Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei niissä mitään eroa ole. Tesla vain tällä tavoin on estänyt jälkiasenteisten koukkujen markkinan, koska jälkiasenteiseen koukkuun ei saa kytkeä mitään kärryä.Okei. Eli varmaan jotain muutakin eroa koukullisella ja koukuttomalla Teslalla vai onko kyseessä vaan byrokratia?
Ei langaton lataus yleisty, ennen kuin se on standardoitu (jos silloinkaan). Ihan sama mitä johonkin Tesla S:ään tulee, niin se on kuitenkin täysin marginaalituote globaalissa sähköautomarkkinassa.
Ja kuinka moni oisi valmis maksamaan edes ton 1.5ke ekstraa langattomasta latauksesta (+ kotilaite)?Onhan tuohon standardi olemassa. Ei varmaan väliä CT/s/x nuo langattomat lataukset, mutta koko Tesla fleetiin kun tuo yhdistetään niin halpuutus alkaa. Ainakin vuosia seuranneena eri yritykset ovat puhuneet muutamista tunneista jopa 5k hinnaltaan nuo vehkeet kärryyn. Luulenpa että Teslan agenda tehdä tuo homma 2-3ke ja tulevaisuudessa hinta tippuu. Alkuvaiheen lyhyet 8cm etäisyydet 85% hyötysuhteilla on peitottu ja nyt puhutaan jopa 94% hyötysuhteista ja 25cm etäisyyksistä. Varmaan alkuvaiheessa siksi tarjotaan noihin niche malleihin kun hinta kallis ja kun massatuotanto käynnistyy miljoonille hinta y/3 enää 1.5ke![]()
UPDATE: SAE J2954 Standard is now complete
With the latest update on alignment methodology, which WiTricity incorporates in its system, SAE J2954 Standard is now complete. Let's charge wirelessly!witricity.com
No helpoin tapa ratkoa tätä on tehdä latausmatosta esim. neliömetrin kokoinen ja laittaa kelat siirtymään maton sisällä. Jos ajat auton vähä killiin niin latausmaton sisällä askelmoottorit surraavat hetken ja siirtävät induktiosilmukat oikeaan paikkaan.Langaton lataus on muuten todella herkkä sijainnilla. Tai siis auton pitää olla just eikä melkein oikeassa kohdassa laturin päällä. Mitenköhän tätä on lähdetty ratkomaan?
Jengi maksaa 1.5ke noista type2-latureistakin, joten en nyt näe tuota mitenkään erityisen pahana. Kaikki eivät ole persaukisia ja suhteessa auton hintaan tuo on aika pieni kustannus - varsinkin jos kyse on standardista jonka voi olettaa olevant tuettu myös tulevissa autoissa.Ja kuinka moni oisi valmis maksamaan edes ton 1.5ke ekstraa langattomasta latauksesta (+ kotilaite)?
En jaksa uskoa, että moni.
Miksi se normi kotilatauslaite tarvitsee lisäksi hommata, jos on langatonlatauslaite jo hommattuna? Ja nykyään näistä langallisistakin latureista moni maksaa toista tonnia vaikka parilla sadallakin saisi laturin. Veikkaan, että jos 1.5ke maksaa langaton lataus, niin tulee noin halpana olemaan suosittu, jos vain on paikka mihin tuon järkevästi saa.Ja kuinka moni oisi valmis maksamaan edes ton 1.5ke ekstraa langattomasta latauksesta (+ kotilaite)?
En jaksa uskoa, että moni.
Eikö se olisi helpompi laittaa lämmitys manuaalisesti päälle siinä vaiheessa kun lähtee kävelemään autoa kohti. Sisätilat ehtii lämmetä sopivasti mutta akkua ei turhaan lämmitellä. Oletuksena siis että työmatka ei ole mikään erityisen pitkä.Mites muiden Teslat lämmittelee, jos ajastaa vaikka lähdön työpaikan pihalta (ilman että on latauksessa). Huomasin että alkaa lämmittämään akkua jo pari tuntia ennen, ja prosessiin kuluu 9-10% akkua. Vähän tarpeetonta esilämmittämistä 15km matkaa varten. Kyseessä -21 LFP.
Ei kyllä haluja miten tuo on viime talvella toiminut, kun ei tainnut olla ajastus päällä.
Eikö se olisi helpompi laittaa lämmitys manuaalisesti päälle siinä vaiheessa kun lähtee kävelemään autoa kohti. Sisätilat ehtii lämmetä sopivasti mutta akkua ei turhaan lämmitellä. Oletuksena siis että työmatka ei ole mikään erityisen pitkä.
lämmitän pätkäajoon aina camp modella niin akkua ei turhaan lämmitetäMites muiden Teslat lämmittelee, jos ajastaa vaikka lähdön työpaikan pihalta (ilman että on latauksessa). Huomasin että alkaa lämmittämään akkua jo pari tuntia ennen, ja prosessiin kuluu 9-10% akkua. Vähän tarpeetonta esilämmittämistä 15km matkaa varten. Kyseessä -21 LFP.
Ei kyllä haluja miten tuo on viime talvella toiminut, kun ei tainnut olla ajastus päällä.
Ennemmin aika monella on jo se langallinen laite ja toi langaton tulee sen korvaajaksi. Eli kaksi kertaa saisit laitteen hankkia.Miksi se normi kotilatauslaite tarvitsee lisäksi hommata, jos on langatonlatauslaite jo hommattuna? Ja nykyään näistä langallisistakin latureista moni maksaa toista tonnia vaikka parilla sadallakin saisi laturin. Veikkaan, että jos 1.5ke maksaa langaton lataus, niin tulee noin halpana olemaan suosittu, jos vain on paikka mihin tuon järkevästi saa.
Ei onnistu ajastetusti pelkkä kabiinin lämmitys, lähinnä tuosta ajastuksesta voi olla iloa pidemmälle matkalle lähtiessä ja silloinkin todennäköisesti lähinnä piuhan päästä lähtiessä. Pätkäajoon tuhlaa akkua turhaan, parempi vain täpätä ilmastointi päälle kun on lähtemässä (tai vissiin camp mode voi olla vielä energiatehokkaampi).Mites muiden Teslat lämmittelee, jos ajastaa vaikka lähdön työpaikan pihalta (ilman että on latauksessa). Huomasin että alkaa lämmittämään akkua jo pari tuntia ennen, ja prosessiin kuluu 9-10% akkua. Vähän tarpeetonta esilämmittämistä 15km matkaa varten. Kyseessä -21 LFP.
Ei kyllä haluja miten tuo on viime talvella toiminut, kun ei tainnut olla ajastus päällä.
Olettaisin että etenkin omakotitaloasukeille joku 2-suuntainen laturi voi olla perustellumpi. Voi hyvinkin maksaa merkittävän osan omistusajan kuluista etenkin talvella.Miksi se normi kotilatauslaite tarvitsee lisäksi hommata, jos on langatonlatauslaite jo hommattuna? Ja nykyään näistä langallisistakin latureista moni maksaa toista tonnia vaikka parilla sadallakin saisi laturin. Veikkaan, että jos 1.5ke maksaa langaton lataus, niin tulee noin halpana olemaan suosittu, jos vain on paikka mihin tuon järkevästi saa.
DOT4 on se mitä kuuluu olla mutta 3 käy myös ollen toki huonompaa.Motonetistä ostin jarrunestetesterin Model ässää varten. Ilmeisesti edellisessä jarruhuollossa on vaihdettu samalla jarrunesteetkin, kun jarrut toimii ja testeri antoi myös ok tuloksen.
Aion kyllä kesärenkaiden vaihdon aikana tarkistaa ainakin yhden jarrusatulan nesteet uudelleen, että minkä väristä ja millaista sieltä tulee. Jos huonoa, niin toki sitten kaikki nesteet vaihtoon.
Teslan ohjeen mukaan olisi hyvä vaihtaa jarrunesteet 4 vuoden välein. Yleinen ohje on kyllä 2 vuoden vaihtoväli.
Muovisiuoja pois etukontista, niin jarrunestesäiliö oli heti siinä näkyvillä. Mutta oikein muuta ei näkynytkään. 12V akku vähän pilkotti, mutta vastisi hieman lisää purkamista, että näkyisi kokonaan.
Edit:
Ilmeisesti DOT3 jarrunestettä kuuluu olla.
Juu. Täytyy varmistaa sitten tuo, että voiko esim DOT3 ja DOT4 jarrunesteitä laittaa sekaisin?DOT4 on se mitä kuuluu olla mutta 3 käy myös ollen toki huonompaa.
NoteJuu. Täytyy varmistaa sitten tuo, että voiko esim DOT3 ja DOT4 jarrunesteitä laittaa sekaisin?
Siinä jarrunestesäiliön korkissa minusta luki vaan DOT3 ei muuta.
Mites muiden Teslat lämmittelee, jos ajastaa vaikka lähdön työpaikan pihalta (ilman että on latauksessa). Huomasin että alkaa lämmittämään akkua jo pari tuntia ennen, ja prosessiin kuluu 9-10% akkua. Vähän tarpeetonta esilämmittämistä 15km matkaa varten. Kyseessä -21 LFP.
Ei kyllä haluja miten tuo on viime talvella toiminut, kun ei tainnut olla ajastus päällä.
Eikö se olisi helpompi laittaa lämmitys manuaalisesti päälle siinä vaiheessa kun lähtee kävelemään autoa kohti. Sisätilat ehtii lämmetä sopivasti mutta akkua ei turhaan lämmitellä. Oletuksena siis että työmatka ei ole mikään erityisen pitkä.
Olisi varmaan. Auto rouvalla käytössä, niin annoin vaan tuosta automaattisesta ajastuksesta vinkin.. eikä nyt viitsisi syödä sanoja![]()
lämmitän pätkäajoon aina camp modella niin akkua ei turhaan lämmitetä
Ei onnistu ajastetusti pelkkä kabiinin lämmitys, lähinnä tuosta ajastuksesta voi olla iloa pidemmälle matkalle lähtiessä ja silloinkin todennäköisesti lähinnä piuhan päästä lähtiessä. Pätkäajoon tuhlaa akkua turhaan, parempi vain täpätä ilmastointi päälle kun on lähtemässä (tai vissiin camp mode voi olla vielä energiatehokkaampi).
Hämääkö kuva vai palaako tuossa vaan yksi vihreä valo? Ymmärtäisin, että pitäisi palaa kaksi valoa, jotta nesteet on ok. En kylläkään kyseistä mittaria tunne, mutta merkinnöistä saisin sen käsityksen vrt. miten DOT5 ilmaistaan molemmilla valoilla.Motonetistä ostin jarrunestetesterin Model ässää varten. Ilmeisesti edellisessä jarruhuollossa on vaihdettu samalla jarrunesteetkin, kun jarrut toimii ja testeri antoi myös ok tuloksen.
Aion kyllä kesärenkaiden vaihdon aikana tarkistaa ainakin yhden jarrusatulan nesteet uudelleen, että minkä väristä ja millaista sieltä tulee. Jos huonoa, niin toki sitten kaikki nesteet vaihtoon.
Teslan ohjeen mukaan olisi hyvä vaihtaa jarrunesteet 4 vuoden välein. Yleinen ohje on kyllä 2 vuoden vaihtoväli.
Muovisiuoja pois etukontista, niin jarrunestesäiliö oli heti siinä näkyvillä. Mutta oikein muuta ei näkynytkään. 12V akku vähän pilkotti, mutta vastisi hieman lisää purkamista, että näkyisi kokonaan.
Edit:
Ilmeisesti DOT3 jarrunestettä kuuluu olla.
Palaa vain yksi vihreä. Täytyy varmaan etsiä ohjeet jostain netistä, kun mukana ei ollut mitään ohjetta.Hämääkö kuva vai palaako tuossa vaan yksi vihreä valo? Ymmärtäisin, että pitäisi palaa kaksi valoa, jotta nesteet on ok. En kylläkään kyseistä mittaria tunne, mutta merkinnöistä saisin sen käsityksen vrt. miten DOT5 ilmaistaan molemmilla valoilla.
Mä käytän sitä sulata auto nappulaa. Lyö suoraan nupit kaakkoon ja auto on sauna muutamassa minuutissa.Ei onnistu ajastetusti pelkkä kabiinin lämmitys, lähinnä tuosta ajastuksesta voi olla iloa pidemmälle matkalle lähtiessä ja silloinkin todennäköisesti lähinnä piuhan päästä lähtiessä. Pätkäajoon tuhlaa akkua turhaan, parempi vain täpätä ilmastointi päälle kun on lähtemässä (tai vissiin camp mode voi olla vielä energiatehokkaampi).
Automaattipesuissa jää varmasti taas mukavasti likaa tuonne.Aika mielenkiintoinen tuo takapään "luola".
Ja lumikelillä koko syvennys täynnä lunta?Automaattipesuissa jää varmasti taas mukavasti likaa tuonne.
DOT3, 4 ja 5.1 ovat kaikki keskenään yhteensopivia. DOT5.1 tietysti paras, mutta kallein. DOT5 on taas eri tavaraa kuin muut, sitä ei saa sekoittaa noihin muihin luokkiin.Juu. Täytyy varmistaa sitten tuo, että voiko esim DOT3 ja DOT4 jarrunesteitä laittaa sekaisin?
Siinä jarrunestesäiliön korkissa minusta luki vaan DOT3 ei muuta.
Toimisiko tässä tapauksessa autolikkeen osalta virhevastuu? On käytetyissäkin vaikka nyt sinulla kilsoja onkin jo alla.
Lainch edition Suomeenkin tilattavissa reilulla kuudellakympillä
Tunnin mittainen esittely / läpikäynti uudesta Model Y:stä:
Näyttäisi olevan etupuskurikamerassa pesuri.
eiköhän tuo ole early adopter - hinta ja tippuu 55t€ tasolle viimeistään kesän jälkeen kun saatavuus normalisoituuJännästi tosin sanoi, että tuota ei käytetä automasttiajoon tms. muuhunkaan vaan on pelkästään kuskille parantamaan näkyvyyttä.
Vilkkuviiksi on (ainoa viiksi mikä tuossa on, ei mitään vastusta ja/tai pykälää käytettäessä).
Jos hinta on oikeasti 60k+ niin on nykymarkkinassa aika kallis, varsinkin kun latauskyvyssä.ei ole tapahtunut mitään (170kW lfp ja 250kW nmc mutta huonolla latauskäyrällä).
Aivan loistava satunnaiseen käyttöön kun on useampi lapsi kyydissä. Näppärä kun lapsien kaverit mahtuu kyytiin, kun mennään uimaan/treeneihin/jne. Aikuisena en siellä istuisi kuin ehkä 1h matkan.Aika epäkäytännölliseltä se 7-paikkainen MY vaikutti. Ei ihme et jäi pois.
2021-2022 vaihteessa vielä kalliimman Model Y: n hankkineena voin kuvitella, että arvonlasku tulee olemaan lähivuosina varsin merkittävä. Early adopterit ovat yleensä valmiita maksamaan sen hinnan, jotta saavat auton alle mahd. pian.Nyt tarjoavat 3,75% rahoituskorolla niin hintaa tulee vielä 8000e lisää 5v maksuajalla vrt. loppuvuoden 0% korkotarjoukseen. Loppuhinnaksi 55t vs 69t niin onhan se jo aika huima ero hinnassa.
7-paikkaista versiota tuosta tuskin on edes tulossa.
EDIT: Hetkonen eihän siellä tarjota enää edes nyky Y-mallista 7-paikkaista versiota. Se lysti jäi lyhyeksi, kun tuli vasta syksyn lopussa myyntiin.
Eiköhän tuo etupuskurikamera oteta pysäköintiavustimeen ja muihin juttuihi mukaan myöhemmin. Eihän tuota etupuskurikameraa ole ollu ku vasta CTssä.Jännästi tosin sanoi, että tuota ei käytetä automasttiajoon tms. muuhunkaan vaan on pelkästään kuskille parantamaan näkyvyyttä.
Vilkkuviiksi on (ainoa viiksi mikä tuossa on, ei mitään vastusta ja/tai pykälää käytettäessä).
Jos hinta on oikeasti 60k+ niin on nykymarkkinassa aika kallis, varsinkin kun latauskyvyssä.ei ole tapahtunut mitään (170kW lfp ja 250kW nmc mutta huonolla latauskäyrällä).
Näin Y uudistui:
4% more aerodynamic
• 2.8% more range on Long Range AWD trim (now 320 miles)
• Up to 50% of the parts in the car are new
• Glass roof has 7x better heat refraction vs the old Model Y via new silver coating. This will also reduce load on the HVAC system, as this improve efficiency since you won't need to cool as much
• Front bumper camera (a first for the Model Y) with sprayer to clean off debris
• Fastest power folding rear seats in the industry
• Long Range is 28 lbs heavier than before
• 0.2" lower ground clearance vs old Y
• 51% less vibration on rough roads vs old Model Y, 22% overall decrease in road noise & 20% less wind noise
• 66% better call quality via improved cabin mics
• 3% stiffer body structure
• Improved braking performance for more energy recapture
• New 16 speaker sound system (up from 14 before). More punchy and much better midrange performance
• Annoying deep resonance tone from rear of car has been eliminated
• Improved door latch and door seals. More premium door "thunk" closing sound
• 27% more downforce on rear tires
• New gearing in powertrain for slight efficiency improvement
• Changed lubrication in powertrain for reduced frictional losses
• The front seats automatically move forward so the rear seat headrests don't hit the front seats when folding down
• Redesigned interior with new door cards
• New metal looking speaker housing trim
• More premium interior materials. The fabric is softer to the touch and sewn with a more refined process to present a better overall texture. Double stitching design on dash (new Model 3 doesn't have that)
• No more gear stalk. Drive, reverse, park, etc is controlled via the screen. Turn signal stalk is still there (unlike the new Model 3)
• New steering wheel contains light controls, horn, new camera button, wiper controls and mic control.
• New dash design with textured/woven material
• Multicolor ambient LED interior lighting extending from dash to rear seat doors
• Updated more premium center console
• Acoustic double pane glass on rear windows and back window (was only on front windows before). "360º acoustic glass"
• Center touchscreen now brighter, has smaller bezels, higher contrast & is more responsive. Larger 15.4" main screen (vs 15" for old Y)
• More sound insulation for a quieter ride
• Upgraded suspension for a softer ride
• Front seatbelt pickup point is 27mm lower to accommodate larger body sizes
• Slimmer turn signal stalk
• New hole at bottom of steering wheel to rest fingers
• New silver trim around wireless phone charging area (Model 3 doesn't have this)
• New squared off rear trunk glass shape
• Next-gen Airwave 2.0 ventilation system. Passenger can now turn off just their side.
• Vanity mirror has a CRI index of over 90% for a more accurate representation of makeup, etc.
• Reduced top speed of 125mph (from 155mph) due to more efficient tires
• Better handling
• Passengers are more protected from door impacts due to new latch at the bottom of the door
• Quieter automatic closing trunk
• Rear tail light bar is the first indirect reflective body panel taillight of its kind
• Frunk now has a drain hole to empty liquids
• Bottom rear seat cushions are 0.6" (1.5cm) longer for improved comfort. Headrests are 0.7" (1.7cm) wider.
• Drag coefficient of 0.22 (vs 0.23 in old Model Y)
• Redesigned lower rear bumper
• Front seats are now ventilated & heated. All cabin seats are now perforated
• No fog lights anymore. Headlights are located underneath the new front light bar
• 8" touchscreen for rear passengers in the back to control climate & enjoy entertainment. You can connect two headsets at the same time
• Three 65W USB-C chargers. You can charge a laptop
• Improved bluetooth
• 50% improved cellular connectivity. 2X greater WiFi range (dual-band)
• 10x improved connectivity to phone so car will recognize your phone from farther away
• Two new wheel designs that better optimize battery life
• New Tesla lettering replaces rear Tesla logo badge
• Car is 1.6" longer overall
• Front light bar with an overall slimmer and sleeker front car design
• New "TESLA" logo on steering wheel
• Deliveries start in March 2025
Tärkeä asia perheautolleVanity mirror has a CRI index of over 90% for a more accurate representation of makeup, etc.
Alan nopeimmat penkit, perkele, nyt meni auto hankintaan• 27% more downforce on rear tires
• Fastest power folding rear seats in the industry