• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Suomalainen media

Autoilu itsessään on jatkuvan kiroamisen ja manaamisen aihe. "Autoilu" ja tuotearvostelut/esittelyt on kaksi täysin eri asiaa eikä liity toisiinsa. Autoilua käsittelevät jutut tai jutut joissa autoilu otetaan esille on käytännössä yksinomaan kriittistä ja autoilu-vastaista puhumattakaan jatkuvasti autoilu ränttäävistä "huolellisesti valikoiduista" yleisönosastokirjoituksista jotka HS julkaisee.

Hauska ajoitus, Hesarilta tuli juuri tänään autoiluun liittyvä pääkirjoitus, jonka viesti on lyhyesti tiivistettynä:
Suomen hallitukset ovat kerta toisensa jälkeen, etenkin viimeisen vajaan 15 vuoden ajan, jatkuvasti laiminlyöneet teiden peruskunnossapidon. Tuo siitä huolimatta, että valtio kerää autoilijoilta suuria määriä verotuloja. Tieverkon kunto on romahtanut, josta taaskin seuraa näitä alennettuja nopeusrajoituksia. Jotka tuhlaavat kaikkien aikaa ja haittaavat liiketoimintaa ja uusien investointien saantia. Homma pitäisi korjata tai lopputuloksena käytännössä vain pääväylät pysyvät hyväkuntoisina.

Eli tuossa on Hesarilta pääkirjoitus, lehden virallinen kannanotto aiheeseen, jossa Hesari sanoo, että valtion pitäisi käyttää enemmän rahaa autoilijoihin parantamalla Suomen tieverkoston kuntoa.
 
Esimerkiks suku Erkkossa ei ole perinteisesti ollu mitään punasta.
Jos lähdetään siitä että tosissaan postattu, niin vastataan.
Tässä ilmeisesti viitataan suomettumisen ajan Erkko johtoiseen Hesariin, niin ihan paljon kirjoitettu lehden punaisuudesta , jopa neuvosto kytköksistä jne. Ei tietenkään ollut mikään SKDL äänenkannattaja, ei virallisesti edes SDP äänenkannattaja. Aikakaudella milloin monet lehdet olivat virallisesti puoleväriä tunnustavia ja ole ihan puoluelehtiä, niin koko punaisten lehtien rinnalla saatto kunnon rivi kommunistilta tuntua porvarilehdeltä, oli jopa yksityisomisteinen, eli paha.

Nykyään omistaja valta vaihtunut, ja nyky omistus ei näytä julkisesti ottavan kantaa lehden linjaan Erkko tyyliin. Varmasti silti moni pohtinut motiiveja miksi haalittu ko konsernia salkkuun.


Edit;
Yleisesti voisin kuvitella että lukijat mieltää lehdellä edelleen olevan linja jatkumoa edelliselta sukupolvelta. ehkä ei uskota että jollain putinnin agentteilla miehitetty. ( kaikki toimitukset varmaan kohteena)
 
Viimeksi muokattu:
Aivan jättimäinen oletus on, että toimittajat muka olisivat joku 100% autonomisesti toimiva ryhmä. Kyllä se on korkeemmalla pallilla olevat ihmiset, jotka päättävät mitä lehdessä julkaistaan ja mille ryhmälle lehteä tarjotaan. Esimerkiks suku Erkkossa ei ole perinteisesti ollu mitään punasta.
Ja joku Matti Apunen on malliesimerkki poliittisesti avoimesti väriä tunnustavasta päätoimittajasta. Sen lisäksi sekä Ylessä että Hesarissa on ollut avoimen kepulaiset päätoimittajat ihan vasta, ja joku ilkeämielisempi saattaisi sanoa että Hesarin nykyinenkin PT on ihan ehta heinäkenkä.
 
Ja joku Matti Apunen on malliesimerkki poliittisesti avoimesti väriä tunnustavasta päätoimittajasta. Sen lisäksi sekä Ylessä että Hesarissa on ollut avoimen kepulaiset päätoimittajat ihan vasta, ja joku ilkeämielisempi saattaisi sanoa että Hesarin nykyinenkin PT on ihan ehta heinäkenkä.
Väritunnustava toimittaja voi olla erinomainen toimittaja, tai vähän kärjistäen sanoen hyvä, erinomainen toimittaja tunnustaa väriä.
(En siis tarkoita että väriä tunnustamalla toimittajasta tulisi hyvä, vaan siitä että jos ei tunnusta väri niin jotain jää muuten hyvältä uupuun
 
Lisäksi se, että mikä on sen journalistin motivaatio, ei ole mikään mittatikku sen journalismin laadusta. Journalismin laatuu riippuu siitä, että kuinka todenmukaisesti ja kattavasti sitä aihetta käsittelee. Ei siitä, että mikä motivoi kyseisen journalistin tutkimaan juurikin kyseistä aihetta. Jos journalismi on todenmukaista ja kattavaa, niin se on yksi hailee, että onko siellä taustalla oleva motivaatio halu muuttaa maailmaa tai esim. pelkkä rahanahneus.
Minähän kirjoitin, että vinoutunut journalismi on huonoa journalismia. En väittänyt, että agendajournalisti aina kirjoittaisi agendajournalismia.
 
Aivan jättimäinen oletus on, että toimittajat muka olisivat joku 100% autonomisesti toimiva ryhmä. Kyllä se on korkeemmalla pallilla olevat ihmiset, jotka päättävät mitä lehdessä julkaistaan ja mille ryhmälle lehteä tarjotaan. Esimerkiks suku Erkkossa ei ole perinteisesti ollu mitään punasta.
Pertti Klemola kirjoitti kirjassaan Helsingin Sanomat - sananvapauden monopoli (Otava 1981), että SDP ja duunarit ovat OK Aatos Erkolle ja HS::lle, jos eivät lakkoile turhanpäiten. Aatos Erkko oli kosmopoliitti, fiksu mies ja ymmärsi HS:n isoimman lukijakunnan tunnot. En ole nähnyt, että HS olisi Erkon ajan jälkeen suurta siirtymää tehnyt tässä asiassa.
Klemola kirjoitti kirjassaan, että Aatos Erkko ei puuttunut millään tavalla päivittäiseen toimitustyöhön. HS aikanaan esimerkiksi ilmoitti olevan Euroopan yhteisöön liittymisen kannalla pääkirjoituksessa. Se ei näkynyt päivittäisessä uutistyössä. Tästä on moni toimittaja kertonut.
 
Viimeksi muokattu:
Ja joku Matti Apunen on malliesimerkki poliittisesti avoimesti väriä tunnustavasta päätoimittajasta. Sen lisäksi sekä Ylessä että Hesarissa on ollut avoimen kepulaiset päätoimittajat ihan vasta, ja joku ilkeämielisempi saattaisi sanoa että Hesarin nykyinenkin PT on ihan ehta heinäkenkä.
Voitko edes jollakin tavalla kertoa miten nämä päätoimittajat ovat ohjanneet päivittäistä toimitustyötä omaan puoluepoliittiseen suuntaan viime aikoina?

Aamulehden Jouko Jokinen on ainoa päätoimittaja, joka pakotti oman lehtensä woke-sanastoon. Esimerkiksi eduskunnan puhemiehestä tuli puheenjohtaja. Nyt pääsemme Jokisesta eroon, kun jää Ylestä eläkkeelle vuoden lopussa. Luojan kiitos.
 
Viimeksi muokattu:
Minähän kirjoitin, että vinoutunut journalismi on huonoa journalismia. En väittänyt, että agendajournalisti aina kirjoittaisi agendajournalismia.
Millaista on vinoutunut journalismi, mielikuvitus tuo mieleen laidasta laitaan, ja sen takia en sitä suoraan huonoksi kuvailisi, mutta toki voi olla olla. Mutta noin yleisesti jos miettii huonoajournalismia niin tulee jotain muita sanoja mieleen kuin vinoutunut.

Jos tarkoitat aatteellista journalismia, niin se voi olla ihan laadukasta aateta tunnustavaa, helposti parempaa kuin aateeton, toki voi olla myö sumpisurkeaa.
 
Maaseudun tulevaisuus, Kauppalehti, Tekniikan Maailma, kyllähän näillä on selkeitä aatteellisia näkökulmia vaikka virallisesti ovatkin sitoutumattomia. Sitten taas joku Helsingin uutiset tai Länsiväylä väittävät olevansa neutraaleja, mutta journalistiset valinnat valitettavan usein kertoo ihan muuta.
 
Maaseudun tulevaisuus, Kauppalehti, Tekniikan Maailma, kyllähän näillä on selkeitä aatteellisia näkökulmia vaikka virallisesti ovatkin sitoutumattomia.
Maaseudun Tulevaisuus on sitoutunut, MTK lehti ja äänenkannattaja. Taitaa olla viimeisiä isoja sitoutuneita lehtiä.

Kaksi muuta ovat sitoutumattomia, ensimmäinen talouden/rahamarkkinoiden lehti, päättäjien lehti, toinen tekniikan mailman kuluttajien lehti.

Sitten taas joku Helsingin uutiset tai Länsiväylä väittävät olevansa neutraaleja, mutta journalistiset valinnat valitettavan usein kertoo ihan muuta.
Tuota voisit avata, mitä tarkoitat.
 
Millaista on vinoutunut journalismi, mielikuvitus tuo mieleen laidasta laitaan, ja sen takia en sitä suoraan huonoksi kuvailisi, mutta toki voi olla olla. Mutta noin yleisesti jos miettii huonoajournalismia niin tulee jotain muita sanoja mieleen kuin vinoutunut.

Jos tarkoitat aatteellista journalismia, niin se voi olla ihan laadukasta aateta tunnustavaa, helposti parempaa kuin aateeton, toki voi olla myö sumpisurkeaa.
Selitin asian omalta osaltani kaksi päivää sitten. Kannattaa lukea näitä viestejä ennen kuin kysyy lisää.
Saattaa olla, että käytin väärää sanaa. En kuitenkaan ala väittelemään yhdestä termistä. Täällä on mielestäni ikävä piirre se, että "keskustelu" on väittelyä jonkun yksittäisen sanan merkityksestä.

Lisään vielä yhden asian keskusteluun, jossa väitetään päätoimittajan, omistajan tai vastaavan henkilön ohjaavan juttujen sisältöä eri tiedotusvälineissä. Tällaista voi tietysti olla olemassa. Harvoin olen nähnyt julkisuudessa tällaista keskustelua. Ainoa iso juttu viime vuosilta on Ylen vastaavan päätoimittajan Atte Jääskeläisen käytös toimittajiaan kohtaan Sipilän hallituksen aikana ja asian kehittyminen huonoon suuntaan Ylessä jo vuodesta 2007 alkaen. Tästä Ylen heikosta toiminnasta on olemassa Erosen, Liskin ja Vuorikosken kirja Ylegate (Docendo 2017).
Anu Koivunen Suomen Kuvalehdessä:
Sipilägate eli Terrafame-uutisoinnista alkanut julkinen keskustelu pääministeri Juha Sipilän Yleen kohdistamasta painostuksesta ei ollut yksittäistapaus vaan oire Ylen kroonistuneesta sairaudesta, kuuluu Jussi Erosen, Jarno Liskin ja Salla Vuorikosken kirjan keskeinen viesti.
Palomuuri poliitikkojen suuntaan vuotaa, poliitikkojen rahoitusruuvi tuntuu toimittajien arjessa ja yhteiskunnan valtaapitäviä koskevien uutisten kohdalla Ylessä on muita korkeampi julkaisukynnys.
Julkisen sanan neuvoston päätökset liitteineen lukeneelle ja Terrafame-uutisointia seuranneelle Ylegate ei sisällä uutispommeja. Sen sijaan se antaa talven tapahtumille kontekstin.
Kirja piirtää vuodesta 2007 tähän päivään ulottuvan ajallisen kaaren, jossa lomittuvat kertomukset organisaatiouudistuksesta ja vallanpitäjiä koskevan journalismin kasvavasta varovaisuudesta sekä monien Yle-journalistien turhautumisesta tiukkaan ja raskaaseen johtamiseen.
Kehityksen alkupisteeksi kirjoittajat nimeävät vuoden 2009 Silminnäkijä-ohjelman Matin talot ja niin sanotun lautakasauutisoinnin, joka suututti pääministeri Matti Vanhasen, tulehdutti välit keskustaan ja tuotti Ylen sisään puheen ”vastuullisesta” ja ”reilusta” journalismista.
Kirjan keskeisen väittämän mukaan juuri lautakasajupakalla perusteltiin organisaatiouudistus, jossa suomenkielisen uutis- ja ajankohtaistoiminnan kaikki päätösvalta keskitettiin yhdelle henkilölle: Atte Jääskeläiselle.
 
Lisään vielä yhden asian keskusteluun, jossa väitetään päätoimittajan, omistajan tai vastaavan henkilön ohjaavan juttujen sisältöä eri tiedotusvälineissä. Tällaista voi tietysti olla olemassa. Harvoin olen nähnyt julkisuudessa tällaista keskustelua.
Ei se välttämättä keskustelua aiheuta, jos ei toiminnassa muutoksia. Pinnalle voi nousta jos tulee jotain linjaerimielisyyksiä, kuitenkin ympäristö missä toimittajat älähtää herkästi jos heidän toimitukselliseen vapauteen puututaan normista poiketen.

Julkaisuissa on eroja, jos lehden jutut vastaa pääkirjoitusten linjaa, niin kuvaako se sitten että linjasta pidetään kiinni kaikessa, vai ihan vain sattumaa.... entäs jutut ovat kovasti ristiriidassa pääkirjoitusten kanssa?

Tai mediatalot millä on paljon erilaisia julkaisuja, joiden väri, arvot kovasti ristiin ? onko se merkki omistaja ohjauksen puutteesta, vai voisiko sitä silti olla ?

Esim aikanaan Erkkojen Sanoma, ei joka julkaisua tarvi samoin ohjata.
 
Ei se välttämättä keskustelua aiheuta, jos ei toiminnassa muutoksia. Pinnalle voi nousta jos tulee jotain linjaerimielisyyksiä, kuitenkin ympäristö missä toimittajat älähtää herkästi jos heidän toimitukselliseen vapauteen puututaan normista poiketen.

Julkaisuissa on eroja, jos lehden jutut vastaa pääkirjoitusten linjaa, niin kuvaako se sitten että linjasta pidetään kiinni kaikessa, vai ihan vain sattumaa.... entäs jutut ovat kovasti ristiriidassa pääkirjoitusten kanssa?

Tai mediatalot millä on paljon erilaisia julkaisuja, joiden väri, arvot kovasti ristiin ? onko se merkki omistaja ohjauksen puutteesta, vai voisiko sitä silti olla ?

Esim aikanaan Erkkojen Sanoma, ei joka julkaisua tarvi samoin ohjata.
Mitä tarkoitat tuolla Erkkojen Sanoma -virkkeellä? Kirjoitin eilen Aatos Erkosta, Hesarista ja toimituksen omistajaohjauksesta. Onko siinä kirjoituksessa jotakin korjattavaa?
 
Viimeksi muokattu:
Mitä tarkoitat tuolla Erkkojen Sanoma -virkkeellä? Kirjoitin eilen Aatos Erkosta, Hesarista ja toimituksen omistaohjauksesta. Onko siinä kirjoituksessa jotakin korjattavaa?
Tarkoitan sillä että jos omistaja haluaa vaikuttaa, niin talolla millä useita julkaisuja, niin niihin voidaan suhtautua eri tavoin.
Lähinnä ajatus se että omistajan ei välttämättä tarvi ja kannata puuttua jokaisen julkaisun sisältöön samalla tavalla. valitsee vaikuttamis kanavaksi sopivimman, rinnalla olevilta voidaan sallia enemmän vapauksia.
 
Tarkoitan sillä että jos omistaja haluaa vaikuttaa, niin talolla millä useita julkaisuja, niin niihin voidaan suhtautua eri tavoin.
Lähinnä ajatus se että omistajan ei välttämättä tarvi ja kannata puuttua jokaisen julkaisun sisältöön samalla tavalla. valitsee vaikuttamis kanavaksi sopivimman, rinnalla olevilta voidaan sallia enemmän vapauksia.
Jos ja kun Aatos Erkko ei aikalaistodistusten mukaan vaikuttanut Hesarin päivittäiseen sisältöön, niin minkä lehden sisältöön Aatos Erkko (tai joku muu Erkon suvusta) vaikutti?
 
Jos ja kun Aatos Erkko ei aikalaistodistusten mukaan vaikuttanut Hesarin päivittäiseen sisältöön, niin minkä lehden sisältöön Aatos Erkko (tai joku muu Erkon suvusta) vaikutti?
Olikohan se valitut palat? Ainakin sen oli tarkoitus tuoda tuulahdusta lännestä tänne pohjolan perukoille sodan jälkeisinä vuosikymmeninä.
 
Jos ja kun Aatos Erkko ei aikalaistodistusten mukaan vaikuttanut Hesarin päivittäiseen sisältöön, niin minkä lehden sisältöön Aatos Erkko (tai joku muu Erkon suvusta) vaikutti?
Nyt en ihan varma ollaanko tässä nyt viemässä jutta vähän sivuraiteelle ja sitten kikkailaan jollain yksityiskohdalla, kääntämällä asia ylösalaisin.

Jos nyt kysyt sitä että Aatos Erkko ei ole jonkun toimittajan kanssa jutustellut lainkaan, tai jos on joskus, niin se ei ole mitenkään vaikuttanut tämän toimittajan työhön.

vs se että Hesari oli Erkolle väline vaikuttaa, ja että lehdellä oli vaikutusvaltaa.

Joo siitä on kerrottu että Erkko on keskustellut työntekijöiden kanssa, joidenkin kanssa eri näkemyksiäkin voinut olla, mutta töitä saanut jatkaa. Sellaistakin lukenut että toimittaja on mieltänyt ettei hänen työhön omistajan taholta suoraan puututtu.
 
Nyt en ihan varma ollaanko tässä nyt viemässä jutta vähän sivuraiteelle ja sitten kikkailaan jollain yksityiskohdalla, kääntämällä asia ylösalaisin.

Jos nyt kysyt sitä että Aatos Erkko ei ole jonkun toimittajan kanssa jutustellut lainkaan, tai jos on joskus, niin se ei ole mitenkään vaikuttanut tämän toimittajan työhön.

vs se että Hesari oli Erkolle väline vaikuttaa, ja että lehdellä oli vaikutusvaltaa.

Joo siitä on kerrottu että Erkko on keskustellut työntekijöiden kanssa, joidenkin kanssa eri näkemyksiäkin voinut olla, mutta töitä saanut jatkaa. Sellaistakin lukenut että toimittaja on mieltänyt ettei hänen työhön omistajan taholta suoraan puututtu.
Aatos Erkko ei vaikuttanut suoraan päivittäiseen sanomalehtityöhön vaikka mitä yrität väittää.
Aatos Erkko toi Suomeeen Valitut palat -lehden, koska oli USA-myönteinen. Hänen isänsä toi Aku Ankan Suomeen. Iso kiitos Eljakselle.
Nyt taitaa tämä HS-keskustelu olla tässä minun osaltani. Minulla ei oikein ole mitään muuta kerrottavaa.
 

Suosittelen vahvasti lukemaan Iltalehden Oskari Onnisen uuden kolumnin. Alkaa olemaan sen verran sakeaa settiä että jopa demokraattimedian jutut Trumpista ja republikaanien jutut Bidenista vaikuttaa kohtuullisilta. Harvoin näin suoran räikeää paskaa painetaan suomalaisessa mediassa.

Hesarin toimittajille pakko antaa siinä määrin hatunnosto ettei siellä olla yleensä niin saatanan tyhmiä että suoraan keksittäisiin päästä juttuja siitä kuinka yksittäinen kansanedustaja meinaa perustaa "trollitehtaan" EU-rahoilla vaan tyydytään epäsuoraan rivien välistä vihjailuun kun halutaan levittää disinformaatiota. Juttu myös on aikalailla kunnianloukkauksen rajamailla.
 
Viimeksi muokattu:

Suosittelen vahvasti lukemaan Iltalehden Oskari Onnisen uuden kolumnin. Alkaa olemaan sen verran sakeaa settiä että jopa demokraattimedian jutut Trumpista ja republikaanien jutut Bidenista vaikuttaa kohtuullisilta. Harvoin näin suoran räikeää paskaa painetaan suomalaisessa mediassa.

Hesarin toimittajille pakko antaa siinä määrin hatunnosto ettei siellä olla yleensä niin saatanan tyhmiä että suoraan keksittäisiin päästä juttuja siitä kuinka yksittäinen kansanedustaja meinaa perustaa "trollitehtaan" EU-rahoilla vaan tyydytään epäsuoraan rivien välistä vihjailuun kun halutaan levittää disinformaatiota. Juttu myös on aikalailla kunnianloukkauksen rajamailla.
Nyt on sakeaa settiä "vastuullinen media tm:ltä" ja liikutaan kyllä siinä rajoilla, että rikosilmoitus olisi ihan kohdallaan.
 
Mistä se pitäisi tehdä?
Näin ulkomuistista ainakin:
- Väite trollitehtaan perustamisesta
- Väite siitä että viattoman puukotus olisi ollut Tynkkysen vaalilupaus

Juttu on toki muutenkin kauttaaltaan harhaanjohtoa ja valeita. Esim. vihjaukset avustajien määrästä ja säästöistä vaikka EU:ssa on kaikilla sama kiinteä avustajabudjetti. Se on kuitenkin normaalia laillista valejournalismia.
 
Mistä se pitäisi tehdä?
Kunnianloukkauksesta.

Kun unohdetaan se, että tekstissä jo vihjaillaan halventavasti Tynkkysen kyvystä tehdä politiikkaa Brysselissä, niin jutun viimeinen skuuppi kruunaa koko pläjäyksen. Oulun tapahtumat yhdistetään Tynkkyseen tavalla, mikä ei ole millään mittapuulla paikkaansapitäviä väitteitä.
 
Näin ulkomuistista ainakin:
- Väite trollitehtaan perustamisesta
Eikö se pidä paikkaansa? Tynkkynenhän on ihan tunnettu nimenomaan nettitrollina. Ja nyt sillä on 5 avustajaa auttamassa siinä. Kait sitä trollitehtaaksi voi kutsua.

- Väite siitä että viattoman puukotus olisi ollut Tynkkysen vaalilupaus
Lähde?
Juttu on toki muutenkin kauttaaltaan harhaanjohtoa ja valeita.
Missä siinä valehdellaan?
 
Juttu on toki muutenkin kauttaaltaan harhaanjohtoa ja valeita. Esim. vihjaukset avustajien määrästä ja säästöistä vaikka EU:ssa on kaikilla sama kiinteä avustajabudjetti. Se on kuitenkin normaalia laillista valejournalismia.
Toimittajakin tämän varmasti tietää, että avustajia voi olla se määrä mikä pysyy määrärahojen rajoissa, eli tässä ikään kuin luodaan narratiivia, että sieltä löytyisi poikkeuksellisen suuri avustajajoukko ja mitäpä vielä, tietysti "trollaamassa".
 
"Viime viikolla uusnatsi koetti toteuttaa Tynkkysen vaalilupauksen."

Miltä se kuulostaisi, jos minä erilaisten aasinsiltojen kautta rinnastaisin Turun iskun vihervasemmistoon, koska heidän "vaalilupauksiin" on kuulunut avoimien ovien politiikka.

Missä siinä valehdellaan?
Se on jo itsestään vale, että toimintaa Brysselissä ilman perusteluita vihjaillaan trollitehdas reality showksi, vaikka uuden parlamentin virallinen toiminta alkaa vasta ensi kuussa.
 
Nyt on sakeaa settiä "vastuullinen media tm:ltä" ja liikutaan kyllä siinä rajoilla, että rikosilmoitus olisi ihan kohdallaan.

Ottaen huomioon kuinka Tynkkynen on ottanut taktiikakseen tuollaisen erittäin provosoivat kommunikoinnin, niin olisi se nyt yksi helvetti, jos tuollainen pikkasen piikikkäämpi kolumni menisi niin Tynkkysen ihon alle, että tekisi siitä rikosilmoituksen.
 
Ottaen huomioon kuinka Tynkkynen on ottanut taktiikakseen tuollaisen erittäin provosoivat kommunikoinnin, niin olisi se nyt yksi helvetti, jos tuollainen pikkasen piikikkäämpi kolumni menisi niin Tynkkysen ihon alle, että tekisi siitä rikosilmoituksen.
Tiedä sitten kannattaako median alentua samalle tasolle kritisoiman kohteen kanssa ja kertooko tunnepläjäysteksti enemmän itse kirjoittajasta vai kirjoitettavasta.
 
Tiedä sitten kannattaako median alentua samalle tasolle kritisoiman kohteen kanssa ja kertooko tunnepläjäysteksti enemmän itse kirjoittajasta vai kirjoitettavasta.

En nyt kuitenkaan lähtisi yleistämään ”median” tasolle yksittäisen toimittajat henkilökohtaisia mielipiteitä.
 
En nyt kuitenkaan lähtisi yleistämään ”median” tasolle yksittäisen toimittajat henkilökohtaisia mielipiteitä.
Oskari Onninen ei ole mikä tahansa yksittäinen toimittaja. Oskari Onninen on jopa hallituksen tasolla ylennetty samaan arvoon kuin esimerkiksi Ilmari Käihkö.
Itse ihmettelen tätä palkitsemista. Minun mielestäni Onnisen väite ("Viime viikolla uusnatsi koetti toteuttaa Tynkkysen vaalilupauksen.") on tyhmä ja hänen kirjoituksilleen tyypilllistä provoa.

Minun mielestäni Onninen on samanlainen "nuori vihainen mies", joita aikaisemmin olivat esimerkiksi Jyrki Lehtola ja Antti Nylén omina aikoinaan. Kun on suuri suu ja paljon negatiivista sanottavaa, saa palstatilaa eri tiedotusvälineistä, vaikka kirjoitusten sisältö on välillä pelkkää höttöä.
Noista sankareista on kirjoittajina ja ajattelijoina pitkä matka johonkin timovihavainen-osastoon. Sanottavaa on, mutta harkinta ja äly puuttuu.
 
Viimeksi muokattu:
Mietin tuossa yhtäkkiä, että sähköallergiastooreja ei ole vähään aikaan valtamediassa näkynyt. Siitä pitää antaa pisteet medialle, että sille ei anneta palstatilaa. Ehkä siellä mediassakin on alettu pohtia, mikä taho sitäkin lietsoo länsimaihin (venäjä) ja miten kusetusfirmat kärkkyvät pelokkaiden ihmisten rahoja myymällä "suoja"varusteita.

Tuosta täytyy antaa ylelle pisteet, että tekijän taustat (vasemmisto, "antifasismi") on ihan selvästi kerrottu eikä peitellä:

Oulun puukotuksen kohdalla media huutaa kurkku suorana äärioikeistoa ja mikäs siinä, onhan epäillyllä ainakin taustaa sillä suunnalla. Motiivi selviää sitten tutkinnassa.


Isonkyrön kouluammuskelu-fantasioijan ideologiaa taas tunnutaan kaikin keinoin jotenkin peittelevän. Eli ekofasismia ja ilmastoahdistusta. Ei sitä täysin piiloteta mutta pidetään syrjässä ja kierrellään. Kiusallinen juttu ilmeisesti toimittajille ja todella räikeässä kontrastissa Oulun puukotuksen kanssa. :tdown:
 
Oskari Onninen ei ole mikä tahansa yksittäinen toimittaja. Oskari Onninen on jopa hallituksen tasolla ylennetty samaan arvoon kuin esimerkiksi Ilmari Käihkö.
Itse ihmettelen tätä palkitsemista. Minun mielestäni Onnisen väite ("Viime viikolla uusnatsi koetti toteuttaa Tynkkysen vaalilupauksen.") on tyhmä ja hänen kirjoituksilleen tyypilllistä provoa.

Minun mielestäni Onninen on samanlainen "nuori vihainen mies", joita aikaisemmin olivat esimerkiksi Jyrki Lehtola ja Antti Nylén omina aikoinaan. Kun on suuri suu ja paljon negatiivista sanottavaa, saa palstatilaa eri tiedotusvälineistä, vaikka kirjoitusten sisältö on välillä pelkkää höttöä.
Noista sankareista on kirjoittajina ja ajattelijoina pitkä matka johonkin timovihavainen-osastoon. Sanottavaa on, mutta harkinta ja äly puuttuu.
En tiedä olenko Onniselta lukenut koskaan mitään positiivistä kolumnia, eli tuo nuori vihainen mies kuvaa hyvin Oskaria. Toisaalta näiden angsti-kolumnien ohella on vähän koomista, että puhutaan samalla mediassa vastakkainasettelusta... Pata kattilaa soimaa.
 
Voi johtua siitä, että ainakaan lähtökohtaisesti en itsekkään keksi juuri mitään positiivista mainitsemisen arvoista nyky suomesta tai sen kulttuurista.
 
Europarlamentaarikko Tynkkyseltä hyvä juttu median vaihtelevasta kiinnotuksesta ja propagandasta EU-vaaleihin liittyen.

Ennen vaaleja median "päähuolenaihe" ja kysymys persuille oli että päästääkö ECR (jossa myös persut on jäsenenä) Orbanin Fidesz-puolueen osaksi ryhmää. Noh, nyt kun Orbanin trollikerho saatiin torpattua ja ECR nousi EU:n renew ryhmän edelle ja tästä seuraa tietenkin...täysin radiohiljaisuus. Lukuunottamatta Uusi Suomi:n juttua jossa taas kirjoittaja levittää 1:1 Orbanin narratiivia eli disinformaatiota.

Ilmeisesti demokratia ja EU:n tulevaisuus ei olekaan enää uhattuna ja Li Andersson menee fanityttölaumansa ja Sanoma-talon fanfaarien saattelemana edustamaan Putinistista The Left ryhmää. Onhan se Ukrainan kärsivä kansa ihan kiva keppihevonen kotimaanpolitiikan etujen ajamiseen. Nyt voivat jäädä venäläisten tankkien alle kun ovat hyötynsä antaneet.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Nyt on valmistunut selvitys Aamulehden toimittajan Matti Kuuselan sepitteellisestä journalismista vuosien ajalta.
Kaiken tekemänsä selvitystyön perusteella Lassila-Merisalo on löytänyt ”poikkeamia” 44 Kuuselan jutusta. Poikkeamat tarkoittavat esimerkiksi fiktion käyttöä, puuttuvia lähdemerkintöjä tai tekstejä, jotka vaatisivat tulkinnan tueksi jonkinlaisen saatteen. Erilaisia sepitteellisiä osuuksia on noin 30 jutussa. Osa niistä on helposti tunnistettavissa fiktioksi.

Ensimmäinen päätoimittaja, joka epäili Kuuselan kirjoituksia oli Jussi Tuulensuu. Tuulensuu erosi, koska häntä epäiltiin epäsopivasta käytöksestä, joka ei liity Kuuselaan. Häntä ennen päätoimittajina olivat Matti Apunen (2000-2010) ja Jouko Jokinen (2010-2017). Apunen ja Jokinen tunnetaan nykyään Ylen ylenpalttisen budjetin suurina tukijoina.

Selvityksen tekijä kertoo mielipiteenään:
Kaikkein harmillisinta on kolhu, jonka tämä tapaus tuottaa journalismin uskottavuudelle ja yleisön luottamukselle. Nykyään on niin paljon ihmisiä, jotka haluavat uskoa journalismista pahinta. Tämä on vettä myllyyn niille uskomuksille.

Aamulehdessä on siis ollut lepsua johtamista ja valheellista journalismia parin vuosikymmenen ajan. En ole lehden lukija, mutta jos olisin, olisi minulla huijattu olo.
 
Viimeksi muokattu:
Europarlamentaarikko Tynkkyseltä hyvä juttu median vaihtelevasta kiinnotuksesta ja propagandasta EU-vaaleihin liittyen.

Ennen vaaleja median "päähuolenaihe" ja kysymys persuille oli että päästääkö ECR (jossa myös persut on jäsenenä) Orbanin Fidesz-puolueen osaksi ryhmää. Noh, nyt kun Orbanin trollikerho saatiin torpattua ja ECR nousi EU:n renew ryhmän edelle ja tästä seuraa tietenkin...täysin radiohiljaisuus. Lukuunottamatta Uusi Suomi:n juttua jossa taas kirjoittaja levittää 1:1 Orbanin narratiivia eli disinformaatiota.
Jos ei ole aiemmin tullut meppien tekemistä seurattua sen tarkemmin, niin voi tulla uutena asiana. Tuohan on ollut ties kuinka pitkään suomenkielisen uutisoinnin ongelma, jota ties kuinka moni meppi on harmitellut vuosien varrella.

Kansaa ei kiinnosta europarlamenttiin liittyvät uutiset, ellei niistä saada spinnattua jotain raflaavaa tai kontroversiaalia, joten ei niistä sitten varsinkaan mainosrahoitteiseen mediaan tehdä uutisia. Eli ei tuo nyt erityisesti persuihin tai Tynkkyseen liity, vaan on ihan yleisesti haaste EU-politiikkaan liittyen. Se onkin sitten oma kysymyksensä, että onko vika enemmän uutistahoissa vai lukijoissa, koska kyllähän sitten mediahiljaisuus myös itsessään vähentää ihmisten mielenkiintoa seurata tapahtumia.

Itse tulee välillä EU-uutisia luettua esim. Euractiv ja EUObserver -uutissivustoilta juuri tuosta syystä. Ja tietenkin suoraan europarlamentaarikoiden toiminnan ja julkaisujen seuraaminen on myös hyvä tapa saada tietoa heille tärkeistä asioista. Siinä mielessä persujen paikan päätyminen Tynkkyselle voi olla jopa ihan positiivinen asia, että hän sentään ainakin aktiivisesti kommunikoi seuraajiensa suuntaan.
 
Mietin tuossa yhtäkkiä, että sähköallergiastooreja ei ole vähään aikaan valtamediassa näkynyt. Siitä pitää antaa pisteet medialle, että sille ei anneta palstatilaa. Ehkä siellä mediassakin on alettu pohtia, mikä taho sitäkin lietsoo länsimaihin (venäjä) ja miten kusetusfirmat kärkkyvät pelokkaiden ihmisten rahoja myymällä "suoja"varusteita.

Tuosta täytyy antaa ylelle pisteet, että tekijän taustat (vasemmisto, "antifasismi") on ihan selvästi kerrottu eikä peitellä:

Oulun puukotuksen kohdalla media huutaa kurkku suorana äärioikeistoa ja mikäs siinä, onhan epäillyllä ainakin taustaa sillä suunnalla. Motiivi selviää sitten tutkinnassa.


Isonkyrön kouluammuskelu-fantasioijan ideologiaa taas tunnutaan kaikin keinoin jotenkin peittelevän. Eli ekofasismia ja ilmastoahdistusta. Ei sitä täysin piiloteta mutta pidetään syrjässä ja kierrellään. Kiusallinen juttu ilmeisesti toimittajille ja todella räikeässä kontrastissa Oulun puukotuksen kanssa. :tdown:
Tämä on jännä juttu. Sen kummemmin noihin sun mainitsemiin tapauksiin menemättä niin kyllähän media pystyy tosiaan ottamaan todella vahvan vaikuttavan kannan ihan vaan valitsemalla mitä tuo esille ja mikä ohitetaan pienellä viittauksella. Joku uutinen on pääutisena ja siitä tuodaan tietyt piirteet vahvasti esille ja toinen juttu niin saat suurennuslasilla uutista lukea että löydä rivien välistä mistä hommassa on oikeasti kyse...
 
Hesarin entinen toimittaja Bijan Rezai Jahromi kertoo että hesarin toimituspäälikkö Lari Malmberg kielsi myönteisen somekirjoittelun kokoomuksesta ja että "somea valvotaan". Jahromi on Kokoomuksen jäsen ja hän on puolueessa toiminut mm. eduskunta- ja kunnallisvaaliehdokkaiden tiimeissä.
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.
 
Hesari ylittää taas itsensä. Veikkaan, että Hesarin Minttu Mikkosen mielestä tämä kirjoitukseni kuuluisi ilmastonmuutosketjuun. Laitan nyt tämän tänne. Mielestäni tämä on oikein hyvä esimerkki ilmastonmuutospelottelusta, jolla ei ole mitään todistusvoimaa (HS):
Sambialaisesta Julietista tuli äiti ja vaimo 13-vuotiaana – ilmastonmuutos lisää alaikäisten tyttöjen raskauksia ja avioliittoja Afrikan maaseudulla.

En yhtään ihmettele, jos nuorisolla on ilmastoahdistus ja elokapinoiden valheellinen viesti leviää pitkin Eurooppaa kun Hesarinkin tapainen lehti levittää tällaista valheellista sanomaa:
Tyttöjen naimisiinmenoa lisää myös hieman yllättävä syy: ilmastonmuutos. Suurin osa lapsiavioliitoista solmitaan maissa, joihin ilmastonmuutos vaikuttaa kaikkein voimakkaimmin.

Kausaliteetti on kateissa.
 
Hesari ylittää taas itsensä. Veikkaan, että Hesarin Minttu Mikkosen mielestä tämä kirjoitukseni kuuluisi ilmastonmuutosketjuun. Laitan nyt tämän tänne. Mielestäni tämä on oikein hyvä esimerkki ilmastonmuutospelottelusta, jolla ei ole mitään todistusvoimaa (HS):

En yhtään ihmettele, jos nuorisolla on ilmastoahdistus ja elokapinoiden valheellinen viesti leviää pitkin Eurooppaa kun Hesarinkin tapainen lehti levittää tällaista valheellista sanomaa:

Kausaliteetti on kateissa.

Tuossahan selitetään sitä kausaliteettia:
Lapsiavioliittojen taustalla ovat kaikkialla samat perussyyt: naimisiin päätyvät etenkin köyhät, kouluttamattomat syrjäseutujen tytöt. Perheissä on pula kaikesta: vedestä, ruuasta, rahasta, työstä ja mielekkäästä tekemisestä.

Sambiassa keskilämpötila on 1960-luvulta lähtien noussut 1,3 astetta, mikä on paljon enemmän kuin maapallolla keskimäärin. Sademäärät ovat pienentyneet, viljelykaudet lyhentyneet ja ääri-ilmiöt, kuten kuivuus ja tulvat, lisääntyneet ja voimistuneet.

Kuivuus on kyläläisille kirjaimellisesti elämän ja kuoleman kysymys.
Läheisen joen uoma on useita metrejä kapeampi kuin sen pitäisi sadekaudella olla. Se tarkoittaa, että kasteluvettä ja eläinten juomavettä ei ole riittävästi. Jos vettä pitää hakea naapurikylästä, se vie aikaa ja voi johtaa konflikteihin naapurikyläläisten kanssa.

Pelloilla ei ole kastelujärjestelmiä, eikä sadevettä kerätä talteen. Siksi ihmiset ovat säiden armoilla.

Suuri osa lähitienoon puista on kaadettu polttopuiksi tai puuhiilen valmistukseen. Metsäkato kiihdyttää lämpenemistä. Kaivon poraamiseen riitti ennen 30–50 metriä, mutta nyt vettä saadaan vasta sadan metrin syvyydestä.

Sadot pienenevät, karjaa kuolee, ja köyhyys lisääntyy. Ja kun köyhyys lisääntyy, naiset ja tytöt ovat aina kaikkein haavoittuvaisimpia. Enemmistö Sambian pienviljelijöistä on naisia.

Veden ja polttopuiden etsimiseen kuluu kuivuuden takia entistä enemmän aikaa, ja se on yleensä naisten työtä.

Eli syrjäseutujen köyhyys lisää lapsiavioliittojen määrää. Ilmastonmuutos taaskin aiheuttaa suurta haittaa maataloudelle, joka osuu etenkin noihin syrjäseutuihin. Maatalous on se, millä nuo alueet elävät. Eli kun ilmastonmuutos aiheuttaa haittaa maataloudelle, niin nuo syrjäseudut köyhtyvät entisestään. Joka taaskin lisää noiden lapsiavioliittojen määrää.

Sanoisin, että tuo artikkeli tuo erittäin hyville esiin sen, että minkälaisia konkreettisia vaikutuksia ilmastonmuutoksella on ihmisten elämiin. Länsimaissa, etenkin Suomessa, näkee jatkuvasti sellaista asennetta, että mitä sitten jos on pari astetta lämpimämpää. Koska meidän elämiin se ei vaikuta hirveän paljon (ainakaan vielä), vähän vähemmän lunta ja pikkasen enemmän tarvetta ilmastoinnille kesällä.
Mutta noissa köyhissä maissa sillä on jo nyt aika helvetin suuria, ihan konkreettisia vaikutuksia. Jotka lisäävät jo valmiiksi suht huonoissa oloissa elävien kärsimystä.
 
Tuossahan selitetään sitä kausaliteettia:
Kirjoitus on täynnä agendajournalistin mielipiteitä ilman yhtään ainoaa todistetta ilmastonmuutoksen vaikutuksesta. Ainoat maininnat ovat esimerkit yhden ihmisen kylästä ja vuoden 2016 tapahtumista (vuonna 2016 poikkeuksellisen voimakas El Niño -ilmiö).

Jos minä kirjoittaisin tuollaisen mielipidekirjoituksen jostakin asiasta ilman todisteita, täällä olisi huuto: missä todisteet ja linkit!

AIDS siellä tappaa:

HIV/AIDS is considered the deadliest epidemic in the 21st century. It is transmitted through sex, intravenous drug use and mother-to-child transmission. Zambia is experiencing a generalized HIV/AIDS epidemic, with a national HIV prevalence rate of 11.3% among adults ages 15 to 49 as of 2018.[1] Per the 2000 Zambian census, the people affected by HIV/AIDS constituted 15% of the total population, amounting to one million, of which 60% were women.[2] The pandemic results in increased number of orphans, with an estimated 600,000 orphans in the country.

Key statistics: 2022
  • 1.4 million people with HIV
  • 10.8% adult HIV prevalence
  • 33,000 new HIV infections
  • 19,000 AIDS-related deaths
  • 1.3 million people on antiretroviral treatment

Palkkaus on edelleen epätasaista, naisten keskitulojen yltäen vain puoleen miesten tuloista. Naisiin kohdistuva väkivalta on myös suuri ongelma, varsinkin koska alueella elää sitkeässä myytti, että neitsyen raiskaaminen parantaa AIDSin.[38]
Maan kehitystä hidastaa vakava aids-tilanne. Joka kuudes aikuinen on saanut hiv-tartunnan, ja maassa on yli miljoona aids-orpoa. On esitetty synkkiä arvioita, joiden mukaan joka toinen sambialaisnuori tulee kuolemaan aidsiin. Aidsista johtuen odotettavissa oleva elinikä on laskenut 38 vuoteen,[3] kun se vielä 1970-luvulla oli 50 vuotta.

Odotan sitä Hesarin lehteä, jossa tämä kerrotaan.
 
Viimeksi muokattu:
  • Tykkää
Reactions: skl
Kirjoitus on täynnä agendajournalistin mielipiteitä ilman yhtään ainoaa todistetta ilmastonmuutoksen vaikutuksesta. Ainoat maininnat ovat esimerkit yhden ihmisen kylästä ja vuoden 2016 tapahtumista (vuonna 2016 poikkeuksellisen voimakas El Niño -ilmiö).

Jos minä kirjoittaisin tuollaisen mielipidekirjoituksen jostakin asiasta ilman todisteita, täällä olisi huuto: missä todisteet ja linkit!

Sambian haavoittuvuus ilmastonmuutoksen osalta on kyllä asia, josta löytyy aika paljon tietoa:

Muutama ote tuosta uusimmasta:
Zambia experienced increased annual rainfall variability over the past three decades, including an
increase in the occurrence of consecutive dry days

Zambia’s economic performance correlates with climate variability. This is because of the country’s
exposure to climate-sensitive sectors, in particular agriculture and hydropower, as well as knock-
on effects from climate-related damage to road infrastructure. The agriculture sector, which
accounted for only 3.4 percent of GDP in 2021 (World Bank n.d.-b) but 23.6 percent2 of total
employment, is predominantly rainfed, which makes it very susceptible to climate change
fluctuations

The agriculture sector’s productivity and value added to GDP decreased over the past two
decades, largely due to worsening and erratic climate conditions (Tembo et al. 2020). Most
livelihoods depend on cassava (particularly in the north) and maize, whose yields rely on a timely
rainy season and stable temperatures (Verhage et al. 2018; USAID 2016).6 The sector is particularly
vulnerable to drought, as more than 90 percent of smallholder production is rainfed (Ngoma et al.
2021b). For example, the agricultural growth rate dropped from +9.8 percent in the 2017/18
season to -21.2 percent in 2018/19 due to crop failure from prolonged dry spells (Kabisa, Chapoto,
and Mulenga 2019). Zambia’s CSA Investment Plan (CSAIP) (2019) estimates that climate change
could lead to a decline in key crops’ yields of 25 percent by 205

Eli kyllä tuossa Hesarin artikkelissa puhutaan asiaa siitä, että minkälaista vaikutusta ilmastonmuutoksella on Sambiaan.
 
Sambian haavoittuvuus ilmastonmuutoksen osalta on kyllä asia, josta löytyy aika paljon tietoa:

Muutama ote tuosta uusimmasta:






Eli kyllä tuossa Hesarin artikkelissa puhutaan asiaa siitä, että minkälaista vaikutusta ilmastonmuutoksella on Sambiaan.
Hesarin artikkelissa ei ole yhtään ainoaa todistetta suuntaan tai toiseen. Se on mielipidekirjoitus.
Sambian suurin ongelma on huono kulttuuri ja HIV & AIDS.
Hesarin Minttu Mikkosen suurin ongelma on agendajournalismi.
 
Hesarin artikkelissa ei ole yhtään ainoaa todistetta suuntaan tai toiseen. Se on mielipidekirjoitus.
Sambian suurin ongelma on huono kulttuuri ja HIV & AIDS.
Hesarin Minttu Mikkosen suurin ongelma on agendajournalismi.

Sanomalehtiartikkelit eivät ole mitään tieteellisiä artikkeleita. Ei niissä ole aina mitään lähdeluetteloita kuin jossain tieteellisissä artikkeleissa.
Tuossa näyttäisi olevan ihan faktuaaliseen tietoon pohjautuva artikkeli, eikä mikään mielipidekirjoitus (jotka sanomalehdissä kyllä aina merkataan selvästi sellaisiksi).
 
Sanoma median fontti on perseestä. HS ja IS ainakin käyttää samaa fonttia. Jotenkin sellainen pilipali tunnelma tulee noiden sivuilla ainakin itselle. Tolla fontin valinnalla voi saada aikaa paljon, ja muutenkin sivujen ulkoasulla on turhankin iso merkitys. Alma ja YLE jatkoon, MTVuutiset vähän aikaa sitten toi myös ryhtiä sivuilleen, mutta jotenkin tuntuu että ainakin niiden printtimedla on vähän turha, ehkä ne keskittyykin enemmän sellaiseen tunnelmaan ja ei niin vakaviin asioihin.
Mielipiteitä? Millä uutissivustolla on paras ulkoasu jos englanninkieliset julkaisut otetaan mukaan?
 
Viimeksi muokattu:
Kovasti on taas keksimällä yritetty keksiä raflaavaa juttuaa. Vai että taiteilija poltti 40 000 EUR savuna ilmaan ja kuitenkin artikkelissa kitisee samalla kulttuurialaan kohdistuneista budjettileikkauksista. Jos joku tuosta olisi tuon summan suostunut maksamaan, niin varmasti olisi myynyt eikä polttanut
 
Sanoma median fontti on perseestä. HS ja IS ainakin käyttää samaa fonttia. Jotenkin sellainen pilipali tunnelma tulee noiden sivuilla ainakin itselle.

Nyt täytyy vähän kyseenalaistaa. (Oletan, että puhut nyt siis nettisivuista, et paperisista). HS.fi ja is.fi eivät käytä samaa fonttia. Itse asiassa leipätekstin fontit ovat hyvin kaukana toisistaan.

Tässä HS:n leipätekstin näyte (Chrome + macOS, sama tulos Firefoxilla). Kyseessä "Publico Text" (https://type.today/en/publico_text/roman). Se on serif-fontti eli kirjaimissa on päätteet:

Screenshot 2024-07-09 at 11.01.35.png


Tässä IS:n leipäteksti. Tuo taas on Adoben sans-sefir-fontti "Source Sans 3" (Source Sans 3 | Adobe Fonts), joka löytyy Google Fontsista (Source Sans 3 - Google Fonts).

Screenshot 2024-07-09 at 11.01.42.png


Tarkoititko jotain muita kirjaintyyppejä sillä nämä ovat typografisesti täysin erilaisia? Myös artikkelien otsikot ovat täysin erilaiset kirjasintyypit. HS:n ingressien sans-serif poikkeeaa täysin IS:n fontista.

Itse en saa kummastakaan ulkoasusta millään tasolla "pilipalitunnelmaa".
 
Kun aikoinaan Puola ja Unkari olivat usein otsikoissa täälläkin rikkoessaan EU lakeja/asetuksia, niin nyt kun Suomi on tekemässä samaa, niin onko muualla paljon uutisoitu Suomen toimista ja mihin sävyyn?

Ei ole itselle ainakaan tullut aiheesta otsikoita vastaan ja mietityttää että eikö vastaavaa uutisointia ole vai eikö siitä vain täälläpäin uutisoida?

Toki sama kysymys liittyen Puolaan ja Unkariin kun ne rikkoivat EU sääntöjä ja tästä kirjoiteltiin muissa maissa laajalti, niin välittyikö nuo otsikot myös sinne maiden itsensä mediaan asti? Unkarissa olettaisin että valiojohtoinen media ei ihan vapaasti uutisoi asioista.
 
Nyt täytyy vähän kyseenalaistaa. (Oletan, että puhut nyt siis nettisivuista, et paperisista). HS.fi ja is.fi eivät käytä samaa fonttia. Itse asiassa leipätekstin fontit ovat hyvin kaukana toisistaan.

Tässä HS:n leipätekstin näyte (Chrome + macOS, sama tulos Firefoxilla). Kyseessä "Publico Text" (https://type.today/en/publico_text/roman). Se on serif-fontti eli kirjaimissa on päätteet:

Screenshot 2024-07-09 at 11.01.35.png


Tässä IS:n leipäteksti. Tuo taas on Adoben sans-sefir-fontti "Source Sans 3" (Source Sans 3 | Adobe Fonts), joka löytyy Google Fontsista (Source Sans 3 - Google Fonts).

Screenshot 2024-07-09 at 11.01.42.png


Tarkoititko jotain muita kirjaintyyppejä sillä nämä ovat typografisesti täysin erilaisia? Myös artikkelien otsikot ovat täysin erilaiset kirjasintyypit. HS:n ingressien sans-serif poikkeeaa täysin IS:n fontista.

Itse en saa kummastakaan ulkoasusta millään tasolla "pilipalitunnelmaa".

Johtuu varmaan sitten enemmän tohon Sanoman käyttämään softaan ja siitä muodostettavaan ulkoasuun. Ainakin Sanoman sivut tuntuu myös raskailta käyttää, jouhevuus puuttu(myös ruutu). Vaikka ruutu ihan ok. Sama paha maku suussa Suplalla. Oon jotenkin oikeessa koska tunnistan Sanoma median verkkosivut käyttämällä niitä. Ja mielipide ollut tämä jo jonkin aikaa.

Nämä siis omia fiiliksiä, enkä peräänny siitä mielipiteestä että Sanoman softa tai mikä lie moottori on vähän turhan huono..

En osa eritellä miksi IS tuntuu huonommalta kuin esim IL, mutta kuvittelisin että Sanoman softa alustalla on raamit miltä joku verkkosivu voi näyttää, ja ne raamit luo sen fundamentaalisen virheen noille sivuille miksi en niistä kauheasti pidä. Muut varmaan pitää, onhan IS ja HS enemmän vierailtu kuin IL.

Mut jos on vaikka kymmenen eri verkkosivua, ja sitten kun joku uusi toimija julkaisee palvelunsa joukkoon näppärämmällä palvelulla, niin pitäiskö sitten kaikkien ryhtyä päivittää? Ei, koska kyseessä ei ole tiktok tai mikään mikä kilpailisi houkuttelevuudella.
 
Viimeksi muokattu:
Voikohan sitten jotenkin liittyä tohon Sanoman käyttämään softaan ja siitä muodostettavaan ulkoasuun?

En ihan saanut kiinni, mitä sä varsinaisesti halusit kritisoida. Kun ainakin fonttihavaintosi menivät metsään. YLE ja MTV3 Uutiset käyttävät omia erilaisia sans-serif-fonttejaan, joten siinä mielessä nimenomaan HS on tässä iso poikkeus. Muiden tyypit huomattavan enemmän samankaltaisia. Mutta toi "pilipalitunnelma" ei ihan avaa mikä hs.fi- tai is.fi-sivuilla on pielessä.

Hidas hs.fi ei ole ainakaan täällä. Etusivu latautuu todella nopeasti ja yksittäiset artikkelit vielä nopeammin. (Käytän mainostenestoa). Käytännössä silmänräpäyksessä ilman mitään kummempia odotteluja. Sivu on aina luettavissa sekunnin murto-osassa. Vaikuttaa kaikin puolin hyvin optimoidulta sivulta ainakin modernihkolla läppärillä käytettäessä. Mutta ehkä tarkoitit jonkun muun sivuston olevan hidas.

Ruutu on sitten monella tavalla hyvin erilainen palvelu ja sivusto joten vertailu vähän hankalampaa.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
285 148
Viestejä
4 896 164
Jäsenet
78 936
Uusin jäsen
tittelintuure

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom