Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Oma mielenkiintoni suuntautui myöhemmin muualle, koska huomasin ympäristöongelmien akuutin luonteen. Tämän jälkeen ymmärsin niiden sosioekonomisen syntytaustan merkityksen tän avaruusaseman pelastamisessa.Kuulostaa siltä, että sun pitäis tiedeyliopiston sijaan hommata opintoja jostain aallon teknillisen fysiikan puolelta ja sitä kautta johonkin yritykseen. Rahaa ja tiedettä, todennäköisesti yhteiskunnallisesti merkittävästä asiasta, jos olet niin fiksu kuin annat ymmärtää. Toki firmoissa sitten tarvitaan hyvää inout-output osaamista, ei riitä se tutkijakammioon lukittautuminen.
e: Esim. joku Väisälän kaltainen yritys voisi olla hyvä huomioiden aiemmat kiinnostuksen aiheet. Tai hae astronautiksi, ESAlla on haku päällä.
Rohkenen väittää ettei olisi ainut rajallinen ja lisäksi sen suojelemisen juna meni jo, mutta ei se pahaa tee jos yritetään hidastaa järkevissä puitteissa.Biodiversiteetti on nykyisellään planeettamme ainut rajallinen resurssi. Sen suojelemiseksi on tehtävä niin paljon kuin mahdollista.
Sitä ei voi kierrättää tai sitä ei tule auringosta. Ehkä täsmällisemmin sanottuna, sen tuhoaminen ja liikakäyttö on peruuttamaton prosessi. Rajallisia resursseja toki on muitakin, tämä on siis ainut pysyvästi tuhoutuva resurssi.Rohkenen väittää ettei olisi ainut rajallinen ja lisäksi sen suojelemisen juna meni jo, mutta ei se pahaa tee jos yritetään hidastaa järkevissä puitteissa.
Se kun tulee joillekin se ns. kynnyskysymys vastaan, oli se sitten puun kaato tai vaikka se, että joku ohittaa pienemmällä autolla motarilla, niin ei anna vaan luonto periksi...
Tästä inspiroituneena taidan käydä kaatamassa muutamia puita naapurien tonteilta. On sen verran sanotaanko "periaatteellista" porukkaa, että varmaan saan lopulta sen verran, että voin maksaa ainakin asuntolainat pois.
Minun puu saatana, muut ei koske...
EDIT: joo huomaan taas kirjoittaneeni huonosti. En siis todellisuudessa kannata millään muotoa sitä, että toisten tonteilta kaadetaan puita sopimatta.
Mutta siis se kun tämä nainen vaan ei antanut asian olla niin...
joo, pitäs vissiin mennä jonnekin peruskouluun takasin... minun siis.
Tosin tässäkään ei tiedetä mikä on todellisuus. Voihan se puun kaatanu naapuri olla "perkeleen naapuri" joka vittuillakseen kaato "vahingossa" naapurin puun pois varjostamasta vittuilujen kera ja sanoo että tää nyt oli vahinko ja lyö tonnin kouran ja toisella menny kippo nurin ja vieny käräjille.Jotkut tietyt ihmiset ovat vain jotenkin älyttömän periksiantamatonta ja periaatteellista porukkaa, jotka jaksaa vängätä vaikka maailman tappiin. Jos mun tontilta naapuri kaatais vahingossa puun niin saattaisin todeta "Mitä vittua nyt taas" ja jättää asian siihen jos kyseessä on puhdas vahinko. Tonnin riihikuiva korvaus tuosta saisi itselle ainakin hymyn korviin asti enkä kehtaisi itse sellaista edes vaatia, onhan se moninkertainen määrä puun arvoon nähden.
Tosin tässäkään ei tiedetä mikä on todellisuus. Voihan se puun kaatanu naapuri olla "perkeleen naapuri" joka vittuillakseen kaato "vahingossa" naapurin puun pois varjostamasta vittuilujen kera ja sanoo että tää nyt oli vahinko ja lyö tonnin kouran ja toisella menny kippo nurin ja vieny käräjille.
Niin, joskus on yksinkertaisesti helpompi rikkoa lakia ja maksaa pikku korvaus kuin vängätä naapurin kanssa tai täytellä lippulappuja yhden puun kaatamisesta. Pieni hinta siihen nähden että jos vaikka se varjostaa ja roskaa rännit ja sotkee autojen maalipinnat jne. Ei muutakuin puu nurin ja syyttää vahinkoa.No en tiiä, "perkeleen naapuri" olis todennäkösesti väittänyt, että puu ei ole ensinnäkään naapurin tontilla, eikä varsinkaan maksanut vapaaehtoisesti yhtään mitään. Mutta totta, mistä näitä tietää.
Jos tämä kyseessä niin olisi ottanut tonnin ja istuttanut sillä uuden puun samalle paikalle,taimitarharhalta saisi istutettuna aika ison puun tonnilla.Niin, joskus on yksinkertaisesti helpompi rikkoa lakia ja maksaa pikku korvaus kuin vängätä naapurin kanssa tai täytellä lippulappuja yhden puun kaatamisesta. Pieni hinta siihen nähden että jos vaikka se varjostaa ja roskaa rännit ja sotkee autojen maalipinnat jne. Ei muutakuin puu nurin ja syyttää vahinkoa.
Tieto lisää tuskaa, aika usein. Ja en toki väitä että olisin itse älykäs, mutta omassa päässäkin riittää jo liikaa ajatusvirtaa ja analysointia ties mistä asiasta. Näkisin sen niin että vähemmän älykkäälle on juurikin helpompi elää hetkessä ja tehdä noita asioita mitä mainitsit. Ilman häiriötä aivojen "turhalta" aktiviteetilta.
Oma mielenkiintoni suuntautui myöhemmin muualle, koska huomasin ympäristöongelmien akuutin luonteen. Tämän jälkeen ymmärsin niiden sosioekonomisen syntytaustan merkityksen tän avaruusaseman pelastamisessa.
Väitöksessä yhdistyisi näitä teemoja, ja se on riittävän motivoiva ja haastava.
Eksobiologia on pyörinyt mielessä, ja pyörii edelleen. Jos planeettamme tila olisi parempi, suuntautuisin varmaan tuohon.
Biodiversiteetti on nykyisellään planeettamme ainut rajallinen resurssi. Sen suojelemiseksi on tehtävä niin paljon kuin mahdollista.
Kuka meistä ei olisi joskus ollut "tyhmä ihminen"?On melkein kohtalon ivaa, että äärimmäisen älykkäinä itseään omalla ilmoituksellaan pitävät käyvät keskustelua älykkyytensä tuomista haasteista "Tyhmät ihmiset" -ketjussa![]()
Kaikkihan täällä kirjoittaa ihmisistä, joita pitää itseään tyhmempinäOn melkein kohtalon ivaa, että äärimmäisen älykkäinä itseään omalla ilmoituksellaan pitävät käyvät keskustelua älykkyytensä tuomista haasteista "Tyhmät ihmiset" -ketjussa![]()
Avaatko vähän toimintamallia hihnallisella ip-kassalla? Tavaran lappaminen suoraan piippailun kautta kassiin vaikuttaa järkevältä, joten mihin hihnaa tarvitaan?Itse tykkään näistä hihnallisista itsepalvelukassoista kun siinä on paljon tilaa lapata tarvara suoraan kärrystä kassiin.
On melkein kohtalon ivaa, että äärimmäisen älykkäinä itseään omalla ilmoituksellaan pitävät käyvät keskustelua älykkyytensä tuomista haasteista "Tyhmät ihmiset" -ketjussa![]()
Kommenttisi on parasta interwebbiä tähän asti. Mä oon kaikesta samaa mieltä, ja kokenut juuri samoin ja päätynyt samoihin toimenpide-ehdotuksiin.Mä tunnen sekä älykkäitä, että vähemmän semmoisia joilla on ongelmia päässä virtaavien ajatusvirtojen kanssa. Mä olen aina kuvitellut sen niin, että ajatusvirtojen määrässä, syvyysessä ja lasdussa voi olla eroja - mutta ongelmat eivät välttämättä liity siihen.
Ongelmaksi nuo ajatusvirrat muodostuu varsinaisesti siinä vaiheessa kun käytät suuren osan ajastasi miettien asioita joille et voi itse tehdä mitään. Tarkotan tällä esim. sitä, että vaikka minä käyttäisin merkittävän osan ajastani miettiäkseni jonkun muun maan sisäpolitiikkaa. Vähän lähempänä vaikutusmahdollisuuksia voisi olla ajan käyttäminen kotimaisen sisäpolitiikan miettimiseen, mutta jollei siihen aktiivisesti osallistu se voi olla yhtä turhaa. Tunnen monia myös älykkäitä ihmisiä jotka tuolla tavalla haaskaavat lahjojaan täysin hukkaan.
Työelämässä voi tulla samantyyppisiä ongelmia. Mä olen joskus junnuna (sys-adminina ja koodaajana) ollut tilanteissa jossa huomaan isoja ongelmia jotka joko kuuluu arkkitehdeille tai kokonaan eri osastolle (esim. business analytiikan puolelle). Työnmäärä joka vaaditaan että junnu otettaisiin vakavasti voi olla todella iso, ja parhaassakin tapauksessa joku muu ottaa kunnian. Viimeisen 20 vuoden aikana syy työnantajan vaihtoon onkin ollut mulla poikkeuksetta että näen niin monia oman vaikutuspiirin ulkopuolella olevia isoja ongelmia (yrityksen mesnestyksen kannalta isompia ongelmia kuin mitä mun kuuluu ratkoa) että joudun vaihtamaan työpaikkaa voidakseni keskittyä.
Työelämä on kuitenkin siitä palkitsevaa, että ajan kanssa voit itse päästä tilanteeseen jossa päätökset voi tehdä myös ilman että ensin myyt ajatuksen muille. Jos vaikuttaa etteivät muut tajua ja olet silti itsevarma niin sanot vaan mitä pitää tapahtua ja siirryt eteenpäin. Jos olet oikeassa etkä tee sitä usein / epäkunnioittavasti niin se vaan helpottuu joka kerta kun luottamus suhun kasvaa.
Yksityisessä elämässäkin voi vähentää melun määrää. Esim. tarvitseeko oikeasti edes kattoa niitä uutisia? Jos joku poliittinen tilanne askarruttaa voi siirtää huomion siitä miksi tilanne syntyi / kuka on oikeassa siihen, miten sen eskaloituminen voisi konkreettisesti vaikuttaa sinun elämääsi.
Joku fiksu kai joskus sanoi, että on tarpeeksi haastavaa elää itsensä kanssa jotta kannattaisi haaskata energiaa miettiäkseen miksi älykkyys ei jakaudu yhteiskunnassa tasaisesti. Mun mielestä tuolla haetaan sitä, että itseensä on paljon helpompi vaikuttaa kuin muihin - mutta myös sitä että itsessä on myös paljon parannettavaa korjattavaa.
Ja sisälukutaidolla ja pienellä tredin bäckträkkäyksellä voi selvitä, että ihan oma ilmoitus suuresta äo:sta ei ollut kyseessä. Paperi kun tuodaan naaman eteen, ja kerrotaan jotakin, mitä ei olisi osannut edes pelätä.On melkein kohtalon ivaa, että äärimmäisen älykkäinä itseään omalla ilmoituksellaan pitävät käyvät keskustelua älykkyytensä tuomista haasteista "Tyhmät ihmiset" -ketjussa![]()
Tämä. On raskasta, kun ihan fiksut ihmiset juttelevat "tyhmistä ihmisistä", ymmärtämättä että tyhmyys on subjektiivinen käsite. Toisin sanottuna, on tyhmää sanoa toisia ihmisiä tyhmiksi, kun jonkun fiksumman silmissä tyhmäksi haukkuja näyttäytyy tyhmältä. Ricky Gervais taisi sanoa että kuolema ja tyhmyys ovat helppoja asianosaiselle, sillä ne aiheuttavat tuskaa vain muille ihmisille.Kaikkihan täällä kirjoittaa ihmisistä, joita pitää itseään tyhmempinä![]()
Älykkyys on vähän kuin peritty varallisuus. No ei nyt täysin sama asia, mutta omatekoiseksi saavutukseksi en laske kumpaakaan. Ei sellaisella ole suotavaa rehvastella.Jotenkin huvittavaa, että jos joku ihan virallisten tutkimusten perusteella kertoo olevansa poikkeuksellisen älykäs, tämä on k-päisyyttä.
Varallisuudella voi ostaa taloja tai urheiluautoja. "Vääränlaisella" älykkyydellä voi vaikka leikata korvansa irti. Mitä iloa siitä, on että näkee liikaa mikä menee maailmassa keturalleen ja miksi. Mitä siinä on rehvasteltavaa tai ilon aihetta? En ymmärrä kommenttiasi.Älykkyys on vähän kuin peritty varallisuus. No ei nyt täysin sama asia, mutta omatekoiseksi saavutukseksi en laske kumpaakaan. Ei sellaisella ole suotavaa rehvastella.
Ja sisälukutaidolla ja pienellä tredin bäckträkkäyksellä voi selvitä, että ihan oma ilmoitus suuresta äo:sta ei ollut kyseessä. Paperi kun tuodaan naaman eteen, ja kerrotaan jotakin, mitä ei olisi osannut edes pelätä.
Toisen tredin innoittamana, vailla egopöhöä. Älykkyys ei ole kiva ominaisuus. Ymmärrän että älykkyydellä on monta ilmenemismuotoa, ja hallussa on muutama (viralliset testit).
On aika yksinäinen olo useimmiten. Ymmärrän Mensan kerhotoimintaa, mutta...
Kuten edellä totesin, älykkyys tulee monessa muodossa. Ei ole yhtä älykkyyttä, vaan lukuisia. Toisilla voi tienata miljoonia (musikaalinen, liikunnallis-motorinen), kun toiset tuovat dopplegangerina maailmantuskan. Olisin mieluummin Sebastian Aho.
Sitä ei voi kierrättää tai sitä ei tule auringosta. Ehkä täsmällisemmin sanottuna, sen tuhoaminen ja liikakäyttö on peruuttamaton prosessi. Rajallisia resursseja toki on muitakin, tämä on siis ainut pysyvästi tuhoutuva resurssi.
Tää on ihan hyvä perustelu, mutta ikävä kyllä väärä.Toiselta kantilta tarkasteltuna sinänsä ei ole, koska se biodiversiteetti kuitenkin myös kasvaa koko ajan kun lajit eriytyvät ja uusia lajeja syntyy jatkuvasti, vaikka onkin hidas prosessi.
Mutta kirjoitetaanhan täällä myös omasta tyhmyydestä tai yleisesti ihmisten tyhmyydestä tai koetusti vertaisten tyhmyydestä.Kaikkihan täällä kirjoittaa ihmisistä, joita pitää itseään tyhmempinä![]()
Istuvatko kaikki muut osallistujat huoneessa yksin?Ei se biden yksin siellä huoneessa istu.
Totta. Toisaalta näitä lenkkeilijöitä ja pyöräilijöitäkin kirurginmaskeissa näkyy. Onhan se nyt tyhmää, ja sinisestä kertakäyttökasvosuojaimesta päättelen, että ei siinä ainakaan kovin tehokkaasti ja järkevästi käytetä pölysuojainta katupölyä tai siitepölyä vastaan, eikä liene kyse ihmisistä, jotka käyttivät jotain huivia tai kangasnaamiota koettujen tai todellisten hengitysoireiden tai kasvohermo-oireiden takia aiemmin. Ihan selvää koronamaskitusta nämä, mutta tilanteissa joissa homma on pelkästään haitaksi.Samaten joku autolla ajava voi mennä jotain lyhyttä siirtymää. Tai sitten maski on unohtunut naamalle. Itsekin olen käynyt kaupassa ja kotona huomasin että maski on vielä naamalla...
Jos olen menossa vaikka kauppaan, saatan laittaa liikennevaloissa odottaessa maskin naamalle valmiiksi, etten unohda sitä autosta lähtiessä.Näitä maskihoopoja näkyy muutenkin ajelemassa yksinään autolla ja lenkkeilemässä.
Jos käyttää tuollaista tyhmän näköistä lumemaskia, niin eihän se itse seniiliä papparaista suojaa.
Itseä naurattaa kun välillä näkee fillaristeja maski naamalla, mutta ei kypärää päässä. Hieman on realiteetit kateissa joillakin. Eipä siinä, jokainen taplaa tyylillään.
Maskin käyttäminen fillaroidessa voi olla tyhmää tai sitten ei, sillä se riippuu siitä onko se unohtunut naamalle, vai onko se laitettu varmuuden vuoksi jotta sitä ei tarvitse tehdä sillä minne on menossa, vai käytetäänkö sitä vaikkapa katupölyn haittojen ehkäisemiseksi. Kypärän käyttämisen kanssa sillä ei ole siltikään mitään tekemistä, varsinkaan kun sen maskin käyttämisellä on tarkoitus suojata koronan osalta muita kuin itseä.Itseä naurattaa kun välillä näkee fillaristeja maski naamalla, mutta ei kypärää päässä. Hieman on realiteetit kateissa joillakin. Eipä siinä, jokainen taplaa tyylillään.
Maskin käyttäminen fillaroidessa voi olla tyhmää tai sitten ei, sillä se riippuu siitä onko se unohtunut naamalle, vai onko se laitettu varmuuden vuoksi jotta sitä ei tarvitse tehdä sillä minne on menossa, vai käytetäänkö sitä vaikkapa katupölyn haittojen ehkäisemiseksi. Kypärän käyttämisen kanssa sillä ei ole siltikään mitään tekemistä, varsinkaan kun sen maskin käyttämisellä on tarkoitus suojata muita kuin itseä.
Maskin käyttäminen fillaroidessa on mielestäni yhtä tyhmää kuin maskin käyttäminen vaikka kävelyllä. Riippumatta mihin on menossa. Mutta nämähän ovat vain mielipiteitä.Maskin käyttäminen fillaroidessa voi olla tyhmää tai sitten ei, sillä se riippuu siitä onko se unohtunut naamalle, vai onko se laitettu varmuuden vuoksi jotta sitä ei tarvitse tehdä sillä minne on menossa, vai käytetäänkö sitä vaikkapa katupölyn haittojen ehkäisemiseksi. Kypärän käyttämisen kanssa sillä ei ole siltikään mitään tekemistä, varsinkaan kun sen maskin käyttämisellä on tarkoitus suojata koronan osalta muita kuin itseä.
Maskin käyttäminen fillaroidessa voi olla tyhmää tai sitten ei, sillä se riippuu siitä onko se unohtunut naamalle, vai onko se laitettu varmuuden vuoksi jotta sitä ei tarvitse tehdä sillä minne on menossa, vai käytetäänkö sitä vaikkapa katupölyn haittojen ehkäisemiseksi. Kypärän käyttämisen kanssa sillä ei ole siltikään mitään tekemistä, varsinkaan kun sen maskin käyttämisellä on tarkoitus suojata koronan osalta muita kuin itseä.
Maskin käyttäminen fillaroidessa on mielestäni yhtä tyhmää kuin maskin käyttäminen vaikka kävelyllä. Riippumatta mihin on menossa. Mutta nämähän ovat vain mielipiteitä.
Toki, mutta edelleenkään se ei liity mitenkään kypärän käyttämiseen tai käyttämättömyyteen, joka tuossa oli haluttu melko selvästi trollimielessä ottaa vertailun kohteeksi.Maskin käyttäminen fillaroidessa on mielestäni yhtä tyhmää kuin maskin käyttäminen vaikka kävelyllä. Riippumatta mihin on menossa. Mutta nämähän ovat vain mielipiteitä.
Tunnetusti kypärä ei hirveesti auta kun auto ajaa yli. Muutenkin sen hyödyt ovat niin marginaalisia
Toki, mutta edelleenkään se ei liity mitenkään kypärän käyttämiseen tai käyttämättömyyteen, joka tuossa oli haluttu melko selvästi trollimielessä ottaa vertailun kohteeksi.
Ulkona liikkuessa maskin sisäpuolelle kehittyy kosteutta. Paskat tuolla luonnossa mitään pölypasketta ole. Muualla alkukeväästä oli mutta katujen puhdistus on tehokkaasti poistanut sen.Miksi se on tyhmää? Varsinkin nyt pahimpaan pölypaskeen aikaan?
Tämä tietty totta.Toki, mutta edelleenkään se ei liity mitenkään kypärän käyttämiseen tai käyttämättömyyteen, joka tuossa oli haluttu melko selvästi trollimielessä ottaa vertailun kohteeksi.
Ulkona liikkuessa maskin sisäpuolelle kehittyy kosteutta. Paskat tuolla luonnossa mitään pölypasketta ole. Muualla alkukeväästä oli mutta katujen puhdistus on tehokkaasti auttanut asiaa.
"Katupölystä aiheutuvia oireita voi lievittää välttämällä vilkasliikenteisiä alueita ja etenkin urheilua vilkkaiden katujen varsilla. Ilmanlaatua voi seurata reaaliaikaisesti HSY:n verkkosivuilta www.hsy.fi/ilmanlaatu, Kaski sanoo."
Sanoinko todella kaikkien ihmisten puolesta..?Kappas, osaat sanoa kokemukset kaikkien ihmisten puolesta![]()
Siinnähän se luki viestissä, kurkkaapas sitä lakia ja sen esipuheita sekä lähetekeskusteluitaMihin ihmeeseen tällainen väite pohjautuu?
Itse ajan silloin tällöin autoa maski päässä. Tänäänkin kävin ensin Powerissa, sitten Apteekissa ja lopuksi ruokakaupassa. Selvisin yhdellä maskilla, kun en riisunut välissäSiinnähän se luki viestissä, kurkkaapas sitä lakia ja sen esipuheita sekä lähetekeskusteluita
Moottoriajoneuvojen etujärjestö liikenneturvan "tutkimuksiin" ei kannata ihan hirvevästi luottaa. Lähdekriittisyys.
Sanoinko todella kaikkien ihmisten puolesta..?![]()
Nyt laitat ihan omia johtopäätöksiä. Jossain pyöräillään ja jossain hiihdetään. Jossain on myös kadut puhdistettu."katujen puhdistus auttanut asiaa".. Ei tota ole ehditty vielä lumen vuoksi kaikkialla tekeen edes => johtopäätös, että omia kokemuksia jaoit koskeen koko suomea![]()
Nyt laitat ihan omia johtopäätöksiä. Jossain pyöräillään ja jossain hiihdetään. Jossain on myös kadut puhdistettu.
Paskat tuolla luonnossa mitään pölypasketta ole. Muualla alkukeväästä oli mutta katujen puhdistus on tehokkaasti auttanut asiaa.