Zigh
Tittelitön
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 5 332
Ukrainassa on kyllä ihan oikea sota eikä mikään kulttuurisotaTämmöisillä kulttuurisodilla on tärkeä merkitys.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ukrainassa on kyllä ihan oikea sota eikä mikään kulttuurisotaTämmöisillä kulttuurisodilla on tärkeä merkitys.
Vähä pelkään että sie saat tuosta launchista hyvää matskua ainaki pariksi kuukaudeksi.Ootko jo unohtanut että robotaksi aloittaa teksasissa kesällä kyllä sit kaikki vakuuttuu FSD:stä![]()
Mitenkäs se Waymo?Vähä pelkään että sie saat tuosta launchista hyvää matskua ainaki pariksi kuukaudeksi.Mutta aina voi toivoa se menisi sittenkin hyvin. Se olisi mullistava juttu. Toki eka pitää saada ne apuihmiset pois sieltä jos niillä aloittavat, ennenku sitä FSD:tä oikeasti testataan.
Testattu miten CT jaksaa oikeasti koukun osalta. Speksattu 11 000 paunaan mutta petti 10 000 paunan kohdalla. Sitä ennen jo piti ääntä että jotain hajosi. Tuota ei ilmeisesti ole tehty jatkuvaan rasitukseen ja sen takia myös takaosa heikentyy. Näkyy että liimattu ja niitattu runkoon kiinni.
Standardi noiden testaamiseen vissiin on SAE-J2638 ja siinä testataan joka suuntaan; pitkittäin, pystyyn ja poikittainTyhmä kysymys mutta eikai hinausmassaa testata siten että koukkua painetaan alaspäin? Eli siis tuo 10k paunaa kertoo enemmän siitä mitä auto kestää pituussuunnassa eli testin olisi pitänyt olla siten että kaivuri vetää taaksepäin koukkua 10k paunan voimalla, ei alaspäin.
Standardi noiden testaamiseen vissiin on SAE-J2638 ja siinä testataan joka suuntaan; pitkittäin, pystyyn ja poikittain
Kai sen täytyy kestää se mikä on ilmoitettu, koska voi olla tilanteita joissa tälle rajalle mennään.Jos olen ymmärtänyt oikein niin 10k paunan virallinen hinauskapasiteetti ei kuitenkaan vaadi sitä että koukku kestää 10k paunan voimaa alaspäin - vai olenko ymmärtänyt väärin?
Pitää toki mennä Waymon ohi, että se on mullistava. Vastikaan tästä keskusteltiin, mutta oliko se nyt niin, että mahdolliset rajat missä Tesla voisi FSD:n toimiessa ohittaa Waymon on moottoriteiden käyttäminen nopeampien reittien muodostamiseen ja toiseen kaupunkiin ajaminen. Toki jos pystyy edes Waymon tasoon paljon halvemmalla sensoriteknologialla ja samaan turvallisuuden tasoon, on sekin jo jonkinlainen askel.Mitenkäs se Waymo?
Aika hupaisa väite, kun samaan aikaan itse valittaa kiinalaisista autoista ja pitää auton ostaneita "länsimaisina pettureina."Vain pelkurit valitsevat autonsa muiden ihmisten näkemysten mukaan.Tesla yhtiö ei edusta yhtään mitään poliitttista aatetta. Itse nauraisin jos joku tulisi kertomaan, ettei uskalla ostaa automerkkiä x, koska joku vassari voisi siitä mielensä pahoittaa keväällä 2025. Tämmöisillä kulttuurisodilla on tärkeä merkitys. Annetaanko me sosiaalisille kiristäjille valta vaikuttaa tuominnallaan vai ei.
Tyhmä kysymys mutta eikai hinausmassaa testata siten että koukkua painetaan alaspäin? Eli siis tuo 10k paunaa kertoo enemmän siitä mitä auto kestää pituussuunnassa eli testin olisi pitänyt olla siten että kaivuri vetää taaksepäin koukkua 10k paunan voimalla, ei alaspäin.
Kokeilin tätä ja toimii.Kyllä, nimenomaan auto off ominaisuus käytössä.
Niin siis maastoajotila, jota ei ole tarkoitettu tieliikenteeseen. Siksi siinä ei ole avustimia. Neliveto kyllä toimii aina tarvittaessa.Onhan tuossa Teslassa muitakin ihmeellisyyksiä. Jos pistät nelivetotilan päälle niin kaikki ajamisen äly poistuu samalla käytöstä. Vakkarin tai AP jos pistää päälle niin nelivetotila poistuu käytöstä.
Uudessa Y:ssä on uusi 'liukkaan pinnan tila' tms joka pitää nelivedon päällä jatkuvasti mutta toimii tuo 'äly' myös. Saas nähdä tuleeko softapäivityksenä vanhaanOnhan tuossa Teslassa muitakin ihmeellisyyksiä. Jos pistät nelivetotilan päälle niin kaikki ajamisen äly poistuu samalla käytöstä. Vakkarin tai AP jos pistää päälle niin nelivetotila poistuu käytöstä.
Tästä olisin erittäin iloinen!Uudessa Y:ssä on uusi 'liukkaan pinnan tila' tms joka pitää nelivedon päällä jatkuvasti mutta toimii tuo 'äly' myös. Saas nähdä tuleeko softapäivityksenä vanhaan
Uudessa Y:ssä on uusi 'liukkaan pinnan tila' tms joka pitää nelivedon päällä jatkuvasti mutta toimii tuo 'äly' myös. Saas nähdä tuleeko softapäivityksenä vanhaan
Niin siis maastoajotila, jota ei ole tarkoitettu tieliikenteeseen. Siksi siinä ei ole avustimia. Neliveto kyllä toimii aina tarvittaessa.
En muista enää tarkalleen miten 3:ssa tuo toimi mutta Y:ssä on kieltämättä hieman levotonta menoa ennenkun ottaa etuset mukaan. Sopivasti kun tehoa annostelee niin voi hieman leikkiäkin kunnes luistonesto lyö pelin poikki eli ei se kovin herkkä ole. Tuo uuden Y:n jatkuva neliveto toimi kyllä hyvin koeajolla ja olisi kyllä kova jos tulisi vanhaankin joskus.3:ssa on ainakin winter mode mikä aktivoi nelivedon jos luistaa. Sitä en muista tuliko tämä koskaan Y:n.
Toinen asia minkä huomasin on, että AP:lla ajaessa, niin vilkun lokiikka onkin erilainen. Kun tämä on päällä, niin kerta painallus toimii kuten ennen ja tulee kolme vilkutusta, jos tänä aikana ohittaa, niin ratissa on aika vahva vaste, että sitä saa kunnolla kääntää. Jos taas painaa pohjaan eli tulee kaksi pykälää, niin tällöin vilkku jää päälle, AP deaktivoituu ja ohitus normaalisti. Vilkku sammuu kun ylittää viivan. Tämä ehkä hiukan selittää miksi tunsin tämän vahvan vasteen/pykälän kun Juniperilla vaihdoin kaistaa AP:n päällä ollessa. Ilmeisesti softa ei ymmärrä vielä tätä, että saisi antaa kääntää vapaasti/AP deaktivoituisi. Pitää ehkä kokeilla myöhemmin uudelleen.
Mikä virka kolmella vilkautuksella sitten on, jos ei saa kaistaa auton mielestä vaihtaa? Selvä bugihan tuo on.Auto yrittää opettaa kuskia käyttämään vilkkua oikein.![]()
Mikä virka kolmella vilkautuksella sitten on, jos ei saa kaistaa auton mielestä vaihtaa? Selvä bugihan tuo on.
Niin minäkin luulen. Ei vaan ole palautekanavaa ideoille tai bugeille.Mikä virka kolmella vilkautuksella sitten on, jos ei saa kaistaa auton mielestä vaihtaa? Selvä bugihan tuo on.
Tuskin tässä Tegen mainitsemassa softaversiossa se vilkku nyt niin nopeasti kolmea kertaa vilahtaa, että ei voisi puhua edelleen kaistanvaihtovilkusta. Saatikka nyt, että joku kuvittelisi, että peruu vaihdon jos tuota käyttää. Enemmin sitä kuvittelee, että uuno on pistänyt vilkun vahingossa päälle, jos useita kertoja vilkuttelee ennen liikettäkään kaistanvaihdon suuntaan.Normaalisti aika viraton, aiheuttaa lähinnä sähläystä. nappivehkeessä ehkä jotain voi keksiä.
Siis jo ajatus vaihtaa kaistaa, niin joku kolmevilautus johtaa siihen että muut luulee että peruu kaistanvaihto aikeen, jos se vilkkutus loppuu ennen sitä vaihtoa. Jos taasen sen aikana kaistaa vaihtaa, niin vähän hätäseen aloittanut kaistan vaihdon, tai sen vilkun käyttö jäänyt myöhäiseksi.
Tuossa auto tunnista kaistanvaihdon ja lopetti vilkkutuksen sen tapahduttua, niin laiskuuttakaan ei kannata 3x vilkkua käyttää.
Tuskin tässä Tegen mainitsemassa softaversiossa se vilkku nyt niin nopeasti kolmea kertaa vilahtaa, että ei voisi puhua edelleen kaistanvaihtovilkusta. Saatikka nyt, että joku kuvittelisi, että peruu vaihdon jos tuota käyttää. Enemmin sitä kuvittelee, että uuno on pistänyt vilkun vahingossa päälle, jos useita kertoja vilkuttelee ennen liikettäkään kaistanvaihdon suuntaan.
EAP/FSD kanssa kerta näpäytys pitää vilkun jatkuvasti päällä kunnes nykäisee ratista jos haluaa kaistanvaihdon. Softahan voisi tunnistaa onko näitä lisäominaisuuksia vai ei tai antaa optio logiikalle.Ehkäpä tässä on haluttu jättää mahdollisuus tehdä myös vilkutus ilman kaistanvaihtohalua ja että ei vahingossa tapahdu kaistanvaihtoa tökkäyksestä, vaikka ei se sinne kyllä mitenkään hyökkääkään heti. Esim. jos vilkuttaa takaa tulevalle, että voi ohittaa. Vahva painallus vilkusta EAP/FSD käynnistää automaattisen kaistanvaihdon, mikäli olosuhteet sen sallivat. Normi autopilot ei osaa vaihtaa kaistaa, eli silloin se laittaa sen vaan pois päältä.
Ei se nopeasti mene mutta aika rauhalliset vilkutukset tulee 3 kertaa. Kyllä ainakin itselle antaa mielikuvan että kaistanvaihto meni pieleen kun jos et anna vastusta siihen suuntaan ja laita vilkkua samalla niin 3 vilkutusta ja seis. Vaikka käännät myöhässä rattia niin 3 vilkutusta ja loppuu. Pakotetusti toki tulee se kynnys siihen että painaa vastaan.Tuskin tässä Tegen mainitsemassa softaversiossa se vilkku nyt niin nopeasti kolmea kertaa vilahtaa, että ei voisi puhua edelleen kaistanvaihtovilkusta. Saatikka nyt, että joku kuvittelisi, että peruu vaihdon jos tuota käyttää. Enemmin sitä kuvittelee, että uuno on pistänyt vilkun vahingossa päälle, jos useita kertoja vilkuttelee ennen liikettäkään kaistanvaihdon suuntaan.
Niin minäkin luulen. Ei vaan ole palautekanavaa ideoille tai bugeille.
Teslahan on pitkälle edelläkävijä mutta vaikea saada asioita tietoon vaikka softaa tekevät. Voisivat miettiä julkista kanavaa mihin raportoida ja sitä kautta käyttäjät voisi äänestää asioita/muutoksia.Äpin kautta saa. Eipä ole pahemmin parempaa palautekanavaa muillakaan että ei siinä. Audista nyt eniten kokemusta Teslan lisäksi niin aika heikkoa on touhu sillä puolella. + Audin kanssa puhutaan paljon kalliimmasta autosta.
Teslahan on pitkälle edelläkävijä mutta vaikea saada asioita tietoon vaikka softaa tekevät. Voisivat miettiä julkista kanavaa mihin raportoida ja sitä kautta käyttäjät voisi äänestää asioita/muutoksia.
Tätä olen aina ihmetellyt, en edes siis erityisesti autofirmojen osalta vaan kaikkien. Ei varmaan yhtään firmaa maailmassa jossa olisi kunnollinen palaute kanava, josta saisi myös feedbäkkiä jne.Äpin kautta saa. Eipä ole pahemmin parempaa palautekanavaa muillakaan että ei siinä. Audista nyt eniten kokemusta Teslan lisäksi niin aika heikkoa on touhu sillä puolella. + Audin kanssa puhutaan paljon kalliimmasta autosta.
Tätä olen aina ihmetellyt, en edes siis erityisesti autofirmojen osalta vaan kaikkien. Ei varmaan yhtään firmaa maailmassa jossa olisi kunnollinen palaute kanava, josta saisi myös feedbäkkiä jne.
Varsinkin autoissa tämä luulisi olevan todella hyvä myyntivalttikin kun autot herättävät niin vahvoja tunteita. Joku selkeä foorumi jossa voisi ilmoittaa bugeja/antaa kehitys ehdotuksia uusista ominaisuuksista jne. jossa sitten firman edustaja kommentoisi ideoita ja syitä miksi tehdään niin tai näin ja voisi vaikka äänestää ehdotuksista jne. ja jos tarpeeksi ääniä niin toteutetaan.
Maksaisihan tuo jotain, mutta itse mieluummin ostaisin auton jonka tulevaan softakehitykseen voisin itse aidosti vaikuttaa.
Mielenkiintoista, Teslan model 3 myynti kasvoi Irlannissa helmikuussa ja myös Y:n ja 3 myynti Iso-Britaniassa.
The United Kingdom reported a 20% sales increase in February, with nearly 4,000 Model 3 and Model Y vehicles sold
![]()
Tesla sales improve in Ireland despite European slump
The reengineered Tesla Model 3's 42.67% year-over-year rise is especially impressive.www.teslarati.com
Tylsä uutinen, puolet noista kuvista on jo vuosia vanhoja.Tekniikan Maailma
tekniikanmaailma.fi
"USA:ssa alettiin loppuvuodesta nähdä ”puolustuspuhe”-puskuritarroja, joiden sanoma on suurin piirtein seuraava: ”Ostin tämän ennen kuin Elonista tuli kahjo” (I bought this before Elon went crazy)." Nyt sekään ei näköjään enää riitä, vitutus on siirtynyt tai siirtymässä jo seuraavalla levelille. Tesloilla ajelijat naamioivat autojaan peläten ilkivaltaa kuka milläkin merkkitarralla kuvitellen että se hämäisi jonkun lopulta![]()
Hyvä huomio. Täytyy odotella varmaan Q1 lisäksi Q2 lukuja, Q2 pitäisi olla viimeistään kaikenlainen uuteen Y-malliin kuuluva siirtymä hävinnyt.Tämä on jo raportoitu tänne. RHD autot tulee kiinasta ja selkeästi helmikuussa laivoja saapui viime vuotta enemmän, mutta se että koska ne on tilattu on sitten tärkeämpi kysymys jos haluaa arvioida Teslan myyntiä.
Taitaa vielä vanhaa Y:ta olla paljon tarjolla, en muista, että 3:ssa siirtyminen olisi näin kauan kestänyt.Hyvä huomio. Täytyy odotella varmaan Q1 lisäksi Q2 lukuja, Q2 pitäisi olla viimeistään kaikenlainen uuteen Y-malliin kuuluva siirtymä hävinnyt.