- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 2 267
Ok. Hämmästyit että kompura toimi vai mitä?
No juuri sitä. -05 vuotinen romu kuitenkin

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ok. Hämmästyit että kompura toimi vai mitä?
Satunnaisten osienvaihdon sijaan kannattaa joo panostaa kunnon diagnoosiin ja mahdollisesti asiantuntevan korjaajan löytämiseen. Jos olet lähelläkään pirkanmaata niin suolinko oy noita korjailee ainakin ja ohjelmoi myös.Maffia se on seuraavaksi koitettava. Toivon vain, että vika paikallistuu näihin ensimmäisiin kokeiluihin, sillä mahdollisia aiheuttajia on melkoisen monta. Bensapaineitakaan ei vielä ole tarkistettu. Kannen välistä hieman lirputteli öljyä talvella, joten kansipultit meni uudelleenkiristykseen. Eli kansipahvinkaan kuntoa ei voi täysin tietää. Ahtoputketkin pitäisi ennättää tarkistaa Jne jne.. Opensid ois nyt mukava olla kaverina. Pakko se varmaan on käydä ohjelmoimassa, jos tästä ilman konkurssia selvitään.![]()
Hieman ehkä epäselvästi muotoilin, mutta tarkoitin nimenomaan, että toivottavasti vika löytyy ihan kotikonstein tehtävän diagnoosin kautta. Mitään osia en ollut vaihtamassa.Satunnaisten osienvaihdon sijaan kannattaa joo panostaa kunnon diagnoosiin ja mahdollisesti asiantuntevan korjaajan löytämiseen. Jos olet lähelläkään pirkanmaata niin suolinko oy noita korjailee ainakin ja ohjelmoi myös.
Maffilta eka vaan töpsä pois ja kattoo loppuuko rykellys.
Mutu:Kuinkas normaalia on, että 1.6 TDI Passatissa tyhjäkäynti seilaa kylmänä, jos laturilla on kuormaa?
Huomasin lisävaloja (3 x 55W) seinää vasten suunnatessa, että nyt ei kone käy ihan tasaisesti ja kierroslukumittari vahvisti saman asian. Lisävalot sammuttamalla tyhjäkäynti tasaantui. Lyömällä penkinlämmittimet ja takalasinlämmittimen päälle kierrokset alkoivat taas heilumaan. Tuota jatkui noin 5 minuuttia, kunnes kone alkoi lämpenemään ja käynti tasottui.
Laturin vapaakytkin ei ainakaan sormin tuntunut ahdistavan, akku on uudehko ja rasitustesti tehty ja latausjännite pysyi kyllä suhteellisen tasaisena. Mietin, olisiko kylmällä koneella jokin jälkihehkutus menossa, joka kuluttaa huomaamatta paljon virtaa. Nyt kun mietin, niin tuota on tapahtunut joskus kauan sitten aiemminkin satunnaisesti, mutta en ole silloin jaksanut huolestua.
Poraat auki. Ei kai siinä muuta jos avaimia ei ole. Toki youtube täynnä tiirikointi videoita.No niin. Olisi tällainen ongelma --> Auton vanteissa on kiinni lukolliset keskiön suojukset. Pultit siis niiden takana. Avainta noihin ei tietenkään ole missään. Millä perkeleellä tuon tuosta saa irti ilman sitä?
![]()
No niin. Olisi tällainen ongelma --> Auton vanteissa on kiinni lukolliset keskiön suojukset. Pultit siis niiden takana. Avainta noihin ei tietenkään ole missään. Millä perkeleellä tuon tuosta saa irti ilman sitä?
![]()
Nyt voi olla yllättävä ehdotus, mut jos tihruut siitä reiästä sisään jonkun valon avulla niin asia saattaa edetä lähes itsekseen. Tai sit odottelet jotain mersumistä kertoon sen..
No niin. Olisi tällainen ongelma --> Auton vanteissa on kiinni lukolliset keskiön suojukset. Pultit siis niiden takana. Avainta noihin ei tietenkään ole missään. Millä perkeleellä tuon tuosta saa irti ilman sitä?
![]()
Kuusiokoloavaimelle pitää olla kuusikulmainen reikä. Nyt siellä on pyöreä reikä, jonka reunassa on tappi:Ei siellä olisi kuusiokolo avaimelle paikkaa jossain on tuon tyylisissä?
Eihän reiässä mitään kaulusta ole? Joissain omissa vanteissa nuo kapselit oli muovia ja ne lähti irti nykäisemällä sopivalla koukulla reiästä.Siinä on pyöreä reikä, jonka toisella reunalla on tappi.
No niin. Olisi tällainen ongelma --> Auton vanteissa on kiinni lukolliset keskiön suojukset. Pultit siis niiden takana. Avainta noihin ei tietenkään ole missään. Millä perkeleellä tuon tuosta saa irti ilman sitä?
![]()
Eihän reiässä mitään kaulusta ole? Joissain omissa vanteissa nuo kapselit oli muovia ja ne lähti irti nykäisemällä sopivalla koukulla reiästä.
Kuusiokoloavaimelle pitää olla kuusikulmainen reikä. Nyt siellä on pyöreä reikä, jonka reunassa on tappi:
Eihän reiässä mitään kaulusta ole? Joissain omissa vanteissa nuo kapselit oli muovia ja ne lähti irti nykäisemällä sopivalla koukulla reiästä.
pyöreä tanko, jossa on sivussa kohouma
Lukon lukitustyyppi ainakin selvisi. Avain tuohon on sellainen pyöreä tanko, jossa on sivussa kohouma.
Erittäin yksinkertainen sinänsä, mutta erikoistyökalu kuitenkin, mitä ei missään myydä.
Astars kommentoikin jo MAE:sta. Vantaat taitavat tosiaan olla heiltä. Vanhat, mutta malli on sama kuin mitä sivuilta löytyy.
Pitää tonkia nettiä lisää. Muutoin tuo ei aukea kuin tekemällä pulttiin esimerkiksi vako ruuvitalttaa varten tai tosiaan poraamalla.
Kristus mitä tolle on tapahtunut? Ihan kuin joku olisi päälle astunut (vai onko vaan pussit tyhjänä niinku vaimo sanoi).
Renkaita vaihtaessa pyörittelin joka nurkan renkaat tunkin varassa läpi. Vasemman eturenkaan kohdalla tuntui selvä tärinä jousessa, jollaista en oikean puolen eturengasta pyöritellessä huomannut. Myös oikealle kääntäessä hitaissa vauhdeissa (<30km/h) kuuluu toisinaan omituista ulahtelua jostain päin autoa, mahdollisesti vasemmalta puolelta, jonka esiintyvyystiheys on noussut viime aikoina. Maantievauhdeissa ei saa kuitenkaan painonsiirroilla sellaista selkeää jurinaa kuulumaan, mikä ainakin aiemmin oli havaittavissa, kun oikea takapyöränlaakeri veteli viimeisiään.
Onko tuo tärinä jousessa aina laakerivikaan viittaava asia? Vetarit on vaihdettu alle 30tkm sitten. Pitää vielä huomenna tunkkailla nurkka ylös uudestaan ja tsekata tuntuuko rengasta heilutellessa välystä, kun en muistanut tänään kokeilla. Katsastuksessa ei tullut mitään mainintaa asiasta alle 1000km sitten, vaikka tuota ulahtelua on kuulunut satunnaisesti jostain viime kesästä asti.
Focus '05.
Laakerivialta tuon minun mielestä kuulostaa, eritoten jousen tärinä. Parin tuhannen kilometrin päästä olet viisaampi.Renkaita vaihtaessa pyörittelin joka nurkan renkaat tunkin varassa läpi. Vasemman eturenkaan kohdalla tuntui selvä tärinä jousessa, jollaista en oikean puolen eturengasta pyöritellessä huomannut. Myös oikealle kääntäessä hitaissa vauhdeissa (<30km/h) kuuluu toisinaan omituista ulahtelua jostain päin autoa, mahdollisesti vasemmalta puolelta, jonka esiintyvyystiheys on noussut viime aikoina. Maantievauhdeissa ei saa kuitenkaan painonsiirroilla sellaista selkeää jurinaa kuulumaan, mikä ainakin aiemmin oli havaittavissa, kun oikea takapyöränlaakeri veteli viimeisiään.
Onko tuo tärinä jousessa aina laakerivikaan viittaava asia? Vetarit on vaihdettu alle 30tkm sitten. Pitää vielä huomenna tunkkailla nurkka ylös uudestaan ja tsekata tuntuuko rengasta heilutellessa välystä, kun en muistanut tänään kokeilla. Katsastuksessa ei tullut mitään mainintaa asiasta alle 1000km sitten, vaikka tuota ulahtelua on kuulunut satunnaisesti jostain viime kesästä asti.
Focus '05.
Ääni tälle.Kuvasta on vaikea sanoa, mutta irvistys viittaisi siihen, että yläpäästä voisi olla pätkä poikki. Yleensä jousesta katkeaa muutaman sentin pikkupätkä ylä- tai alapäästä, eikä sitä ensivilkaisulla välttämättä huomaa.
Kuvasta on vaikea sanoa, mutta irvistys viittaisi siihen, että yläpäästä voisi olla pätkä poikki. Yleensä jousesta katkeaa muutaman sentin pikkupätkä ylä- tai alapäästä, eikä sitä ensivilkaisulla välttämättä huomaa.
Ei se nyt varsinaisesti hajalla ole vaan rupesihan viimein kyllästyttämään tehokkaampiin autoihin tottuneempana 136hp mattineljäseiskan hätäisyys, ja kävi sattumalta pieni heräteostos ja poistin kaverilta M52B28:n jenkkiversion eli kyseinen laitos on rautalohkolla versus perus M52:n alulohko. Eli tekniikan ja samalla käyttövoiman vaihto kyseessä. Löytyi jo bensan ECU omasta takaa, samoin tuttavapiiristä bensan mittaristo. Ebaysta kutoskoneen moottorinkorvat 35e ja vielä pitäisi jostain yhyttää käypäinen moottorin johtosarja. Että silleen...
![]()
Samaa ihmettelin minäkin, en ole koskaan saanut katkenneen jousen takia ajokieltoa.Mistä lähin noista jousistakin saa ajokiellon jos alusta nyt kuitenkin pysyy kasassa.
Mistä lähin noista jousistakin saa ajokiellon jos alusta nyt kuitenkin pysyy kasassa.
Ymmärrän hyvin katsurin linjan, jos antaa ajokiellon katkenneesta jousesta. Tuo päästään katkennut jousi voi oikeasti karata paikaltaan, koska se pää ei enää lukitu sille tarkoitettuun koloon.Samaa ihmettelin minäkin, en ole koskaan saanut katkenneen jousen takia ajokieltoa.
Joo ei, unohda heti nuo Bilteman hinnat alkaen mallit. Siinä voi olla huonolla tuurilla tosiaan henki pois. Oikean tyylinen työkalu on tämä:No hei kysytääs vielä noista jousien vaihdoista... Tein itselleni työsuunnitelman nettiohjeiden mukaan, jossa puretaan vaan alustaa niin pitkälle, että jousen saa irti ja uuden tilalle. Helppo homma, mutta kaikki niin ruosteessa, että voi olla vaikea tai mahdotonkin homma.
Jossain oli maininta, että Ford Focus mk2:ssa voisi käyttää jousen sisäpuolista jousipuristinta ja vaihtaa jousen purkamatta mitään. Pitäisi olla jousikupissa vai mikä lieneekään reikä, josta puristimen saa sisään. Kuvassahan reikä näkyykin. Onnistuuko Foordin vaihto purkamatta mitään sisäpuolisella puristimella, esim Biltemassahan näyttäisi maksavan 24 egeä moinen?
Semisti hirvittäisi kokeilla, paljoa en ole oppia auton rassaamisesta saanut, mutta sen muistan, että jousipuristimista isäukko oli aika ehdoton, että niiden kanssa pitää olla saakelin varovainen, sillä jos paketti lasahtaa silmille, niin henki voi mennä. Toinen oppi oli, että tukemattoman auton (siis pelkän tunkin varassa olevalle) alle ei mennä ja kolmas, että pylväsporakone repii kaiken mitä sillä syöttää, eli hiukset, vaatteista roikkuvat narut, hanskat jne. kuriin. Näillä on pärjätty, mutta puristettujen jousien kanssa en oo pelannut.
Kaveri oli kaksi viikkoa pandana, kun 90-luvun E-mersun jousi tuli silmille puristimen porsittua. Ei tosiaan kannata leikkiä paskojen puristimien kanssa ja muutenkin pitää olla varovainen noiden kanssa.Joo ei, unohda heti nuo Bilteman hinnat alkaen mallit. Siinä voi olla huonolla tuurilla tosiaan henki pois. Oikean tyylinen työkalu on tämä:
En tiedä sopiiko Fordeihin. Vanhempiin mersuihin nuo on pakolliset. Uusista en tiedä![]()
Jousenpuristin
Jousenpuristin jousien irrotukseen tai asennukseen. Esimerkiksi Mercedes-Benzin, Volvon, Saabin, Fordin, GM:n ja VAG:n jousien asennukseen/irrotuks...www.biltema.fiItse vaihdoin mersun etujousen tuollaisella, sain korjaamolta lainaan.
Jos sä saat sen homman tehtyä varmasti ja helposti satasen puristimella niin mikäli vähänkään laskee arvoa omalle vitutukselle niin eihän tuota edes kannata alkaa paikkoja avaamalla tekemään. Pajalle vietäessä tuo satku on taas palanut kun käsipäivää sanottu.Jeps kiitokset, elikkä jääpi sitten jousenpuristimella tekemättä, kunnolliset maksaa sen verran paljon ja käyttöä ei oikeastaan ole kuin tämän kerran. Pitää kokeilla saako noita ruosteisia pultteja aukji, että voisi tehdä "turvallisella" tavalla (toki tällöinkin se jousen voima pitää hallitusti purkaa, mutta kunnon tunkillahan se käy). Jos ei, niin sitten pitää viedä pajalle, että tekeevät kunnon jousipuristimilla.
Biltemassa oli muuten halvempikin satsi takajousille:
Kummastakaan sarjasta ei ole omakohtaista kokemusta.![]()
Jousenpuristin, iskunvaimennin
Täydellinen sarja taka-akselin kierrejousien asentamiseen/irrottamiseen, varsinkin ahtaissa paikoissa. Lautasjousien mitat: 60 – 120 mm, 120 – 170 ...www.biltema.fi
Entäs tommoset, nimimerkillä mitään en näistä ymmärrä...
![]()
Helpoin varmaan ottaa ajonesto pois käytöstä. Hieman lisää kulkua saa kun muuttaa etanolille, onnistuu vakioeculla. Näkyisi olevan sinkkuvanos, niin ms41 joka on melko yksinkertainen säätää. Kunhan se ecu on vaan softattava versio, niin melkoisen simppeli homma verrattuna tuohon tekniikan vaihtoon ainakin näin omasta näkökulmasta.
Tuo yläpultti on monesti helppo herkistellä liikkeelle siinä lähtötilanteessa, ennenkuin remonttia edes kunnolla aloittaa. Tämäkään ei tietysti joka autossa onnistu. Yhtään järeämmät jousitolpat (pakut yms.) olen suosiolla kantanut korjaamolle, jossa ne saa prässättyä tukevassa puristimessa ilman isompia riskejä.Itse aloin vaihtamaan yläkääntölaakeria puutteellisilla välineillä: noh aikansa turattua sain iskarin jousineen puristimeen kiinni ja aloin löysäämään iskarin mutteria. Sonta ja ruoste oli jumittanut aika tiukkaan(crc:tä kierteille ja aikaa); kaveri vääntämään kaveriksi ja lopulta iskarin yläpää sanoi poks ja halki. Eikö auto kasaan ja sama projekti + uusi iskari, mutta liikkeen toimesta. Ei se loppupeleissä liikkeen tekemänä ole kauhean kallis, jos itsellä ei ole kunnon vehkeitä eikä tiloja tehdä sitä(vara-autoa ja varaosaliikettä lähellä). Kunnon nyrkkipaja tekee homman noin 2 tunnissa.
Jep, ja kaverin tutulle taas kävi rellun kanssa niin että jousi katkesi keskeltä ajossa ja lopputulos sen mukainen. Eli kyllä nuo ihan mistä vaan voi mennä ja tuurissaan kiinni miten käy, tämä tuttu oli kait onnistunut nilkuttamaan kotiin kuitenkin.Ymmärrän hyvin katsurin linjan, jos antaa ajokiellon katkenneesta jousesta. Tuo päästään katkennut jousi voi oikeasti karata paikaltaan, koska se pää ei enää lukitu sille tarkoitettuun koloon.
Olen itse nähnyt karanneen etujousen, joka on repinyt mennessään renkaan ja vetonivelen suojakumin. Oli kuulemma melko äkkinäinen tapahtuma tien päällä.
Tuommoinen viimeiseltä kierrokselta napsahtanut takajousi tuskin karkaa kokonaan pois edes routaheitossa, mutta eihän sitä mikään pidä paikallaan, jos katkoskohta onkin kupin ulkopuolella. Tästä seuraava dramatiikka riippuu sitten monesta asiasta.
Jos sä saat sen homman tehtyä varmasti ja helposti satasen puristimella niin mikäli vähänkään laskee arvoa omalle vitutukselle niin eihän tuota edes kannata alkaa paikkoja avaamalla tekemään. Pajalle vietäessä tuo satku on taas palanut kun käsipäivää sanottu.
Öö, mitähän nyt tässä ajat takaa? Siis kone vaihtuu M47D20 -> M52B28US. Osasyynä ajosuoritteen vähäisyys vuositasolla ja osittain koska kaikki järjen rajat on tämän kiulun kohdalla jo ohitettu vuosia sitten.
ECU on jo softattavana, ohjelmoidaan EWS pois käytöstä. Katellaan karttoja viinalle sitten kunhan jotain muutakin tuolle on tehty joskus tulevaisuudessa, pitäisi ainakin sisuskalujen puolesta tuon rautalohkon jotain kestää...
Vasen etupyörän laakeri vaihdettu ja hiljeni mutta nämä pahimmat laahavat äänet jäivät. On varmaankin ihan mahdollisia vauhtipyörä ja painelaakeri. Pitää varmaan viedä uudestaan pajalle jos en itse ihmettelemällä keksi. Hyvin kummallinen tapaus.Ettei olisi vauhtipyörä tai painelaakeri tiensä päässä? Videosta en kuullut mitään.