Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kysytääs täältä, kun ihmetyttää kun witcher 3 lataa todella usein tällaisen minikokoisen päivityksen. i kirjaimesta kertoo, että varjostimen esivälimuistin päivitys. Mutta kun se tekee tuota lähes jatkuvasti, niin missähän voisi olla vika?
![]()
Sitten se laskee ne shaderit jossain vaiheessa lokaalisti?
Sama hinta GOGissa. Tai tarkalleen 3€.Tullaan nyt erikseen vielä tänne mainostamaan ja nostamaan threadia ylös, koska nyt löytyy hyvä syy sille.
Jos on elänyt säkki pään päällä ja on kokematta vielä yksi viime vuosikymmenen parhaista peleistä ellei ihan paras peli, niin nyt on korkea aika hankkia se! Nykyään löytyy jopa hienosti toteutettuna säteenseuranta ja sen kanssa graafisesti pärjää mille tahansa.
Melkeinpä ainoa, joka pomppasi silmiin Steamin alennuksista. Koko peruspeli siis hintaan 2,99€ .
11.7. asti voimassa Steamissa.
Ostaisin suoraan complete editionin nyt. Molemmat lisärit ovat oikein hyviä ja kannattaa pelata.GOG vai Steam? GOG-versiosta tämän pelin tekijät saavat enemmän kuin Steamistä ostettaessa.
Standard vai Complete Edition?
Jos Standard ja pitäisi pelistä, niin Expansion pass myöhemmin tarjouksesta?
Myös Expansion Pass on välillä tarjouksessa. Ainakin nyt Steamissä ja GOG:ssa 10€ 11.7. asti (Lowest price in the last 30 days before discount: 8.79 €)
Esim. GOG: The Witcher 3: Wild Hunt - Expansion Pass
Peli kannattaa laittaa GOG:ssa suosikkilistalle (eli Wishlist), kun voi tulla erikseen tarjouksia. Pari viikkoa sitten sain sähköpostiin tarjouksen Complete editionista -80% eli 10€, mutta en ostanut vieläkään, kun on ollut paljon muutakin pelattavaa... Mutta ehkä joskus tai ehkä tämä Standard edition kolmella eurolla.
![]()
Reputation System
The mod restores the reputation concept that was cut by CDPR from the game. Now Geralt's choices and behaviors will correspond to his reputation points in different regions, and will have many influenwww.nexusmods.com
Tuli tälläinen vastaan ja vaikuttaa kivalta modilta, tälläinehän on ollut alunperin pelissä mutta se on leikattu CDPR toimesta pois.
Vähän samanlainen kuin RDR1 oli aikoinaan.
Itseasiassa ihan vanillassa muistaakseni jonkun questin lopputuleman perusteella vaikutti miten kyläläiset kohtelee Geraltia, räkivätkö päin vaiko ovat neutraalisti mutta tämä vaikuttanut mihinkään muuhun taas, siihen vain miten ne käyttytyivät nähdessään Geraltin.Tuo modi taitaa vaikuttaa vain kauppiaiden myynti ja ostohintoihin? Sen puoleen tuosta modista ei taida kovin paljon saada irti omaan silmään. Kiva lisäys olisi jos kyläläiset ja muut npct nimittelevät Geraltia friikiksi ja mutantiksi jos on huono maine ja hyvällä maineella "master witcheriksi" ja muilla positiivisillä nimityksillä. Pelkät hintojen muutokset ei paljon lisää immersiota.
Jos jossain kylässä maine on pohjaluokkaa, niin sen kylän kauppiaat voisivat olla kokonaan asioimatta Geraltin kanssa.
Pelasin pelin läpi deathmarchilla new game plussalla joka on vielä pykälän vaikeampi. Kyllä se menee, pitää vain välttää ettei tule yhtään osumaaItsellä on ensimmäinen läpipeluu menossa. Kirjasarja toista kertaa kuuntelussa. Ai että molemmat ovat aivan loistavia
Vaikein vaikeusaste myös tuo tähän peliin kyllä paljon. Pitää oikeasti olla hoksulla taistelussa ja ainaki tämä alku on armoton. Mutta eiköhän tämä tästä kun saa entistä parempaa varustetta ja asetta.
Niin tuo tuntuu olevanPelasin pelin läpi deathmarchilla new game plussalla joka on vielä pykälän vaikeampi. Kyllä se menee, pitää vain välttää ettei tule yhtään osumaa![]()
Kannattaa etsiä jokin toinen lähde kuin nexus missä latausnopeus on 1.5mb ja modi on 11gb.Nytten Next genikin saanut tekstuuri modin:
![]()
The Witcher 3 HD Reworked Project NextGen Edition
The long-awaited final version of the project appreciated by the amazing Witcher community and CD Project RED, which now raises the game's visuals to the highest level yet and enchance it to a truly nwww.nexusmods.com

Mutta yllättävää jos Ciri tosiaan on päähenkilö.
Kakkosen jälkeen kirjat lukematta Triss oli ainoa oikea vaihtoehtoItsekin tuli toinen kierros juuri tänään aloitettua. Next-gen patch kun tuli niin piti silloin jo aloitella mutta nyt sitten.
Olipa toisaalta epämiellyttävä huomata, että savet oli hävinnyt. Mutta ei haittaa täysin puhdas aloitus, jos tällä kertaa yrittäisi gwenttiin paneutua enemmän. Platinaa tästä ei kyllä tule hinkattua.
Mutta suurin pähkäily, olisiko tällä kertaa Trissin vuoro![]()
Minulla taas kirjat oli luettuna ennen pelaamista, mutta ykkönen ja kakkonen pelaamatta, joten Yen oli ainoa vaihtoehto siinä kohtaa.Kakkosen jälkeen kirjat lukematta Triss oli ainoa oikea vaihtoehto
Tosin nyt on kirjatkin luettu joten Yennifer ei paha sekään.
Kieltämättä ykkönen ja kakkonen ei pohjustanut millään lailla miksi olisi valinnut Yenin. Kirjoja lukemalla olisi tullut toiseen tulokseen.Kakkosen jälkeen kirjat lukematta Triss oli ainoa oikea vaihtoehto
Tosin nyt on kirjatkin luettu joten Yennifer ei paha sekään.
Monta kertaa tuli mietittyä pelatessa, miksi monet muut pelifirmat tekevät niin huonoja pelejä. Sivutehtävätkin ovat oikeasti mielekkäitä ja pitkiä seikkailuja, sekä käsikirjoitus on niissä parempaa kuin joissain Ubisoftin tai Bethesdan päätarinoissa. Maailma on copy-pasten sijaan täynnä aidosti uniikkia löydettävää ja tarinan juonenkäänteet ovat oikeasti koskettavia ja mullistavia.
Toinen läpipeluukerta menossa Blood & Winen kohdalla ja täysin samaa mieltä. Parin viikon sisään olen nyt toiminut rikkaan lordin saattajana tämän 'valokuvatessa' erinäisiä otuksia, etsinyt patsaalta varastettuja kiveksiä sekä poistanut kirouksen puuksi muuttuneen naisen päältä.Monta kertaa tuli mietittyä pelatessa, miksi monet muut pelifirmat tekevät niin huonoja pelejä. Sivutehtävätkin ovat oikeasti mielekkäitä ja pitkiä seikkailuja, sekä käsikirjoitus on niissä parempaa kuin joissain Ubisoftin tai Bethesdan päätarinoissa. Maailma on copy-pasten sijaan täynnä aidosti uniikkia löydettävää ja tarinan juonenkäänteet ovat oikeasti koskettavia ja mullistavia.
Onhan tämä pelinä aivan liian pitkä, jos yrittää kaiken pelata läpi. Tai ehkä jollekin saattaa maistua, mutta itse pidin (osittain tahattomasti) vuoden tauon myös toisella läpipeluukerralla ennen kuin siirryin pääjuonesta lisärin pariin. Ja silti teen sivutehtäviä vain muutaman sieltä sun täältä, jottei ala maistua puulta.Kyllä mulla alkoi loppupuolella main story lineä olla jo vähän mitta täynnä niihin sivutehtäviin. Ehkä niiden ei olis kannattanut vetää sitä Bloody Baronia sinne alkukolmannekselle ettei olis syntynyt kohtuuttomia odotuksia jatkosta.
![]()
Witcher 2 pelattu vihdoin läpi ja aloittelin tätä. Mutta vähän teknisiä ongelmia tämän kanssa. Vähän aikaa pelailee ja kaikki ok mutta ennemmin tai myöhemmin fps tippuu jonkun 20-30. Yleensä myös inventaariossa tms. käynti aiheuttaa melkoisen lagaamisen kun palaa peliin.
Witcher 2 pelattu vihdoin läpi ja aloittelin tätä. Mutta vähän teknisiä ongelmia tämän kanssa. Vähän aikaa pelailee ja kaikki ok mutta ennemmin tai myöhemmin fps tippuu jonkun 20-30. Yleensä myös inventaariossa tms. käynti aiheuttaa melkoisen lagaamisen kun palaa peliin.
Googlettin aihetta ja vastaavia ongelmia vaikka kuinka. Kokeilin ensin next gen tekstuurimodeilla mutta 4070Ti:n vramn ei riittänyt millään. Poistin modin ja puhtaan asennuksen jälkeen tilanne parani. Mutta olen huomannut että alkuun vram käyttö siinä 10 gigaa mutta hiipii pikkuhiljaa kohti 12 ja pian fps on 90 => 60... Ilmeisesti tässä aletaan jossain välissä turvautumaan keskusmuistiin ja siitä syystä hyytyy.
Kaikenmaailman asetuksia tarjotaan syypääksi mutta en ole vielä paikallistanut ongelmaa omassa päässä ja suoraan sanottuna alkaa jo kyllästyttämään säätäminen kun tekisi mieli vain pelata.
Pitää varmaan pistää peli hyllylle ja odotetaan suosiolla että nahkatakkimies myy kohtuuhintaisen 16 gigan näyttiksen...
Juu on.Onhan sinulla siis varmasti asennettuna tämä viimeisin versio, johon ei käsittääkseni tarvitse mitään modeja. Minulla oli jäätävää lagia kunnes huomasin, että pelistä oli jotenkin asennettuna vanha versio.
Pitihän tätä testata ja pelailin puolisen tuntia ja kas, ei enää mitään ongelmiaKokeile tuota jos se vähentäisi memory leak ongelmaa.![]()
Memory Leak Fix (for any GPU)
When RT is On and ur GPU VRAM reach over 95% usage at playtrought or even after few loading/fast travel, then soon after memory leak issue is triggered, you can observe it by ur GPU BUS usage will growww.nexusmods.com
Itse sain pelin lopulta pelattua läpi tuossa kolme vuotta sitten ja siihen meni kokonaisuudessaan kuusi vuotta. Pelin loputon kontentti vaan tappaa kiinnostuksen ja loppua kohden ei painettu muuta kuin main questia.Onhan tämä pelinä aivan liian pitkä, jos yrittää kaiken pelata läpi. Tai ehkä jollekin saattaa maistua, mutta itse pidin (osittain tahattomasti) vuoden tauon myös toisella läpipeluukerralla ennen kuin siirryin pääjuonesta lisärin pariin. Ja silti teen sivutehtäviä vain muutaman sieltä sun täältä, jottei ala maistua puulta.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.