- Liittynyt
- 22.10.2016
- Viestejä
- 12 044
Niin mutta kun ne ei tee mitään korjaakseen asioita. Istutaan kädet taskussa ja hoetaan että tää oli edellisen hallituksen päätös.
Toimeenpano on ollut tämän hallituksen vastuulla eikä hallitus ole korjannut tilannetta.
Höpöhöpö, melkoista pötypuhetta. Kaikkea ei vaan voi korjata silmänräpyksessä hetkessä.
Lainsäädäntövalta ja toimeenpanovalta ovat eri asioita.
Hallituksella on suoraan näistä vaan toimeenpanovalta, lainsäädäntövalta on eduskunnalla. Käytännössä parlamentarismissa jossa kuvio on kääntynyt väärinpäin hallituksella toki on myös lainsäädäntövalta, mutta uusien lakein säätäminen on paljon hitaampaa kuin toimeenpanovaltaan kuuluvien asioiden muuttaminen, käytännössä lakimuutokset on usein parin vuoden prosesseja.
Edellisen hallituksen aikana edellinen hallitus eduskunnassa ajoi läpi lait, joilla sote-järjestelmä muutettiin, ja niissä laeissa myös asetettiiin paljon rajoituksia sille, miten hallitus saa toimeenpanovaltaansa soveltaa sote:n suhteen.
Edellinen hallitus määritteli lakiin ziljoona vaatimusta, mitä sote-alueiden pitää tehdä, ja minkä periaatteiden mukaan niiden palkkauksen pitää mennä. Näitä asioita ei voi hallitus toimeenpanovallallaan muutta, koska ne on säädetty laissa.
Ne asiat voidaan muuttaa ainoastaan hitaan ja pitkän lainsäädöntöprosessin kautta, parin vuoden viiveellä.
Nämä lakiin asetetun vaatimukset ja rajoitukset kuitenkin johtivat siihen, että sote-järjestelmä pakosti tuli heti paljon kalliimmaksi, kuin mitä sille oli varattu rahaa, ja sotea-alueet olivat akuutissa rahapulassa heti perustamisensa jälleen.
Jotta sote-järjestelmä ylipäätään pysyy toiminnassa ja ihmiset saavat sairaanhoitoa, nykyhallitus teki jo päätöksen, jolla sote-alueiden budjettia lisättiin. Ilman tätä päätöstä moni ihminen olisi jäänyt ilman terveydenhuoltoa.
Että väite että "hallitus ei ole tehnyt mitään" on täyttä soopaa.
Nykyhallitus joutui tekemään kalliin päätöksen pitääkseen suomen terveydenhuollon toiminnassa, siivotesseen edellisen hallituksen sotkuja.
Kokoomus on ajanut sotea pitkään.
Kokoomus ei koskaan ole ajanut nykyisen kaltaista karastrofisotea jossa on palkkaharmonisointi ja liikaa sote-alueita.
Kokoomus ajoi sotea jossa yksityiskohdat oli mietitty järkevämmin siten että kokonaisuus oliis tullut paljon halvemmaksi.
Kepu kuitenkin halusi enemmän palkintovirkoja politikoilleen, joten sote-alueita piti olla enemmän, ja SDP halusi palkkaharmonisointia tajuamatta, että se oikeasti nostaa nimenomaan (jo ennestään ylipalkattujen) lääkärien eikä sairaanhoitajien palkkoja

SDP:n Kim Berg: Palkkaharmonisointi on välttämätön ensimmäinen askel
Aluevaalit ovat nostaneet esiin yhteisen huolen sosiaali- ja terveysalan työntekijöiden asemasta. Lähes kaikki keskusteluun osallistujat ovat osoittaneet…
