiin aiemmin tämän elämänkoululaisen nimikin, sen jälkeen on myös kommentit piilotettu.
Kannattaa googlettaa Weekend Festival, jos kyseiset heikomman aineksen kokoontumisajot eivät ole ennestään tuttu ilmiö.
Weekend Festivalin kaltaisissa white-trash-tapahtumissa
On tainnut jäädä vip-lippu saamatta @Oravamedian käpy kun on noin kovat antipatiat![]()
Puristaako puuhelmet liian tiukasti kaulasta, vai mistä näitä olkiukkoja nousee? Keskustelu ei näytä etenevän millään tasolla rakentavaan suuntaan, joten omalta osaltani aihe jääköön tähän.
Tässä tehdään se virhe, että tulot rinn... eiku siis yhtäläistetään varallisuuteen. Melko perseaukista jengiä tästä natisevat hyvätuloiset prolet keskimäärin ovat, ainakin osan natinakauttaan. Itsehän olen melkoisen varakas mutta en tienaa paskaakaan ellen erityisesti halua. Siispä minua ei haittaa.Mitenkähän noitten rikkaiden on niin vaikeaa käsittää päiväsakon käsite. Aina silloin tällöin saa lukea miten Suomessa on kateussakot rikkaille. Ai sekös sitten olisikin kohtuullista että köyhälle 30 päiväsakkoa olis kuukauden tienestit mutta rikkaalle ei saisi olla.
Mitenkähän noitten rikkaiden on niin vaikeaa käsittää päiväsakon käsite. Aina silloin tällöin saa lukea miten Suomessa on kateussakot rikkaille. Ai sekös sitten olisikin kohtuullista että köyhälle 30 päiväsakkoa olis kuukauden tienestit mutta rikkaalle ei saisi olla.
Aivan, ei olekaan. Teoriassa ja ajatuksena alunperin se on, nykyisin toki pienenmpi.Täytyy toki huomauttaa, että 30 päiväsakkoa ei ole kuukauden tienesti, ellei sitten 180 euroa ole normaali pienituloisten kuukausinetto yleisesti Suomessa. Tuskin tänä päivänä edes Liettuassa. Ehkä Gambiassa.
Mutta jotta vältettäisiin tää "kateus" niin ehkä pitäs noissa istumisissakin olla sama juttu kuin päiväsakoissa eli jos sulla on tarpeeks isot tienestit niin muuttuis päivä linnassa tunniksi koska eihän rangaistus saa tuntua rangaistukselta jos on pätäkkää pankissaPäiväsakkoihin voitaisiin lisätä sellainen mahdollisuus, että ne voisi halutessaan käydä istumassa. Silloin hyvätuloisillakin olisi mahdollisuus yhtä lieviin rangaistuksiin muiden kanssa
Et. Kyllä itellekin tuli ekana mieleen, että taisi vaan äijää vituttaa kun oli kersat ja vaimo mukana. Varmaan ite käynyt hanskalla jossakin ton jälkeen, niin jäänyt poliisin soittokin huomaamatta, ellei nyt alkujaankin ollut hanskaamassa touhuja katsellessa ja kersat pääsi yllättämään. Piti sitten hätäpäissään kysellä että näittekö mitään ja soittaa häkeen.Tää on niin hilpeä ja samalla kysymyksiä herättävä artikkeli.
Perheeisukki raahaa jälkikasvunsa nudisti rannalle. Havaitsee polun päässä joukon alastomia, epäilyttävästi liikehtiviä mieshenkilöitä ja päättää lähteä tutkimaan asiaa. Järkyttyy, mutta jää silti seuraamaan tilannetta niinkin pitkäksi aikaa että osaa raportoida junien ja vaunujen määrän ja sen että vaunut välillä vaihtuivat.
Olenko ainoa jolle tuli tuosta jutusta fiilis että iskä oli vain kärmeissään kun jäi niin sanotusti asemalle?
Ja missähän tämän lapsoset olivat sillä aikaa kun isi oli "pahoittamassa mieltään" ?
Ja en nyt sano että julkisilla paikoilla bylsiminen olisi kosheria, mutta jos minä näkisin jossain dyynin takana lauman rytmikkäästi heiluvia karvaisia takamuksia niin en lähtisi tutkimaan asiaa. Ellei se sitten olisi jotain, josta olisin itsekin kiinnostunut.
Perheenisä järkyttyi ja soitti 112: Ryhmäseksiä Yyterin dyyneillä – oli kaksi junaa, ja ”takamies” saattoi vaihtua lennosta
Ei kannata vääristellä asiaa. Jutussahan sanottiin, että "en jäänyt tarkemmin analysoimaan. Käännyin niillä kantapäillä ympäri".Tää on niin hilpeä ja samalla kysymyksiä herättävä artikkeli.
Perheen isukki raahaa jälkikasvunsa nudisti rannalle. Havaitsee polun päässä joukon alastomia, epäilyttävästi liikehtiviä mieshenkilöitä ja päättää lähteä tutkimaan asiaa. Järkyttyy, mutta jää silti seuraamaan tilannetta niinkin pitkäksi aikaa että osaa raportoida junien ja vaunujen määrän ja sen että vaunut välillä vaihtuivat.
Olenko ainoa jolle tuli tuosta jutusta fiilis että iskä oli vain kärmeissään kun jäi niin sanotusti asemalle?
Ja missähän tämän lapsoset olivat sillä aikaa kun isi oli "pahoittamassa mieltään" ?
Ja en nyt sano että julkisilla paikoilla bylsiminen olisi kosheria, mutta jos minä näkisin jossain dyynin takana lauman rytmikkäästi heiluvia karvaisia takamuksia niin en lähtisi tutkimaan asiaa. Ellei se sitten olisi jotain, josta olisin itsekin kiinnostunut.
Perheenisä järkyttyi ja soitti 112: Ryhmäseksiä Yyterin dyyneillä – oli kaksi junaa, ja ”takamies” saattoi vaihtua lennosta
No on tuo ainakin omasta mielestä niin ristiriitainen tarina kun olla ja voi. Vaelleltu naturistirannalla ja ties mitä polkuja pitkin, jollaisen päässä tuo porukkakin ilmeisesti oli ollut ja silti annetaan ymmärtää, niinkun olisivat panneet keskellä rantaa kaikkien silmien alla. Hyväksyttävää tai ei, mutta kyllä tuo mun mielestä vaikuttaa siltä, että tuo porukka on syrjään hakeutunut bylsimään ja perheenisä "vahingossa" eksynyt mestoille. Pitää nyt vaan suureen ääneen mekastaa, ettei häntä vaan luulla homoksi, kun melkein jäi kiinni. Eiköhän siellä muutkin ihmiset olisi asiaan puuttuneet, jos noi nyt jossain näkösällä toisiaan olisivat kairanneet, eli paskapuhetta tuo "ihmiset ihmettelivät mitä siellä oikein tapahtuu"- kohtakin. Ja edelleen väitän, että perheenisälle on iskenyt äkillinen "paskahätä", mistä syystä poliisin soitto jäänyt huomaamatta. No, nyt saa isukki taas jatkaa gay-chatteihin postailua ym. mukavaa, 100% luottamuksella tietenkin.Ei kannata vääristellä asiaa. Jutussahan sanottiin, että "en jäänyt tarkemmin analysoimaan. Käännyin niillä kantapäillä ympäri".
Kyllä nuo kerrotut tapahtumat varmasti selviävät ihan sillä, että hetken aikaa katsoo mitä siellä oikein tapahtuu, siis ilman että seisoo siinä sen kummemmin kyttäämässä/tumputtamassa. Olisin itse saattanut ottaa tuosta sinäänsä huvittavasta tilanteesta valokuvankin, vaikka itse akti miesten kesken ei kiinnostakaan.
Tyhmä tässä kokonaisuudessa on korkeintaan se homosteluporukka, joka on päättänyt alkaa vetämään pipoa silmille julkisella paikalla. Tai mistäs minä tiedän kuinka syrjässä nämä todellisuudessa olivat, mutta ilmeisesti eivät kovin syrjässä, kun tämäkin perhe sinne onnistui vahingossa eksymään ja lisäksi jutussa oli mainittu että "se näkyi dyynien päältä kauas. Ihmiset ihmettelivät, mitä ihmettä siellä tapahtuu". Tai no, olihan sekin aika tyhmää, että piti alkaa hätäkeskukseen moisesta soittamaan. Jos tuosta rietastelusta jotain todellista haittaa oli olevinaan, niin itse olisin huutanut, että menkää nyt isot miehet edes vähän syrjempään bylsimään ja jos se ei tehoa, niin sitten viranomaista paikalle.
Onko sinulla siis tietoa miten tilanne meni todellisuudessa? Ei muuten, mutta jos ei ole, niin ei kannata mutupohjalta syytellä muita vääristelystä. Minä pohjasin kommenttini tuohon aiemmin linkitetyyn uutisartikkeliin, kun se on ainoa taustatieto mikä tästä tapauksesta on julkisuuteen kerrottu.Älä kaitum sorru tahallisesti vääristelemään asioita. Todellisuudessa tapahtuma meni kuitenkin niin, että kyseessä oli kaksi heteropariskuntaa jotka olivat keränneet vierelleen miespuolista yleisöä. Tapahtumapaikkakin oli nakurannan takainen metsikkö jonne jostain dyynien päältä tarkasti tirkistelemällä voi tarkalla katseellakin ainoaataan arvailla asioita tapahtuvan. Jutun mieshän oli käsittääkseni itse lähtenyt tutustumaan mitä siellä tapahtuu, kun oli ensin pahoittanut mielensä nakurannasta ylipäätään.
Ja uimarannalta ei nyt muutenkaan voi eksyä nakurannalle lasten kanssa.
Onko sinulla siis tietoa miten tilanne meni todellisuudessa? Ei muuten, mutta jos ei ole, niin ei kannata mutupohjalta syytellä muita vääristelystä. Minä pohjasin kommenttini tuohon aiemmin linkitetyyn uutisartikkeliin, kun se on ainoa taustatieto mikä tästä tapauksesta on julkisuuteen kerrottu.
Vanha pappa rupes huitoon kävelykepillä sähköpotkulautailevia lapsia, että pitäs autotiellä mennä noilla 20km/h vehkeillä. No ei nyt vitussa. Varsinkin kun eivät ajaneet kaasupohjassa menemään vaan jotain 10-15km/h. Huh huh.
Sähköpotkulaudat ei ole pyöriä, vaan jalankulkua avustavia laitteita tai kevyitä sähköajoneuvoja. 15km/h rajoitettuna (rajoitusta voi usein säätää puhelimen kautta) niillä saa ajaa jalkakäytävilläkin.Jalkakäytävällä saa pyöräillä vain alle 12-vuotias lapsi, muutoin pyörän ajaminen jalkakäytävällä on aina kielletty (Tieliikennelaki 8 §). Ei nyt tarvitsisi kepillä huitoa, tosin jos pennut tunkee niin lähelle että kepistä on vaaraa niin silloin on syytäkin hujoa kauemmaksi.